Piektdiena, 23. oktobris Daina, Dainida, Dainis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pāvilostas pelēkā kāpa maksimāli samazināta

Pāvilostas pelēkā kāpa maksimāli samazināta
29.09.2006 18:27

0

Sakas Novada dome, atsaucoties uz Vides ministrijas aicinājumu, šonedēļ sēdē apstiprināja plānotā dabas lieguma “Pāvilostas pelēkā kāpa” robežas, izvēloties vienu no diviem ministrijas piedāvātajiem variantiem. Organizācijas “Zemes draugi” padomes locekle Guna Grimsta gan norāda, ka deputāti izvēlējušies vismazāko lieguma teritoriju, kas aizsargā tikai daļu no unikālās kāpas.

Uztraucas par apgrūtinājumu zemju īpašniekiem

Komentējot pieņemto lēmumu, Sakas Novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons pastāstīja, ka ministrija savā vēstulē piedāvājusi divus lieguma robežas shēmu variantus un deputāti nobalsojuši par to, kas faktiski atbildis jau domes pirms vairākiem gadiem piedāvātajam variantam, par kuru toreiz tāpat nobalsojuši deputāti. Jā, tas esot teritoriāli mazāks nekā otrs piedāvātais, taču pašvaldības vadītājs domā, ka teritorija, kas Pāvilostas pilsētā aizņem aptuveni 1 kilometru garu 500 metru platu krasta kāpu teritoriju ir pieņemams risinājums, jo tā var ievērot gan iedzīvotāju un dabas aizstāvju, gan privātīpašnieku intereses. “Nenoliegšu, atbalstu šim variantam izteicām arī tādēļ, ka tas skar mazāk privātīpašnieku zemju un vajadzības gadījumā mums ir zemes, ko piešķirt šiem īpašniekiem kompensācijai. Otrajā gadījumā apgrūtinājumi būtu daudz lielākam skaitam zemju īpašnieku, par ko mums arī ir jādomā. Taču tikpat būtisks ir jautājums par lieguma nākotni, jo mums nav īstas skaidrības, kas un par kādiem līdzekļiem gatavojas apsaimniekot šo aizsargājamo teritoriju,” saka U.Kristapsons.

Viņš piebilda, ka pašvaldības akceptētajā gadījumā iespējamas pretenzijas no pieciem zemju īpašniekiem Pāvilostā, kuru īpašumi kopumā aizņem aptuveni pusi hektāra, kā arī trim zemju īpašniekiem Sakas pagasta teritorijā, kam pieder ap 20 hektāru zemes. “Ar īpašniekiem no Sakas gan nevajadzētu būt domstarpībām, jo viņi ir informēti par iespējamo apgrūtinājumu,” saka U.Kristapsons.

Trešais robežu variants pazudis

Tagad, saņemot pašvaldības atzinumu, priekšlikums par īpaši aizsargājamās dabas teritorijas izveidošanu Pāvilostas pelēkās kāpas, kas ir viena no plašākajām pelēkajām kāpām Latvijā, aizsardzībai Sakas upes labajā krastā, kur sastopami divi Eiropas nozīmes prioritārie biotopu tipi – pelēkās kāpas ar zemu lakstaugu veģetāciju un pelēkās kāpas ar kokiem un krūmiem –, tiks virzīts tālāk, lai galīgi apstiprinātu jaunu dabas liegumu “Pāvilostas pelēkā kāpa”. Tā kā saskaņā ar likuma “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” 12.pantu, pieņemot lēmumu par aizsargājamās teritorijas izveidošanu, kā arī teritorijas robežu, zonējuma, kategorijas vai aizsardzības režīma izmaiņām, ņem vērā tās pašvaldības atzinumu, kuras administratīvajā teritorijā paredzēts izveidot aizsargājamo teritoriju, tad tieši šī norobežotā platība arī tiks noteikta kā lieguma zona. Tādēļ vides aktīviste Guna Grimsta izsaka nožēlu, ka visi centieni aizstāvēt Pāvilostas pelēko kāpu, iesaistot jauniešus, vides aizstāvjus, pat politiķus un amatpersonas, beigušies bez pozitīva rezultāta.

“Vairākus pēdējos gadus diskusija par liegumu “Pāvilostas pelēkā kāpa” lielākoties notika ap trim iespējamiem risinājumiem, šo te mazāko, ko tagad akceptējusi pašvaldība, citu, kuru projekta “Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā” īstenošanas gaitā ieteica eksperti, un Vides aizsardzības kluba pēc Vides ministrijas aicinājuma ieteiktās lieguma robežas pa dabiskajām biotopa robežām,” stāsta G.Grimsta, tādēļ viņa izsaka neizpratni, kāpēc pašvaldībai apspriešanai piedāvāti tikai divi varianti. “Iznāk, ka, sagatavojot lieguma izveidošanai nepieciešamo dokumentu paketi, Vides ministrija nav ievērojusi likumu “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām”, kas nosaka, ka izstrādātāji ir atbildīgi par tā pamatotību, objektivitāti un pilnīgumu. Tāpat likumā prasītais zinātniskais pamatojums nav  veikts, vadoties pēc biotopu kartējuma un faktiskās situācijas dabā, bet gan ņemot vērā pašvaldības un īpašnieku viedokli,” secina G.Grimsta.

Paliek lepnums un cīņa

Taču visvairāk viņai žēl, ka cīņa par lieguma teritorijas paplašināšanu līdz dabīgā biotopa robežām, kas ļautu Latvijas platāko pelēko kāpu saglabāt visā tās 812 metru platumā, nav skārusi atbildīgo amatpersonu prātu un sirdsapziņu. “Sabiedrība par kāpas saglabāšanu iestājusies jau kopš 2002.gada, tāpēc to nevar nosaukt par lokālu vai novēlotu protestu. Esam vairākkārt un nenogurstoši vērsuši valsts institūciju uzmanību uz nepieciešamību saglabāt visu kāpas teritoriju, iepriekš paredzot draudus izpostīt šo Latvijas nacionālo vērtību,” norāda G.Grimsta. Arī vides aizsardzības organizāciju rīkotajā diskusijā, kas pirms nedēļas notika Rīgā, dažādu partiju politiķi atzina, ka problēma ir tā, ka lieguma robežas nosaka pašvaldība, jo lēmumu pieņēmējiem nereti trūkst izpratnes par ilgtspējības būtību un lēmumi tiek pieņemti, vadoties pēc īslaicīgā labuma principa. G.Grimsta gan piebilst, ka šāda kārtība teritoriju robežu noteikšanai ir tikai kopš pagājušā gada novembra, kad Saeimā tika veikti attiecīgi likuma grozījumi.

Pāvilostas pelēko kāpu dabā apskatījuši daudzi politiķi, tie sola arī turpmāk sekot līdzi cīņai par kāpas aizsardzību, taču neizskatās, ka kāds būtu gatavs iesaistīties. Tikmēr Pāvilostas jaunieši, kas aktīvi iestājās par kāpas aizsardzību, izvirzīti nominācijai “Latvijas lepnums”, un televīzijā skatāms raidījums par viņu iesaistīšanos vides aizsardzībā vairāku gadu garumā. “Vides ministra Raimonda Vējoņa priekšvēlēšanu laikā izsludinātajā eseju konkursā “Valsts dabas mantojums Latvijā” kāpas aizsargi nupat iesniedza Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas ceturtā kursa studenta Mārtiņa Zvīguļa divdaļīgu eseju par Pāvilostas pelēko kāpu. Tās pirmajā daļā argumentēti analizēta kāpas aizsardzības nepieciešamība, bet otrajā četru lappušu garumā aprakstīta kāpas aizstāvība un cīņa pret ierēdņu vienaldzību četru gadu garumā,” piebilst G.Grimsta, izsakot cerību, ka, izlasot šo eseju, ministram pašam apniks būt noziedzīgi vienaldzīgam pret notiekošo ap Pāvilostas pelēko kāpu.

Anda Pūce,
“Kurzemes Vārds”

1 komentāri

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz