Ceturtdiena, 29. oktobris Laimis, Laimonis, Elva, Elvijs, Elvis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pirmā rapšu raža birst pārstrādātāju apcirkņos

Pirmā rapšu raža birst pārstrādātāju apcirkņos
26.07.2007 18:16

0

Atslēgvārdi

Kopš pagājušās nedēļas nogales Akciju sabiedrības “Baltic Holding Company” rapša pirmapstrādes un pārstrādes komplekss Kapsēdes ielā pieņem savas darbības pirmā gada ražu. Autofurgoni ar kūlumu cits pēc cita ierodas ne tikai no Liepājas apkārtnes, bet arī Jelgavas, Dobeles un citiem attālākiem rajoniem. Katrā no tiem vidēji ir 25 tonnas rapšu, bet dienā tiek apkalpotas trīsdesmit un vairāk kravas automašīnu.

Aina laukos ir ļoti nevienāda

Ražas novākšana šovasar sākusies samērā agri. Pārstrādātāji tai posušies ar aprēķinu, lai būtu gatavi 20.jūlijā, un esot trāpījuši kā naglai uz galvas, jo tad arī saņemtas pirmās kūluma tonnas. Taču prognozēt, kad sagaidāms ražas novākšanas brīdis, viņš atturējās, jo tas esot Dieva ziņā. “Šogad viss notiek agrāk nekā parasti. Taču pateikt, kāds ir ziemas rapšu birums, vienā vārdā vispār nav iespējams,” vērtēja akciju sabiedrības valdes priekšsēdētājs Māris Binders. Viņš nesen apmeklējis Latvijas labības klēti – Zemgali. Vienā laukā rapši esot sakritušies tā, ka tur vairs vispār nav ko paņemt, bet pāris kilometru tālāk sējumi sakuplojuši tik biezi, ka uz tiem droši varot kaķi sviest virsū – tas cauri nekritīšot.

 Lejaskurzemē vērojama līdzīga aina. Kooperatīvās sabiedrības “Durbes grauds” valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča teica, ka dažos sabiedrības dalībnieku rapšu laukos izdevies izkult 1,8 tonnas no hektāra, bet citur raža bijusi stipri zemāka. Arī dižzemnieks Ēriks Putra pastāstīja, ka jau ieguvis 2,2 tonnas no hektāra. Apmēram tāda – apmierinoša –, viņaprāt, arī varētu būt vidējā ziemas rapšu raža mūspusē. Toties vareni šovasar auguši vasaras rapšu sējumi. Ja tos izdošoties novākt bez zaudējumiem, tad audzētāji varēšot priecāties un, kā saka, dejot lambadu, jo cenas eļļas kultūrai pašlaik esot pat vairāk nekā labas.

Ražošanas jaudas jāliek lietā

Tam, ka rapšu audzēšana pašlaik ir perspektīva nodarbošanās, piekrita arī Māris Binders, jo pēdējos gados ne tikai mūsu valstī, bet arī visā pasaulē tiem stipri palielinājies pieprasījums. Tirgus analītiķi to saista ar sojas sējumu samazināšanos ASV. Eļļas iztrūkums, ko deva šī lauksaimniecības kultūra, tagad tiekot aizstāts ar rapšiem. Pirms diviem gadiem par rapšu tonnu maksāja 130 latu, bet šoruden jau maksā no 190 līdz 195 latiem par tonnu.

Valdes priekšsēdētājs pauda sapratni, ka arī zemniekiem pēdējos gados ražošanas izmaksas ir krietni vien palielinājušās, tādēļ ir jāmaksā un tirgoties ar viņiem par katru latu vienkārši nebūtu solīdi. “Baltic Holding Company” šogad strādājot ar visiem uzņēmumiem, kam vien ir interese ar tiem sadarboties. Rapšus un labību Kapsēdes ielas elevatora apcirkņos uzglabāt esot paredzēts gan firmai “Kesko”, gan “Kemirai”, gan dāņu uzņēmumam “BTC”, gan zemniekiem. “To darām ar cerību, ka rapšus vēlāk varēsim no audzētājiem atpirkt, lai pārstrādātu eļļas spiestuvē, jo ražošanas  jaudas nevar atrasties dīkā, turklāt uzskatām, ka katra rapša kustināšana to sadārdzina,” teica Māris Binders.

Kaltēšana vienmēr būs aktuāla

Tomēr pret iepirkuma kvalitāti prasības ir stingras. Piegādāto kūlumu pārstrādātāji nelaiž iekšā pa vārtiem, pirms nav pārbaudīta graudu mitruma pakāpe, eļļas saturs un citi parametri. Lai gūtu objektīvu ainu par vedumu, paraugus ņem piecās kravas vietās. Laboratorijas vadītāja Maija Kalniņa pastāstīja, ka vakarrīt lielākajā daļā no atvestajām kravām mitrums nav pārsniedzis 10 procentu un rapši pieņemti, taču, ja tas esot lielāks par 13 procentiem, vedēji tiekot raidīti atpakaļ. “Rapšu un tāpat graudu kaltēšana Latvijas apstākļos vienmēr būs aktuāla,” atzina Māris Binders. Tas nekas, ka dažas apjomīgākās lauku saimniecības iegādājušās pašas savas žāvēšanas ierīces, mazajiem audzētājiem to nav, un jo īpaši tādā sezonā kā šī kūlums ir nekavējoties jālaiž caur kalti, ja vien to negrib zaudēt.

Lai dzirdētu viņu viedokli, aprunājāmies ar vienu no šoferiem. Jelgavas rajona Lielplatones pagasta zemnieku saimniecības “Zeltiņkalni” ziemas rapšu kūluma kravu uz Liepāju bija atgādājis Broņislavs Milaiķis. Viņš teica, ka ceļš neesot šķitis pārāk tāls un gan jau to viņam šoruden droši vien nākšoties mērot vēl vairākas reizes, jo kulšana Zemgales pusē pašlaik tikai sākoties. Arī kravas pieņemšana notikusi operatīvi, tāpēc par kaut kādu aizkavēšanos nebūtu vietā runāt.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Lai neviens rapšu graudiņš no atvestās kravas neietu zudumā, pie slotas šoreiz ķēries arī kompānijas valdes priekšsēdētājs Māris Binders (priekšplānā).

Laboratorijas vadītāja Maija Kalniņa stingri uzrauga pieņemtās produkcijas kvalitāti.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz