Otrdiena, 20. oktobris Leonīda, Leonīds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Rāvas nelabojamais lauksaimniecības augu pētnieks

Rāvas nelabojamais lauksaimniecības augu pētnieks
27.06.2007 17:08

0

Atslēgvārdi

Kurzemes lauksaimnieki, kurus interesē jaunas kartupeļu, zemeņu un citu augu šķirnes, ielāgojuši līkumoto ceļu, kas ved uz Durbes ezera krastos esošo Rāvas zemnieku saimniecību “Kalnarāji”. Tur joprojām enerģiski darbojas pētnieks Edgars Zambergs, kuram pirms gadiem sešiem vai septiņiem piederēja viena no lielākajām kartupeļu šķirņu kolekcijām Latvijā. ”Mūsu opītis ir ļoti čakls, arī mums garlaikoties neļauj,” vectētiņu raksturoja mudīgā mazmeitiņa. Darbošanās kulminācijas posmā kolekcijā Edgaram bijušas 120 kartupeļu šķirnes – visas, kas tajā laikā valstī bijušas pieejamas.

Kaut gan veselības problēmu dēļ darbības apjoms ievērojami sašaurināts, arī šovasar, 0,35 hektāru platībā iestādītas, ziedus rieš 76 šķirņu kartupeļi.

Dažām šķirnēm iestādīti tikai 10 vai 15 bumbuļu, citām atvēlētas pat vairākas vagas. Edgars vērīgi sekojis, lai vagās nenonāktu šķirnei formas ziņā neraksturīgi un slimību skarti kartupeļi. ”Ja asni ir tievi un vārgi, tas norāda, ka kaut kas nav kārtībā. Tāpat no nepareizas formas bumbuļa labu ražu nevar sagaidīt,” viņš paskaidroja. Rēķinoties ar savu varēšanu, lauksaimnieks šopavasar izvēlējies tikai Latvijai perspektīvās šķirnes, kas spēj dot gludus, tirgum piemērotus, pircēju pieprasītus un garšīgus kartupeļus, tādus kā “Agrie dzeltenie”, “Monta”, “Magdalēna”, “Agra”. Vietējās šķirnes esot izturīgākās un labākās. ”Holandieši, cik ātri atnāk, tik drīz arī aiziet,” par ievestajām šķirnēm skeptiski izteicās augu pazinējs.

Edgars vēl nekad neesot pieredzējis tādu augu attīstības tempu. “Kolekcijas kartupeļus iestādīju 18.maijā. Jau pēc nedēļas tie bija uzdīguši, pēc mēneša sāka ziedēt. Tas rosina cerēt, ka raža būs lieliska un pēc pāris nedēļām varēšu apčamdīt, kas ceriem ir apakšā,” izrādot kupli zaļojošās vagas, sacīja šķirņu pētnieks.

Vienīgais, kas šajā sezonā traucē augu attīstību, esot Kolorādo vaboles. “Kalnarājos” lapgraužus savācot ar rokām, bet jau nākamajā rītā darbs jāatsākot no gala. “Acis nogurst, tos svītrainos bambāļus salasot. Labi, ka mazbērni nāk talkā. Jūtu, ka bez viņiem man plāni klātos, kaut arī esmu iemanījies, ka cilvēkam, kam neklausa kājas un, kā dakteri secinājuši, kaut kur pazudis ceļgala skriemelis, spieķi  var aizstāt kaplis un pat izkapts,” sacīja saimnieks, piebilzdams, ka arī ravēšanas darbos sajūtot radu un tuvāko kaimiņu atbalstu.

Kartupeļi pirms Jāņiem kārtīgi izvagoti. Arī zemenes, kuru “Kalnarājos” ir 17 šķirnes, nav ieaugušas nezālēs, bet spīdina saulē savas lielās un sulīgās ogas. Vienīgi ar augļu kokiem – saldo ķiršu, smilkšērkšķu un ēdamo pīlādžu kolekciju – viņš vairs īsti nejaudājot tikt galā. Tāpēc agro ķiršu ražu notiesājuši strazdi. Arī gladiolu, tulpju un narcišu prāvās kolekcijas “Kalnarājos” vairs nav atrodamas.

Edgara mūža lielākā daļa pagājusi, nodarbojoties ar šķirņu salīdzināšanu un pētniecību, lai noskaidrotu, kuras ir piemērotākās audzēšanai vietējos apstākļos, kuras izturgākas pret slimībām un katēkļiem, kuras ir ražīgākās. ”Krievu sakāmvārds raksturo ārkārtīgi  precīzi: kurš par muļķi ir piedzimis, vairs nav labojams,” par sevi ironizēja kolekcionārs, jo ar savu nozīmīgo ieguldījumu lauksaimniecībā turīgs tomēr nav kļuvis. Kompetents gan. Par katru kartupeļu un zemeņu šķirni viņš var runāt stundām ilgi. Nakts laikā pamodināts, viņš var nosaukt, kāds bumbuļos ir cietes saturs, cik vērtīgi tie pārtikā un kādas ir garšas īpašības.

Ar rāvenieku sadarbojas Priekuļu, Stendes un Saldus lauksaimniecības izmēģinājumu staciju zinātnieki, kā arī dobelnieki. Daudzu selekcionāru radītās šķirnes, kas pat vēl nav saņēmušas nosaukumu, lietderības pārbaudījumu iztur tieši ”Kalnarājos”. Visciešākā sadarbība pašlaik izveidojusies ar Guntu Bebri no Priekuļiem. Edgars atklāj, ka pastāvot vienošanās par neaprobēto šķirņu neizplatīšanu. Nosacījumi stingri jāievēro, citādi jaunu šķirņu ieviešana nav iedomājama.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Jau zied! Pat kartupeļu kolekcionārs un šķirņu pazinējs Edgars Zambergs ir pārsteigts par augu straujo attīstību.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz