Sestdiena, 4. aprīlis Valda, Herta, Ārvalda, Ārvalds

Rucavā sen neviens neesot gājis mācīties par skolotāju. Bažas par nākotni

Rucavā sen neviens neesot gājis mācīties par skolotāju. Bažas par nākotni
Foto: Egons Zīverts
22.10.2019 07:03

"Kurzemes Vārds"

Rucavas pamatskolas absolventi sestdien, 19.oktobrī, satikās savas skolas ēkas 85 gadu jubilejas salidojumā. Vairāk nekā desmit pedagogi ir savas skolas absolventi. “Pārējie esam derīgie izrakteņi, kas atrasti, lai palīdzētu skolai pastāvēt,” mēdz teikt direktore Liena Trumpika. Taču sen neviens neesot gājis mācīties par skolotāju, tā ka nav zināms, kā nākotnē būs.

Rucavas pamatskola ir viena no tā sauktajām Ulmaņa skolām, kuras par valsts līdzekļiem būvēja Latvijas pierobežā. Skolā joprojām ir Ulmaņlaiku radiatori, kas ļoti labi tur siltumu. Tāpēc pirms diviem gadiem vadība iebilda pret Rucavas novada pašvaldības iecerēto ēkas siltināšanu.

“Cenšamies ēku saglabāt tādu, kāda tā ir. Ielikti koka pakešu logi. Nu jau varbūt prasītos mainīt, vajadzētu arī fasādi atjaunot krāsas ziņā,” stāsta L. Trumpika.

Ļoti liels ieguvums esot pagājušajā gadā veiktā jumta renovācija. Caurais jumts bija ļoti liela problēma. Kad L. Trumpika 2011. gadā kļuva par direktori, to nemaz nezinājusi, lai gan bija jau pietiekami ilgi strādājusi par skolotāju. Šī bēda vilkusies līdzi no Otrā pasaules kara.

“Vācu armijai, ienākot Rucavā, bija sacīts, ka jāieņem gaiša ēka. Pirmā tāda bija tieši skola, lai gan īstenībā bija jāieņem nākamā, kurā atradās robežsardzes postenis. Vēlāk paši vācieši piedalījās ēkas labošanā, jo viņiem to vajadzēja. Skolā bija lazarete un apmācības vieta. Bērni mācījās pagrabstāvā, kur bija atstātas tikai dažas klases, kurām bija jābeidz skola,” zina stāstīt direktore.

“Labi! Mums te patīk!” korī sauc pirmklasnieki, kas iekārtojušies izremontētā klasē ar jaunām mēbelēm. Remonti Rucavas skolā neesot “numur viens”, prioritāte ir katras klases digitalizācija, uzsver direktore.

L. Trumpika lepojas, ka skola ir programmas “Skola 2030” sastāvā. “Jau sākam strādāt pēc jaunā, vienu gadu apsteidzot kompetenču izglītības ieviešanu ar likuma spēku. Skolotājiem tas uzlika papildu pienākumus un darbus, bet viņi ir ieguvēji. Vienīgi kompetenču izglītībai nenāk līdzi finansējums, lai skolotāji gatavotos. Saturs jau daudz nemainās.

Galvenā sāls šajā stāstā ir mācību metodes, ar kurām ejam stundā, sasniedzamais rezultāts un atgriezeniskā saite. Skolotājam jāspēj mainīties, jo mēs nemācām grāmatu, mācām bērnu.

Ja sākumskolas skolotājam šķiet, ka šodien vajag trīs matemātikas, viņš var to darīt. Bērni jau sākuši pierast. Viņi saka – skolotāj, ko mēs šodien darīsim?” pastāsta direktore.

Devītās klases eksāmenu rezultāti rucavniekiem ir virs vidējā rādītāja Latvijā. “Bērnu skaits klasē ir neliels. Katru varam pamanīt un pārraudzīt, vai viņš tiek galā. Rezultātus kaldinām paši,” saka L. Trumpika.

No ekonomiskā viedokļa gan esot daudz raižu, jo ar “nauda seko skolēnam” diemžēl nepietiek. “Bērni nav vainīgi, ka viņi šeit dzīvo. Viņi uzskata, kā teiktu skolas devīze – mana skola Rucavā ir Rucavas pamatskola. Jādod viņiem šeit tas pats, kas visiem pārējiem. Ir datori un projektori, plānos ir klase ar portatīvajiem datoriem vai planšetēm. Datorika jau ir no 1. līdz 8. klasei, ir robotiņš, lai bērni varētu pārbaudīt, kā programmas darbojas. Ir arī 3D printeris, lai var redzēt, kā izdodas uzprogrammētais,” stāsta direktore.

Šogad viena skolotāja aizgājusi projām, cita – dekrēta atvaļinājumā. Stundas sadalītas, skolotājiem esot liela slodze. Trūkst sociālā pedagoga, problēmas risinot klases audzinātājs un skolas vadība. “Bērni jautā – kad atkal būs sociālais pedagogs, viņi grib parunāties,” zina L. Trumpika. No šī gada aprīļa ik rītu visi bērni mobilos telefonus ieliek kastītēs. Esot kļuvuši mierīgāki un vairāk savā starpā sarunājas.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 22.oktobra numurā.

#kvards-20191022-06#

Foto galerija

23 komentāri

2019-10-22 08:07

Izsole: ko tur spriedelet, driz visu likvides, ari skolas. ietaupito naudinu bus jasamaksa par domes sagrabtiem kreditiem !

2019-10-22 08:12

Skolu paliek mazāk: Kūdras purvu par kapeikām vãciets izšeptē. No kūdras vien rucava barotos. Ja šustas un stendzes būtu strādājušas tad drīz rucava būtu izputējusi.

2019-10-22 08:41

Pijaks: Sustai viss vienalga galvenais lai iet biznes pape

2019-10-22 08:43

par kūdru: tā taisnība ,kūdras pārvadājošie traktori izgandējuši visus ceļus,investīcijas nekādas ,tikai vienam vācietim labums,bet Rucavai par saviem līdzekļiem jāgreiderē visi ceļi,pat tie kas ved uz kūdras ieguves vietu.Un sen jau vajag piesaistīt KNAB ,lai pārbauda cik likumīgi un izdevīgi līgumi tika slēgti ,ar šo kantori.Jo notiek reāla valsts resursu izzagšana,tas ir tas pats kas naftas ieguva Norvēģija un citās naftas ieguves valstīs ,tikai Latvijas dabas zelta resurs ir kūdra.ja valsts to visu kontrolētu ,tad valsts budžetā būtu lieli ienākumi,un pietiktu naudas gan skolotājiem,gan ārstiem.

2019-10-22 09:38

Zenta: pa purvu Romars septejas, pus rucavas vacietim pardevis.

2019-10-22 10:14

To kūdrai: Pilnībā piekrītu,valdībai ir jakontrolē un jāuzliek gan kvotas kūdras iegādej,gan resursu ieguves nodoklis.Šitā nekontrolējamā kūdras ieguve drīz Rucavas mežus pārvērtīs tuksnesī!Un tiešām interesanti uz kādiem līguma noteikumiem bastīts šis biznes.

2019-10-22 10:21

Neizbrina: Zurnala Rigas Laiks 90 gadu beigas bija loti labs raksts, ka ta ir Krievijas politika, Latvija sagrabt un privatizet Latvijas mezus, kudras ieguves vietas, grants karjeras un vel un vel... Nu mezi nesanaca... bet kudras purvi gan!!! Un kads tur vacietis... ja dzimis Krievija?Un liekat vienreiz to Irenu miera!!!Atskataties uz velaku laiku, kas to purvu uzskinkaja, tas rucavnieku izloksne....

2019-10-22 10:22

Rucava: Ir skaista vieta, tikai bez saimnieka. Visi kas tiek pie siles bīda lietas tikai savam labumam. Kādas tās mājas centra izskatās, žēluma gals. Bija rakstīts par ūdens tarifiem, kas ir drakoniski!! Skolā nekad nav bijis labi bērniem, viss skatīts pēc deguniem. Jaunieši redz "skaisto" nākotni un negrib mācīties par skolotāju. Darbs grūts, līdz 65gadi jāvērgo!

2019-10-22 10:59

Neizbrina: Nu ka lai macitos, ja to vien tikai dzird, mazas algas , sausmigi javergo!!!To jau bernudarza berni runa!!!Uz ko tas viss ved...? kad atjegsies, ? Tagad cilveki grib lai viniem vos butu atri, majas masinas , celojumi, lielas svinibas...skolas aiciniet arstus, medmasas, galdniekus, zemniekus, biblotekarus, in loti daudzu profesiju parstavjus un lai vini stasta cik tas ir labas profesijas!!!!!Bet pats galvenais,Aiciniet cilvekus kas mil savu darbu !!!Neaiciniet gaudotajus un Latvijas valsts naidniekus in valdibas lamatajus!!!!Rucavas skola nu gan bernus neskiro!!!Tik sakartota skola un skolas apkartne!!!

2019-10-22 11:09

Rucava: Ja sakārtota skola un skolas apkārtne,tas nenozīmē ,ka bērnus nešķiro.Un kā vēl šķiro ,pats esmu mācījies un zinu ko runāju. Ja esi no nabadzīgas ģimenes un nevari nopirkt visu ko prasa,esi atstumtais ne tikai no klasesbiedriem,bet arī no skolotājiem.Tāda ir realitāte un to kas bija aizmirst nevar. Bija arī labas skolotājas,savu darbu izcili darīja un viņām bērni visi vienadi bija. Algas ir mazas un tapēc jaunatne nemācīsies ,jo nevar būt skolotājs maznodrošinātais.

2019-10-22 11:51

par kūdru: to rucava,pilnība piekrītu, par to jau ir mans stāsts ,ka jāievieš nopietni nodokļi par Latvijas valsts resursu ieguvi,tad nauda nenosēdīsies viena cilvēka kabata par sviestmaizi,bet tiks Rucavas budžetā ,kur varēs iztērēt gan sociālo palīdzību sniegšanai,gan Rucavas attīstībai .Ja šo jomu sakārtotu Rucava plauktu un attīstītos.

2019-10-22 12:35

tci: Nu ko tur teikt, Rucava ir tā nolaista kā neviens cits mazciems. Tik tiešām dabas resursu grābtuvē varēja tak savējie rubināt.

2019-10-22 12:46

EV: to tci
Savējie var rubināt, bet jāatrod arī noieta tirgi un vietējiem trūkst līdzekļi un sakari.

2019-10-22 13:25

ej: kamēr pašas pašvaldības nevarēs pelnīt,lauki tikmēr iznīks,valdības plāns- laukiem nebūt turpinās

2019-10-22 14:07

nu ta: Tēme ir - Rucavā sen neviens neesot gājis mācīties par skolotāju. Bažas par nākotni.- Bet kaut kā aizgāja purvā

2019-10-22 14:33

Protams: Labāk kaut ko nozagt un pārdot! Vai iztikt no pabalstiem!

2019-10-22 14:33

Nu ta: Ja, tema par purvu!Bet, ja tas Purvs nestu pagastam pelnu, tad pagasts varetu savas skolas skolotajus atbalstit un viniem butu algas!!!!!Un no ta izriet viss kas tagad tiek katru dienu runats!!!Mazas algas, tapec neiet macities par skolotaju!!!!!

2019-10-22 15:46

to Nu ts: Tas purvd pats par sevi tut atrasdamies nekādu peļņu nenesīs.Aizej kādi dienu ekskursijā un paskaties ar kādu tehniku to purvu izstrādā un ar kādām iekārtām fasē un apstrādā un cik viss tas aprīkojums maksā.Ja pašvaldībai tas viss jāiegādājas uz kredīta tad maksāsi nodokļus gan pats gan tavi mazbērni un kur tad realizēsi to kūdru Rucavā uz gadatirgu vai Liepājas tirgū !?

2019-10-22 16:13

to nu tam: Cik gadsimstiem ilgi mūsu purvi ir stāvējuši un cik ātri un viegli šo mūsu senču bagātību krātuvi viegli ir izsaimniekot un sabāzt kabatās un galu galā kāda starpība, vai vācu svežzemnieks vai vietējais bāleliņš.

2019-10-22 16:19

to nu tam: Cik gadsimtiem ilgi šie purvi ir stāvējuši un mūsu senči glabājuši šo mūsu bagātību un cik viegli to visu ir izsaimniekot un sabāzt kabatās un galu galā kāda starpība, kurš tas ir ,vai vācu svešzemnieks, vai vietējais bāleliņš.

2019-10-22 16:27

nu ja: Ko tad tas ārzemnieks purvu izstrādā aiz labdarības ?

2019-10-22 18:34

rucavnieks: Nau jau prolema sarazot izzaudzet varam audzet daudz to mes prota bet ja nau tirgus kur realizet tad paliekam MINUSOS Atbastu tos kas kautko dara un censas izdzivot

2019-10-22 19:08

UPES JURIS: Cik centus sanem pagasts no vacu biznesmena par 1 kudras kubikmetru?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli