Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Rucavnieki svētkus svin kopā ar Vīnes folkloristiem

Rucavnieki svētkus svin kopā ar Vīnes folkloristiem
03.08.2009 07:02

Atslēgvārdi

Ar muzicēšanu, dejām, sportu un tirgošanos trīs dienu garumā nedēļas nogalē tika aizvadīti gadskārtējie Rucavas Novada svētki.

Lai arī Rucavu šajās dienās negāza riņķī apmeklētāju pūļi, katrs varēja atrast sev ko interesantu.

Svin trīs dienas

Rucavas Novada dienas sākās piektdien, un svētkus ievadīja ar lielogu zileņu un liliju izstādes atklāšanu Kultūras namā, kā arī rokdarbu izstādi Saieta namā. Savukārt vakarā Sporta dienas sākās Dunikas pagastā. Turpat pirmo koncertu svētkos sniedza Vīnes folkgrupa “Volkstanzkreis Schonbrunn”, un Brūnajā birzī notika arī kopīga sadancošanās.

Sestdien Rucavas centrā atklāja tirdziņu, turpat līdzās bērni vizinājās SIA “Team ABC” sagādātajos miniautomobiļos, kas Latvijā vēl ir jaunums. Mazie automobiļi aprīkoti ar benzīna dzinējiem, tiem ir regulējami ātrumi, un improvizēto braukšanas trasi var izmantot gan izklaidei, gan satiksmes noteikumu mācīšanai.

Bet vakarā Rucavas centrā uzstājās Vīnes ciemiņi, notika labāko sportistu apbalvošana, un vēlāk visi varēja priecāties Rucavas muzikantu spēlētajos deju ritmos.

Svētki beidzās svētdien ar dievkalpojumu Rucavas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kurā uzstājās Liepājas zvanu ansamblis “Campanella”. 

Ļoti patīk jūra

Rucavas Novada svētku nagla noteikti bija Vīnes folkgrupas viesošanās, kura uzstājās divas reizes – gan Dunikā, gan Rucavā – un demonstrēja savus it kā vienkāršos, taču gaumīgos tautastērpus.

Kapsēdes pamatskolas pedagoģe Raina Kurpniece bija viena no tām, kura palīdzēja noorganizēt austriešu folkgrupas “Volkstanzkreis Schonbrunn” ciemošanos Rucavā. Viņa pastāstīja, ka vācietim Konrādam Glancam brāļa sieva ir Vīnes folkgrupas organizatore. Folkgrupa ir apceļojusi pasauli, bijusi gan Āfrikā, gan Austrālijā. Taču tieši K. Glancs bijis tas, kas austriešus mudinājis braukt uz Latviju un iepazīt to, jo šī valsts ir ļoti skaista. K. Glancs uzrakstījis arī R. Kurpniecei lūgumu atrast iespēju austriešiem uzturēties un uzstāties Latvijā. Un tas arī izdevies.

Austriešu folkgrupa pastāv jau 15 gadu, bet šī viņiem ir pirmā kocertturneja pa Latviju. Pēc Rucavas austrieši savā braucienā devās tālāk uz Kuldīgu, pēc tam  brauks uz Kolku.

Pašā folkgrupā ir 35 muzikanti un dejotāji, un Latvijas turnejā iekļauti arī seši poļu bērni, kuri aktīvi piedalās koncertos un kopā ar visiem demonstrē īstu austriešu tautas mūziku un deju.

Savukārt K. Glancs “Kurzemes Vārdam” pastāstīja, ka austriešiem ļoti patikusi jūrmala, kas ir neatkārtojami skaista, tāpēc viņi centušies pēc iespējas vairāk pabūt tur. Tāpat austrieši izmantojuši izdevību apmeklēt Palangu. 

Ar zīdu, cimdiem un keramiku

Ne pārāk apmeklēts izrādījās tirdziņš sestdienas rītā. Lai gan tika aicināti, uz tirdziņu nebija sariktējušies gardumu cepēji. Vairāki tirdziņa apmeklētāji pauda nožēlu, ka viņu nav, jo labprāt būtu nopirkuši kādu mājas sviestu, sieru vai pašceptu maizīti.

Toties tirdziņā varēja iegādāties vairāku amatnieku darinājumus.

Velta Pričina bija izlikusi pašas adītus cimdus un austus dvieļus. Šo prasmi viņa cītīgāk apguvusi pirms apmēram desmit gadiem, lai pensijas gados mājās būtu, ko darīt. Pircēju gan neesot daudz. Lielākā daļa tikai papriecājas. Iespējams, vainojama pirktspēja. Par izrakstītu dūraiņu pāri adītāja prasa piecus latus. Kā nekā roku darbs, nevis lēts Ķīnas fabrikas produkts.

Savus no ādas darinātos maciņus un somiņas piedāvāja māksliniece Liene Eltermane, kura pastāstīja, ka Rucavā ir arī viņas  dzimtas saknes, jo te dzimusi un izaugusi viņu mamma. Savukārt Zane Eltermane bija atvedusi keramikas izstrādājumus. “Nezinu, kāpēc, taču keramiku cilvēki pērk. Pat samērā labi. Tikai viens cilvēks pienāca un pateica, ka viņam esot mājās pilns plaukts ar keramikas izstrādājumiem, tāpēc vairāk nevajagot. Žēl gan. Mēs jau darinām arī lietas, kuras vajag likt lietā ikdienā, nevis turēt plauktā,” sacīja Z. Eltermane.

Savukārt Maija Gulbe no Cīravas bija atvedusi apgleznota zīda šalles un citas skaistumlietas. Un secināja, ka Rucavā ir arī īsti vīri, kuri prot novērtēt skaistas lietas, ko dāvināt savām sievām.

Tie, kurus īpaši neinteresēja amatnieku darinājumi, bet kuri vēlējās praktiskākas lietas, varēja iegādāties apģērbu. Tirgoto mantu klāsta bija arī oriģināls 1963. gadā ražots minigludeklis, kas lieti noder ceļojumos. Taču jaunu īpašnieku tas tā arī neatrada. Tirgotāja Nadežda no Liepājas pastāstīja, ka laukos atšķirībā no pilsētas pircēju interese vēl esot. Pērk blūzītes, svārkus, bikses. Tāpēc uz tirdziņiem izbraukt esot vērts.

Viktors Ulberts,
“Kurzemes Vārds”

Rainas Kurpnieces foto


Austriešu folkgrupa “Volkstanzkreis Schonbrunn” no Vīnes, kurā piedalās vairāku paaudžu dejotāji, priekšnesumus rādīja gan Dunikā, gan Rucavā.


Zane (no kreisās) un Liene Eltermanes tirdziņā piedāvāja gan keramikas, gan ādas izstrādājumus.


Bērni gatavojas startēt miniautomobiļu trasē.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz