Otrdiena, 11. augusts Liega, Olga, Zita, Zigita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Simt bioloģisko saimniecību, bet preci nopirkt grūti

Simt bioloģisko saimniecību, bet preci nopirkt grūti
12.03.2011 14:04

Gaļas liellopu audzēšana pēc bioloģiskās lauksaimniecības principiem ir viena no nišām, kur Latvijas zemnieki varētu izpausties. Daudzi to arī dara, taču veselīgā un tīrā gaļa līdz pašmāju pircējiem visbiežāk nemaz nenonāk, jo uz ārzemēm to pārdot ir izdevīgāk.

Lai arī ekoloģiskas pārtikas lietošana sabiedrību interesē aizvien vairāk, īsta saskares punkta starp ražotāju, pārstrādātāju un pircēju nav. Par bioloģisko saimniekošanu stāsta Durbes novada “Stoķu” saimniece Silvija Penkule.

Ēd zāli vien
Trīsgadīgās hailandietes jeb Hailandes šķirnes govis Frīda un Fiona te ir tikai smukumam. Kuplais kažoks vienai brūni pelēks, otrai zeltaini brūns, ragi lepni izslieti, kad vējš no pieres papūš krāšņo poniju, var ieraudzīt gandrīz sprīdi garas skropstas. “Riktīgi meža lopi,” smejas Silvija.

Durbes novada Padones “Stoķos” audzē gaļas liellopus. Sākumā pamēģinājuši piena lopkopību, arī cūkkopību, bet tur cenas tā “staigājušas”, ka nemaz nav bijis izdevīgi. Un tad pirms gadiem septiņiem nākusi ideja par pievēršanos bioloģiskajai lauksaimniecībai un gaļas lopu audzēšanai.

“Gaļas lopi bioloģiskā saimniecībā ir ideāls variants,” uzskata Silvija. Govis “Stoķos” visu ēd tikai dabisku – zāli, lapas, zarus, sienu. Tās reizē arī dabiskiem līdzekļiem veido ainavu. Govīm nedod arī graudus un citu spēkbarību.  

Aiziet uz Turciju
Lielos buļļus pie pašreizējām cenām nav izdevīgi audzēt, tāpēc pārdošanai aiziet sešu līdz astoņu mēnešu teļi. Pašlaik patiešām labas cenas nodrošinot izsoles nams Neretas novadā, kur zemnieki liellopus bez starpniekiem var pārdot arī citu valstu gaļas pārstrādes uzņēmumiem. Tā nu teļus no Durbes novada ved pāri visai Latvijai.

“Telītes un bullīši tagad aiziet uz Turciju. Un Latvijā paliek vecu govju gaļa.” stāsta Silvija. Savā laikā vesti arī uz Itāliju, Vāciju – liellopu pārdošana izsolēs tādu iespēju nodrošina. Uzpircējs, kas brauc pa mājām, grozies kā gribi, maksās mazāk, saka zemniece.

Daudzi audzē tikai pašiem
Padonniekiem ir bioloģiskās saimniecības sertifikāts. Pārdošanai gan te audzē tikai lopus. Visu pārējo – kartupeļus, dārzeņus, arī graudus – tāpat audzē ar bioloģiskām metodēm, taču tikai pašu patēriņam.

To, kāpēc Latvijas pircējam ir ļoti maz iespēju iegādāties bioloģiski audzētu gaļu, zemniece skaidro arī ar to, ka visā valstī vairs nav nevienas sertificētas bioloģiskas kautuves. Viena bijusi, bet tā vairs nestrādā. Tāpat nav arī bioloģiska piena pārstrādes uzņēmuma.

Ar dārzeņiem ir mazliet vienkāršāk – to audzētāji var meklēt iespējas pārdot mazumtirdzniecībā. Piemēram, Aizputes pagasta “Kūdrāju” prece nopērkama ekoveikalā Liepājā. 

Jauc ar “Karotīti”
Process mazliet sāk virzīties, bet tas notiek ļoti lēni, Silvija saka par bioloģiskās lauksaimniecības attīstību Latvijā, kas ļautu audzēt, ražot, pārdot un arī pirkt izdevīgi. Tikmēr daudzi zemnieki, kas strādā, izmantojot pēc būtības bioloģiskas metodes, to turpina darīt un nesertificējas. Par vienu no iemesliem šādai izvēlei “Stoķu” saimniece min dokumentācijas kalnus, kam jāizurbjas cauri. Taču tas neesot nekas neizpildāms.

Vēl viena lieta, kas kavē, – šis produkts vēl aizvien ir diezgan neatpazīstams: “Cilvēki jauc ar “Zaļo karotīti”, bet tas nav viens un tas pats!” Un arī īpaši pieejams šis produkts nav. Uz tirgu vest nav izdevīgi – tas prasa laiku un gana sarežģītu dokumentāciju, veikalu nav. 

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 12.marta numurā.

#kvards-20110312-03#

Egona Zīverta foto

7 komentāri

2011-03-13 08:31

no Iernastiem: mums jau nav izdeviigi te paardot ne mencas ne normaalu gaļu , jo reņģeedaajs to nevar atļauties , driiz buus jaapaariet uz balandu un biešu lapaam....

2011-03-13 11:08

+-: Ha.. forsha gota :)

2011-03-13 14:56

tele: Kam tādus lopus Tu Silvija audzē. Audzē to, kas pieprasīts.

2011-03-13 15:45

esesese: kaada jeega vispaar taadus audzeet ne vinji smuki ne kas no vinjiem...

2011-03-13 15:51

acc: Vajag teikt taisnību par gaļā iztirgotu lopu cilvēkiem nekad nenopelnītu 400 vai vairāk simtus latus. raksts tukša saimnieces fantāzija.

2011-03-13 18:31

Talis: Nu Silva-tie tik ir lopi!! Lai veicas sportā un biznesā.

2011-03-13 22:22

miilumins: nevis hailandes, bet hailanderu govs(highlander),principa loti garsiga gala, ja gotina ganijusies kur ir mezs vai krumi, jo sis govs labprat ed mizas un augus, kas nav plavaas, kas visticamak ari uzlabo galas garsu

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz