Pirmdiena, 23. novembris Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tiekas rajona bitenieki

Tiekas rajona bitenieki
11.12.2006 20:02

0

Atslēgvārdi

Aizvadītās nedēļas nogalē pēc ilgāka pārtraukuma atkal pulcējās rajona bitenieki. Viņi izvērtēja gan to, kā siltais novembris un decembris ietekmē bišu saimju pārziemošanu, gan ieskatījās tuvākajā nākotnē un runāja par nepieciešamību dibināt kooperatīvo sabiedrību, jo strādāšana pa vienam draud ar izputēšanu.

Saimes pagaidām nav apdraudētas

 Šis gads ir neparasts. Kur tas dzirdēts, ka decembrī bites vēl izlido no stropa, un vairākos pagastos tās pat esot redzētas ložņājam pa ziediem, jo patlaban daudzās Lejaskurzemes sētās neredzēti krāšņi un turklāt reti dižiem ziediem uzziedējušas Kristus rozes. Priekules pagasta dravnieks Jānis Zeltiņš tomēr uzskata, ka vēlie izlidojumi neko sliktu nevēsta. Tas esot dabīgs process, par kuru nav jāsatraucas. Bites, kas jūtot nemieru, visbiežāk stropos arī vairs nespējot atgriezties un aizejot bojā. Taču tādēļ saimei nekādas briesmas nedraudot. Bēdīgāk būtu, ja gaisa temperatūra naktīs pārsniegtu plus 12 grādus. Tad gan vajadzētu domāt par bišu piebarošanu. Izmantojot gadījumu, pieredzējušais bitenieks aicināja kolēģus mēģināt atgriezties pie Latvijai ierastajām bišu šķirnēm.

Arī cīravniece Baiba Tikuma novērojusi, ka no dienvidiem ievestās bišu šķirnes ir nemierīgākas par ziemeļniecēm. Taču šobrīd jau varot apgalvot, ka Latvijas Biškopības biedrība ir stājusies pie ciltsdarba organizēšanas valstī. Pamazām viss ieiešot savās sliedēs. Ozolniekos noklausoties apmācības kursu, sertifikātus saņēmuši vairāk nekā desmit saimju pārraugi. Arī Liepājas rajonā dravnieks Gunārs Krētainis apguvis vajadzīgās zināšanas un saņēmis mākslīgās apsēklošanas aparatūru. Tomēr, kā uzskata Baiba Tikuma, būšot vajadzīgi vismaz pieci, bet iespējams pat vairāk gadi, lai šo aparatūru apgūtu. Lieliski esot tas, ka Gunārs Krētainis biškopībā iesaistījis arī savus bērnus. Tas nozīmējot, ka dravniecībai šajā Vecpils pagasta zemnieksētā ir nākotne.

Darbojoties nodaļā, var uzkrāt noderīgas zināšanas

Kā esmu ievērojis, pēdējos gados neviena bitenieku pulcēšanās nepaiet, nepieminot varrozi. Arī šī reize nekļuva par izņēmumu. Rūpīgāk sekot saimēm un to veselības stāvoklim mudināja biedrības Liepājas nodaļas vadītājs Māris Romānovs. Pieredze rāda, ka ļauno slimību ir vieglāk ievazāt nekā pēc tam no tās atbrīvoties. Pat mātes varot būt vīrusu pārnēsātājas. Pēdējā laikā mūsu valsts dravās parādījusies vēl viena kaite, proti, nozematoze. Bīstama esot arī peru puve, kas pēdējos gados aktivizējusies. Māris Romānovs uzsvēra, ka bitenieki, kas darbojas nodaļā, vairāk vai mazāk ir apguvuši zināšanas un prot vērsties pret bišu slimībām. Taču sērgas izplatīšanās briesmas slēpjas apstāklī, ka lielākā daļa bitenieku nodaļas darbā nepiedalās un neko nezina par to, kas tajā notiek. Viņš minēja skaitļus, kas savā ziņā ir pārsteidzoši. Ja šobrīd nodaļā apvienojušies apmēram seši desmiti mūsu rajona dravnieku, tad pavisam rajona bitenieku skaits pārsniedzot sešus simtus! Turklāt visvairāk ir tādu dravnieku, kuriem pieder tikai trīs četras saimes.

Pagājusī vasara dravniekiem izrādījās reti veiksmīga, jo ienesums bija bagāts. Līdz ar to medus uzkrājumi valstī pašlaik esot lieli. Un tāpēc tagad dravnieki spiesti runāt par produkcijas tirdzniecības problēmām. Māris Romānovs nesen apmeklējis Vāczemi, kur tiecies ar kolēģiem. Viņš pastāstīja, ka tur dravniekiem šajā ziņā neesot raižu, jo ar medus realizācijas lietām nodarbojas kooperatīvā sabiedrība. Līdz ar to lieliski esot atrisināti arī medus fasēšanas un reklāmas jautājumi. Atšķirībā no Latvijas, kur medu pircējiem piedāvā iegādāties litra un pat trīs litru burkās, Vācijā to fasējot plastmasas trauciņos, kuros ietilpst tikai 50 grami. Šādi trauciņi līdzīgi bišu šūnām savienoti pa trīs un patērētājam esot ļoti ērti, jo viņš var tos uzglabāt ledusskapī un nedēļas gaitā arī izlietot.


Laiks veidot kooperatīvo sabiedrību

Māris Romānovs pastāstīja, ka kāds no vācu kolēģiem bijis lietas kursā par situāciju, kāda izveidojusies Latvijā, un draudzīgi brīdinājis, ka savrupa strādāšana un izvairīšanās no kooperatīvo sabiedrību veidošanas var novest dravniekus pie izputēšanas. Kaut ko darīt lietas labā rajonos strādājošos biteniekus mudinot ne tikai vāciešu padomi, bet arī Biškopības biedrības attieksme, jo tur aizvien tiekot uzsvērts, ka savas problēmas ir jārisina pašiem.

Un būtībā jau tas ir pareizi. Jo veltīgi ir gaidīt, ka kāds atnāks un pateiks priekšā, kā jārīkojas. Priekules bitenieks Alfrēds Puļķis, piemēram, domā, ka jāsarosās pat tādā mērā, lai medu varētu eksportēt. Kaut gan biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Mizis izteicies, ka par realizāciju ārzemēs neesot ko domāt, vietējie dravnieki, rau, tomēr ir citādās domās. Un kas gan varētu viņus kavēt apvienoties un izveidot spēcīgu kooperatīvo sabiedrību Saldus, Kuldīgas un Liepājas rajona biteniekiem?

 Pagaidām tas ir tikai priekšlikums, taču, satiekoties un vienojoties, varētu paveikt vairāk. Māris Romānovs teica, ka kooperatīvs nepieciešams arī tāpēc, ka rajonā pagaidām nav tādas vietas, kur bitenieki varētu iegādāties biškopības inventāru, medikamentus, vasku un citas izejvielas. “Domājiet paši!” viņš rosināja kolēģus. Sapulcē nolēma, ka nākamajā tikšanās reizē būs atrastas un apsvērtas kandidatūras un varēs izveidot darba grupu, kas sāks strādāt pie kooperatīvās sabiedrības dibināšanas. Atbalstu šajā neatliekamajā pasākumā sniegt apsolīja arī Biškopības biedrības valdes locekle un Kurzemes koordinatore Baiba Tikuma. Viņasprāt, ja darbs sekmēšoties, sabiedrībā varētu iesaistīties arī citu Kurzemes rajonu biškopji, un tad tā jau būtu spēks, ar kuru nepieciešams rēķināties. Ja liepājnieki būs pirmie, viņiem tas nāks tikai par labu.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz