Piektdiena, 30. oktobris Ulla, Nadīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tūrisma pilsētā smird ūdens

Tūrisma pilsētā smird ūdens
01.06.2007 18:50

0

Atslēgvārdi

Pērn pabeigtais ūdenssaimniecības un kanalizācijas sistēmas rekonstrukcijas projekts Pāvilostā dzīvi būtiski nav atvieglojis. Vienā pilsētas daļā ūdens spiediens ir neliels, otrā mēdz būt tik spēcīgs, ka salūst pat krāns. Piedevām klāt nākusi smaka – ūdens ož pēc zālēm un vecām olām. Tomēr no 1.jūlija par patērēto ūdeni tiks divkāršota cena.

Filtrs pēc trim mēnešiem dubļains

Kad projekta īstenošana tika pabeigta, pērn decembrī rakstījām, ka Pāvilostā ir divi ūdens urbumi – viens rekonstruēts, otrs pilnīgi jauns, izbūvēta ūdens atdzelžošanas iekārta, vecajā Pāvilostā 5705 metru garumā izbūvēta kanalizācijas sistēma, jo līdz šim tādas nebija vispār. Tāpat pilsētā nu ir 819 metru jauna ūdensvada, kas reizē nozīmē arī trīs veco ūdenstorņu slēgšanu. Padomju laikos celtais ūdenstornis, kas līdz šim stāvēja neizmantots, tagad funkcinoē.

Pēc rekonstrukcijas situācija būtiski nav uzlabojusies, apgalvo pāvilostnieki. “Labāk? Man, piemēram, ir sliktāk,” prātīgi nosaka Alfrēds Grīniņš. Viņš dzīvo vecajā Pāvilostā, Šneidera laukumā. Vīrietis stāsta, ka pirms rekonstrukcijas Viļņu un Brīvības ielas krustojumā vairāk nekā 20 gadu bija aka, kurā atradās ventilis, lai avārijas gadījumā var noslēgt tikai daļu pilsētā esošo cauruļu. “Lielais rullis to ir saplēsis un aizbēris ciet. Ja kaut kas jāremontē, jāslēdz viss ūdensvads,” viņš ir sašutis.

Janīna Štokmane, kas dzīvo Viļņu ielā, novērojusi, ka ūdens ir netīrs – smilšains: “Iet veļas automātā, visur.” A.Grīniņš gan brīnās – viņam gan ne, ūdens ir skaidrs. “Bet tu jau ar aci neredzi! Man ir filtrs, pagrabā ielikts, pirms ūdens nāk uz krānu. Ik pa trim mēnešiem jāmaina – vienos dubļos! Kad katliņā ieliets ūdens nostājas, tad arī ir smilšu čupa,” sieviete stāsta. Arī spiediena izmaiņas bendējot veļasmašīnu. “Tur jau vajag, lai kārtīgi nāk iekšā, nevis čīkājas,” spriež J.Štokmane.

Iepriekš dzirdēts, ka ūdens spiedienu ietekmē dārziņu laistīšana. “Mums abiem diviem ir sūkņi,” J.Grīniņš norāda, ka problēma nav viņu vainas dēļ. Ar akas ūdeni var tikai laistīt dārzu, iekšā vads nav ievilkts. “Ja man būtu kāds meistars mājās, varētu jau ierīkot un pa frei laist kanalizācijā,” J.Štokmane smejas. “Bet man nav neviena meistara, viena pati dzīvoju. Kamēr būs tā vecā sistēma, nekas nemainīsies.” Viņa brīnās – ja reiz visu pilsētu raka augšā un vilka kanalizācijas caurules, vai tiešām pie reizes nevarēja ierakt arī jaunu ūdensvadu.

Tarifu palielina divkārt

Šonedēļ par ūdenssaimniecības jautājumiem Pāvilostā tika sarīkota iedzīvotāju sapulce. Tā sākās pulksten piecos pēcpusdienā, un Kultūras nama zālē bija aptuveni 20 cilvēku. Viņi sprieda, ka vajadzēja izziņot ne tikai pašvaldības avīzē, bet arī izlikt informāciju pie afišas stabiem.

Tomēr diskusija starp iedzīvotājiem un pašvaldības pārstāvjiem izvērtās visnotaļ asa un dažus noveda pat līdz asarām.

Lielu neapmierinātību iedzīvotājos izraisījis ūdens tarifa pieaugums par simts procentiem – no 22 uz 47 santīmiem par kubikmetru. “Pateicoties Uldim, ūdens arī tagad vēl būs zem pašizmaksas. Grāmatvede aprēķināja, ka tarifam ir jābūt vēl lielākam,” apgalvo Komunālā uzņēmuma vadītājs Arnolds Ķeiris. Pāvilostniece un vides aktīviste Marita Horna norāda, ka pilsētā ir lieli ūdens zudumi. A.Ķeiris to atzīst – zudumā aiziet 40 procenti. “Un tas viss mums nezin kāpēc jāmaksā!” sašutusi pāvilostniece.

Sakas Novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons uzsver, ka maksa nav paaugstināta jau piecus gadus. “Ja no 2003.gada būtu paaugstināts pamazām, mēs vienalga būtu nonākuši pie šī skaitļa. Bet roka necēlās pielikt, ja nekas sistēmā nav uzlabojies. Tagad, kad pabeigts ūdenssaimniecības projekts, varam prasīt vairāk,” viņš pamato.

Ūdenssaimniecības un kanalizācijas sistēmas rekonstrukcijas projekta realizācijā ieguldīti gandrīz 500 tūkstoši latu. Projektu iesniedza Eiropas Reģionālās attīstības fondā, taču naudu iespējams atgūt tikai pēc darbu pabeigšanas. Šī iemesla dēļ Valsts kasē ņemts apjomīgs kredīts. 12,5 procenti no projekta izmaksām bija jāsedz arī pašai Sakas Novada domei.

Tomēr vecās Pāvilostas iedzīvotāji nesaprot, kāpēc viņiem jāmaksā, ja nekas nav mainījies. U.Kristapsons paskaidro, ka atsevišķu tarifu aprēķināt nav iespējams. Turklāt līdzekļi, kas iegūti, paaugstinot tarifu, daļēji tikšot novirzīti jauna ūdensvada ievilkšanai. Par pašvaldības līdzekļiem paredzēts izstrādāt tehniski ekonomisko pamatojumu un tehnisko projektu. Pēc tam jau varētu vērsties pēc atbalsta ES struktūrfondos.  

Speciālisti kļūdās aprēķinos

Par projekta līdzekļiem iedzīvināts ūdenstornis, kas uzbūvēts jau sen, taču līdz 2006.gadam nedarbojās. Bija iecerēts, ka tas uzlabos ūdens spiedienu arī vecajā Pāvilostā. Speciālistu aprēķini vismaz to apliecināja.

Iepriekšējos gados iedzīvotāji naktī cēlās un uzmanīja, kad ūdens parādīsies. “Lai var satecināt katliņos un vismaz būtu ko padzerties,” uz absurdo situāciju norāda Pāvilostas Novadpētniecības muzeja vadītāja Irina Kurčanova. Taču arī tagad vecajā Pāvilostā nekas nav mainījies. M.Horna jautā: “Ja jau tagad ūdens trūkst, ko jūs darīsit jūlijā?”

“Kāda mums var būt tūrisma attīstība, ja uzaicina ciemiņu, bet viņš pat nevar nomazgāties,” sašutusi Irina Kurčanova. Kāda kundze zālē ironizē – lai dzīvo kā Latvijā.

Iedzīvotāji stāsta, ka jaunā ciema mājās ūdens spiediens tiešām paaugstinājies. Kādā dzīvoklī pat salūzis ūdenskrāns, kas to vairs nav spējis izturēt. Bieži plīst caurules, jo tās ir vecas – vēl no padomju gadiem – un ar spiedienam neatbilstošu diametru. Situāciju vēl sarežģī tas, ka dažādās pilsētas vietās kopējam ūdensvadam pieslēgtas dažāda izmēra caurules. “Tas ir apmēram tā – kādas padomju laikā varēja nozagt, tādas ielika,” spriež U.Kristapsons. Viņš piebilst, ka speciālistu aprēķini bijuši neprecīzi, jo vienkārši nav informācijas par to, kādas caurules uz kuru māju ved. Iedzīvotāji iebilst, ka to varēja paprasīt vecajiem pāvilostniekiem, kuri kolhoza laikā caurules lika.

Priekšnieks slēdz derības

A.Ķeira izteikums, ka ūdens analīzes rāda – Pāvilostā ir Eiropas līmeņa ūdens, zālē izsauc ironisku smieklu vētru. Vēlāk viņš atzīst, ka analīzes tiek ņemtas pie ūdenstorņa un iestādēs, kur to darīt nosaka noteikumi. “Saprotiet, ūdens tornī ir tīrs, taču caurules ir vecas, dažviet vēl azbesta, tādēļ tādu nevar aizvadīt līdz cilvēkiem. Tas ir apmēram tā – muti nomazgā, bet kājas paliek netīras,” salīdzina U.Kristapsons.

Vecā ciema iedzīvotāji sūdzas par briesmīgo ūdens smaku. A.Ķeiris skaidro, ka to rada dzelzs baktērijas: “Tās mirst, ja temperatūra pārsniedz astoņdesmit grādu. Tādēļ man ir lūgums sildītājus noregulēt uz šādu temperatūru, neradot baktērijām labvēlīgu vidi.” J.Štokmane jau tagad tā darot un apliecina, ka smakas vairs nav.

I.Kurčanova apgalvo, ka arī divās jaunās Pāvilostas mājās – Dzintaru ielā 103 un 99a – karstais ūdens smird pēc vecām olām, aukstais – pēc zālēm. Abās mājās kopā ir 74 dzīvokļi, 212 iedzīvotāju.

“Tas ir subjektīvs spriedums, analīzes ir paņemtas un neko tādu neuzrāda,” saka A.Ķeiris, un arī U.Kristapsons netic, jo viņa mājā ūdenim nav ne vainas, bet blakus ir problēmas. Galu galā viņš apsola, ka personīgi dosies uz I.Kurčanovas dzīvokli, paņems ūdeni analīzēm un apmaksās to. Ja tiks atklāts, ka tomēr ir kvalitatīvs, par analīzēm vajadzēšot maksāt pašai I.Kurčanovai.

Darbus pie jaunā ūdenssaimniecības projekta varētu sākt 2008.gadā. “Līdz tam nekas nemainīsies. Neko nevaram izdarīt. Tā ir lieka mutes dzesēšana,” strikti saka U.Kristapsons. Viņš piebilst, ka pirms iepriekšējā projekta uzsākšanas bijusi izvēle – uzlabot kanalizāciju vai ūdensvadu. “Varbūt izdarījām nepareizu izvēli,” priekšsēdētājs pieļauj.

Ilze Lanka,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz