Svētdiena, 5. aprīlis Vidaga, Aivija, Vija

Ūdeles uzbrūk vistām

Ūdeles uzbrūk vistām
Foto: Egons Zīverts
29.12.2016 07:12

"Kurzemes Vārds"

Broņislava Vintere Plocē dzīvo gandrīz 50 gadu un nekad iepriekš nav gribējusi pamest šo vietu. Taču, kopš netālu uzcelts akciju sabiedrības “Grobiņa” kažokzvēru audzēšanas komplekss, jūtas pavisam citādāk. Te negals ar mušām, te no fermas izbēgušās ūdeles nokož mājputnus.

Otrdienas rītā ap pulksten 11 Broņislavas vīrs Gunārs kurinājis centrālapkures katlu, kad sadzirdējis traci kūtī. Ieraudzījis, ka vistas pa kūts durvīm kā dullas sprūk ārā, sapratis – kaut kas nav labi. Gājis skatīties. Līdzi skrējis mazais sunītis Reksis. “Dabūju redzēt, ka šitā tur šiverē,” rādot ūdeles līķi, saka Gunārs. Abi ar sievu ir pārsteigti, ka tas noticis gaišā dienas laikā. Aizcirtis durvis ciet, sunītis palicis iekšā, dikti nadzīgs esot – uzveicis ūdeli.

Broņislava strādā vietējā veikalā un tajā pašā ēkā kopā ar Gunāru arī dzīvo. Kad vietējiem puišiem, kas strādā fermā, rādījusi Rekša medījumu, viņi varējuši nosaukt gan šķirni, gan vecumu. Tā esot divus gadus veca ūdeļu mātīte.

Uz Vinteru saimniecību ūdeles nākušas medībās arī agrāk. Vienreiz pazuduši cālēni. “Citreiz skatos – vistas salidojušas ābelē, izskrien pīle – ūdele uz muguras, bišķi lielāka tikai nekā šī,” ar sašutumu stāsta sieva. Arī toreiz dzīvnieks nogalēts.

Vietējie, kas strādā fermā, stāstījuši – tagad ir laiks, kad ūdeles ķer un nogalina, lai iegūtu kažokādas. Kad dzīvnieciņus ņem ārā no būriem, tie strādniekiem kož. Dažs iekož tik spēcīgi, ka no sāpēm tiek palaists vaļā. Un tad tam ir iespēja izlauzties brīvībā.

“Traki mums te iet,” atzīst Gunārs. Kad kādam kaimiņam ūdele nokodusi visus trušus un vistas, akciju sabiedrība “Grobiņa” izmaksājusi 150 eiro kompensāciju. Citi izbēgušās ūdeles mēģina notvert un audzēt paši, taču neveiksmīgi. Tām ir neizsakāmas alkas pēc brīvības. “Izgrauž koka būrus un aizlaižas atkal.” Braucot uz aptuveni divu kilometru attālumā esošo avotiņu, nobraukti zvēriņi mētājoties ik pa gabalam.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 29.decembra numurā.

#kvards-20161229-06#

Foto galerija

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli