Svētdiena, 29. marts Agija, Aldonis

Vaiņodē gatavojas spridzināt bīstamās ēkas

Vaiņodē gatavojas spridzināt bīstamās ēkas
Ilustratīvs (Foto: Publicitātes)
12.02.2020 06:59

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Vaiņodes novada dome janvāra nogalē pieņēma lēmumu uzspridzināt divas ēkas, kas palikušas mantojumā no Padomju armijas. Gan pamestā piecstāvu dzīvojamā māja, gan vecais ūdenstornis ir bīstamā stāvoklī. Taču līdz spridzināšanai vēl esot jāgaida, saka pašvaldības vadītājs Visvaldis Jansons: ”Varētu paiet vēl divi mēneši, jo katrai apkārtnes mājai jānosaka vērtība un jāapdrošina.”

Vaiņodniekiem nav pieredzes ar ēku demontāžu spridzinot. To arī nedarīs pašvaldība, ir parakstīts līgums ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS). Apkārtējo sešu māju apdrošināšanas izmaksas gulsies uz pašvaldības pleciem. ”Būs jāmeklē vērtētājs, konsultējamies arī ar NBS par to, kāda ir viņu iepriekšējā pieredze, viņi sagatavos daļu dokumentu,” stāsta izpildirektors Normunds Pāvils. ”Provizorisko aprēķinu pašvaldība vēl nav saņēmusi, tāpēc pagaidām nevar pateikt, cik tas izmaksās.” Sešas apdzīvotās mājas atrodoties pietiekami drošā attālumā, metrus 300-400 no spridzināmajiem objektiem, taču esot risks, ka var izbirt Dokumentāciju gatavojot NBS, stāsta izpilddirektors, taču pašvaldībai ēku nograušana būs jāsaskaņo ar policiju, ātro palīdzību un ugunsdzēsējiem. Pēc arī būs jāsavāc un jāizved gruveši. Lēmums ēkas spridzināt esot pieņemt, lai ietaupītu, jo nograušana ir ļoti dārgs pasākums. ”Armija to darīs mācību nolūkā un neņems samaksu. Vaiņodes domei ir pieredze ar divu armijas daļas māju nojaukšanu pretī kultūras namam, viena izmaksāja 14 tūkstošus latu. Tagad izmaksas varētu būt divreiz lielākas,” pieļauj N. Pāvils.

Ar apkārtējiem iedzīvotājiem esot runāts, iebildumu viņiem neesot, stāsta izpildirektors: ”Ēkas ir dzīvībai bīstamas. Daudzstāvu māja ir izdemolēta, viens gals pilnībā sagruvis. Bieži tur uzkāpj bērni. Gadījies, ka cilvēki nodzen lejā, bet pēc tam nogrūst daļa ēkas.” ”Mēs negribam upurus, vajadzību graustus likvidēt uzver arī V. Jansons. ”Noliekam lentes, zīmes, bet tās nolauž un atkal iet iekšā.”

Pussagruvusī piecstāvu ēka ir reģistrēta kā nekustamais īpašums ”Garnizons”. Ūdenstornis atrodas īpašumā ”Vaiņodes muiža”, tam pat nav kadastra numura un nav ierakstīts zemesgrāmatā. Ēkas ir tik sliktā stāvoklī, kaVaiņodes novada pašvaldība tās nekādi nevarot izmantot.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli