Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Valodnieki un folkloras pētnieki Rucavā

Valodnieki un folkloras pētnieki Rucavā
07.07.2006 16:46

0

Rucava.Jau trešo gadu Rucavas pagastā noritēja folkloras un valodas vākšanas ekspedīcija. Šogad Liepājas Pedagoģijas akadēmija to rīkoja valsts programmas “Letonika” projektā “Valoda un vide”, kas veicināja līdzekļu piešķiršanu.

Ekspedīciju vadīja LPA Kurzemes Folkloras un valodas centra vadītāja Gita Girņus, tajā piedalījās profesore Benita Laumane, astoņas 1. un 2.kursa latviešu valodas un svešvalodu studentes, kā arī Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūta pārstāvis, filoloģijas doktors Edmunds Trumpa.
Ekspedīcijas mērķis – fiksēt un apkopot folkloras materiālus un vākt Lejaskurzemes valodas īpatnības.
“Interesanti, ka varēja salīdzināt Rucavas centra Paurupes ciema teicējas ar Jūrmalciema Papes un Nidas teicējām. Valodas īpatnības parādās arī tiem latviešiem, kas dzīvo Lietuvas pierobežā vai Lietuvā – Būtiņģē, Sventājā,” sacīja profesore Benita Laumane. Viņa pastāstīja, ka valodnieki satikās gan ar tām teicējām, ar kurām runāja iepriekšējos gados – Annu Šmiti, Marģietu Stammeri, Zigrīdu Pričinu, Annu Trautmani, gan iepazina jaunas – Anitu Šteinu no Nidas, Irmu Ķergalvi Papē.
Gita Girņus pastāstīja, ka iegūti interesanti papildinājumi folklorā – par Rucavas godiem, tradīcijām – kāzām, krustabām, pādes dīdīšanu. Apdziedāšanās godos šajā pusē ir dzīva. Spilgts apliecinājums tam bija tikšanās Rucavas “Zvanītājos”, kur to demonstrēja Olga Dūrēja, Anna Veita, Anna Trautmane.
Interesantus materiālus par krustabām deva bibliotēkas vadītājas Guntas Timbras radinieces – mamma un mammas māsa.
– Mēs vēlamies pateikties Rucavas cilvēkiem par atbalstu, – sacīja Benita Laumane, uzsverot, ka tieši cilvēku atsaucība palīdz saglabāt šos valodas pētniekiem un folkloras vācējiem tik nepieciešamās ziņas un materiālus.
Tālāk iegūtais materiāls tiks apkopots un pie tā strādās speciālisti. Akadēmijas mācībspēki iegūto izmanto zinātniskos darbos, publikācijās, gatavojot referātus, arī grāmatās, kā 2004.gadā izdotajā LPA rakstu krājumā “Mana novada valoda: Lejaskurzeme”. Studentiem šāda veida ekspedīcijas pastiprina interesi par valodniecību, folkloru, un viņi iegūto izmanto, rakstot kursa un bakalaura darbus, Tas ir pamats plašākiem pētījumiem valodniecības jomā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz