Trešdiena, 4. oktobris Modra, Francis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Valsts kontrole norāda uz pārkāpumiem piekrastē

Valsts kontrole norāda uz pārkāpumiem piekrastē
19.01.2007 19:37

0

Valsts kontrole ir konstatējusi normatīvo aktu pārkāpumus nekustamā īpašuma uzskaitē, iznomāšanā vai atsavināšanā vairumā no desmit pārbaudītajām Baltijas jūras piekrastes pašvaldībām, arī Nīcas un Rucavas pagastos, kur izlases veidā tika veikta revīzija. Valsts kontrole skaidro, ka revīzija plānota un veikta tā, lai iegūtu pietiekamu pārliecību par Baltijas jūras piekrastes pašvaldību rīcību ar nekustamajiem īpašumiem 2003.gada otrajā pusgadā, 2004. un 2005.gadā.

Izlases veidā veiktas pārbaudes Liepājas rajona Rucavas un Nīcas, Ventspils rajona Tārgales un Vārves, Talsu rajona Kolkas, Tukuma rajona Engures pagastu, Rīgas rajona Carnikavas novada un Saulkrastu pilsētas ar lauku teritoriju, Limbažu rajona Ainažu pilsētas un Salacgrīvas pilsētas ar lauku teritoriju pašvaldībās.

Pēc revīzijas materiāli par pārkāpumiem Engures, Kolkas un Rucavas pašvaldību rīcībā iesniegti izvērtēšanai prokuratūrā. Tāpat atklāts, ka septiņu pagastu pašvaldībās, arī Nīcā, nekustamā īpašuma uzskaite neatbilst normatīvo aktu prasībām, jo nav veikta mežaudžu inventarizācija, nav izstrādāts meža apsaimniekošanas plāns, mežaudzes vērtība nav iekļauta pašvaldības bilancē. Savukārt četrās pašvaldībās, starp kurām ir arī Rucava – nekustamie īpašumi iznomāti, neievērojot normatīvo aktu prasības. “Slēdzot ilgtermiņa līgumus par pašvaldību nekustamā īpašuma iznomāšanu, nav ievērotas likumā “Par valsts un pašvaldību finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanu” noteiktās prasības, ka pašvaldības manta nododama lietošanā par iespējami augstāku cenu, ka aizliegts to nodot bezatlīdzības lietošanā, kā arī likumā “Par pašvaldībām” noteiktais, ka tikai pašvaldības dome var noteikt maksu par pašvaldības nekustamā īpašuma iznomāšanu un ka pašvaldības domes darbībai un lēmumiem jābūt maksimāli lietderīgiem,” teikts Valsts kontroles paziņojumā.

Divās pašvaldībās – Kolkas un Rucavas – nav ievēroti normatīvie akti, atsavinot pašvaldības nekustamo īpašumu. Šīs pašvaldības arī, realizējot lēmumus par pašvaldību nekustamā īpašuma ieguldīšanu kapitālsabiedrībās, zaudējušas kontroli pār uzņēmumiem. Divās pašvaldībās – Nīcas un Engures – nekustamā īpašuma privatizēšana ir veikta, neievērojot likuma “Par valsts un pašvaldību īpašuma objektu privatizāciju” prasības, ka par privatizācijas procesu Ekonomikas ministrijā jāiesniedz dokumentu kopums, kas apliecina pašvaldības darbības likumību objekta privatizācijā un informāciju par to, kam un ar kādiem nosacījumiem privatizēts objekts.

Valsts kontrole uzskata, ka likums “Par pašvaldībām” jāpapildina ar normām, kas nodrošina Ministru kabineta pārraudzību pār jebkuru pašvaldību pieņemto lēmumu, pretējā gadījumā tiek pārkāpts valsts pārvaldes vienotības un hierarhijas princips. Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likumu pašvaldības atrodas Ministru kabineta pārraudzībā, kas realizē šo pārraudzību likumā “Par pašvaldībām” noteiktajā kārtībā un apjomā. Tomēr pašlaik šis likums neregulē kārtību, kādā valdība var pārraudzīt pašvaldību lēmumus par darījumiem ar to nekustamajiem īpašumiem.

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Aigars Štokenbergs arī uzskata, ka būtu nepieciešams pastiprināt kontroli pār pašvaldību lēmumiem par darījumiem ar to nekustamajiem īpašumiem, tomēr pagaidām ministrija negatavos grozījumus likumā “Par pašvaldībām”, informēja ministra preses sekretāre Dace Kārkliņa. “Vispirms ir jāpabeidz administratīvi teritoriālā reforma un tikai tad varēs sākt diskusiju par pašvaldību pieņemto lēmumu kontroles pilnveidošanu,” piebilda A.Štokenbergs.

Rucavas Pagasta padomes priekšsēdētājs Viktors Čamans “Kurzemes Vārdam” pastāstīja, ka Valsts kontroles būtiskākie iebildumi bijuši par Nidas purva pārāk zemo finansiālo novērtējumu, tādēļ pēdējā padomes sēdē nolemts to pārvērtēt un šī jautājuma atrisināšana, tāpat kā citu konstatēto pārkāpumu novēršana, uzticēta priekšsēdētājam. “Kļūdas vai nepilnības iespējamas jebkurā, pat visrūpīgāk veiktajā darbā, un Valsts kontroles veiktās revīzijas laikā nekas tāds, ko Nīcas Pagasta padome nezinātu, atklāts netika,” sacīja Nīcas Pagasta padomes priekšsēdētājs Agris Petermanis. Viņš runā par Valsts Kontroles atzinumu ka, nekustamā īpašuma uzskaite neatbilst normatīvo aktu prasībām, jo nav veikta mežaudžu inventarizācija, nav izstrādāts meža apsaimniekošanas plāns, mežaudzes vērtība nav iekļauta pašvaldības bilancē. Jautājums ir ticis kārtots, bet problēmas, par ko tika informēta arī Valsts kontrole, rada zemes komisijas nepilnīgie lēmumi. “Savukārt Valsts kontroles atzinumu par nekustamā īpašuma privatizēšanu, neievērojot likuma “Par valsts un pašvaldību īpašuma objektu privatizāciju” prasības, pārrunājām Valsts kontroles padomē, un revīzijas atzinums tika mainīts,” pastāstīja A.Petermanis.

Anda Pūce
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz