Pirmdiena, 30. marts Nanija, Ilgmārs, Igmārs

Otaņķu senlietu krātuvē varēs aptaustīt akmens laikmeta vērtības

Otaņķu senlietu krātuvē varēs aptaustīt akmens laikmeta vērtības
Aļņa raga cirvju kopijas Otaņķu senlietu krātuve saņems tuvāko nedēļu laikā. "Izdrukāt reprodukciju mūsdienās neaizņem vairāk laika, kā izdrukāt atskaiti," zina Lelde Jagmina. (Foto: Inga Rošāne)
25.03.2020 07:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Otaņķu senlietu krātuvē tuvojas noslēgumam projekts, kura rezultātā jau no aprīļa jebkurš interesents varēs ne tikai aplūkot, bet arī rokās paturēt senas vēsturiskas vērtības kopijas. Tie ir pirms nepilniem trim gadiem turpat Otaņķu pagastā atrastie akmens laikmeta aļņa raga cirvji.

2017.gada vasarā aļņa raga priekšmetus atrada “Streņģu” saimnieki savā īpašumā, padziļinot dīķi. Kad neparastos atradumus apskatīja Latvijas Nacionālā vēstures muzeja speciālisti, noskaidrojās, ka tie ir no laika perioda ap 6000 gadu pirms mūsu ēras. Lai vērtīgos artefaktus atbilstoši saglabātu, tie uzdāvināti muzejam.

Tā kā dāvana no 8000 gadus senās pagātnes ir atrasta tieši Otaņķu pagastā, Nīcas novada pašvaldība nolēma, ka jāizveido tās reprodukcija, kura piesaistīs interesentus atraduma īstajā izcelsmes vietā. Valsts kultūrkapitāla fonds atbalstīja projektu “Mezolīta laika aļņa raga cirvju reprodukciju izgatavošana”, piešķirot 800 eiro.

Lai skenētu un pēc tam arī izdrukātu ap 8000 gadus senos aļņa raga cirvjus, 5. martā Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabrikas pārstāvji sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju darbojās muzeja telpās Rīgā. Skenēšana un drukāšana ir 3D jeb trīs dimensiju tehnoloģija, kas atbilst mūsdienās pieņemtajai praksei, tai skaitā arī rīkojoties ar muzeja krājuma retākajiem eksponātiem. “Tad mēs droši varam tos dot bērniem rokās, plastmasai nekas nenotiks,” saka Otaņķu senlietu krātuves vadītāja Lelde Jagmina.

“Senākais atradums šai pusē, bet apskatīt nevar, jābrauc uz Rīgu. Gribējām paši palepoties ar aļņa raga cirvjiem, un nu tas ir izdevies,” priecājas senlietu krātuves vadītāja.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli