Ceturtdiena, 22. oktobris Irīda, Īrisa, Airisa
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vasaras saulgrieži – gaismas svētki

Vasaras saulgrieži – gaismas svētki
24.06.2007 16:33

0

Atslēgvārdi

“Šodien jau arī vēl ir cilvēki, kas Jāņus cenšas sagaidīt pēc savu senču parauga, pavadot gada īsāko nakti nomodā,” saulgriežu vakarā atbraukusi Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja filiālē Rucavas pagasta “Vītolniekos” un pievienojusies tur gaviļnieku pulciņam, moži  teica 96 gadus vecā tautas dainu zinātāja Anna Trautmane. Viņa nekavējās arī izrādīt savu bagātīgi pielocīto dziesmu pūru un gandrīz vienmēr bija pirmā, kas skaņā balsī uzsāka  dziedāšanu: “Pa gadskārtu Jānīt’s nāca savus bērnus apraudzīt…”

Dziesmas tovakar “Vītolniekos” skanēja gandrīz bez mitas. Tās palīdzēja uzņemt ciemiņus, noderēja, ziedus un jāņuzāles ievācot, kā arī vienoja ļaudis pie vainagu pīšanas, sētas pušķošanas un mielasta  galda klāšanas. Tradīciju kluba vadītāja Sandra Aigare neslēpa, ka Anna Trautmane ir folkloras glabātāju balsts. Apbrīnojama esot viņas atmiņa. Vēl viena dziesma nav izdziedāta, bet Anniņai nākamā jau padomā. Sirmā rucavniece neesot arī no tiem prāvas gadu nastas nesējiem, kas, spekulējot ar savu vecumu, mīlot pagulšņāt. Arī šoreiz bijušas sievas, kas mēģinājušas viņu atrunāt no došanās ārpus mājas, sakot, kur tad tu skriesi, ko tad vēl neesi savos gados redzējusi un paguvusi izdarīt. Taču viņa neesot klausījusies tādās runās un, rau, redzama pulkā ar visiem. Ar rucavniekiem, ar dunicniekiem, ar rīdziniekiem, ar dzimušajiem papeniekiem.

“Tā enerģija un gaišums, ko mums Anna spēj  dod, ir neatsverami,” priecājās Sandra, pastāstot, ka Rucavai Jāņu melodiju neesot vairāk kā citos novados, tāpēc Jāņu naktī tiekot skandētas tās pašas dziesmas, kas  pie jāņugunīm skan citos Latvijas pakalnos. Pietiekot visai naktij. Anna esot godu dziesmu enciklopēdija. Ja nu kādubrīd atmiņa vairs neko negribot piedāvāt, Sandra ieskatoties pierakstu blociņā, kas allaž esot līdzi, un atkal melodijas uzvirmojot ar jaunu spēku.

Tāpat arī neesot tik svarīgi, cik liels tautas tradīciju zinātāju skaits ir sapulcējis vienkopus. Nekas īpaši šinī ziņā pēdējos gados vairs netiekot organizēts. Cilvēki paši pa sev vien zināmām sakaru   līnijām uzzinot, kur un kas notiek, un dodoties ceļā. Tāpēc vienos saulgriežos viesu skaits izrādoties prāvāks, citos – mazāk kupls. Vienreiz pie viņiem atbraukuši folkloras kopas “Laiva” dalībnieki no galvaspilsētas, citreiz – “Optimistu klubs” no Liepājas, bet aizpērn gluži nejauši pievienojies prāvs pulciņš ornitologu no Zviedrijas. Atradies pat tulks, un līksmība jūras krastā, gaidot saullēktu, bijusi nepieredzēti liela. “Mēs torīt izdziedājām sauli!” atcerējās Sandra. “Paceļoties virs apvāršņa, saule visu laiku kaut ko cilvēkiem rāda. Bet mēs tos signālus centāmies uztvert un pārvērst skaņās. Tas bija  lieliski!” Zviedri pauduši sajūsmu un atklājuši, ka neko tādu savā mūžā vēl neesot piedzīvojuši.

“Mums Jāņus ir svarīgi katram sevī izdzīvot. Nevis par godu  Jāņu dienai rīkot kaut kādus tejāterus, bet mācīties, kā mūsu tautas lielākos svētkus pašiem aizvien izjustāk nosvinēt. Tas viss ir procesā. Katra nākšana kopā mums ir mācīšanās,” paskaidroja kluba vadītāja. Saulrietu pavadīt jau pietiekot mundruma visiem. Kad tas noticis,  pagalmā gaiši uzliesmojot ugunskurs. Tā karstās liesmas veidojot tādu kā zelta laipu līdz saullēkta brīdim. Gaisma nenodziest nevienu brīdi un apliecina savu uzvaru pār tumsu. Tāda nakts ir tikai vienreiz gadā. Un kluba vadītājai vēl neesot gadījies, ka saulgriežu naktī lītu. Jā mākoņi esot savilkušies, bet tad tie atkal pašķīrušies, ļaujot atspīdēt saulei. “Dzīvošana nomodā ne visiem pa spēkam. Tradīciju klubā vairums ir vecāka gadagājuma ļaudis. Taču pati no gada gadā rītausmas brīdi sagaidu konsekventi,” Sandra stāstīja. Viņa teica ka šis gads cilvēkiem bijis labvēlīgs, jo saulstāvji, kad naksniņa bija visīsākā, ilga trīs diennaktis un arī ziedu pļavās neesot trūcis, jo ziedējis viss, kas vien varējis uzziedēt.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Galda viducī jāatrodas siera ritulim, kas ir apaļš un dzeltens kā saule.

Vainagus pinot, tajos tiek ielocītas arī mūsu tautasdziesmas.

Godu dziesmu zinātājai Annai Trautmanei šie ir deviņdesmit sestie vasaras saulgrieži.

Galda klāšana arī ir rituāls.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz