Sestdiena, 26. septembris Kurts, Knuts, Gundars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vecāki vēl uzticas Bārtas skolai

Vecāki vēl uzticas Bārtas skolai
Foto: Ģirts Gertsons
16.09.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Bārtas skolas ēka septembra vidū joprojām ziedu un zaļumu iekļauta. Noskan zvans uz stundu, bērni ir klasēs, un noteikumi šobrīd nepieļauj svešinieku uzturēšanos mācību iestādē. Bārtas skola, kuras 95 gadu jubilejai tikko veltīti pagasta svētki, joprojām tāda ir ģeogrāfiski un vietējo mutē. Oficiāli plāksne pie ēkas vēsta, ka šeit ir Zentas Mauriņas Grobiņas novada vidusskola. Otro gadu šī ir novada vienīgās skolas viena no pamatskolas mācību programmu īstenošanas vietām. 

Sarūgtinājums bija

Plāksne ar uzrakstu “Bārtas pamatskola” ieņēmusi savu vietu pagasta muzejā nupat izveidotajā ekspozīcijā par godu skolas jubilejai. Blakus padomju gadu nosaukumam – Bārtas astoņgadīgā skola. Tiešos vārdos to nesaka ne mācību darba organizatore Daiga Sunipa, ne Bārtas muzeja vadītāja Aija Ķude, taču iemesls, kāpēc svin šo kantaino gadskārtu, nevis gatavojas apaļajiem simt, ir viegli atminams un skumjš. 

Bārtā mācās 41 skolēns. Diemžēl neatvēra 1. klasi, jo bija tikai viens bērns, kas tajā ietu. “Tajā ģimenē ir trīs bērniņi. Līdz ar to viņi izdarīja izvēli, ka visi trīs brauc uz Grobiņu,” saka D. Sunipa. Toties 9. klasē ir desmit audzēkņi. Lielākā daļa pedagogu strādā tepat uz vietas, atbrauc angļu valodas skolotāja no “Iespējamās misijas”. 8.–9. klase piektdienās ķīmiju un fiziku mācīties dodas uz Kapsēdi. 

“Man gribas domāt un arī kolēģu vārdā teikt, ka jūtamies normāli,” vaicāta par izjūtām pēc pārmaiņām Grobiņas novada izglītības sistēmā, saka D. Sunipa. “Protams, bija sarūgtinājums, kad skolu likvidēja. Taču mūs laipni uzņēma vidusskolas kolektīvs, esam saglabājuši savas tradīcijas.” Neesot uzspiests braukt uz Grobiņu, šeit notiek ierastā “Latvijas stunda”, Ziemassvētku svinēšana, izsūtīto bārtenieku pieminēšana.

Viņa nevarot pateikt, kāds ir minimālais bērnu skaits, lai mācības paliktu Bārtā. “Katram, kas strādā šeit, ir arī kāda piesaiste. Ja vecāki laiž savus bērnus un uzticas šai skolai, tad… Bet tas ir atkarīgs no vadības lēmuma. Domāju, bārtenieki grib, lai šajā ēkā būtu dzīvība.” D. Sunipa norāda, ka bērnu skaita sarukšana esot visas Latvijas problēma. Bārtā pērn piedzimuši septiņi mazuļi, taču tas situāciju neatrisina. Šeit strādā apvienotās klases, izņemot 9. un 6. klasi. “Nevaram teikt, ka tāpēc mums būtu zema izglītības kvalitāte,” atzīmē mācību darba organizatore. 

Kur visi satilpa?

Covid-19 laikā mācību stundas saliktas pa blokiem, lai skolotāji pēc iespējas mazāk ietu pa klasēm. Telpas vēdina, bērnus starpbrīžos laiž pastaigāties tikai skolas teritorijā un pa klašu grupām, lai tās nesatiktos. Arī pusdienas organizētas tā, lai nenotiktu drūzmēšanās. Bārtas bērni esot atbildīgi, saka D. Sunipa. Ceturtie un septītie sākuši mācības pēc kompetenču pieejas. “Mēs jau visi mācāmies,” viņa stāsta. “Svarīgākā ir skolotāju sadarbība, kā vienoties, lai bērniem tēmas neatkārtojas, lai viņi redz saistību no viena mācību priekšmeta uz otru.” Vērtēšanas sistēma bez atzīmēm pedagoģei patīkot, jo, viņasprāt, ir jāmācās sev. 

Jaunas skolas būvniecībai Bārtā jaunās Latvijas valsts sākuma gados nācies likt lietā viltību. Bārtas pagasta vecākais, vēlākais zemkopības ministrs Jānis Birznieks, noteikti gribējis šeit jaunu skolu. Tomēr valdība neļāva, jo 20. gadu sākumā Bārtā jau bija trīs skolas, stāsta A. Ķude. Lai atļautu ēku uzcelt, papīros ierakstīja, ka būvē nabagmāju, bet doma bija, ka tā būs skola pagasta centrā. Tā arī sāka darboties 1925. gadā.

Bērniem muzejā esot interesanti redzēt, kā pa šiem gadiem mainījusies skolas ēka. Tā vairākkārt pārkrāsota. Kādā fotogrāfijā ir soliņš, šodien tāda nav. Esot bijuši laiki, kad skolas priekšā ēkā dzīvojošajiem skolotājiem bija dārziņi un pie skolas bija saimniecības ēkas. 1939. gadā bija paredzēts celt malkas šķūni ar lopu kūti. 2012. gadā vecais šķūnītis nojaukts un uzcelts jauns. Bērnus izbrīna bildes ar āra tualeti, uz kuru vajadzēja skraidīt līdz pat 2001. gadam. Viņus pārsteidzot arī fakts, ka šeit mācījušies pat 130 skolēni, – kur gan tik daudz sagāja?! 

Apsola nemūžam nedzert

Ekspozīcijā ir 1977. gada skolēna dienasgrāmata. “Bērni, kuri tagad saņem diezgan bezpersonisku A4 formāta lapu ar vērtējumu, ar interesi skatās liecības, kurās tādas sliktas atzīmes – tikai 4 un 5,” smejas A. Ķude. Citi gan zinot, ka bijis laiks, kad atzīmes lika no 1 līdz 5. Bārtā līdz 1940. gadam bija kupls mazpulks ar 80–90 dalībniekiem, to ar skolotājas Vitas Kursītes iniciatīvu atjaunoja pēc neatkarības atgūšanas. Diemžēl tā jau atkal nav, jo palicis maz bērnu un interese sāka zust, pastāsta muzeja vadītāja. 1930. gadā skolā nodibināts atturībnieku “Cerību pulciņš”. “Skolēniem bija ideja, un skolotājs Kārlis Austriņš to atbalstīja. “Cerību pulciņā” bijuši pāri par 20 bērniem, kuriem bija apņemšanās, ka nekad mūžā nelietos alkoholu,” saka A. Ķude. Šodienas bērni nesaprot, ka kādreiz uz mācībām bija jānāk kājām, neveda oranžais Šveices autobuss. 

Muzejs glabā liecības par teātra pulciņu, kas periodiski darbojies. 1997. gadā to atkal izveidoja Vita Reiere, Bārtas bērni ar labiem panākumiem spēlēja teātri līdz pat 2019. gadam. Ekspozīcijā ir mūzikas skolotājas Olgas Balbārdes akordeons, materiāli par joprojām aktīvās folkloras kopiņas “Bārtenieki” izveidi. Ik pa laikam skolā dejojuši. Pašlaik pašdarbības pulciņi pārsvarā darbojas kultūras namā.

Te lepni karājas Bārtas skolas karogs no 1999. gada. “Periodikā uzgājām, ka jau 1938. gadā J. Birznieks dāvinājis skolai karogu. Nav ne jausmas, kā tas izskatījies un kas ar to noticis,” stāsta A. Ķude. Absolventi un interesenti vienā no muzeja telpām var izšķirstīt skolas hronikas un albumus, informatīvās lapas vecākiem, skolēnu vēstules laikrakstiem un ziņas par skolu presē. 

“Mazliet ir tā drūmā noskaņa, nav lielas sajūsmas, ka skolai ir jubileja,” atzīst bārteniece A. Ķude. “Nav vairs Bārtas pamatskolas, un bērnu skaits arvien samazinās.” Skolēni dodas ne tikai uz Grobiņu, bet kopš sistēmas “nauda seko skolēnam” ieviešanas brauc arī uz Kalētiem, kur ir arī mākslas un mūzikas skola.

Foto galerija

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz