Svētdiena, 5. jūlijs Edīte, Esmeralda, Andžejs, Andžs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Veco skolu otrā dzīve. Citas pārdotas par “sīceni”

Veco skolu otrā dzīve. Citas pārdotas par “sīceni”
Šobrīd tiek plānots izsludināt nomas tiesības uz Dunalkas skolas ēku. Pašvaldības pārstāvji uzskata, ka telpa būtu ērti pielāgojama sociālām vajadzībām. (Foto: Ģirts Gertsons)
06.02.2020 06:52

Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

Strauji samazinoties skolēnu skaitam mazajās lauku skoliņās un pērn notikušās izglītības reformas vārdā novados tukšas palikušas vairākas izglītības iestāžu ēkas, kuras pašvaldības ik pa laikam cenšas pārdot izsolēs vai iznomāt. Vairāki īpašumi pārdoti par tik zemu cenu, ka dažs labs to nebaidās saukt par “sīceni”. Pašvaldību vadītāji atzīst, ka cenas nav no tām augstākajām, bet tas ir vienīgais veids, kā nodrošināt to, lai ēkas nestāvētu tukšas un vienkārši nenogrūtu. Durbes novadā divas jau ir pārdotas, bet trešo gatavojas iznomāt.

Pasakainais skandāls

Viens no slavenākajiem īpašumiem Durbes novadā bija bērnudārzs “Pasaciņa”, ko aptuveni pirms gada no pašvaldības izsolē par īpaši zemu cenu – 2000 eiro – iegādājās Durbes novada domes deputāts, kādreizējais pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Ainars Reņģe. Darījumā tika konstatētas aizdomīgas detaļas, kas skeptiķus mudināja domāt, ka pašvaldība palīdzējusi kolēģim iegādāties īpašumu viņam iespējami izdevīgākā veidā. “Sākumā pašvaldība šo ēku bija ielikusi pārdošanā par 30 000 eiro. Kad aizbraucu to apskatīties, sapratu, ka tā nav ne graša vērta, jo tur nepieciešamas vērienīgas investīcijas. Tika rīkotas vairākas izsoles, kuru laikā cena arvien kritās. Rezultātā es piedāvāju savu cenu, par kādu būtu ar mieru šo īpašumu iegādāties, tie bija 2000 eiro. Nezinu, kā, bet man tas izdevās,” atceras A. Reņģe. Zemes un ēku, tai skaitā lielas 1000 kvadrātmetru celtnes, kadastrālā vērtība bija 14 tūkstoši eiro. Durbes novada domes priekšsēdētājs Ojārs Petrēvics tobrīd skaidroja, ka galvenais, lai īpašumam atrodas kāds saimnieks. Viņu bažīgu darīja fakts, ka, paliekot bez cilvēka klātbūtnes un bez apkures, ēka vienkārši ļautos laika zobam un ietu bojā.

“Kad ēku iegādājos, pirmais, ko saņēmu, bija – nekustamā īpašuma nodoklis par gadu, tad pārņēmu elektrības saistības, kur noslēdzu līgumu ar “Latvenergo” un maksāju par to visu, nākamais – noslēdzu līgumu ar komunālās apsaimniekošanas biroju, pieliku skaitītājus un maksāju rēķinus. Tieši tā sākās šī mana lieliskā iespēja. Bet interese man bija, gribējās to izmēģināt,” sākumu atminas A. Reņģe. Maijā īpašumā taisīta lielā talka, kuras laikā iekopta īpašuma apkārtne, apvilkts jauns žogs, lai sēta vairs nebūtu caurstaigājama. “Šobrīd esmu uztaisījis vienkāršotu iekšējās pārbūves projektu, lai ēka būtu apdzīvojama vairākiem viesiem. Izskatās, ka projekts varētu attīstīties 5–8 gadu laikā. Gribētos, lai tajā mēs varētu sniegt sociālus, rehabilitācijas un krīzes centra pakalpojumus visiem, kam tādi būtu nepieciešami. Tā kā valsts kontrolē sociālo sfēru, tad Eiropas projektiem tas viss neatbilst. Darbošos vienkārši kā privātpersona. Pašvaldība iesniegto projektu ir atbalstījusi. Gribas pierādīt, ka sociālā palīdzība nav vienkārši nabagmāja, gribu uztaisīt tādu tiešām foršu vietu, kur ir labi visiem. Apsveru domu, ka būsim elastīgi arī cenu ziņā, lai tas piedāvājums būtu reāls. Dzirdot par to, cik grūti sociālajā jomā iet Latvijā, esmu uzlicis sev tādu izaicinājumu – pārliecināties, ka tā situācija nav tik traģiska, ja to atbilstoši pārvalda. Tomēr, domāju, ja es tagad visu uzliktu uz papīra un sarakstītu izdevumus, prātojot, vai es varu to visu izdarīt un atļauties, es vienkārši to neuzsāktu,” saka A. Reņģe.

Viesu nams jau nākamgad

Pavisam citādāks stāsts skāris Durbes novadā esošo īpašumu “Rāvas skola”.

2012. gadā nelielā lauku skoliņa nosvinēja savu 90 gadu jubileju, tā bija arī pēdējā skolas pastāvēšanas diena. Tobrīd tur mācījās tikai 29 skolēni. Skolēnu skaits bija tik niecīgs, ka Durbes novada dome nolēma skolu slēgt. Telpas ilgi stāvēja tukšas un nevienam nevajadzīgas. Sākot no 2018. gada 15. maija, Durbes pašvaldība uzsāka cīņu par īpašuma pārdošanu izsolēs. Daudzas no tām beidzās neveiksmīgi, līdz pagājušā gada sākumā skolai beidzot pieteicās pircējs – zemnieku saimniecība “Skuiras” no Cīravas. Pārdošanas cena bija 32 000 eiro. “Saskaņā ar nolikumu jaunajiem īpašniekiem bija tiesības lūgt iespēju šo summu nomaksāt piecu gadu laikā. Kamēr pilna summa nav nomaksāta, šī persona neskaitās kā pilntiesīgs īpašnieks. Saprotu, ka visi maksājumi tiek veikti laikā, jo par pretējo mani neviens nav informējis,” skaidro Durbes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andrejs Radzevičs. Nekustamais īpašums “Rāvas skola” Rāvā, Dunalkas pagastā, sastāv no zemes 4 hektāru platībā, ķieģeļu mūra ēkas un šķūņa. Izsoles sākumcena bija nepilni 52 tūkstoši eiro.

Šobrīd bijušajā Rāvas skolā valda rosība, lielākoties gan nedēļas nogalēs, kad ZS “Skuiras” saimnieks rod brīvu laiku, lai īpašumā padarbotos. “Viss ir tapšanas procesā. Esam maza zemnieku saimniecība, ar pārdesmit tūkstošu eiro apgrozījumu, tā ka nekas dižs mums vēl te nenotiek. Pagaidām izmantojam kā saimniecības ēku, bet plāns ir tāds, ka jau nākamgad te varētu būt viesu nams, ko izīrēsim dažādiem pasākumiem, ar nakšņošanas iespējām. Tas bija viens no variantiem, ko iedomājāmies, kad īpašumu pirkām, pie tā arī palikām,” paskaidro “Skuiru” īpašnieks. Rāvas pamatskola atrodas bijušajā muižas ēkā, klusā un skaistā vietā netālu no Durbes ezera, līdz ar to – vieta viesu namam ir patiešām piemērota.

Pēdējo tukšo skolu iznomās

Likvidācija skārusi arī Durbes novada Andreja Spāģa Dunalkas pamatskolu. Skolā ilgu laiku mācījies ļoti mazs skolēnu skaits, bet 2018./2019. mācību gadā vien 27 bērni. Sākumskolā tikai četri, situācija bija kritiska. Pēc skolas slēgšanas Durbes novada pašvaldība iedzīvotājiem, uzņēmējiem un sabiedriskajām organizācijām lūdza izteikt priekšlikumus, kā bijušās skolas ēkas (divas ēkas, palīgēkas un pieguļošā teritorija) varētu tikt izmantotas nākotnē. “Telpas ir labā stāvoklī, ir apkure, ūdens. Uzskatu, ka tā būtu laba vieta, kur ierīkot kādu viesu namu, pansionātu vai nometnēm paredzētu telpu, organizēt rehabilitācijas pasākumus. Cerams, ka kādu uzņēmēju tas ieinteresēs,” saka A. Radzevičs. Šobrīd tiek plānots izsludināt nomas tiesības uz Dunalkas skolas ēku. “Tāds lēmums ir pieņemts, domājams, ka tuvākajā laikā tas parādīsies paziņojuma veidā, aicinām interesentus atsaukties. Līdz šim viens kandidāts izteicis hipotētisku interesi, tādēļ gribas cerēt, ka arī šīs telpas ilgi nestāvēs tukšas un drīz vien atradīs saimnieku. Mana vecāmamma reiz atcerējās, ka šajās telpās sen atpakaļ bijusi nabagmāja. Pieļauju, ka arī mūsdienās ēku varētu pielāgot sociālām vajadzībām,” cerīgs ir A. Radzevičs. Citu brīvu izglītības iestāžu ēku Durbes novadā neesot. Vecpils skola jau pirms laba laika pārtapusi kultūras centrā, kurš tiek intensīvi izmantots, Rāvas skola un “Pasaciņa” ir pārdoti, viss pārējais darbojas.

5 komentāri

2020-02-06 09:25

Pisec: Nu strimala ,pa lēto nopirki ,kauns nav sekstantist .

2020-02-06 13:19

arro: Varēji jau arī pats pirkt.

2020-02-06 17:05

jaunas vesmas: saremontet par europas naudu (protams neaizmirstot ari savu kabatu) un pardot par kapeikam. galvenais lai viss atbilstu europas regulam

2020-02-07 00:02

Zhanis007: "Oktobrēni -Ļeņina mazbērni", bija tāds sauklis kādreiz! Tagad mazo pagastu amatpersonas -Priedola mazbērni! Un visi gali ūdeni!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz