Pirmdiena, 27. jūnijs Malvīne, Malvis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Venēcijas biennāles vēsmas Pāvilostā

Sadarbībā ar PAiR mākslas rezidenci Pāvilostā 23. maijā Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolā norisinājās bērnu meistarklases keramikā, kuras vadīja pasaules atzinību guvušās mākslinieces Ingūna Skuja un Melisa Breidena. Mākslinieču dueta ”Skuja Braden” izstāde ”Acs ābola dzīru mielasts” atvērta mākslas rezidences galerijā.

Venēcijas biennāles vēsmas Pāvilostā
Māksliniecēm īpašu prieku sagādā darbs ar bērniem, jo viņi darbojas brīvi. Melisa Breidena (no kreisās) un Ingūna Skuja vada meistarklasi. (Foto: Kristiāna Šnore)
Māksliniecēm īpašu prieku sagādā darbs ar bērniem, jo viņi darbojas brīvi. Melisa Breidena (no kreisās) un Ingūna Skuja vada meistarklasi. (Foto: Kristiāna Šnore)
08.06.2022 00:00

liepajniekiem.lv

Priecīgs jūras ananass

Pēc vairāku mēnešu intensīva darba pie dažādiem projektiem, tai skaitā Latvijas pārstāvēšanas 59. starptautiskajā mākslas biennālē Venēcijā, mākslinieču duets ”Skuja Braden”, gūstot atelpu Pāvilostas rezidencē, apvieno patīkamo ar lietderīgo.

Meistarklases tēma bija jūra. Dalībniekiem bija jāliek lietā sava fantāzija, lai uz papīra izveidotu skici un vēlāk to transformētu akmens masā, atdzīvinot katram savu zīmējumu.

Starp meistarklašu dalībniekiem bija audzēkņi no Pāvilostas un Vērgales. ”Māksla ir veids, kā cilvēki izpaužas un izrāda savas emocijas,” saka Monta Tumpele, veidojot jūras ananasu.

Viņas darbi topot tādi, kādas ir emocijas. Šodien Monta jūtoties jocīgi, taču gala rezultāts ir priecīgs ananass. Monta uzskata, ka mākslai ir jābūt skaidrai, tai nevajadzētu radīt pārpratumus.

Paula Gerda Māliņa atklāj, ka iemācījusies jaunu tehniku, kā strādāt ar akmens masu. Keramika viņai neesot sveša, jo Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolā jau iepriekš apmeklējusi nodarbības.

Augusts Ipatovs veido ”ļaunu mikrobu”. Viņaprāt, māksla ir viss, puisis uzskata, ka ne vienmēr mākslai ir jābūt izprotamai.

Marta Amēlija Akerfelde pārsteigta par to, ka izdevies apgūt vienkāršu paņēmienu, lai savam mākslas darbam piešķirt tādu kā 3D efektu, atdzīvinot to. Viņa priecātos, ja biežāk būtu iespēja satikt jaunus meistarus. Nākamajā gadā Marta apsver domu pamēģināt dzintara apstrādes nodarbības.

Gandarījums mijas ar skumjām

”Veidojam draudzību starp PAiR rezidenci un Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolu, lai iepazīstinātu jaunos mākslas skolas audzēkņus ar laikmetīgo mākslu,” saka mākslas rezidences vadītāja Sintija Gādiga.

Kopš pagājušajā gadā atklāta mākslinieku rezidence Pāvilostā, tajā uzturas ne mazums starptautisko un vietējo mākslinieku.

Viņa atzīst, ka sadarbībā ar Mūzikas un mākslas skolu ieguvēji ir visi. Bērni gūst jaunu pieredzi un iepazīst laikmetīgo un moderno mākslu, savukārt māksliniekiem šis ir vēl viens no veidiem, kā dalīties ar savām zināšanām un, iespējams, iedvesmot kādu no topošajiem mākslas skolas audzēkņiem.

Viņa atklāj, ka sadarbība ir plānota arī turpmāk, ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem būs iespēja piedalīties dažādās ar mākslu saistītās meistarklasēs.

Eduarda Akerfelda zīmējums atveidots akmens masā. Jaunais mākslinieks priecājas par iespēju izmēģināt kaut ko jaunu. Foto: Kristiāna Šnore

Vaicātas, kā vērtē šādas meistarklases, mākslas skolas pasniedzējas Inta Zingnika un Antra Mazika atzīst, ka visnotaļ pozitīvi.

A. Mazika uzskata, ka šādā veidā bērni paplašina izpratni par mākslas pasauli. Taču, neslēpj, ka mazais audzēkņu skaits skumdina, jo atceras, cik kupls audzēkņu pulks ir bijis iepriekš.

I. Zingnika atminas, ka 1995. gadā audzēkņu skaits esot sasniedzis ap 90, taču šodien tas sarucis līdz 30. Tomēr viņa priecājas par saviem esošajiem audzēkņiem un ar gaišu skatu uz nākotni cer, ka kādu dienu viņu skaits atkal pieaugs.

Rotaļāšanās ir mācīšanās

”Par Pāvilostu mums pastāstīja kuratore Solvita Krese, tieši viņa ieteica šeit atbraukt, atvilkt elpu, jo zināja, cik daudz mēs esam strādājušas pēdējos piecus mēnešus. Gan fiziski, gan emocionāli bijām nogurušas,” stāsta I. Skuja.

M. Breidena atzīst, ka Kurzeme viņu patīkami pārsteidz. ”Esot Kurzemē, pārņem pavisam cita sajūta. Šeit viss šķiet daudz rietumnieciskāks nekā, piemēram, iekšzemē. Arī cilvēki šeit ir atvērtāki un brīvāki. Cilvēki ar pavisam citu mentalitāti un sensibilitāti,” pauž māksliniece.

Aizvadītās meistarklases ar bērniem mākslinieču duets ”Skuja Braden”patiešām izbaudīja. I. Skujai darbs ar bērniem nav svešs, jo viņa strādā par skolotāju Aizkraukles Mākslas skolā.

Viņa priecājas par to, cik bērni ir talantīgi. ”Mēs skolā gadu strādājam pie diplomdarbiem, un gala rezultātā bērnu darbi ir ļoti augstā kvalitātē un gandrīz neatšķiras no mūsu.

Dažkārt vecāki nemaz netic, ka bērni paši tos veidojuši. Viņiem izdodas oriģinālāki darbi, ja ļauj domāt pašiem, nevis saka priekšā,” atzīst Ingūna.

M. Breidenai darbs ar bērniem sagādā prieku, taču viņu uztrauc tehnoloģiju klātbūtne viņu ikdienā. ”Es domāju, kamēr bērniem kaut kas sagādā prieku, tie mācās. Rotaļāšanās ir daļa no mācīšanās. Un, ja bērniem ir garlaicīgi, tie no procesa neko nemācās. Manuprāt, latvieši savā ziņā ir ļoti kautrīgi un intraverti. Viedierīces, sevišķi pusaudžiem, rada visa veida garīgo atpūtu, īpaši telefons ir kā drauds, sociālie tīkli neļauj bērnam patiesi rotaļāties un apgūt īpaši svarīgas sociālās mijiedarbības ar cilvēkiem.”

Melisai darbs ar bērniem sagādā prieku, jo bērni, radot mākslu, ir atvērtāki un brīvāki.

Dialogs starp mākslu un sabiedrību

”Skuja Braden” arī turpmāk plāno iesaistīties līdzīgos projektos, gan ar bērniem, gan pieaugušajiem. Tas māksliniecēm sagādā prieku un gandarījumu.

Bērnu veidotos darbus mākslinieces ņems sev līdzi uz mājām, kur tos glazēs. Vēlāk šie darbiņi atgriezīsies Pāvilostā, kur tie rotās mākslas skolas sienas.

Uz jautājumu, kā mākslinieces vērtē situācijas, kad viņu vai citu mākslinieku radītie darbi sabiedrībā raisa rezonansi, M. Breidena uzskata, ka ir jāveicina visa veida sabiedrības reakcija un īpaši būtiski ir veidot dialogu starp sabiedrību un mākslu. ”Publiskajā mākslā nevar vienkārši darīt visu, kas ienāk prātā, tajā pastāv noteikumi,” māksliniece uzsver, ka privātajā telpā katrs mākslinieks ir brīvs radīt jebko.

”Un, ja mākslinieks ar savu mākslu liek kādam reaģēt, tad viņš dara savu darbu, taču, ja vienkārši veido kaut ko tādu, kam cilvēks vienaldzīgi paiet garām, tad varbūt māksliniekam ir jāizvērtē tas, ko viņš dara.”

Ģenerējot idejas, mākslinieces vēro apkārt notiekošo un atspoguļo to darbos. Uz jautājumu, vai Latvija var būt droša par to, ka nākotnē mums būs pietiekami daudz talantīgu mākslinieku, I. Skuja atbild: ”Jā, Latvijā ir ļoti laba izglītības sistēma, un mākslinieku nekad nevar būt par daudz.”

Izstāde ”Acs ābola dzīru mielasts” Pāvilostā būs skatāma līdz 27. jūnijam.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz