Trešdiena, 28. jūlijs Cecīlija, Cilda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Virgas senlietu krātuves jaunā vadītāja Inga Raškova: “Interesantākā vēstures daļa ir cilvēku atmiņās”

Pa stāvo kāpņu pakāpieniem un koka grīdām, kuras pirms simt gadiem minuši pēdējie Noldu dzimtas pārstāvji, Virgas senlietu krātuves jaunā vadītāja Inga Raškova ved uz Virgas muižas otro stāvu. Te itin atbilstoši vēsturiskam namam telpas atvēlētas pagasta un skolas vēsturei, kā arī vēstures pētnieku kabinets pašai Ingai. “Esmu kļuvusi par iepriekšējās senlietu krātuves vadītājas Anitas Klimas mantinieci,” viņa saka.

Virgas senlietu krātuves jaunā vadītāja Inga Raškova: “Interesantākā vēstures daļa ir cilvēku atmiņās”
Inga Raškova ar vienu no Virgas senlietu krātuves vērtīgākajiem eksponātiem. "Šim noteikti ir skārušās klāt pēdējā barona rokas," viņa saka. (Foto: Egons Zīverts)
Inga Raškova ar vienu no Virgas senlietu krātuves vērtīgākajiem eksponātiem. "Šim noteikti ir skārušās klāt pēdējā barona rokas," viņa saka. (Foto: Egons Zīverts)
18.06.2021 06:00

#SIF_MAF2021

"Kurzemes Vārds"

Trešo tēva dēlu muiža

Priekulniecei caurumcauri, kā sevi redz I. Raškova, Virga esot sveša vieta, nekādas darīšanas te nav bijušas. Nesen te atvesti visi materiāli. “Kad es sāku šķirot, tad nevaru apstāties, jo man viss ir jāzina un jāsaprot. Galvenā problēma – ir pazudis Anitas savāktā materiāla inventāra saraksts. Mantas ir, bet to stāsta nav,” viņa sūrojas.

Kamēr senlietu krātuves vadītāja martā un aprīlī strādāja mājās, pagasta pārvaldes vadītāja Daiga Eglei viņai atveda “trīs tašas ar papīriem”. Ejot tiem cauri, tapis baronu Noldu stāsts, tā pavisam sanākušas 34 lappuses. “Gribēju salikt laika secībā, kas kur ir noticis. Noldi saimniekojuši Virgā, Kalētos, Gramzdā un Mazgramzdā. Iznāca visa Priekules novada stāsts, darbojāmies kopā ar Purmsātu senlietu krātuves vadītāju Ievu Šteinbergu,” saka I. Raškova.

Noldu dzimtas koks aizņem visu galdu un vēl pāri sniedzas. Pirmā paaudze sākas 15. gadsimta vidū un beidzas 1922. gadā – līdz tam Noldiem piederēja šis īpašums. Izmantots interneta resurss geni.com un vācu datu bāzes. “Tik skaidra bilde kā par Korfiem vēl nav, jo Noldi īpašumus ir mantojuši arī horizontālā virzienā – tajā pašā paaudzē. To, ko redzu šeit, cēlu uz papīra, apvienojot ar Anitas materiāliem un Ievas iedoto,” atklāj pētniece.

1945. gadā šeit no zemes virsas noslaucīja baznīcu, bet muižas komplekss palika neskarts. Tas labi saglabājies, bet zinām par to gaužām maz, saka I. Raškova.

“Virgas muiža Noldēm nebija prestiža vieta, par to liecina arī vienkāršā arhitektūra. Šī bija muiža, kuru mantoja otrie vai trešie dēli, tā bija vienkārši dzīvošanas un saimniekošanas vieta.

Vecākie dēli mantoja majorāta muižas Kalētos un Gramzdā.”

Pēdējās baroneses spieķis

Viena plānotā ekspozīciju telpa būšot vienkārši senlietu krātuve. “Anita jau ļoti daudz bija savākusi, iepriekš viņai viss bija stendos salikts. Gaidām speciālistu, kurš pastāstīs, kā to visu izkārtot, jo telpa ir maza. Te arī parādās problēma – kas šie par objektiem? Lai ir kaut vai tikai pieci eksponāti, bet lai ir ar stāstu, ko izstāstīt apmeklētājiem,” pauž krātuves vadītāja.

“Foršākie eksponāti ir šie,” Inga izceļ dienas gaismā zobenu un spieķi. Par zobenu nevarot pateikt, vai tas ir no Pirmā pasaules kara vai vēl vecāks. Tas jānosaka speciālistam. Spieķis piederējis pēdējai baronesei Ģertrūdei Mārenholcai, barona sievasmātei. “Te ir M burtiņš, pēc tā saprotu, ka runa ir par Mārenholciem.

Nūja nav tik veca, cik stāsts, kas tai nāk līdzi. Baronese tepat kapsētā ir apbedīta, blakus mazdēlam Aleksandram, un daudzi virdzenieki nemaz nezināja, kas tā par Mārenholcu,” saka I. Raškova.

Bijusī Virgas skolas informātikas klase speciāli nav remontēta, atstāta tāda, kāda ir, jo te būs skolas muzejs.

“Saglabājies bijušās direktores Strēles galds un lakats. Uztaisīsim šeit mazmazītiņu Strēles stūrīti, mēģināsim visu saglabāt autentiski. Telpas iekārtošanai arī nepieciešama speciālista konsultācija, lai eksponāti būtu mūslaiku cilvēkam baudāmi. Jāpēta skolas arhīvs, kuru arī Anita kārtojusi,” norāda I. Raškova.

Šis priekšmets ir tas, kas mūsu laikos ir spuldzīte. “Senos laikos, kad nebija elektrības, elektrība tomēr bija. To ieguva no gaisa, bija tāda tehnoloģija,” saka senlietu krātuves vadītāja. (Foto – Egons Zīverts)

Vairs nav, kam pajautāt

Pētnieciskā darba ir daudz, bet Ingai esot doma piestrādāt pie audiovēstures veidošanas – pie virdzenieku iztaujāšanas.

“Esmu novērojusi, ka interesantākā vēstures daļa ir cilvēku atmiņās, bet tai piemīt tendence diezgan ātri aiziet. Ievēroju interesantu likumsakarību.

Kamēr cilvēks ir dzīvs, tā ir mana omīte. Tad, kad viņa nomirst, – tā jau ir vēsture. Es tagad gribu zināt, bet man vairs nav, kam pajautāt.

Par padomju laikiem, kurus mēs vēl atceramies, cilvēki īpaši negrib runāt. Cik esmu prasījusi priekulniekiem, viņi plāta rokas – ko es tur teikšu? Taču tas ir periods, kad grāmatās rakstīja kaut ko vienu, bet reālajā dzīvē notika kaut kas pavisam cits. Kolhozu laiku vēl var pagūt vismaz kaut kādās drumslās noķert,” viņa saka.

I. Raškova gatavo arī rakstu par Anitu Klimu. “Pilnīgi nenovērtējams ir ieguldījums, ko devuši tādi novada trakie, apsēstie kā viņa un Gunta Ziemele Kalētos. Uz tiem pasaule un arī mūsu vēsture turas,” viņa atzīst.

Inga cer, ka viss izdosies un 30. jūnijā notiks jaunās grāmatas “Priekule septiņu lielceļu krustojumā” atvēršanas svētki. “Tai dienā ir pēdējā domes sēde. Solījies atbraukt Ojārs Spārītis, kurš sarakstīja vienu nodaļu par baznīcu no mākslas vēsturnieka viedokļa. Tā kā atvadāmies no Priekules novada, tad atļāvāmies salikt daudz fotogrāfiju – visas labākās un interesantākās,” viņa atklāj.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz