Piektdiena, 3. aprīlis Daira, Dairis, Daiva

Aizdomās par karteļa vienošanos un kukuļdošanu veic kratīšanas Latvijas lielākajās būvfirmās un pie vairākām valsts amatpersonām

Aizdomās par karteļa vienošanos un kukuļdošanu veic kratīšanas Latvijas lielākajās būvfirmās un pie vairākām valsts amatpersonām
Foto: Burst/Pixels
03.09.2019 14:19

LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šorīt sācis kratīšanas vairākās Latvijas būvfirmās un pie valsts amatpersonām, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Viena no būvfirmām, kurā KNAB veic procesuālās darbības, ir “Rere grupa”, aģentūrai LETA apstiprināja “Rere grupas” valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš. 

“Jā, varu apstiprināt, ka KNAB darbinieki atrodas biroja ēkā un veic savu darbu, uzdod jautājumus. Man viņi neko nav jautājuši, tāpēc nezinu, ar ko šīs darbības ir saistītas,” sacīja Āboltiņš-Āboliņš.

Būvfirmās “Skonto būve”, “Latvijas energoceltnieks”, “LNK Industries”, “Velve”, “Moduls Engineering” un “Binders” aģentūrai LETA sacīja, ka KNAB darbinieki uzņēmumā otrdien nav bijuši.

Vienlaikus būvfirmas “Merks” valdes priekšsēdētāja Oskara Ozoliņa mobilais tālrunis ir izslēgts, un neoficiāla informācija liecina, ka KNAB veic procesuālas darbības “Merks”. Arī būvfirmas “Abora” valdes priekšsēdētāja Jura Kravaļa mobilais tālrunis ir izslēgts.

Savukārt būvfirmā “Arčers” aģentūrai LETA sacīja, ka uzņēmums nevar patlaban atbildēt, vai tajā ir ieradušies KNAB darbinieki.

KNAB aģentūru LETA informēja, ka KNAB kopīgi ar Konkurences padomi (KP) veic tiesas sankcionētas neatliekamās izmeklēšanas darbības. Šādas darbības īstenotas, pamatojoties uz aizdomām par iespējamu vismaz desmit lielāko būvniecības nozares uzņēmumu iesaisti noziedzīgos nodarījumos un Konkurences likuma pārkāpumos. 

KNAB kriminālprocesu sāka 2018.gada 19.septembrī par kukuļņemšanu un kukuļdošanu lielā apmērā, pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu un pārsniegšanu, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā. Savukārt KP veic izmeklēšanu par iespējamu Konkurences likuma pārkāpumu – aizliegtu karteļa vienošanos.

KNAB rīcībā esošie fakti liecinot par iespējamu kukuļu lielā apmērā nodošanu un pieņemšanu, par iespējamu cenu saskaņošanu iepirkumos, ko izdarījuši iepirkumu pretendenti, kā arī par amatpersonu kukuļošanu ar mērķi nodrošināt uzņēmēju interešu realizēšanu ar iepirkumiem nesaistītos jautājumos.

Noziedzīgie nodarījumi veikti laikā no 2015.gada sākuma līdz 2018.gada vidum. Iespējamās kukuļu summas ir no 25 000 eiro līdz vairākiem simtiem tūkstošu eiro.

KNAB esot pamats uzskatīt, ka noziedzīgajos nodarījumos iesaistīti ne mazāk kā desmit lielākie būvniecības nozares uzņēmumi.

Vienlaikus kriminālprocesā KNAB ieguvis informāciju, kas norādījusi uz iespējamām aizliegtas vienošanās pazīmēm starp lielākajiem būvniecības nozares uzņēmumiem.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtos faktus KNAB nosūtīja KP, kas pēc iepazīšanās ar informāciju, pamatojoties uz aizdomām par iespējamu Konkurences likuma 11.panta pārkāpumu, sāka lietas izmeklēšanu atbilstoši savai kompetencei. Lai nodrošinātu efektīvu pierādījumu iegūšanu abu iestāžu ierosinātajos procesos, šodien vienlaikus ar KNAB veiktajām kriminālprocesuālajām darbībām arī KP veic nepieteiktu apmeklējumu jeb inspekciju – desmit būvniecības nozares uzņēmumos.

KP rīcībā esošā informācija liecina, ka procesā iesaistītie būvniecības jomas uzņēmumi, iespējams, vairāku gadu periodā saskaņojuši rīcību un aizliegti vienojušies par tirgus sadali un dalības nosacījumiem publisko un privāto pasūtītāju iepirkumos gan Rīgā, gan Latvijas reģionos. Šādas karteļu vienošanās ir uzskatāmas par smagāko konkurences tiesību pārkāpumu, informēja KNAB.

KP pārstāve Paula Vilsone aģentūrai LETA pastāstīja, ka pašlaik KP ir aizdomas par 10 vadošo Latvijas būvuzņēmumu veiktu tirgus sadali un vienošanos par dalību publiskajos un privātajos iepirkumos visā Latvijas teritorijā.

“KNAB izmeklēšanas laikā radās pirmšķietamas aizdomas par iespējamu aizliegtu vienošanos starp uzņēmumiem, tāpēc šī informācija tika nodota KP un mēs sākām savu izmeklēšanu. Šī lieta pagaidām vēl ir izpētes stadijā, karteļa vienošanās vēl nav pierādīta, bet par to ir aizdomas,” skaidroja Vilsone.

Tālāko izmeklēšanu KNAB un KP veiks neatkarīgi katras iestādes kompetences robežās.

KP un KNAB izsaka pateicību Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei par sniegto atbalstu izmeklēšanas darbību veikšanā.

Patlaban kriminālprocesā notiek aktīvs izmeklēšanas darbs. Detalizētāku informāciju KNAB sola sniegt, līdzko tas būs iespējams, nekaitējot izmeklēšanas interesēm. 

KP norāda, ka inspekcija ir viens no pirmajiem soļiem pēc pārkāpuma lietas ierosināšanas, un tās mērķis ir iegūt pierādījumus par uzņēmumu iesaisti pārkāpumā. KP atgādina, ka inspekcijas veikšana neapstiprina uzņēmuma vainu, kā arī nenorāda uz izpētes iznākumu. 

KNAB priekšnieks Jēkabs Straume norāda, ka lielākie korupcijas riski ir jomās, kurās notiek publiskie iepirkumi, jo tajos iesaistīti lieli finanšu līdzekļi. Šādu lielu iepirkumu ietekme uz tautsaimniecību ir nopietna, un jādara viss, lai valsts un pašvaldību pasūtījumi notiktu korekti, taisnīgi un vienmēr uzvarētu labākais piedāvājums, nevis tas, kurš spēj, iespējams, sarunāt pasūtījuma iegūšanu. 

Pētījumi liecina, ka korupcijas dēļ Latvijas tautsaimniecība katru gadu zaudē vairākus miljardus eiro. “Ja mums patiešām ir svarīgi, lai valsts attīstītos, lai budžetā būtu pietiekami daudz naudas mediķu un skolotāju algām, pensijām, sociālajiem pabalstiem, ceļu uzturēšanai, lai būtu godīga uzņēmējdarbība un konkurence, ir pienācis laiks rīkoties. Personīgi aicinu ikvienu iestāties par valsts un katra tās iedzīvotāja labklājību, neiesaistīties koruptīvās attiecībās un ziņot KNAB, ja jūsu rīcībā nonāk informācija par kādas amatpersonas iesaisti koruptīvās darbībās,” norāda Straume.

19 komentāri

2019-09-03 14:41

Garaga: Vai pie zvirbuļa CTB arī veiks? Tas jau ar pa pusi Latvijas sagrābies objektus. Nesen bija pat pa Bez tabu kur Rīgā CTB taisa iekšpagalmu. Kas žurnālisti gribēja parunāt ar CTB strādniekiem, tā tie visu pameta, hops oranžajā “mersī” un aizbrauca. Tātad, ir ko slēpt.

2019-09-03 15:03

Domi: Pie Seska, lai aizbrauc, tur būs ko uzrakt. Misters koferītis un projekts tavs.

2019-09-03 15:07

:))))): Aiziet no UPB padzītie, jūsu mirklis izteikties, kā nekā UPB ir Latvijas lielākais būvnieks.....
Tikai kritizējot neaizmirstiet, ka UPB ir Liepājas lielākais darba devējs un tur "visiem ir minimālas algas, stundas daudz, visu maksā aploksnē u.t.t" smieties un vemt gribas skatoties uz šiem bļāvējiem.....

2019-09-03 15:07

Vietējais: Kāpēc aizdomās, to pat sētas puika zina ka tur smird pēc cietuma bet jūs izliekas ka dzirdat pirmo reizi jeb tur ir cits suns aprakts , lielās firmas apvienojās un negrib dalīties % aug , apetīte rodas ēdot , liepājā cik dzirdēju bij 20% no līguma summas , tāpēc tiem ir pilis un glāzes par 500 LATIEM gabalā. Nevajag tēlot naivos nezinīšus , Te viens kaimiņš kulaku sita tribīnē, solija daudz , nu vairs nau ne redzēts ne dzirdēts .

2019-09-03 15:55

to :))))): Vispār UPB ir trešais lielākais darba devējs. Un lai ar būtu pirmais, tas nenozīmē ka runām par nesamaksātām algām nav pamata. Tieši tāpat ka tu visus nosauc par bļ... vēl nenozīmē ka tev taisnība. Taisnība ir tikai konkrētiem faktiem un cipariem. Un tas nu ir fakts, ka kadru mainība UPB ir katastrofāla.

2019-09-03 15:57

Ilgonis: Visi grib ēst

2019-09-03 16:04

Xxx: UPB jūsu zināšanai ir grupa kurā ir 40 uzņēmumi apvienojušies viena holdinga. Taka nevajag visu vienā katlā maisīt firmu ar holdingu

2019-09-03 16:04

Stroms45: CTB taču ir Liepājas Domes celniecības struktūrvienība. Vai es kaut ko nesaprotu ?

2019-09-03 16:41

zevs: Tad RFS klubam s;aksies nedienas :D

2019-09-03 17:14

Brr: CTB!!!

2019-09-03 17:18

.............: Kura Liepājas firma visu laiku uzvar skolu remontu konkursos?

2019-09-03 17:27

un kā ar: haltūristu kantori UPTK?Tanī kantorī bardaks.

2019-09-03 18:08

:))))): Nuuuuuu, kāds gribēja ciparus - Lūdzu
Izvērtējot būvniecības uzņēmumus pēc to apgrozījuma 2018. gadā, topa virsotnē šoreiz atrodas kompānija "UPB". Tās apgrozījums pērn bija 168 miljoni eiro. Otro vietu ieņēmis "Merks" ar 144 miljoniem eiro, liecina "Crediweb.lv" dati.

2019-09-03 19:36

sviests: ĀLAND VAIG PAPURINĀT.

2019-09-03 20:15

Ilgonis: Joprojām jāpārbauda, ​​metalurģija, apavu fabrika, pienotava, Selmash, eļļas ieguves rūpnīca, maiznīca, silikātu rūpnīca ..............

2019-09-03 20:18

Otto: Patiesība ir tāda ,ka jau esošās ,bet nepasludinātās krīzes apstākļos ,notiek ""likumīga"' īpašumu pārdale..lasi--rekets!! pie eirofondiem tikt vairs nevarēs --to vienkārši nebūs..)) valdošie grib dzīvot tikpat zaļi kā iepriekš un vēl zaļāk,jo kamdēļ tad ""īet "" deputātos vai ierēdņos?? Ne jau kaut ko mainīt ,bet gan personiskuu motīvu vadīti ,lai uzlabotu privātos dzīives apstāķļus.No laika gala ,kad tika radīts KNAAb..bija skaidrs ,ka tam būs lom atikai ,lai ar kaut ko izrēķinātos..Jo kam KNAAB ,tiesas u.t.t. ,tam Latvijas mērogā ""karogs "'rokā!__))kamēr klausa ASV un ES ,tikmēr "'voietējie""ķeizariņi var darīt ko grib..tiem to atļauj..taču izvest Latviju no ASV un es kontroles..to neviens neļaus..ne jau tāpat šeit NATO ,kuru kontrolē ASV!!

2019-09-03 22:11

Upb - aile: Ir murgs, it sevišķi jaunajiem, ne pa velti reti kurš spēj brigadieru pazemojumus izturēt. Veci krievi tur turās, jo tiem viss pofig. Gadiem nevar testus nolikt, valsts valodu nejēdz, bet prom nevar dzīt, citādi tās būdas jāklapē ciet.

2019-09-04 11:04

jojo: beidzot to m māju izkratīs un saksies sedinašanas proces. ātrāk jaunu cietumu lai pietiek vietas.

2019-09-04 12:05

ha: paši būvēs

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli