Otrdiena, 14. jūlijs Ritvars, Oskars, Anvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aizstāv Grētas idejas. Jaunieši aicina pievērsties zaļajam dzīvesveidam

Aizstāv Grētas idejas. Jaunieši aicina pievērsties zaļajam dzīvesveidam
Foto: wwf.org.au
30.09.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

Nesen visu pasauli satricināja zviedru meitenes Grētas Tūnbergas uzstāšanās ANO klimata samitā, kas norisinājās Ņujorkā. Meitene ir sacēlusi pamatīgu vētru ar savu uzdrīkstēšanos un pārliecību. Vai mēs varam cerēt uz vietējām grētām un anšiem, kas mēģinās pievērst uzmanību vides jautājumiem? Vai mūsu jaunieši spēj ietekmēt savu ģimeņu un līdzcilvēku sadzīves paradumus par labu “zaļākai dzīvei”?

Martins Levuškāns, kurš pagājušajā nedēļā piedalījās sociālo inovāciju forumā Liepājā, ir dzimis Krievijā, repatriētā ģimenē. Jau vairāk kā desmit gadus ar ģimeni ir atgriezušies savā dzimtenē – Latvijā. Puisis brīvi jūtas kā latviešu, tā krievu kopienās, kā arī angliski runājošajā vidē, tāpēc viņam nav barjeru uzrunāt plašāku sabiedrības slāni.

“Mūsu ģimene sāka ar gružu šķirošanu jau ļoti sen,” stāsta 18 gadus vecais Martins. “Patiesībā to iesāka mamma. Viņai kā māksliniecei arī ir doma sakrāt visus atrastos plastmasas izstrādājumus un izveidot lielu instalāciju par atgādinājumu cilvēkiem, cik daudz var atrast izmestus plastmasas gabalus.

Es domāju, ka visiem ir svarīgi dzīvot tīrā vidē, tikai tas prasa iziet dažreiz no komforta zonas, tāpēc cilvēkiem nereti rodas pretreakcijas, protesti pret cilvēkiem, kas aicina dzīvot “zaļi”.

Visi tie pārmetumi, tie nicinošie komentāri portālos, kas saistīti ar Grētas uzstāšanos klimata samitā Ņujorkā, nav balstīti uz faktiem, tie ir tikai privāti vērsti aizvainojumi. Domāju, ka daudziem sabiedrībā negribas tik ļoti iedziļināties vides jautājumā, jo šī sfēra ir katastrofāla. Vieglāk ir izlikties neredzam, kas apkārt notiek.”

Jaunietis stāsta, ka viņš un visa ģimene jau sen ikdienā ir atteikušies no plastmasas maisiņiem, no plastmasas ūdens pudelēm, no salmiņiem, no plastmasas traukiem. Viņi vairāk cenšas iepirkties tirgū, pārvietoties ar sabiedrisko transportu, iet ar kājām, cik iespējams. Viņš ir arī jaunatnes parlamenta aktīvists, caur ko cenšas pievērst apkārtējo cilvēku uzmanību vides problēmām.

Martinam ir izdevies arī izveidot savu sekotāju pulku – cilvēki labprāt vēršas pēc padomā, kā labāk ikdienā pielietot mazāk kaitīgus produktus un izstrādājumus.

Svarīgi arī pievērst uzmanību apģērbam, ko valkājam. Martina ģimene jau sen kombinē jaunas drēbes ar lietoto preču veikalu piedāvātajām drēbēm.

“Vēl pirms neilga laika tas skaitījās kā nabadzības rādītājs – iepirkties second hand veikalos un pārvietoties ar velo vai sabiedrisko transportu, tagad jau cilvēki aizvien mazāk tā domā.”

Šajā diskusijā iesaistās arī zaļi domājoša jauna sieviete, “Jauniešu mājas” projektu vadītāja Laura Grudmane, kura papildina stāstu ar savu pieredzi: “Mēs dažādās akcijās sapērkamies nevajadzīgas mantas, kuras pēc tam vienkārši izmetam ārā. Kur tas pēc tam paliek? Es ierosinu izveidot sarakstu ar sev nepieciešamām lietām un produktiem, kurus regulāri lietojam, un tos arī pirkt, kad ir akcijas, ja ir vēlme vai nepieciešamība izmantot šo produkta cenas atlaides.

Mēs bieži samaksājam dubultā par to, kas nemaz nav nepieciešams. Tas, ko mēs izmetam pēc produkta lietošanas nekur nepazūd!

Mēs to noskalojam podos, izmetam gružos un visi šie atkritumi atkal turpina cirkulēt tepat. Viņi neizgaist. Mēs varam mainīt pasauli tikai sākot ar sevi.”

Jauniete ir pārliecināta, ka tas nav nedz naudas, nedz nezināšanas jautājums: “Mēs esam pieraduši pie ērtībām. Ja, piemēram, ir kāds grūti iztīrāms traips uz drēbēm, vieglāk ir aiziet uz “Drogām” un nopirkt jau gatavu ķīmiju, kas visu iztīra, bet atceramies mūsu vecmāmiņu metodes! Viņas jau izsenis zināja gan kā traipus iztīrīt, gan kā atkaļķot tējkannas, gan dažādu augu pielietojumu veselībai un skaistumam. Ja vien mēs nenoslinkotu un pamainītu paradumus, mēs saprastu, ka tas nav ne dārgi, ne grūti,” pārliecināta ir Laura.

Aizstāvot Grētu, Laura uzskata, ka daudzi cenšas novērst uzmanību no galvenā – no satura, ko Grēta pauž, vairāk pievēršot uzmanību pasniegšanas formai.

“Viņa ir ļoti drosmīga meitene. Sen pasaulē nav bijis tāda precedenta, kad visa pasaule tik padziļināti iesaistās kāda jautājuma apspriešanā. Protams, ka tam visam pamatā baumo par dažādām konspirācijas teorijām, bet nekas tā nav vienojis visus pasaules jauniešu, kā tieši Grētas zaļā kustība.”

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz