Trešdiena, 29. jūnijs Paulis, Pauls, Pāvils, Pēteris
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Algas domē varētu palielināt par 10 procentiem

Algas domē varētu palielināt par 10 procentiem
17.10.2007 19:20

0

Atslēgvārdi

Premjers Aigars Kalvītis valstī izsludinājis vispārēju taupības režīmu, un Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks mutiski paudis atbalstu Ministru prezidenta centieniem ierobežot tēriņus valsts un pašvaldību institūcijās. Tiesa, Liepājas domē algas iesaldēt neviens negrasās, runa drīzāk ir par to strauja pieauguma nepieļaušanu. Pirms nepilna mēneša bija Aigara Kalvīša un lielo pilsētu vadītāju tikšanās, pēc kuras premjers paziņoja, ka algu fonda pieaugums pašvaldībās būtu pieļaujams tikai inflācijas līmenī – no 10 līdz 15 procentiem.

Algu fonds sasniegs miljonu latu

Šādu iespējamo maksimālo pieauguma robežu žurnālistiem minēja arī mūsu pilsētas galva Uldis Sesks, piebilstot, ka “mēs tomēr baidāmies pazaudēt speciālistus, jo atrast vietā labus darbiniekus izmaksā dārgāk, nekā palielināt algas esošajiem”.

Domes priekšsēdētāja padomniece Ieva Puka informēja, ka kārtību, kādā nosakāma mēneša amatalga un gada piemaksas visiem pašvaldības darbiniekiem Liepājas domē, regulējot attiecīgs nolikums. Mēnešalgas ir noteiktas, pielietojot koeficientus, ko reizina ar visiem darbiniekiem vienādu bāzes summu.

Ja 2002.gada 24.janvārī apstiprinātajā nolikumā koeficientus sākotnēji piemēroja LR Ministru kabineta noteiktajai minimālai darba algai, tad pirms nepilna gada izdarītie grozījumi paredz, ka bāzes summu nosaka Budžeta komisija, “ievērojot budžeta gada finansiālās iespējas”, un, tā kā pilsētas kases ieņēmumi ar katru gadu palielinās, aug arī domes darbinieku iespējas saņemt lielāku algu.

2006.gadā pilsētas kopbudžets bija 49,6 miljonu liels, no tā domes darbinieku, deputātu, komisijas locekļu, līgumdarbu samaksai tika tērēti gandrīz 740 tūkstoši latu. Šogad savukārt pilsētas budžets ir 58,6 miljonu vērts un darba samaksai domē atvēlēti 938 tūkstoši latu. Algām no domes budžeta novirzītā summa 2006. un 2007.gadā procentuāli ir līdzīga. Paredzams, ka nākamgad darba algām jau tērēs vairāk nekā vienu miljonu latu.

Liepājas vadītāji – dāsni atalgoti

Domes apstiprinātā bāzes summa, kuru pēc tam reizina ar apstiprinātajiem koeficientiem, iegūstot mēnešalgu, 2006.gadā bija 90 latu, šogad tā ir 110 latu, bet 2008.gadā plānots bāzes summu paaugstināt līdz 120 latiem – tātad par nepilniem 10 procentiem, taču par to vēl jālemj. Interesanti, ka mainīgi lielumi ir arī koeficienti – tie pirms diviem gadiem palielināti, tiesa, galvenokārt vislabāk atalgotajām amatpersonām.

Lielāko algu Liepājas domē saņem priekšsēdētājs, viņa pirmais vietnieks, vietnieks un izpilddirektors. Uldim Seskam piemērotais koeficients ir 18, tātad viņa mēnešalga šogad ir nepilni 2 tūkstoši latu pirms nodokļu nomaksas – 1980 latu. Pirmās vietnieces Silvas Goldes mēnešalga ir 1870 latu (koeficients 17) un vietnieka Gunāra Ansiņa – 1760 latu (16). Domes izpilddirektora Edgara Rāta alga ir 1650 latu (15). Izpilddirektora vietniekiem, domes priekšsēdētāja biroja vadītājam, padomniekam un palīgam lielākoties tiek piemēroti koeficienti no 9 līdz 13, kas veido bruto algu no 990 līdz 1430 latu apmērā.

Nākamie labāk atalgotie domes darbinieki ir struktūrvienību – daļu un pārvalžu – vadītāji un to vietnieki. Viņiem piemērojamais koeficients svārstās no 5 līdz 10 un ir atšķirīgs. Koeficientu konkrēti katram nosaka domes priekšsēdētājs ar rīkojumu, ievērojot nolikumā ietvertos nosacījumus: izglītība, profesionālā pieredze, darba sarežģītība, garīgā piepūle utt. Tomēr divu pārvalžu vadītājiem par algu lemj Liepājas dome, proti, Izglītības pārvaldes vadītājam piemērots koeficients 10 (1100 latu), bet Sporta pārvaldes vadītājam – 6 (660 latu), kas iezīmē ievērojamas atšķirības atalgojuma lielumā starp struktūrvienību vadītājiem.

Tās amatpersonas, kuras ir arī deputāti, pie amatalgas saņem vēl deputāta atalgojumu, samaksu par darbu komitejās un komisijās. Taču tie nebūt nav visi ienākumi, ko domes darbinieki gūst pašvaldībā. Vēl viena ienākumu pozīcija ir piemaksas jeb prēmijas. Visdāsnākās piemaksas bauda domes priekšsēdētājs un viņa pirmais vietnieks, kuri saņem vienreizēju atvaļinājuma pabalstu un piemaksu divu mēnešalgu apmērā gadā. Pārējie domes darbinieki var pretendēt uz prēmiju vienas mēnešalgas apmērā. Vēl domes priekšsēdētājs deputātiem un darbiniekiem var piešķirt vienreizēju pabalstu līdz 150 latu apmērā laulības reģistrācijas, bērnu piedzimšanas, ģimenes locekļu apbedīšanas un citos gadījumos. Tāpat, ja budžetā ir līdzekļi, Uldis Sesks var izdot rīkojumu par konkrēta darbinieka papildu stimulēšanu, taču tie, kā sacīja priekšsēdētāja padomniece Ieva Puka, ir ļoti reti un īpaši gadījumi. Viens tāds, piemēram, bija Nīderlandes karalienes Beatrikses viesošanās Liepājā, kad domes darbinieki bija aizņemti ar šīs vizītes sagatavošanu.

Divās tabulās “Kurzemes Vārds” apkopojis visu deviņu republikas nozīmes pilsētu vadītāju bruto atalgojumu. Pirmajā tabulā norādīta priekšsēdētāja un viņa pirmā vietnieka amatalga mēnesī bez piemaksām, prēmijām, deputāta un cita veida atlīdzības 2007.gadā, bet otrajā redzami domes priekšsēdētāju kopējie ienākumi no pašvaldības 2006.gadā, ko konkrētās amatpersonas uzrādījušas amatpersonu deklarācijās.

Liepājas domes priekšsēdētāja Ulda Seska amatalga 2006.gadā bija 1620 latu mēnesī, un no otrās tabulas varam secināt, ka domes priekšsēdētāja reālie ienākumi no pašvaldības vidēji mēnesī pērn pārsniedza 2500 latu pirms nodokļu nomaksas. Tāpat no tabulām ir redzams, ka Liepājas pilsētas vadītāju atalgojums ir viens no lielākajiem, ja salīdzina ar citu Latvijas pilsētu amata brāļu un māsu algām.

Domes priekšsēdētāja un viņa pirmā vietnieka mēneša amatalga latos republikas nozīmes pilsētās 2007.gadā pēc konkrēto pašvaldību sabiedrisko attiecību nodaļu sniegtās informācijas

Rīga         2160 1800
Liepāja    1980 1870
Valmiera   1800 100
Jelgava    1680 1425
Jūrmala    1200 1140
Rēzekne  1200 960
Jēkabpils 1080 1025
Daugavpils 930   840
Ventspils* 372   298

*Par profesionalitāti un darba apjoma palielināšanos Ventspils domes priekšsēdētāja pirmajam vietniekam noteikta piemaksa 2072 latu apjomā, tādējādi viņš atalgojumā mēnesī reāli saņem 2370 latu, savukārt Ventspils domes priekšsēdētājs no piemaksām ir atteicies.

Domes priekšsēdētāja gūtie ienākumi pašvaldībā latos republikas nozīmes pilsētās pēc sniegtajām ziņām valsts amatpersonu deklarācijā par 2006.gadu (visi ienākumi no pašvaldības: alga, deputāta atalgojums, darbs komisijās, piemaksas, prēmijas, komandējumi)

Inese Aizstrauta* (Jūrmala) – 31 215
Uldis Sesks (Liepāja) – 30 517
Rita Strode (Daugavpils) – 23 510
Inesis Boķis (Valmiera) – 21 708
Andris Rāviņš (Jelgava) – 21 490
Aivars Aksenoks (Rīga) – 19 615
Juris Guntis Vjakse* (Rēzekne) – 16 865
Leonīds Salcevičs (Jēkabpils) – 13 740
Aivars Lembergs (Ventspils) – nav iesniedzis deklarāciju par 2006.gadu

* Par domes priekšsēdētāju strādāja nepilnu 2006.gadu.

Ints Grasis,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz