Pirmdiena, 26. oktobris Kaiva, Amanda, Amanta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Angelika Berči, Liepājā senču pēdas meklējot

Angelika Berči, Liepājā senču pēdas meklējot
06.06.2007 18:05

0

Liepājā viesojas slavenā arhitekta Maksa Paula Berči mazmazmeita Angelika Berči. Jauka, kustīga, smaidīga dāmīte, labākajos pensijas gados. Viņa Latvijā ir trešo reizi, bet Liepājā pirmo. Vecvectēva un vectēva Makša Berči veidoto pilsētu viņa pazīst pēc fotogrāfijām. Ik dienas kolēģi no Latviešu un vācu tikšanās centra viņai parāda kādu Liepājas daļu. Lai arī ēkas un ielas šodien izskatās mazliet citādi nekā pēc to tapšanas, viņa sajutusi to veidolā ko tuvu un saprotamu. “Sajūta jauka, it kā es te būtu piederīga. Gāju gar vecvectēva projektētajām skaistajām mājām, pa viņa iezīmētajām ielām, un brīnījos, kā viens cilvēks varēja tik daudz paveikt,” viņa sacīja.

Sevišķi viņai patikusi Svētās Annas baznīca, apskatījusi arī Pilsētas domes ēku, izstaigājusi Karostu, apskatījusi vecvectēva celto cietumu, ugunsdzēsēju depo, citas vietas. Viņa lepojas ar Maksa Paula Berči ideju mājas Liepājā celt no sarkanajiem ķieģeļiem, kas viņa laikā, 19.gadsimta beigās, skaitījās ļoti moderni. Makss Pauls Berči bija pilsētas arhitekts no 1871. līdz 1902.gadam. Nomācošu iespaidu gan uz tālo viešņu atstājis fortu apmeklējums.

Līdz šim Angelikai Berči par vecvectēva Maksa Paula veikumu Liepājā stāstījis vecākais brālis Pēteris, kurš Liepājā jau bijis vairākkārt un savācis daudz materiālu par savu dzimtu. Nu gribējies redzēt pašas acīm, par ko Liepājā tā slavina viņas senčus. Makss Berči juniors, Angelikas Berči vectēvs, turpinājis sava tēva sākto darbu līdz pat 1935.gadam. Angelika Berči bija mazliet saskumusi, ka vairs nav atradusi abu arhitektu būvprojektu biroju, kas atradies Peldu ielā 15.

Pirms Otrā pasaules kara Angelikas ģimene dzīvojusi Rīgā, Elizabetes ielā 8. Māte Marta Berči, meitas uzvārdā Kadiķe, nāk no Pērkones pagasta, latviete, aizbraukusi ar bērniem uz Vāciju 1939.gadā, bet tēvs Otto Berči iesaukts armijā, bijis karavīrs, pēc kara Vācijā strādājis kādā gumijas ražošanas uzņēmumā par vadītāja vietnieku. Ģimene bijusi kupla: Rīgā piedzimuši trīs bērni – Pēters, Klauss un Irmele, vēlāk Poznaņā – Monika, bet pēc tam, kad no savas gūstekņu nometnes Dienvidslāvijā atgriezies tēvs, – Angelika. Tēvs nez kāpēc nav gribējis, ka bērni mācās par arhitektiem. Viņi paklausījuši. Pēters, piemēram, ir ķīmiķis. Pati Angelika ir sociālā pedagoģe. Vienīgi Irmele par katru cenu gribējusi būt tuvu arhitektūrai un aizgājusi strādāt uz kādu arhitektu biroju par sekretāri, pēc tam apprecējusi arhitektu, un tagad abiem Vācijā ir savs birojs.

Angelika gan atzīstas, ka Latvijā nav tikai tāpēc, ka ilgojas staigāt pa senču takām, ka jūt sevī kādu dīvainu gēnu balsi. Šurp viņu atvedis arī kāds cits pienākums – viņa Latvijā prezentē brīvprātīgo kustību “Humana. People To People” (“Cilvēcība. Cilvēks cilvēkam.”). Tā ir kustība, kas strādā nabadzīgākajās Āfrikas valstīs, māca bērnus, māca skolotājus, kas varētu strādāt ar bērniem. Viņa pati ir vairākus gadus darbojusies gan Taizemē, kur strādājusi Laosas un Kambodžas bēgļu nometnēs, kad šajās valstīs risinājies karš, gan gandrīz divdesmit gadu Zimbabvē, kur palīdzējusi cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem. Viņa saka, ka savos sešdesmit gados vairs tik tālu īsti negrib braukt. Tagad viņa par savu uzdevumu uzskata aicināt cilvēkus no visām tautām palīdzēt Āfrikas cilvēkiem. Starp brīvprātīgajiem jau esot arī Latvijas ļaudis. Šī kustība nav saistīta ar ne ar vienu baznīcu, cilvēki veic tikai praktisku brīvprātīgo darbu, par to nemaksā algu, par brīvu ir tikai dzīvošana, ēšana un neliela kabatas nauda. Ja kāds vēlētos kļūt par brīvprātīgo kustībā “Humana. People To People”, informāciju var saņemt Rīgā, Skolas ielā 27–11, 16.jūnijā no pulksten 17 līdz 21 un 17.jūnijā no pulksten 14 līdz 18. Zvanīt Angelikai Berči var pa telefonu 27165717 (Latvijas numurs). Viņa gan paskaidro, ka kursi, lai sagatavotos brīvprātīgo darbam, sākas trīs reizes gadā – maijā, augustā un novembrī. Lai kļūtu par brīvprātīgo, sešus mēnešus jāmācās Dānijā misijas skolu centrā, tad sešus mēnešus ir praktiskais darbs tādās nabadzīgās Āfrikas valstīs kā Zambija un Mozambika, pēdējie divi mēneši atkal ir mācības Dānijā, Nākotnes nometnē. Angelika Berči uzskata, ka jauniem cilvēkiem, kas jūt sevī aicinājumu palīdzēt citiem, tā ir lieliska iespēja gan apgūt valodas (Āfrikā darbs notiek angļu valodā), gan redzēt pasauli, iepazīt citu tautu dzīvi, tiem līdzi dzīvojot. Līdzekļus palīdzībai Āfrikas cilvēkiem kustība gūst no lietoto preču veikalu “Humana” tīkla, kam apģērbus ziedo Skandināvijas valstu cilvēki. Šādi veikali ir arī Rīgā.

Līvija Leine,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz