Svētdiena, 16. februāris Jūlija, Džuljeta

ANO Spīdzināšanas komiteja pauž bažas par atlikto Liepājas cietuma būvniecību

ANO Spīdzināšanas komiteja pauž bažas par atlikto Liepājas cietuma būvniecību
Foto: LETA
09.12.2019 16:23

LETA

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) Spīdzināšanas izskaušanas komiteja paudusi bažas par Latvijas valdības lēmumu atlikt Liepājas cietuma būvniecību, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrija.

Komiteja arī rosinājusi apsvērt Grīvas cietuma slēgšanu, kurā ieslodzījuma apstākļi neesot atbilstoši mūsdienu prasībām, rakstīts komitejas noslēguma secinājumos par Latvijas kārtējo ziņojumu par konvencijas pret spīdzināšanu un citiem nežēlīgas, necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās vai sodīšanas veidiem izpildi Latvijā laika posmā no 2014. līdz 2016.gadam. Latvijas ziņojumu komiteja izskatīja šī gada 20. un 21.novembrī.

ANO komiteja aicina Latvijas iestādes precizēt tiesību aktus atbilstoši konvencijas prasībām, kā arī vairāk uzmanības veltīt atsevišķiem spīdzināšanas izskaušanas jautājumiem. Tāpat komitejā rekomendējusi Latvijai noteikt, ka noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar spīdzināšanu, nav noilguma, savukārt Krimināllikumā paredzētie sodi novērtēti kā pietiekami bargi.

Komiteja aicinājusi Latviju nodrošināt, ka aizturētās personas, īpaši no sociāli mazaizsargātām grupām, nekavējoties tiek informētas par aizturēšanas iemeslu un tiesībām saņemt aizstāvja palīdzību. Latvija tikusi aicināta turpināt stiprināt tiesu sistēmas efektivitāti, lai nodrošinātu, ka apsūdzētās personas, kam piemērots apcietinājums, ilgstoši neuzturas policijas īslaicīgās aizturēšanas vietās.

ANO Spīdzināšanas izskaušanas komiteja rosinājusi Latviju stiprināt mehānismus, lai ieslodzījuma vietās varētu iesniegt sūdzības par vardarbību ieslodzījuma vietās un tās izskatīt, kā arī turpināt meklēt risinājumus, lai nodrošinātu ieslodzījuma vietās pietiekamu apsargu un medicīnas personāla skaitu.

Komiteju uztraucot fakts, ka Latvija ir cilvēktirdzniecības izcelsmes valsts, tādēļ tā aicina veikt efektīvus pasākumus, lai izskaustu cilvēktirdzniecību, kā arī mudina organizēt sabiedrības informēšanas kampaņas par šādas rīcības sodāmību.

Tāpat komiteja paudusi bažas, ka vardarbības un sliktas izturēšanās upuriem tiesību aktos nav noteikta atbilstīga kompensācija, tajā skaitā pasākumi pēc iespējas pilnīgākai rehabilitācijai, tostarp kritizēti zemie valsts kompensāciju apmēri cietušajiem.

Komiteja atzinīgi novērtējusi Latvijas paveikto cīņā ar vardarbību ģimenē un aicinājusi nodrošināt visiem upuriem pieeju medicīniskai un juridiskai palīdzībai, rehabilitācijai un konsultācijām.

Komisijas secinājumos iekļauts aicinājums stiprināt Tiesībsarga biroja kapacitāti, it īpaši saistībā ar pārbaudes vizīšu veikšanu ieslodzījuma vietās un psihiatriskajās iestādēs. Tāpat Latvija aicināta ratificēt Konvencijas papildprotokolu, kas paredz nodrošināt nacionālu iestādi, kas veic neatkarīgu kontroli slēgtā tipa iestādēs. Komiteja paudusi bažas, ka juridiskās aizsardzības mehānisms personām, kas piespiedu kārtā ievietotas psihiatriskajās iestādēs un kurām piemēroti ierobežojoši līdzekļi, ir nepietiekams.

ANO struktūras secinājumos pausts aicinājums pilnveidot nacionālo regulējumu, lai nodrošinātu tiesību aizsardzības mehānismus personām ar garīga un psihosociāla rakstura traucējumiem, kā arī veicināt deinstitucionalizāciju – pakalpojumu sistēmu, kas sniedz personai, kurai ir ierobežotas spējas sevi aprūpēt, nepieciešamo atbalstu, lai tā spētu dzīvot mājās vai ģimeniskā vidē.

Atzīmējot, ka 2015.gadā ir izveidots Iekšējās drošības birojs, komiteja aicināja Latviju stiprināt tā neatkarību, kā arī nodrošināt visu tiesībsargājošo iestāžu darbinieku izglītošanu par pilnīgu spīdzināšanas aizliegumu.

Komitejas eksperti atzinīgi novērtējuši Latvijas īstenotās likumdošanas iniciatīvas konvencijas īstenošanai nozīmīgās jomās, piemēram, grozījumus Krimināllikumā, nosakot spīdzināšanu kā atsevišķu noziedzīgu nodarījumu, kā arī grozījumus Sodu izpildes kodeksā, palielinot līdz četriem kvadrātmetriem personīgās telpas minimālo lielumu vienam ieslodzītajam.

Komiteja uzteikusi Latvijas pieņemto likumu, kas no 2020.gada 1.janvāra paredz piešķirt Latvijas pilsonību visiem Latvijā dzimušajiem nepilsoņu bērniem.

Kā ziņots, 20. un 21.novembrī Ženēvā ANO Spīdzināšanas izskaušanas komitejas 68. sesijā tika skatīts Latvijas kārtējais ziņojums par ANO 1984.gada Konvencijas pret spīdzināšanu un citiem nežēlīgas, necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās vai sodīšanas veidiem izpildi Latvijā laika posmā no 2014.gada līdz 2016.gadam. Latvijas delegāciju vadīja Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Pelšs.

Ziņojumā Latvija sniegusi atbildes uz komitejas iepriekš uzdotajiem jautājumiem par spīdzināšanas izskaušanu Latvijā, tostarp par pieeju juridiskai palīdzībai pēc aizturēšanas, pirmstiesas apcietinājumu, amatpersonu nesamērīga spēka pielietošanu, vardarbību ģimenē, cilvēku tirdzniecību, patvēruma meklētājiem, ieslodzījuma apstākļiem, vardarbību ieslodzīto starpā, personām ar invaliditāti.

15 komentāri

2019-12-09 17:04

rakaris:): nu redz kur īstie pavēlnieki latvijas valdības šestjorkām , bomžu karaļvalstī bez pārmaiņām !!!

2019-12-09 17:06

ejT: ka Latvijā daudzi pensionāri dzīvo zem iztikas minimuma,to ANO spīdzināšanas izskaušanas komiteja neredz

2019-12-09 17:47

Ciska: Spīdzināšanas komiteja :D kas tā tāda?

2019-12-09 17:49

Ciska: Bet vispār - nav smieklìgi - īpaši ja runā par smagos noziegumus izdarìjuşajiem :( kāpēc viņiem vajag zelta bedri? Likt viņiem atstrādāt katru centu vajag. Kāpēc nav tāda izpēte un cīņa par maznodrośinātajiem?

2019-12-09 18:25

Iekšējais bardaks: Kas tad sargās to cietumu, darbinieku nepietiek pat tagadējam cietumam.

2019-12-09 18:27

44: a kur iemetīs lembi un rimši , ne taču tur kur otrā dienā vālēs mellajā caurumā.uz nebēdu .

2019-12-09 18:37

Latvijas stulbums: Kāds sakars viņiem ar cietuma būvniecību? Nu tak mūsejie laiza gailīti jeņķiem. Nu bez mineta ne ka. Krieviem agrak laizīja. Nu tas ir mūsu dabā. Miņečiku auseklīši.

2019-12-09 19:04

!!!: Atdosim par baltu veltiANO visus latvijas cietumniekus.

2019-12-09 19:53

Jēziņ!: Kādas tik tās komiteju komisijas nava...

2019-12-09 21:39

to: Kā parasti visi vērienīgie, pavisām varītēm virzītie, noslepenotie un obligātie projektiņi nav vien vietējo darboņu sapnis, bet arī ārpus robežas ieinteresētie. Jo lielas summiņas tiek iesūknētas darboņu kabatiņās. Afēristi.

2019-12-09 21:50

To-Ciska: Nu tā...,kas spīdzina ANO

2019-12-09 22:49

lielas summiņas: Jāprasa Kučinskim ,kur palika nauda pirekš cietuma celtniecības. Cik ilgi vēl turpinasies cietumnieku spidzināšana ar necilvēcīgiem dzives apstākļiem cietumos.

2019-12-10 12:20

Elektriķis: Cirvis - garām ķepām"
30kW +800A + 3m aluminija kabelis, ( Švammīte )
Reāls ietauījums Valsts buģetā
Besī ar katru deinu tas kas mani aplaupa palīek aizsargātāks nekā es! Tie mērģļi ar 18-20 lietām staigā apkārt Policija bespēcīgi plāta rokas. ROMANTIKA!

2019-12-10 13:48

Lp77: Liepājas cietuma būvniecības projektu vienkārši vajag pārdēvēt, mainot nosaukumu no "cietums" uz citu apzīmējumu, piemēram, Liepājas Kārtības un kultūrdisciplīnas audzināšanas veicināšanas iestāde. Tad tas projekts neizklausīsies atbaidošs.

2019-12-10 14:47

caps: Nokļūt cietumā tā tomēr pa lielam ir katra paša izvēle. Nu ja zina ,ka mums tur nav tā labākā dzīve. tad vajag pacensties tur vienkārši nenokļūt. Kur problēma ? Būs tur labāka dzīve ,būs vairāk gribētāju tur pa brīvu padzīvot uz mūsu nodokļu maksātāju rēķina. Kas attiecas uz ANO, tad tā jau ir tāda savu laiku pārdzīvojusi organizācija

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli