Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Apseko nogrimušo kreiseri “Prinz Adalbert”

Apseko nogrimušo kreiseri “Prinz Adalbert”
20.08.2010 07:06

Atslēgvārdi

Jūras dzelme glabā ne tikai nogrimušos kuģus, bet arī  daudzus jo daudzus ar tiem saistītos noslēpumus. Tos izzināt cenšas brīvprātīgi ūdenslīdēji, kas sevi dēvē par daiveriem.

Viņu pulkā aktīvi darbojas arī liepājnieks, uzņēmējs un ostas ūdenslīdējs Sergejs Zavadskis, kurš, intereses mudināts, nesen kopā ar biedriem apmeklējis jūrā aptuveni 40 kilometru no Liepājas Pirmā pasaules kara laikā, 1915. gada 23. oktobrī, angļu zemūdenes “E -8” nogremdēto vācu kreiseri “Prinz Adalbert”.

“Kaut arī perfekti zinājām vietu, kur kreiseris nogrima, sasniegt to nebija tik vienkārši, jo kuģis guļ aptuveni 80 metru dziļumā. Lai tur nokļūtu, vajadzīgs sagatavot elpošanai īpašu gaisa maisījumu,” viņš teica. Iegremdēšanos organizējis rīdzinieks Aleksejs Kravčuks, bet Sergejs apgādājis viņu ar nepieciešamo informāciju. Esot zināms, ka pirms šī apmeklējuma pie nogrimušā kreisera ir nolaidušies tikai zviedru ūdenslīdēji, kas sīkākas ziņas par saviem novērojumiem neesot izplatījuši. Arī šonedēļ zviedri cenšoties sasniegt grimekli.

Sergejs pastāstīja, ka dzelmē valdījusi pilnīga tumsa, taču ūdens tur bijis dzidrs un tīrs. Izgaismojot kuģi, ūdenslīdēji pārliecinājušies, ka tas guļ uz grunts un ir pārlūzis divās daļās. “Melnējošais kuģa korpuss slējās aptuveni piecstāvu nama  augstumā un ir nedaudz sagāzies uz sāniem. Tā iekšienē saskatījām arī cilvēku kaulus,” sacīja Sergejs, piebilstot, ka saskaņā ar vēsturisko informāciju kopā ar kreiseri aizgājuši bojā aptuveni 600 karavīru. Ķīles kuģu būves rūpnīcā 1901. gadā uzbūvētā kreisera garums bija 126,52 metri, platums – 19,31. Tas bija apgādāts ar trīs vertikālām tvaika mašīnām un trīs dzenskrūvēm, tādēļ spēja sasniegt līdz 20 mezglu lielu ātrumu stundā. Kuģa “Prinz Adalbert” apbruņojumā pavisam bija astoņdesmit divu atšķirīgu kalibru  lielgabali, kā arī bīstamās zemūdens torpēdas.

“Prinz Adalbert” nav vienīgais nogrimušais kuģis, ko apmeklējis Sergejs ar citiem dreiveriem. Pirms dažiem gadiem, kad zvejnieku tīkli bija aizķērušies aiz vraka, viņi iegremdējušies un sasnieguši kādreiz Norvēģijā būvēto, bet pēc tam Somijai pārdoto un vēlāk Krievijas pārpirkto kuģi, kurš Pirmā pasaules kara sākumā  uzskrējis mīnai un uzsprādzis. Arī pie 1941. gadā nogremdētā kuģa “Nord Mark”, kas dzelmē atrodas netālu no Liepājas, ūdenslīdējs esot nolaidies.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Foto no S. Zavadska personīgā arhīva.

Sergejs Zavadskis pēc “Prinz Adalbert” apmeklējuma.

Tāds izskatījās kreiseris.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz