Otrdiena, 29. septembris Mihails, Miķelis, Mikus, Miks, Miģelis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Apzināties un nosaukt vārdā

Apzināties un nosaukt vārdā
Foto: Ģirts Gertsons
05.12.2016 07:06

"Kurzemes Vārds"

Kalētu pamatskola pēc zaļiem principiem darbojusies vienmēr – uzskata ekoskolas programmas koordinatore, skolotāja Gunta Ziemele. Tāpēc nemaz nav tik vienkārši atbildēt uz jautājumu, ko ekoskolas statuss dod skolai, bērniem?

Astoņas tēmas no dzīves

“Galvenais jau ir apzināties, cik tas mūsdienās ir svarīgi, un turpināt to darīt. Tā darbojušies esam vienmēr. Galvenais – jāapzinās un jānosauc lietas īstajā vārdā,” atzīst G. Ziemele. Ekoskolas zaļais karogs Kalētiem piešķirts jau sesto reizi. Pirmajā gadā bija tikai ekoskolas sertifikāts. Karogs ir kā balva, kas jāizcīna katru gadu no jauna. Ja grib saglabāt skolas statusu un godu, uz lauriem dusēt nekādi nesanāk.

Lai skola varētu saukties par ekoskolu, tās darbībā jāievieš astoņas tēmas: atkritumi, enerģija, ūdens, transports, veselīgs dzīvesveids, skolas vide un apkārtne, mežs un klimata pārmaiņas. Kā to dara? Pirmkārt, ik gadu Kalētu skola pievēršas vienai tēmai, kas tad visiem ir kopīga no septembra līdz jūnijam. Piemēram, pagājušajā gadā šī tēma bija veselīgs dzīvesveids. Šajā mācību gadā – skolas vide un apkārtne. Otrkārt, katrai klasei ik mācību gadu ir sava tēma. Tās nemainās. Katru gadu ceturtajai klasei ir viena un tā pati tēma.  “Līdz ar to, kad bērni pabeidz skolu, viņi visām tēmām ir izgājuši cauri,” stāsta skolotāja. “Labais ir tas, ka tēmām nav rāmju – var izvēlēties, kādu gribas, un darīt, kā gribas.” Skolas direktore Inese Kuduma arī uzsver, ka ekoskolas darbībā ir jāiesaista visa skola. Ne vien bērni no mazākā līdz lielākajam, bet arī skolotāji un skolas tehniskie darbinieki.

 G. Ziemele stāsta, ka lauku cilvēkam tas ir pats par sevi saprotams, ka atkritumi ir jākompostē, jāšķiro. “Kas dedzināms, to sakurina plītiņā, žagarus neviens gružkastē nemetīs. Bet ir jau sabiedrībā arī tendences, ka nedara visu, kā vajag. Tāpēc ekoskolu programmā ir uzdevums, ka jāizglīto arī sabiedrība. Jāaicina ekoloģiski un zaļi uzvesties. Veidojam plakātiņus, izliekam māju kāpņutelpās, aicinām vākt nolietotās elektropreces. Un bērniem ir azarts, vāc tukšās baterijas, iet pie kaimiņiem un radiem –  arī tā notiek apkārtējās sabiedrības izglītošana.”

Ne nauda, bet lepnums

“Mēs esam izglābuši daudz koku. Gaisu nebojājam. Pudeles nededzinām. Es iesaku visiem tā darīt, lai nav piemēslots gaiss. Silti saģērbjamies un ejam laukā, vācam lapas. Ja kāds gruzis pagadās, savāķam. Skatāmies, vai baterijas nemētā apkārt,” – tā par darīto stāsta 4. klases skolnieks Jānis Roberts Matevičs. Viņa klase pagājušajā gadā bijusi skolas zaļākā klase, jo savākusi visvairāk atkritumu – gan tukšās pudeles, gan baterijas, gan makulatūru. Bērni cits caur citu sauc, ka salasījuši vairāk nekā 500 dažādu plastmasas pudeļu. Likuši maisos, nesuši skolotājai. Kur ņēmuši? “Atradām. Dzērām daudz,” viņi stāsta. Visvairāk savākuši kokakolas taru. Zaļākā klase – tas tāds nosacīts goda nosaukums. Zaļākā klase izpelnās godu braukt ekskursijā uz “Zaļās jostas” bateriju vākšanas konkursa noslēguma pasākumu. Pagājšpavasar gan tas nesanācis, jo “transports sagāja grīstē” – neslēpj skolotāja G. Ziemele.

Bet tukšās pudeles bērni nav samīcījuši, un tās nenokļuva atkritumu konteineros. “Entuziasms bija milzīgs, nez, kā tika ar tiem maisiem autobusā iekšā,” G. Ziemele atceras pagājušā mācību gada vācēju darbu un turpina: “Dodam atkritumiem otro dzīvi. Nogriežam pudelei abus galus un iznāk caurulīte. To uzliek kociņam, lai peles neapgrauž mizu. Kad koks paaugas, cauruli var mest atkritumos – mizai paliekot cietai, pelītes stumbru vairs neaiztiek.”

Savā zemē skolotāja atvēlējusi vienu gabalu koku stādīšanai kopā ar bērniem. Priedes un bērzi iestādīti jau pirms desmit gadiem. Tas – lai bērniem veidojas priekšstats, kā koki aug. “Kopjam jaunaudzīti. Tad viņi sāk saprast, kā mežs veidojas,” stāsta G.  Ziemele.

Lai gan tagad arī daudzi mūsdienu lauku bērni īsti neprotot turēt rokās grābekli, jo ir ģimenes, kurās tāda darbarīka nav, jo nav pat ģimenes dārziņa, tomēr dzīvesveids joprojām ir cieši savijies ar dabas uztveri. Tāpēc arī ir pavisam vienkārši sakopt skolas apkārtni rudeņos un pavasaros, grābt nobirušās lapas, savākt izmētātos atkritumus, iesaistot šajos darbos bērnus un cenšoties ievērot brīvprātības principu. Arī skolas darbiniekiem tas šķiet pavisam dabiski. Bet savāktās lapas, starp citu, skolotāja Ziemele kompostē, lai pēc tam liktu dobēs. I. Kuduma: “Ārzemēs jau tas tā nenotiek. Reiz aizbraucām uz Norvēģiju, tur mums rādīja, ka viņiem ir tāds projekts, mācīja mums, kā ar baltiem cimdiem pacelt papīrīšus.”

G. Ziemele: “Bet mums tas ir pats par sevi saprotams process. Tā ir jādzīvo, un viss. To vienkārši neviens neiedomājās vārdā nosaukt.”

Pirms pāris gadiem ar vecāku un pašvaldības atbalstu sakopts vecais skolas ābeļdārzs. Tas bija liels darbs. “Apkārtējās sabiedrības iesaistīšanā, domāju, mums vēl ir iespēja augt,” spriež direktore. Bet uz jautājumu, kādi ir ekoskolas ieguvumi, I. Kuduma atbild: “Materiāla labuma nav nekāda.” Visu, kas saistās ar vides izglītību, varētu darīt arī bez statusa. Turklāt arī vispārējā mācību programmā tiek pievērsta liela uzmanība gan veselīga dzīvesveida popularizēšanai, gan energotaupībai, gan citām vides lietām. Un tomēr skola gadu no gadu tiecas, lai karogs tiktu piešķirts atkal, un to arī saņem. Sarežģītākais esot atskaišu sistēma.

Mēs visi topam zaļi

“Nu, ir lepnums tomēr, ka mēs esam nākotnes cilvēki,” teic G. Ziemele. “Arī bērni jūtas lepni, ka ir īpaša skola.” I. Kuduma piebilst: “Citi, kas atbrauc, pamana karogu, atzīmē to kā plusu.”

Programmas koordinatore arī novērojusi, ka ekoskolas principu ievērošana gadu pēc gada pozitīvi ietekmē gan skolēnu, gan viņu vecāku, gan vietējās sabiedrības attieksmi pret vidi. G. Ziemele: “Pirms gadiem sešiem septiņiem, kad pavasarī kusa sniegs, baloja maisiņi skolas apkārtnē, bet tagad tiešām var redzēt, ka tos vairs neizmētā. Agrāk tiešām to bija vairāk. Un kaut vai attieksme pret veselīgo pārtiku. Diezgan bieži man gadījies dzirdēt, ka bērniņi stāsta, kā ar mammu veikalā bijuši, mammai teikuši – tur tam produktam sliktās E vielas klāt, tādus labāk nepirksim. Tātad interesējas par to. Ekoskolas darbībā jāiesaistās visiem – katrs skolotājs man arī atsūta ziņas, ja mācību stundās ir apskatītas šīs lietas. Šī apkārtnīte – mēs visi topam zaļi.”

Ekoskolu programmas Latvijas koordinators Daniels Trukšāns uzskata – aizrauj vēlme darboties vides labā. “Tas ir liels brīvprātīgs darbs. Labie darbi arī motivē. Sākumā tas šķiet kaut kas ļoti liels un grūts, bet ar laiku kļūst par skolas dzīvesveidu.” Viņš norāda, ka iesaistīšanās programmā sniedz iespēju pieredzes apmaiņai, ienes svaigas metodes ikdienas rutīnā, dažkārt ir arī iespēja gūt materiālu atbalstu, piedaloties kaut vai simbolisku grantu konkursos, kurus izsludina ekoskolu saziņas tīklos. Katru gadu ekoskolu pulkam Latvijā pievienojas 20 – 30 skolu, šogad – ap 40. Reti kāda skola no programmas izstājas – ja vien mācību iestāde turpina pastāvēt, saglabājas arī tās ekoskolas statuss.

UZZIŅAI

Ekoskolu programma

* Viens no populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē. Tās pamatā ir vides pārvaldes sistēmas izveide skolā, saistot to ar mācību procesu un veicinot izpratni par vidi un tās vērtībām.

* Zaļais karogs ir starptautisks apliecinājums zaļai domāšanai, uz vienu mācību gadu piešķirta balva par sekmīgu līdzdalību programmā.

* Latvijā šajā mācību gadā ir 218 ekoskolu.

Avots: Vides izglītības fonds, D. Trukšāns.

PIELIKUMS “ZAĻĀ ISTABA” TAPIS AR LATVIJAS VIDES AIZSARDZĪBAS FONDA FINANSIĀLU ATBALSTU.

PROJEKTA NR. 1-08/95/2016

 

Foto galerija

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz