Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ar divu metru distances ievērošanu ne vienmēr sekmējas

Ar divu metru distances ievērošanu ne vienmēr sekmējas
Pilsētas ielās cilvēku maz. (Foto: Ģirts Gertsons)
31.03.2020 06:00

Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Pirmdienas priekšpusdienā Liepājas centra ielas patukšas. Vairāk ļaužu redzams pie tirdzniecības centriem – ap Rožu laukumu, Pētertirgu, pie “XL Salas”. Diezgan izteikti vērojams, ka savstarpēji nepazīstami cilvēki turas krietni atstatus.

Covid-19 draudu dēļ ļaudīm ārpus mājām jāievēro piesardzība un jāturas divu metru attālumā citam no cita, lai neinficētos. Kopš svētdienas, neievērojot divu metru distanci, kopā drīkst atrasties tikai divatā vai ģimenes lokā. Šī prasība jāievēro visur – arī veikalā, darbā vai mežā. Šādus pulcēšanās ierobežojumus Latvijā svētdien ieviesa valdība, solot arī  bargākus administratīvos sodus par noteikumu pārkāpšanu.

Pēc “Kurzemes Vārda” vērojumiem, obligātās divu metru distances ievērošana ļaudīm vājāk sokas Pētertirgū, lai gan apmeklētāju nav tik daudz, ka tas nebūtu iespējams. Pie augļu letes daži pircēji stāv knapi metra attālumā, nemaz nevēro distanci, bet raugās uz tomātiem. Uz aizrādījumu kāda krieviski runājoša seniore, pamājot uz divām pircējām, kas viņai stāv priekšā, dusmīgi atsaka: “Ko tad viņas neievēro distanci?” Bet abas norādītās pircējas ir vienas ģimenes locekles.

Kopumā uzrunātie ļaudis ir visai optimistiski un vismaz paši jūtas droši un disciplinēti. “Ieturēt distanci nav grūti!” saka Inga, kura uz tirgu atnākusi kopā ar Kitiju. Abas ir no vienas ģimenes, atpūtīsies brītiņu, sēžot uz betona apmales tirgus malā, un brauks mājās.

“Man kā tiesnesim ir labs acumērs, un skatos pēc ēnām,” attāluma noteikšanas prasmē dalās Mariss Bernāts, piebilzdams: “Kad kāds nāk man tuvāk, izvairos – esmu uzmanīgs!”

Tirgū tikko iepirkušies seniori Mārīte un Raimonds Reinsoni. Mārītei vēl kreisajā rokā plastmasas cimdiņš. Otrā rokā gan ne – cimdos nevedas naudiņu skaitīt. Bet viņa izceļ no somas arī dezinfekcijas līdzekli, tā pierādot, ka informāciju par Covid-19 bīstamību abi uztver nopietni. “Mēs turamies, esam riska grupā, daudz kam šinī dzīvē esam gājuši cauri. No mammītes zinu, un viņas mammīte ir stāstījusi – tas mums no paaudzes paaudzē –, ka tad, kad bija mēra laiki, viņi izdzīvoja – aizsargājās ar pelašķu un vērmeļu tējiņu, lietoja to, ko daba deva,” M. Reinsone atklāj dzimtas vērtību stāstu.

R.Reinsons uzskata – nav slikti, ka valdība uzlikusi tikšanās ierobežojumus, jo “tā lielā pulcēšanās neko nedod”. M. Reinsone uzskata: “Lielākais risks ir tas, ka ļoti daudzi atbrauc. Vajadzēja uzreiz visus piefiksēt, vārdu, uzvārdu, un kontrolēt. Tas ir palaists garām. Otrām kārtām valsts institūcijas nav izdarījušas visu, kā vajadzētu. Tagad viens [Artuss] Kaimiņš visus simts gudros ir apgriezis ar kājām gaisā – tad tas, atvainojiet, ir smieklīgi. Es domāju, ka sākās vieglprātība ar tiem simt gudrajiem,” viņa norāda uz Saeimas deputātiem. Savukārt tirgū, pēc viņas domām, “viss forši, cilvēki apzinīgi”.

Kuršu laukumā kādā spraugā starp divām mājām smēķē divi kungi, draugi Nikolajs un Juris. Starp abiem – apmēram viens metrs. Nikolajs saka: “Neignorējam, bet no mums neatkarīgs tas ir, [inficēties vai ne]. Cilvēki neapzinās. Tirgū, veikalos veci cilvēki nesaprot, paši lien klāt, kaut vai tu kā uzmanies. Mēs abi divi esam pazīstami, viens ar otru esam droši, ka esam veseli.” Kā viņi to var zināt? Nikolajs: “Abi esam invalīdi, kopā staigājam pie ārstiem.” Nikolajs neslēpj, ka viņam šķiet – Covid-19 piesardzības situācija esot “uzpumpēta”, turklāt visas prasības ievērot nemaz neesot iespējams, it sevišķi autobusos. Juris papildina: “Man darbs tāds, kopā ar cilvēkiem. Strādāju veikalā, kur cilvēki vispār visu ignorē. Ieraugot precīti, viņam cits galvā nav, kā tikai to dabūt, vai viņš divu metru attālumā, vai skrien turpatās virsū. Vienā vietā mums jāievēro noteikumi, otrā vietā mūs piespiež neievērot to likumu. Tas jau arī kaut kā nesapas – autobusā ienāk iedzēris vai neiedzēris, neskatās, vai tur ir divi metri vai trīs, vai 50 centimetri. Blakus sēž. Tad jau tais autobusos arī jānoliek tā, lai nevar [drūzmēties].”

Vēl Juris spriež: “Tos slimos vispār vajadzētu turēt atsevišķi no sabiedrības, nevis mājās. Atbrauc no Rīgas, kur saslimšana ir pabriesmīga, viņam arī vajadzētu būt izolācijā. Nē, viņš staigā pa pilsētu.”

Pirmdienas priekšpusdienā visai daudz cilvēku arī tirdzniecības centrā  “XL Sala” un veikalā “Maxima”, taču tikai daži cilvēki ignorē distanci, stājoties pie kases. Lielākoties visā tirdzniecības zālē redzams, ka ļaudis uzsvērti cenšas cits no cita izvairīties. Tā tas šķiet arī tirdzniecības centra apmeklētājam Uldim, kurš gan piebilst, ka, viņaprāt, vislielākās iespējas inficēties ir sabiedriskajā transportā. Pats vēl nesen esot bijis priecīgs mazgāt rokas ielas peļķē aiz riebuma par aptaustītiem lipīgiem rokturiem tramvajā.

“Ir ļoti mierīgi! Iegājām veikalā, nodezinficējām rokas. Iznācām, brauksim mājās,” savu noskaņu raksturo pensionāre Zoja, kura uz “XL Salu” atbraukusi kopā ar dzīvesbiedru Pāvelu, lai gan viņi novērojuši – šur tur ļaudis distanci ievēro, šur tur – ne. Abi no mājām iznākot tikai reizi nedēļā, un ar to ir gana. “Es ļoti droša par sevi. Pagaidām ļoti labi, nekādas panikas nav. Viss galvā. Ja cilvēki sāk sevi iznīcināt ar domām, tad ir slikti. Mēs cenšamies dzīvot optimistiski. Tikai neslimojiet!” viņa novēl atvadoties.

Ģirts Gertsons

Vienīgā pirmdienas priekšpusdienā Liepājas centrā novērotā trijotne – pie draugiem Nikolaja un Jura piestājis kāds cits paziņa.

Ģirts Gertsons

Mārīte un Raimonds Reinsoni kopā jūtas droši, turklāt viņiem ir gan cimdiņi, gan dezinfekcijas līdzekļa pudelīte līdzi. 

UZZIŅAI

Covid-19 ierobežojumi un sodi Latvijā un pasaulē

  • Latvijā par ārkārtējās situācijas ierobežojumu pārkāpšanu uzliek naudas sodu līdz 350 eiro. Valdība grasās sodus pastiprināt. 
  • Austrālijā par pulcēšanās ierobežojuma neievērošanu draud naudas sods, sākot no 1600 Austrālijas dolāriem (apmēram 886 eiro).
  • Kanādā par sociālās distancēšanās neievērošanu uzņēmumiem draud sods līdz 50000 dolāru, privātpersonām līdz 1000 dolāru (apmēram 641,5 eiro).
  • Apvienotajos Arābu Emirātos naudas sodi ir robežās no 500 dirhēmiem (aptuveni 123 eiro) par publisku vietu apmeklēšanu; līdz 50 000 dirhēmiem par karantīnas noteikumu neievērošanu. Paredz arī naudas sodu cilvēkiem, kuri sirgst ar hroniskām slimībām, ja viņi nevalkā aizsargmasku publiskās vietās, kā arī cilvēkiem ar saaukstēšanās un gripas simptomiem, ja neievēro sociālo distancēšanos.
  • Lielbritānijas policija tiesīga piespriest 60 mārciņu (apmēram 67,5 eiro) sodu par sociālās distancēšanās ierobežojumu pārkāpumu. Par atkārtotu pārkāpumu sodu var dubultot.
  • Itālijas iedzīvotāji mājvietu drīkst pamest tikai, lai dotos uz veikalu vai aptieku. Atrasties uz ielas pieļaujams, ja līdzi ir dokuments, kurā norādīts iemesls, kādēļ  atrodas uz ielas, kā arī maršruta sākuma un beigu punkts. Sākumā sods par noteikumu neievērošanu bija aptuveni 200 eiro. Lielais sodīto skaits (aptuveni 100000 cilvēku) lika valdībai palielināt soda robežas no 500 līdz 4 000 eiro.
  • Spānijas sods par karantīnas pārkāpumiem ir no 600 eiro. Varasiestādes pagājušajā nedēļā vēstīja, ka par dažādu ar Covid-19 saistītu ierobežojumu neievērošanu naudas sodi piespriesti 81 000 cilvēku, bet 777 pārkāpēji ir arestēti.
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz