Svētdiena, 25. oktobris Beāte, Beatrise
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ar maziem bērniem – izgāztuvē

Ar maziem bērniem – izgāztuvē
26.07.2007 18:56

0

Tas sācies aprīļa sākumā. Ik nakti viens un tas pats. No Zirgu salas, bijušās pilsētas izgāztuves, puses skanēja bērnu raudas. Laivu kooperatīva “Kaija” iemītnieki, kas, steigdami pavasara darbus apdarīt, laivu būdās arī pārnakšņoja, bija nesapratnē. Nu, varēja vienu nakti tur, kanālā makšķerēdams, ieklīst kāds bērns un apmaldīties, bet ne jau katru nakti. Vienu nakti klusākas, citu skaļākas, bet bērnu raudas nemitējās. Ne skaidrā laikā, ne negaisam trakojot. Jūnijs atnāca ar svelmi. Un odiem. Nu bērnu raudas skanēja vēl neatlaidīgāk. Viens no kooperatīva biedriem Pjotrs Lapušanskis sadūšojās un nolēma izgāztuvi pārmeklēt. Skats, ko viņš atklāja, bija šokējošs. Apmēram simts metru attālumā no laivu novietnēm uzslieta miniatūra telts, un tajā jauna meitene ar diviem maziem bērniem.

“Bērni jāglābj,” viņš nolēma,” un kopā ar kaimiņiem 23.jūnijā piezvanīja pa palīdzības tālruni 112. Līdz vakardienai palīdzība līdz Zirgu salai ceļu nebija atradusi. Lai kaut cik palīdzētu bērniem, viņš meitenei aiznesis savu lielo, trīsvietīgo telti. Lai vismaz ērtāk varētu gulēt.

Vakarrīt Pjotrs Lapušanskis, kārtējo nakti noklausījies bērnu raudās, par savu atradumu pavēstīja redakcijai. “Mēs ar sievu esam kara laika bērni, grūti auguši, bet, ka vēl šodien cilvēkiem jādzīvo tik necilvēcīgos apstākļos, nav saprotams.”

Paaicinājuši talkā Sociālā dienesta speciālistes, devāmies turp. Pjotra Lapušanska stāstījums, salīdzinot ar realitāti, bija bijis pieticīgs.

Bijušās izgāztuves teritorija. Starp dadžiem, nātrēm, biškrēsliņiem, pienenēm, smilgām daži sīki krūmeļi. Starp diviem tādiem puduriem neliela telts. Ap to samētātas mantas. Dažas plastikāta maisos, citas pārsegtas ar plēvi. Kaudze ar netīrām burkām, kurās kādreiz bijis ēdiens. Vairākas pieclitru ūdens pudeles ar ūdeni.

No telts ne skaņas. Kad pieejam tuvāk, kāds tajā sakustas. No tās iznāk sieviete, jauniņa, trausla, pēc skata gandrīz vēl bērns. Uz rokas bērniņš. Pēc brīža no telts iznāk vēl viens mazulis. Līga un viņas bērni – astoņus mēnešus vecais Mārtiņš un divus gadus vecā Kristīne. No sākuma sieviete mēģina iestāstīt, ka šajā vietā mīt tāpēc, ka ir vasara, ka te svaigs gaiss. Viena viņa te ar bērniem arī neesot. Viņai esot vīrs. Viņš pa dienu strādājot pilsētā, esot līgumstrādnieks celtniecībā. Pašai 23 gadi, vīram 42. Uzvārds gan katram savs, vīru sauc Juris Kokainis. Mājas arī viņiem esot – dzīvoklis Ostas ielā 4. Tikai lēnām, pamazām noskaidrojas patiesība. No dzīvokļa viņi jau sen prom. Saimniece, kam māja pieder, prasījusi 35 latus par istabu, lai arī tā nav bijusi apkurināma. “Krāsnij abās puses bija caurumi,” stāsta Līga, “tāpēc ziemā nevarēja kurināt.” Var vien iedomāties, kā viņa tur dzīvojusi ar tikko dzimušu mazuli. Bet, tā kā samaksāt par dzīvokli nav varējuši, no turienes aizgājuši. Kā varēja noprast, viņai draudēts ar tiesu. Šo vietu izgāztuvē kā labu dzīvošanai saviem bērniem un sievai atradis Juris Kokainis.

Kā Līga līdz šim dzīvojusi? Beigusi Speciālo internātskolu. Strādājusi nav. Kādu laiku dzīvojusi savā ģimenē. Tad kādos Zvejnieku svētkos satikusi Juri. Saņemot bērna kopšanas pabalstu. Ko dara pa dienu? Visu laiku sēdot teltī. Šad tad aizejot arī uz pilsētu.

Nomīdītais laukumiņš ap telti mazītiņš. Nelielā uzkalniņā, kur uzslieta telts, no zemes raušas laukā maiss ar kaut kādām pelēkām ķimikālijām. Pāri tām steberē mazā Kristīne, stiepjas pie burkām, meklēdama ko ēdamu. Līga saka, mazā no rīta esot brokastojusi, ēdusi griķus. Tagad jāgaida vakars, kad pārnāks Juris un atnesīs ēdienu. Mārtiņu viņa baro no krūts. Bērni, cik nu tas šajos apstākļos iespējams, tomēr sakopti. Drēbītes samērā tīras, abiem pamperi. Tiesa, sejiņas odu sakostas, arī galviņas prasās pēc tīrīšanas.

Kamēr Sociālā dienesta Ģimenes atbalsta daļas sociālā darbiniece Diāna Bikova cenšas pārliecināt Līgu, ka labāk būtu iet no izgāztuves prom, apmesties vecajā dzīvoklī vai pie savas mātes un māsas, kura arī ir nonākusi sociālo darbinieku uzmanības lokā, daļas vadītāja Anita Segliņa aicina talkā Bāriņtiesas pārstāvjus. Viņa arī piedāvā Līgai kādu laiku apmesties bērnu bāreņu aprūpes centrā “Liepāja”. Atbraukušās Bāriņtiesas darbinieces, iztaujājušas Līgu, tam piekrīt. Un jauno sievieti ar bērniem Sociālā dienesta autobusiņš aizved turp. Tur Līga ar bērniem nometināta atsevišķā istabiņā, un katram beidzot ir gulta. Vairs nav jāguļ uz kailas zemes. Centra direktores vietniece Vita Atiķe pastāstīja, ka pēc pirmās apskates konstatēts – bērni ir veseli.

Kad bērni būs mazliet atguvušies no dzīves klajā laukā, Bāriņtiesa, iespējams, piedāvās Līgai doties uz Talsu krīzes centru, lai varētu atgūties arī pati. Līdzīgos gadījumos Bāriņtiesa ir sadarbojusies arī ar Mārtiņmāju Liepājā, kas palīdz sievietēm ar maziem bērniem krīzes situācijās. Bāriņtiesas priekšsēdētāja Taiga Ziemele uzskata, ka Līga par bērniem tomēr rūpējas, tāpēc vecāku varu viņai nevajadzētu atņemt. Ir tikai jāpalīdz jaunajai sievietei saprast, kas ar viņu notiek, kā dzīvot tālāk. Citādi ir ar bērnu tēvu. Oficiāli bērnu paternitāte nav noteikta. Juris Kokainis, ko Līga nosauca par savu vīru un savu bērnu tēvu, jau bijis Bāriņtiesas uzmanības lokā. Bijis daudzbērnu ģimenes tēvs, kam atņemtas bērnu aprūpes tiesības. Iespējams, ka viņa dēļ Līga nav uzdrošinājusies iet pēc palīdzības uz Bāriņtiesu, kā viņai ieteikts Pilsētas domes Mājokļa nodaļā, kur viņa vaicājusi pēc dzīvokļa. Līgai bijis vēl viens bērniņš, kam bijuši centrālās nervu sistēmas bojājumi, 2004.gadā mazulis bijis ievietots bērnu bāreņu aprūpes centrā, bet 2005.gadā miris.

Lai arī cik nepatīkams šis gadījums, Sociālā dienesta Ģimenes atbalsta daļas vadītāja Anita Segliņa uzskata: ir labi, ka sabiedrība vairs nav vienaldzīga, ka arvien vairāk tiek ziņots par cilvēkiem, kuriem vajadzīga palīdzība. Galvenais iemesls, kāpēc cilvēki nokļūst līdzīgās situācijās, viņasprāt, ir mūsu valsts sistēma, kas noved cilvēkus tik tālu, ka viņiem jāmitinās izgāztuvē. Cilvēki, kas nespēj samaksāt par dzīvokli, paliek uz ielas. Valstī nav pietiekami daudz krīzes centru, kur tādiem palikt un sakārtot sevi un savu dzīvi. Nav pietiekami daudz specializētu māju, kur varētu mitināties cilvēki ar viegliem garīgās attīstības traucējumiem, kur viņus speciālisti varētu uzraudzīt un vajadzīgā brīdī tiem sniegt padomu.

Līvija Leine,
“Kurzemes Vārds”

Tās ir mājas, kurās vairākus mēnešus mitinājās sieviete ar maziem bērniem.

Virtuve.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz