Ceturtdiena, 1. oktobris Lāsma, Zanda, Zandis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ar salmonellu inficētās vistas atvestas arī uz Liepāju

Ar salmonellu inficētās vistas atvestas arī uz Liepāju
Foto: Gatis Dieziņš/LETA
21.10.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

Latviju pāršalkušas ziņas par inficētu vistas gaļu, kas piegādāta vairākiem uzņēmumiem Latvijā, tai skaitā tiem, kuri nodrošina ar gaļas produkciju ēdinātājus izglītības iestādēs. No Polijas uzņēmuma “Cedrob S.A.” ievestajā gaļā ir konstatēta salmonellas baktērija, kas izraisa vēdera vīrusu.

Šī gaļa nonākusi arī uzņēmumā “Māras lācis”, kas apkalpo lielu daļu pilsētas izglītības iestāžu, kā arī “Tiamo grupā”, kam pieder vairāki ēdināšanas uzņēmumi Liepājā, bet abos uzņēmumos “Kurzemes Vārdam” skaidro, ka gaļas partija tūlīt pat aizsūtīta atpakaļ.

SIA “Māras lācis”, kas baro bērnus 10 Liepājas bērnudārzos un piecās skolās, īpašnieks Madars Markus-Narvils pastāsta, ka tiešām šogad noslēgts līgums par gaļas piegādi ar SIA “EVBL” jeb uzņēmumu “Saldus vista”, kam bijis arī atbilstības sertifikāts, un no tā saņemta vistas gaļa, taču saldētā partija ar, iespējams, inficētajām vistām atdota atpakaļ neskarta, tāpēc uztraukumam neesot pamata.

“Mums zvanīja “Saldus vistas” pārstāvji un paši pateica par gaļas partijā atklāto salmonellas vīrusu. Nosauca partijas numuru, mēs to uzreiz, neatpakotu, vēl sasaldētu, aizsūtījām atpakaļ,” stāsta M. Markus-Narvils.

Tūliņ pēc tam uzņēmumā ar brīdinājumiem vērsušies PVD darbinieki, tāpēc var droši teikt, ka situācija tiek pamatīgi kontrolēta no visām pusēm.

“Mums tas ir sagādājis ne mazums raižu, jo esam ēdinātāji ar lielu pieredzi un ļoti nopietni izturamies pret savu darbu,” stāsta M. Markus-Narvils. Pārsvarā produkciju iepērkot no uzņēmumiem “Sanitex” un “Ķekavas vistas”, taču šogad izvēlējušies jaunu piegādātāju.

Arī “Tiamo grupas” mārketinga vadītājs Toms Zukulis “Kurzemes Vārdam” apgalvo, ka visa, no “Saldus vistas ” saņemtā produkcija ir nosūtīta atpakaļ, kā arī lauzts sadarbības līgums.

Bet uz jautājumu, vai varam būt droši, ka no šīm vistām kādā kafejnīcā jau netika pagatavots ēdiens, T. Zukulis atbild: “Cik man zināms, nē.”

Māras lāča” īpašnieks norāda, ka, ievērojot ēdiena gatavošanā visus tehnoloģiskos procesus, baktērijai būtu jāaiziet bojā.

“Pat ja svaigajā gaļā ir bijis kāds vīruss, gaļu termiski apstrādājot temperatūrā virs 70 grādiem, tas pazūd,

bet, ja turpina gatavot uz tās pašas virsmas citus produktus vai rokas tikai nomazgā, nevis dezinficē ar speciāliem līdzekļiem, vīruss dzīvo tālāk, pārceļoties uz produktiem, ko termiski neapstrādā,” higiēnas noteikumus, kas ir jāievēro ēdinātājiem, lai šādas infekcijas neizplatītos, skaidro M. Markus-Narvils.

Viņš arī vēlreiz uzsver, ka Liepājas bērniem iespējami inficētā vistas gaļa galdā nav celta, jo piegādātājs to laikus atsaucis.

Arī Liepājas Izglītības pārvaldes uztura speciāliste Vija Udarska “Kurzemes Vārdam” pastāsta, ka vismaz pašlaik nekādi pārkāpumi ēdināšnas jomā Liepājas izglītības iestādēs nav konstatēti. Un arī Liepājas Reģionālās slimnīcas infektoloģe Ingrīda Strika laikrakstam apgalvo, ka nodaļā nav reģistrēts neviens salmonellas vīrusa gadījums.

Tiesa, PVD Dienvidkurzemes vadītājas vietniece Gita Riekstiņa laikrakstam neslēpj, ka nevar izslēgt gadījumus, ka inficētā gaļa tomēr kaut kur ir nonākusi līdz šķīvim.

“Mēs pagaidām vēl neesam apzinājuši, cik daudz, bet daļa Polijas produkcijas noteikti ir izlietota,” sacīja G. Riekstiņa. 

Tikmēr uzņēmuma “Saldus vista” direktors Imants Matulis “Kurzemes Vārdam” saka: “Mēs no sirds atvainojamies visiem, kas iegādājās šo produkciju. Mums ir dziļa nožēla, ka bijām noslēguši sadarbības līgumu ar šo Polijas uzņēmumu. No savas puses varu teikt, ka esam apzinājuši pilnīgi visus uzņēmumus, kuri no mums pirka produkciju, kā arī izņēmuši no apgrozības visas šīs poļu firmas vistas.”

Uzņēmējs dievojas, ka no aprites ir izņemtas visas vistas gaļas partijas, arī tās, kas, visticamāk, nemaz nav inficētas. 

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 21.oktobra numurā.

#kvards-20191021-03#

25 komentāri

2019-10-21 07:27

Zeverīns: Ķekavas vistas noteikti bija dārgākas , tad pāriet uz poļu produkciju , protams tas ir lētāk, bet...

2019-10-21 07:36

Zeverīnam: Ķekavas vistas lielākoties ar nāk no Polijas. Tik tur uzņēmums nosaka kvalitātes kritērijus, lai nebojātu brendu. Te vienkārši veikti tirgoņi nopirka izbrāķētu produktu un pa lēto notirgoja.

2019-10-21 07:37

Bet: Bet ,kas kontrolē tās ievestās ,kuras tiek pārstrādātas

2019-10-21 07:37

Guru: Salmonella ir visàs vistàs

2019-10-21 07:38

fhffhfh: Ķekavas vistas pārdeva leišiem Tagad viņi zem nosaukuma Ķekavas vistas ieved savējās leišu un no polijas

2019-10-21 07:48

no pieredzes: Vajag labi novarīt un izcept tad nebūs nekāda salminaloze. Tapat ari neiesaku jēlas olas sūkt no caurumiņa ar muti..

2019-10-21 07:51

Liepajnieki: PVD tas bija jāatklāj pirms visiem, nevis uzzina no preses un nu varonīgi kaut ko pārbauda un soda. Divi dienesti Latvijā nestrādā kā vajadzētu- PVD un Darba inspekcija. Pārbaudes ir vajadzīgas regulāras nevis tad, kad notiek trağēdija

2019-10-21 08:20

Sigita: Cilvēci jàiznīcina bez kara viss būs un jau notiek,pavēles jau dotas.....

2019-10-21 08:22

Cor: "baktērija, kas izraisa vēdera vīrusu" ir pērle. Autor, noskaidro, kas ir salmoneloze, baktērija un vīruss, lūdzu!!! Citādi sanāk, kā pat Slimnīcas infektoloģe esot runājusi par salmonellas vīrusu

2019-10-21 09:22

Rifs: ++++++++ Cor

2019-10-21 10:11

lmp: Kā vienkāršam cilvēkam no malas šo saprast ? Puspilsēta atkal apdir..ies staigās ?

2019-10-21 10:54

hm: Tapēc domaju kapēc toaletes papīram tik strauji pieauga cena

2019-10-21 14:09

nu gan: Kāpēc bērniem liek ēst ievestās vistas,kuras ir grūtāk izkontrolēt?

2019-10-21 15:43

hm: Toalete ? Vai varbūt tomēr tualete ?

2019-10-21 16:32

Ciska: Uzņēmums malači - paši uzreiz apziņo visus, kam piegādājuši preci. Pat riskējot zaudēt līgumu.

2019-10-21 18:59

Dzidriņa: Dīvainas biznesa shēmas: Saldus vistas iepērk poļu vistas un to atkal pārdod tālāk... un visi pa vidam uzvārās no šīs ķēdes un mēs tik maksājam. A kāpēc nevar no poļiem pa tiešo pirkt, it īpaši, ja viss šis saistīts ar bērnu ēdināšanu un valsts naudu?

2019-10-21 19:52

tā ir: Ka valsts pati uztaisījusi tā, ka bez starpniekiem nav iespējams iegadāties no ražotāja pa tiešo. Tā ķēde ir pagarināta mākslīgi un prece vēl uz nenoteiktu laiku dīkst noliktavās vai fūrēs kaut kur stāvlaukumu gaidot komandu turpināt ceļu. Kaut gan tagad nav tā kā agrāk, tomēr bail iekrist, bet tāpat cenšas šmuguļus taisīt. Kontrolēt stingrāk un biežāk tos fīrmaņus!

2019-10-21 21:54

lmfkf: Ķekavas vistas ir tās pašās mūsu Ķekavas vistas,kas iepriekš,vienkārši pāris gadus ir cita vadība.. Ne jau tādēļ,ka īpašnieks Putnu fabrikai Ķekava ir lietuvietis,tagad vedīs iekšā savas vai poļu vistas.muļķības.

2019-10-21 21:57

Ak vai: Ceru,ka gaļēdāji saprot,ka ēd mirušu miesu. Par mironi priecājas cik tas svaigs. Tas ir absurds. Vajag ēst jēlu kā īsti gaļēdāji dabā to dara. Vai barot savus kaķus un suņus ar citu dzīvnieku līķiem. Kaķītis mīlas,bet cūciņa nokaujama,skaista pasaule.

2019-10-21 23:02

Ci: Pēkšņi Polija ieliks mums melnās nāves vīrusu savās vistās.:D
Tad tā bosinga grupa Tiamo varētu bankrotēt.

2019-10-22 07:06

jjg-lmfkf: Naivs tu gan esi . Ķekavas vistas nopirka ne jau ražošanai bet lai būtu populārs Latvijas brends Pamatā lai varētu savas un poļu preces tirgot

2019-10-22 09:11

Lasītāja: Vai raksta autore varētu paskaidrot kādā veidā salmonellas baktērija izraisa vēdera vīrusu? Līdz šim domāju, ka salmonellas baktērija izraisa slimību salmonelozi. Vai arī žurnālisti slimo ar paviršību un pilnīgu neizpratni par lietām par kurām raksta.

2019-10-22 14:54

Tam,kurš noniecina: Ķekavas vistas.Visādi mēdz būt,bet viena lieta ir skaidra-mūsu kaķene šmakstina iekšā Ķekavas vistu akniņas,ka prieks.Vienreiz tirgus stendā nebija,vīrs pārveda importētās.Kaķis staigāja riņķī un tirināja ķepas,kā kaut kur neriktīgi iekāpis.Neēda.Dabūjām cept un ēst paši.Un lopiņš lasīt neprot,bet tīru mantu gan,acīmredzot, prot atšķirt.

2019-10-22 19:13

Skats no malas: Tagad, lai varētu bērnus barot bērnudārzos un skolās, precei jābūt piegādātai no iespējami tuvākas vietas Liepājai. Polija ir tālu, ehh, uzliks virsū birku- Saldus vista un viss notiek! Kur paliek kontrole uz robežas? Kāpēc vispār tādu kravu atļāva ievest Latvijā?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz