Trešdiena, 1. aprīlis Dagne, Dagnis

Vienota problēma visām ekonomikas jomām – kvalificētu darbinieku trūkums

Vienota problēma visām ekonomikas jomām – kvalificētu darbinieku trūkums
Bankas "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš uzskata, ka tūrisms Liepājai varētu dot vairāk, bet "tūrisms ir rozīne uz kūkas, nevis pati kūka. Tas attīstīties tad, ja pilsētā būs turīgi iedzīvotāji, kuri pilsētu uzturēs skaistu, radīs vietējo pieprasījumu pēc pakalpojumiem. Tātad – ja pilsētā attīstīsies rūpniecība". (Foto: Egons Zīverts)
28.02.2020 07:00

Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Liepājas specializācija rūpniecībā ir veiksmīga; mašīnbūves, elektronikas un metālapstrādes nozares ir straujāk augošās jomas un labākās eksporta nodrošinātājas, turpretī pilsētas tūrisma rādītāji varētu būt daudz labāki, sprieda bankas “Luminor” ekonomists Pēteris Strautiņš, kurš ar savu skatu no malas piedalījās ekonomikas tematiskajā darba grupā, kas piedalās Liepājas attīstības programmas 2021.–2027. gadam izstrādē.

Šī darba grupa – pašvaldības, izglītības jomas un dažādu uzņēmumu pārstāvji – pulcējās otrdien, 25. februārī. Pilsētas ekonomikas attīstību vispirms raksturoja Attīstības pārvaldes Ekonomikas nodaļas vadītājs Arnis Vītols, pieminot gan galvenos demogrāfiskos faktus par Liepāju, gan to, ka samazinājies aktīvo uzņēmumu skaits, toties tajos ir vairāk darba vietu. Visvairāk pilsētā ir tirdzniecības uzņēmumu, toties vislielākie darba devēji ir rūpniecības uzņēmumi, kas skaita ziņā ir otrajā vietā. Bezdarba līmenis pašlaik ir “viens no vēsturiski zemākajiem – pilsētā ir nedaudz vairāk par 2000 bezdarbnieku”, bet pieaudzis ir pirmspensijas vecuma bezdarbnieku īpatsvars.

Savukārt iedzīvotāji pašvaldības veiktajā aptaujā par ekonomiku izteikušies, ka pilsētā trūkst piemērotu telpu ražotnēm, būtu jāatbalsta ražošanas uzsācēji, piešķirot uzņēmumiem citādi neizmantojamus īpašumus ar atvieglotiem nosacījumiem un nodokļu atvieglojumiem, un uzskata, ka investīciju apmērs Liepājā ir nepietiekams. Liepājnieki arī kritizējuši tūrisma piedāvājumu, uzskata to par nepietiekamu, minējuši, ka pašvaldība nepietiekami sadarbojas tūrisma attīstībā, iedzīvotāji vēlas, lai attīstītos velotūrisms, kempingi, paplašinātos spa piedāvājums, tiktu atbalstīta vietējā amatniecība. Daļa uzskata, ka pilsētā trūkst pienācīgi apmaksātu darba vietu, un vēlas lielāku atbalstu vietējiem, mazajiem un jauniešu uzņēmumiem.

“Ko domāt un darīt Liepājai, plānojot nākotni?” jautājumu izvirzīja P. Strautiņš. Ekonomists uzskata – jārēķinās, ka ekonomiku visā pasaulē ļoti stipri ietekmēs koronavīrusa izplatība, viņš pieļauj, ka vīruss varētu izraisīt pat lielāku ekonomisko krīzi, nekā tā bija 2009. gadā. Jau tagad Ķīnā liela daļa rūpnīcu stāv, retāk kursē lidmašīnas, “piegādes ķēdes sāk šūpoties”. “Labā ziņa – šajā situācijā nonācām ar relatīvi paceltām burām,” turpināja P. Strautiņš. “Pēdējie divi gadi bijuši labi, Liepājas specializācija rūpniecībā ir veiksmīga.” No vienas puses, labi, ka Liepāja maz atkarīga no pārtikas ražošanas un kokapstrādes, bet, no otras puses, šo nozaru pieaugums te dažādotu ekonomiku. Ļoti vēlama būtu informācijas tehnoloģiju un biznesa pakalpojumu attīstība. Pozitīvi, ka iedzīvotāji savu finansiālo situāciju vērtē diezgan labvēlīgi. “Bet naudu īpaši tērēt netaisās. Uz patēriņu nevar likt uzsvaru. Cilvēki plāno naudu krāt, arī mājsaimniecību kredītportfelis sācis augt, būtu labi, ja tas pieaugtu vēl un cilvēki vairāk aizņemtos tieši mājokļu pirkšanai. Tam būtu labs iespaids uz ekonomiku. Arī Liepājā var gaidīt lielāku aktivitāti mājokļu būvniecībā,” prognozē ekonomists. Taču, viņa vērtējumā, tūrisms un informācijas tehnoloģiju joma varētu attīstīties daudz labāk.

Uzziņai

No ekonomikas nozares darba grupas priekšlikumiem – turpmākajos gados risināmais

Vienota problēma visām ekonomikas jomām – kvalificētu darbinieku trūkums. Piedāvātie risinājumi.

* Uzlabot izglītības kvalitātes līmeni, popularizēt informācijas tehnoloģiju (IT) jomu, sākot no bērnudārza līmeņa; atbalstīt skolotājus, ja skolā ārpusstundu nodarbībās darbojas IT pulciņi.
* Izveidot “zaļo koridoru” IT cilvēkiem, lai palīdzētu no pirmās iestrādes tikt līdz produkta realizācijai.
* Radīt vienkārši pieejamu dzīvokļu fondu – īres dzīvokļus, dienesta viesnīcas.
* Atvieglot nosacījumus viesstrādnieku nodarbinātībai.
* Bērnunama ēku (kad bērnunama vairs nebūs) pārveidot par bērnudārzu tuvumā esošā industriālā parka strādājošo un Zaļās birzes iedzīvotāju bērniem.

Citi priekšlikumi:

* Nav pilsētas tūrisma stratēģijas, nav datu tās izstrādei; izstrādāt atsevišķu rīcību plānu tūrisma nozarē.
* Atbalstīt kultūrvēsturiskā mantojuma īpašniekus tā atjaunošanā.
* Izveidot laikmetīgās mākslas muzeju.
* Piesaistīt mentorus tūrisma uzņēmumu attīstībai.
* Jauna tilta būvniecību pār Karostas kanālu.
* Pievienot Cimdeniekus Liepājai.
* Attīstīt tiešos reisus no Liepājas lidostas uz Skandināvijas valstīm un prāmju līniju uz Zviedriju.
* Būvēt viaduktu no Tērauda ielas pār dzelzceļu.

Un daudzi citi ierosinājumi.

39 komentāri

2020-02-28 09:39

ns: Ne jau darbinieki trūkst, trūkst maksātsējīgu darba devēju. Ja atļaujas meklēt "speciālistu" pa 500-600 euro uz rokas, tad vairāk kā lielveikalu pārdevēji un apkopējas darbā nemaz arī nepieteiksies. Ja dzīvojot ES tiek piedāvāta arī ES cienīga alga, tad speciālistus atrast nav grūti. Uzņēmējiem vajadzētu beigt lietot šo "populistu" kārti.

2020-02-28 09:58

Jap: 100% Pie šīsdienas izmaksām pēkšņi darba devējs ir aizmirsis, ka sen jau tie nav Lati.
No otras puses tauta 99% nezin cik izmaksā darbinieks uzņēmumā!!!
Palielam šī ir ekonomiska un nodokļu sistēmas problēma. Tālāķ Jūs paši zināt :)

2020-02-28 10:17

Baksis: Vajag tik vēl lepni piesaistīt investorus un būvēt apstrādes un zemas pievienotās vērtības ražotnes... tad algas neizbēgami celsies. Attiecīgi arī pilsēta plauks un zels.

2020-02-28 10:24

pajolis: ja darba devējs domā ka maksā...tad es domāju ka strādāju
kad traktoristiem un krāvējiem sāks maksāt mazāk par inženieriem, tad arī viss nostāsies vietās

2020-02-28 10:25

Kato: Tur jau tā laieta, ka negrin maksāt speciālistiem.

2020-02-28 10:29

Akk: Maksājiet virs 700 uz rokas, darbinieku netrūks. Tik vienkārši.

2020-02-28 10:31

Anj: City Strada pa 200-320 eur un nesudzas a jus gribat 900-1000 uz Rokas tad. Jamacas bij uz citu proffesiju un bus. Labs atalgojums Darbs.

2020-02-28 10:33

Andris: Ekonomists nu gan runā aplamības, saka, ka varētu būt krīze lielāka par 2009.gadā, bet jāņem vairāk kredīti? Nu tiešām ekonomista domāšana :d

2020-02-28 10:35

13: Jastrada ne jau liepaja bet komandejumus un bus labs atalgojums es celtniecibas liepaja pelniji 500-600. Bet igaunija 1400!

2020-02-28 10:38

Pans: koks ar diviem galiem , kamēr nebūs konkurēt spējīgs atalgojums , tikmēr nebūs speciālistu !

2020-02-28 10:45

13: Pans: Kadi specialisti,? dabut diploma bet Neko ne Makat un Pras. 1000-1500 !

2020-02-28 10:46

Erik: Ja ir galva uz pleciem. Tad var tpst liepajas pelniji labi

2020-02-28 11:31

rezultāts: Valsts un saucamie darba devēji paši arī visus ir salaiduši dēlī. Valsts ar Dombrovska (Laimes lācis.. tikai no kurienes?... no Sūnu ciema) ieviesto neaptveramo kangaru politiku un nodokļu alkatību un nesamērojamību ar reāliem ienākumiem un dzīveslīmeni. Savukārt, darba devēji tāpat ar savu alaktību un vēlmi uzreiz jau pie pavisam maza biznesa tā ienākumus pārvērst personīgas dzīves labklājībā (auto, mājas, aksesuāri ceļojumi), darba vidi atstājot otrā plānā un uzksatot, ka šeit biznesam uzriez jānes tādu pašu peļnu kā ārvalstīs. Tā ir pašu darba devēju neizglītotības un alkatības loģisks rezultāts. Trešais un pēdējais šai barības ķe'dē paliek sdarba ņemējs, kuram tagad ir iestājies likumsakarīgs rezultāts,- tas darbu meklēs citur, vai arī savu dzīvi dadzīvos pie tām iespējām, ko tam piedāvā (Maxima, bišķi labākā gadījumā Depo utt., pārējei jau sen ir ārzemēs... ). Ko te činkst tie, kas bļauj par kaut kādiem inzēnieriem? Kas te tūkstošiem ražošanas objektu, ka šie tirliņi ar baltām apkaklītēm un savām safrīzētām prašibām par atalgojumu visiem būs vajadzīgi??? Protams ka nē, - un ar šiem tad būs jāmeklē citas prastākas darba vietas un pie tā būs jāpierod, ka par padarīto saņem nevis par nosaukumu vai izglītību.

2020-02-28 11:45

Janiis: Nevajag te dirst neviens pēc profesionālās skolas neņēma darbā.

2020-02-28 12:32

Undīne: Bezdarbs ir bet darbinieki nevis reāli trūkst ,bet nemaz nav vajadzīgi. Ir NVA portālā vakances,izglītība atbilst ,pieredze ir,CV nosūta ,atbildes nav. Paiet laiciņš un atkal tās pašas vakances parādās. Sanāk falšas tas vakances nevis reālas.

2020-02-28 12:47

zzzp: protams, viesstrādnieki uzlabos ekonomisko situāciju.
oo, šķiru cīņas komentāros, vecie padomijā izaugušie strādnieki, kuri joprojām uzskata, ka par vienkāršu darbu jāmaksā vairāk nekā par izglītību.
dārgie darba devēji, maksājot minimālo algu, nevajag sūdzēties par darbinieku trūkumu. pierasīt augstāko izglītību, vairāku svešvalodu zināšanas utt. un solīt nedaudz virs minimālās, un brīnīties par darbinieku trūkumu. tiešām, kāpēc neviens negrib strādāt?

2020-02-28 13:27

Lomiks: Lai augtu algas Vaig tērēt naudu Latvijā ,nevis kļūt par nodevējiem un naudu izmest ārzemēs.

2020-02-28 13:42

Definējums: Speciālists - cilvēks , kas neēd, neguļ,bez ģimenes, interesē tikai darbs.

2020-02-28 13:59

uzņēmējs: Šī brīža realitāte ir tāda,kad tagad ir cits laikmets un visiem visa pasaule ir atvērta un viegli pieejama.Ja labs speciālists eiropā pelna 5000 mēnesī atkarīgs no spējām tad ar tādām spējām speciālists nebūs apmierināts latvijā arī ar 1500-2000euro . un tas pac ir ar tiem kas spēj nopelnīt 2000 euro latvijā nestrādās pa 900-1000 euro. Šājā laikmetā ir jāpielīdzinās pasaules cenai un būs viss labi.
Ir valstis kur nodokļi ir augstāki par latvijas nodokļu sistēmu un vienalga tur cilvēki pelna tā kā visur . lielāko daļu uzņēumi latvijā ir starptautiski uzņēmumi kuru ienākums nav no vietējā tirgus.
eropas ekonomiskās valstīs kur īre un viss pārējais ir dārgāk nekā latvijā arī darbaspēks ir dāgs un visu maksā kā nākas bet latvijā ar taadiem pašiem ienākumiem uzņēmums nemaksā darbiniekam un nemaksā citus dārgos izdevumus ko citi uzņēmumi eiropā maksā un latvietis tik pasaka un tēlo kad nevar atļauties kaut ienākumi ir vienlīdzīgi vai pat augstāki kā citur. eiropā pat mazais pašnodarbinātais melnstrādnieks ar rokām pelna vairāk nekā latvijā ar augstiem ienākumiem uzņēmuma direktors kuram uzņēmuma īpašnieks vienkārsi nemksā kā nākas jo gribmaksāt latvijas līmeņu algu nevis pasaules līmeņa algu kaada ir.

2020-02-28 14:10

profesionāls speciālists kurš pelna daudz: visi veksmīgākie pasaules uzņēmēji vienmēr domā tā "Parūpējies par savu darbinieku un vinji parūpēsies par tevi !'' uzņēmumu paceļ darbinieki un jo lētāks darbinieks jo lētāks paliek uzņēmums .beiziet progrmmet cilvēku smadznes ar informāciju kad darbiniekam jāienes lielaka nauda lai varētu izmksat utt . tagad informacijas laikmetā nesaprogramēsiet tagad visi visu zin visi zin ko meeginat dariit katru soli redz kā jūs melojat un redz reālo situāciju .visiem acis ir tik pat plasi valjaa kaa visa pasaule sobriid visiem ir plaši vaļā .

2020-02-28 15:37

Kantainais: Kvalificētu darbinieku trūkums))DD--pilnīgi nepareizi formulēta nostādne!!
Pareizāk--kvalificētu darbinieku trūkums par neadekvāti zemu atalgojumu kvalificētam darbiniekam.vai pat par necienīgi un pazemojošu "'atalgojumu"".

2020-02-28 17:14

Kaspars: Visvairāk trūkst kvalificēta,profesionāla valdība!

2020-02-28 18:28

Ha ha ha: Gandrīz katrs ,kurš kaut kādā veidā ""sataisījis "" naudu--mežu pārdevis ,laukus pārdevis ,kaut kādu shēmu uzveidojis vai spekulējis biržā ,iedomājas sevi par lielu darba devēju un baigo šeptmani--lai arī izglītība līdzinās plakanai nullei .Un pieņemot kvalificētus darbinieks darbā ,paši sadomājas ka ir gudrāki par citiem-par kvalificētiem .Un šeit nu sāk rasties problēmas..Kvalificētais tupi negribēs klausīt trulus ,debīlus rīkojumus ,lai paredzama kraha gadījumā nedabūtu klausīties ,ka tieši viņš ,kvalificētais ir vainīgs it visā.Un no šejienes tā saucamo ""darba devēju"" ņaudēšana par kvalificēto darbinieku trūkumu..visbiežāk darba devēji nav spējīgi tikt galā paši ar sevi..Un joprojām darbojas primātu līmenī..Pirms dažām dienām nejauši noklausīta saruna starp dažiem ""darba devējiem"" ::Un kā viņi nesaprot ,ka es taču par viņiem (darbiniekiem )maksāju nodokļus!!!
Lūk ,arī atbilde uz kvalificēto un vispār darbinieku trūkumu--darba devēju zemais izglītības un kompetences trūkums.

2020-02-28 18:42

Speciālists: Problēma nav speciālistu trūkumā, bet gan atalgojumā. Man ir pamatīga pieredze metālapstrādē (frēzēšanas darbagaldi ar ciparu vadību). Šobrīd esmu atgriezies no ārzemēm uz kādu laiku Liepājā un būtu ar mieru strādāt šeit, ja tiek maksāts adekvāts atalgojums. Pretējā gadījumā turpinu darboties ārvalstīs. Atstājiet e-pastu saziņai - šī ir iespēja uzņēmumam piesaistīt kvalificētu darbinieku.

2020-02-28 20:12

MSI: Izmācies augstoklu vis grutākā bet nestīsies vai kur macijies vai ko macijies.Galvenais ir tas ,ko tu maki, ja tev ielaistu kads uzlabojums no citiem stradniekiem un no tevis ?

2020-02-28 20:23

Uruguay de coronado: kamēr Baltijas jūras otrā pusē maksās 3 reiz vairāk par to pašu darbu,tikmēr te būs speciālistu trūkums.Uzjautrināja "Piedāvāto risinājumu saraksts"-ne vārda par algu palielināšanu,tā vietā kaut kādi mistiski sapņi par bērnudārziem,vergu kopmītnēm un viesstrādniekiem!

2020-02-28 21:17

LAP šoferis: Darba devēji, beidziet taču vienreiz TAUTAI melot!

2020-02-28 21:22

darba devējs: Jauno "speciālistu" neadekvāti augstās prasības(alga vismaz 3 nullēm, dienesta vāģis, telefons utt) pret tikko skolu beigušu jefiņu, kuram pieredze labi ja pāris nedēļas prakse skolas laikā, arī noved pie aizlaišanās uz Īriju sēnes lasīt. Un tad nu lepni deklarē ka TUR redziet pelnot ALGU nevis pabalstu. Arī inženierim jāsāk ar jaunākā palīga vietu, jāparāda un jāpierāda sevi un tikai tad izvirzīt prasības. Savādāk- laimīgu ceļu leiputrijas meklējumos

2020-02-28 22:04

Jēriks: Pag, tad sanāk ja es savācu baru ar lohiem un sāku maksāt viņiem lielo kāpīti, viņi paliek par kvalificētiem speciālistiem?

2020-02-28 22:33

Andris: Darba devējam, tu āpsi tas ir tikai loğiski, ka cilvēks pēc skolas prasa algu ar trīs 0. Piemēram 1000, atņem nodokļus, tad sanāk 700-750. Ar tādu naudu var sākt normāli dzīvot, krāt pieredzi, lai būtu labāka alga? Tak beidziet sapņot, ka kautkas tāds šeit notiks. Iznīks pēdējie muļķi, tad algas tāpat būs jāceļ, ja uzņēmumi reāli vēlas kautkādus uzlabojumus, tad no valdības ir jāsit ārā neapliekamā palielinājums - nākamgad 400, 2027.gadā 1000.

2020-02-29 09:09

Lepnajai: Andri, ja prasīs no valdības neapliekamo minimumu 400, 2027.gadā 1000, tad izsitīsi tikai bukti cietumā kameras sienā

2020-02-29 11:08

viekuns: Kamēr valstī konkursos uzvarēs lētākā cena, tikmēr visa ekonomika strauji slīdēs uz leju. Kur uzņēmumā var saekonomēt, lai piedāvātu zemāko cenu? Izejvielas un darbinieku algas.... Lētākās izejvielas, lētākais darbaspēks,lētākā cena, lētākais izpildījums.... mazākā peļņa....utt. BET valsts budžetā droši vien citi cipari citiem cilvēkiem.
Miljardi.... Tagad vēl arī izglītību pārveido, lai valstī dzīvotu tikai nedomājoši lohi... Un viss likumīgi!

2020-02-29 15:38

Kantainais: Valstī mums gudru cilvēku netrūkst ,taču daudz vairāk ir to ,kuri sevi par tādiem uzskata .

2020-02-29 23:40

.: :
FAILED STATE

2020-03-01 11:58

Skats no malas: Skatos no malas un brīnos. Nevajag kult tukšus salmus, ka dara devēji tie sliktie kas negrib maksāt un bļaut skaļā balsī, briesmoņi, briesmoņi negrib maksāt algas. Bet patiesā situācija ir pavisam cita, puse no speciālistiem(tiešām labiem) nemaz nevar strādāt legāli, jo špļaudoties sāk izteikt neapmierinātību ka redz viņa nopelnītajai algai pusei uzliek ķepu tiesu izpildītāja pat alimentiem, kredītiem, utt. Algas nemaz nav tik sliktas, tikai tad kad darba ņēmējs sāk skaitīt , redz tur un tur maksā vairāk, vai tad viņš ir pievērsis uzmanību tam, ka tur vai tur par stāvēšanu un nopīpoto laiku nemaksā? Kaut kā lielākajai daļai gribas saņemt algu kā Eiropā, bet strādāt grib kā Zimbabvē, bakstoties un slinkojot....

2020-03-01 12:24

Ješka parastais: Trūkst darbinieki-šī ir pēdejo gadu lielākā viltus ziņa,lai nebūtu tukša iršana vienmēr šāda veida rakstiem pievienot uzņēmumu,profesiju,atalgojumu[bez virsstundām],diemžēl nevienā šai tēmai veltītajā publikācijā neesmu tādu informāciju sastapis.Kā Jūs domājat kāpēc?

2020-03-01 16:40

Uzņēmuma īpasnieks: Darba deveeja atbilde parasti saados komentaaros ir kad kaa var maksaat studentam bez pieredzes lai pieraada sevi uttt.... Bet te nav runa par iesaaceejiem te ir teema jau par to kad perfekts kautvai ar 10 gadu pieredzi profesionaalis kurs speejiigs dot augstu kvalitātes rezultātu un taadam profesionālim netiek latvijaa samaksāts kā eiropā visur maksā.

2020-03-01 16:47

Profs: Beidziet malt citu teeemu aizstāvoties par to kāpēc nemaksā uzņēmējs . Bet es kā profesionālis ar lielu pieredzi augstākā pilotāžas profiņš saņemu 4000 euro uz rokas europā un esmu ar vairāk kā 10 gadu pieredzi un gribējis atgriezties latvijā bet nevaru jo man par tādām prasmēm grib samaksāt 1200 euro bruto un labākajaa gadījumā ir kas piedāvā 1300 uz rokas bet tas ir maz vienalga prieks spečuka īsta .tāpec necerat kad kaads strādās pa lēto.uznjēmēj tu nēesi uznjemējs ja nespēj samaksāt tad labāk strādā pac kā pasnodarbinātais nevis ceri kad kaads pa lēto rausies

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli