Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Ars Electronica” bagātina Liepājas Universitātes studentu un pasniedzēju zināšanas

“Ars Electronica” bagātina Liepājas Universitātes studentu un pasniedzēju zināšanas
21.09.2010 15:31

No 3. līdz 11. septembrim Lincā (Austrija) norisinājās jauno mediju kultūras festivāls “Ars Electronica”. Liepājas Universitātes programmas “Jauno mediju māksla” studenti un pasniedzēji dalās pieredzē, kas gūta šai festivālā.

Festivāls ”Ars Electronica” Lincā notiek ik gadus jau kopš 1979.gada. Šajos gados no lokāla jaunajām tehnoloģijām un mākslai veltīta notikuma, tas ir izaudzis par pasaules mēroga pasākumu – vērā ņemamu institūciju ar ne mazāk nozīmīgiem sponsoriem (šogad, piemēram, citu starpā arī ”Siemens” un ”Samsung”) un partneriem (”Hondu”). Konkursa programmai kategorijās: ”Hibrīdā māksla”, ”Digitālās komūnas”, ”Interaktīvā māksla”, ”Datoranimācija” un ”Digitālā mūzika un Skaņas māksla” kopskaitā tika iesniegti vairāk nekā 3000 darbi no visas pasaules.

Ik gadu festivāls tiek veltīts kādai tēmai. Šogad tā koncepcija bija saistīta ar labošanu. To pavadīja moto ”Salabot – būt gatavam izvilkt glābšanas riņķi” (REPAIR – ready to pull the lifeline). Festivāla rīkotāji uzsvēra, ka viņu un mākslas mērķis vispār šobrīd nav izlabot pasauli. Šī utopija ir zudusi. Taču tas ko viņi (un mākslinieki) var – ir norādīt uz problēmām. Tās risināt jau ir katra indivīda personīgās izvēles jautājums un atbildība. Ekoloģijas, veselības, sociālās, finansiālās un citas problēmas tika aktualizētas ar visdažādāko mediju un tehnoloģiju palīdzību – no masāžas un ci gun vingrojumiem līdz videi draudzīgiem elektromobīļiem, urbānās dārzkopības paraugiem, kartona mēbelēm un darbnīcām, kurās varēja apgūt apģērba, kurpju, krēslu un trauku labošanas prasmes. Un tas viss tādēļ, lai cilvēks arvien mazāk būtu atkarīgs no globālā tirgus, bet atkal būtu spējīgs sevi pēc iespējas vairāk nodrošināt pats.

Vērienīgajā festivālā bija apskatāma atsevišķa konkursa laureātu (piemēram Stelarka, Stelarc, AU) darbu ekspozīcijas (Prix Ars Electronica) kā arī uzaicināto mākslinieku (Kristīnes Kubišas, Kubisch, DE) darbi. Viena izstāde bija veltīta vides ekoloģijas problēmām (Repair the Environment). Bija apskatāmi Darmštates Universitātes Mediju departamenta studentu un mehāniķu piedāvātie videi draudzīgie tehniskie risinājumi (Design for Repair) ar kartona mēbelēm un elektromobīļiem. Dari pats (DIY) idejai veltītajā stāvā ikviens pats sev varēja salabot traukus, apavus un apģērbu (New Work Factory). Viens fabrikas stāvs bija atvēlēts indivīda veselības kopšanai (Repair Yourself). Teorētiski to visu papildināja arī atvērtajām programmatūrām veltīts simpozijs. Ar iespējamajām nākotnes idejām varēja iepazīties atsevišķā ekspozīcijā (Future Factory), kur tika eksponēts arī ar nanotehnoloģiju palīdzību veidots audumu un telenoīds (mobilais telefonu, kas ļauj ne vien dzirdēt balsi, bet arī redzēt sarunas partnera mīmiku). To visu vēl papildināja koncerti, prezentācijas, eksperimentiem atvēlētas telpas u.c.

 Festivāla prezentācijā, kuru organizēja LiepU programmas ”Jauno mediju māksla” 3.kursa studenti un kas notika š.g. 17.septembrī Kūrmājas prospektā 13. Varēja iepazīties ar to, kas būtisks un ievērības cienīgs tur bijis studentuprāt. Raimonds Apse sniedza lielisku ieskatu par festivāla laureātiem kategorijā ”Digital Music & Sound art” (šogad galvenā balva – Zelta Nīka – piešķirta R. Kurokavas (Kurokawa, JP) poētiskajam darbam ”rheo: 5 horizons”), viņu darbiem radošās biogrāfijas kontekstā, demonstrējot vizuālos un audio piemērus. Krists Ēberliņš klātesošajiem izklāstīja atsevišķu laureātu sniegumu kategorijā ”Interaktīvā māksla” (Zelta Nīka piešķirta ASV un Lielbritānijas mākslinieku grupai par sociāli-zinātnisku mākslas kopprojektu ”The EyeWriter”) un gūtos priekšstatus saskarē ar šo sensitīvo mākslas veidu. Ilze Janmere dalījās ar praktisko pieredzi, kura bija gūta tekstila, mēbeļu, apavu, trauku un ēku labošanas darbnīcās. Pēdējā gan vairāk attiecās uz asprātīgu tīklu, kur entuziasti tiek aicināti ar ”Lego” klucīšiem aizpildīt apdrupušās arhitektūras detaļas, tās fotografēt un fotogrāfijas ielikt iniciatoru mājas lapā. Tagad šāds darbiņš uzticēts arī Ilzei. Artis Kuprišs sniedza lielisku ieskatu mākslinieka E. Vadas (Wada, JP) performancē ”Braun Tube Jazz Band” un video dokumentācijā no šī neparastā priekšnesuma, kura laikā mākslinieks ”spēlējās” ar ieslēgtiem ”veclaicīgiem” TV, tos  ”pārvēršot” par neatkārtojamiem mūzikas instrumentiem. Noslēgumā, rezumējot piedzīvoto, Līga Rēriha rādīja savu video kolāžu, ar kustīga attēla palīdzību vēlreiz atsaucot atmiņā spilgtākos mirkļus no festivāla un ”Ars Electronica” centra ēkas Lincā.

Visi studenti, kuriem bija iespēja festivālu apmeklēt klātienē uzsver, ka tajā redzētais, dzirdētais, sajustais bijis neatsverams ieguvums. Vienam otram beidzot radusies skaidrība, kas ir ”jauno mediju māksla”, kā mākslinieks var iedvesmoties no zinātnes un veidot starpdisciplinārus pētījumus, kādā līmenī (gan formālā, gan idejiskajā) strādā profesionāļi un studenti Eiropas augstskolās.

Programmas ”Jauno mediju māksla” studentu prezentāciju gaidīti negaidītā vizītē bagātināja arī Latvijas Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministre Dagnija Staķe un Liepājas Domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš, uzsverot šīs nozares tautsaimniecisko nozīmi Liepājā un Latvijā.

 Brauciens uz festivālu notiek pateicoties finansējumam projektos ”Jauno mediju mākslas izglītības nodibināšana un attīstība Liepājā” (sadarbības līguma nr. LV0063) un ”Jauno mediju mākslas izglītības attīstība Liepājā” (sadarbības līguma nr. LV0086). Projekti tiek finansēts ar Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta kā arī ar Liepājas pilsētas Domes un Liepājas Universitātes atbalstu, nodrošinot vienmērīgu, kvalitatīvu un konkurētspējīgu augstākās izglītības vides pieejamību Eiropas telpā.

Santa Mazika,
LiepU Mākslas Pētījumu laboratorijas vadītāja

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz