Trešdiena, 28. oktobris Ninona, Ņina, Antoņina, Oksana
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ārsti: “Ieņēmumu dienests aicina uz nelikumībām”

Ārsti: “Ieņēmumu dienests aicina uz nelikumībām”
04.06.2007 19:14

0

Atslēgvārdi

Līdz ar ārsta Valda Zatlera ievēlēšanu par Valsts prezidentu Latvijā ir aktualizējusies honorāru problēma mediķiem. Jaunais prezidents solījis samaksāt nodokļus par pēdējo triju gadu laikā saņemtajām pateicībām, savukārt Valsts ieņēmumu dienesta vadītāji aicina līdzīgi rīkoties arī citus ārstus. Un ne tikai ārstus, bet visus, kas saņem pateicības naudas izteiksmē. Aicinājām Liepājas mediķus izteikt savu viedokli par pašlaik tik aktualizēto pateicību aploksnēs. Sarunas bija interesantas un ļoti atklātas, tikai ar vienu piebildi – lūdzu, nepublicējiet manu vārdu! Cienot uzticēšanos, viņu teikto izmantosim, lai ieskicētu vispārējo noskaņojumu.

“Es saprotu, ka nupat valsts savu ievārīto jeb, pareizāk sakot, neatkarības gados vēl neizstrēbto putru mēģina it kā demokrātiskiem līdzekļiem novelt uz ārstu pašu pleciem,” sacīja viens no pazīstamiem Liepājas ķirurgiem. “No malas tas izskatīsies pavisam burvīgi: ārsti par saņemtajām pateicībām godīgi nomaksās nodokļus, un it kā viss būs kārtībā. Bet patiesībā nekas nebūs kārtībā, īstenībā sāksies īsta anarhija, jo nu valsts varēs noplātīt rokas – kas jums vēl nepatīk? Bet nepatīk pats galvenais – pazemojums, kas ar šādu pateicību starpniecību ir jācieš gan ārstam, kuram ir jāgaida šī pateicība, jo ar savu aldziņu vien uzturēt ģimenei ir nereāli, un pacientam, kuram ir sajūta, ka bez pateicībām nekas nenotiek. Un tas nav normāli. Tāpēc mēs tagad runājam par problēmu, ko valstij sen jau vajadzēja atrisināt, sen ārstiem bija jāsaņem tādas algas, lai pateicības vispār nebūtu vajadzīgas. Un pie reizes jāpieņem tik stingri likumi, kas pat nepieļautu aplokšņu vēcināšanu.” Turpinot kolēģa teikto, kāds cits ārsts piemetināja: “Paskatīsimies reāli uz šībrīža situāciju darba tirgū: 500 latu mēnesī celtniecībā vairs nav konkurētspējīgs atalgojums, bet es kā ķirurgs saņemu 450 latu uz papīra. Tad par ko mēs vispār varam runāt?” Vēl kāds cits, paužot savu nostāju, sacīja: “Es divus ar pusi tūkstošus latu gadā oficiāli samaksāju nodokļos, un par saņemtajām pateicībām vismaz mani sirdsapziņa nemoka. Cita lieta – ja es šīs pateicības pieprasītu un bez tām slimniekam nesniegtu palīdzību – tā gan būtu cūcība, tam nebūtu nekāda attaisnojuma.” Vēl kāds cits mediķis, kurš gan godīgi atzinās, ka neesot savā mūžā saņēmis nevienu pateicību, jo ģimenes ārstiem aploksnes neesot populāras, atzina: “Es uzskatu, ka VID izteikumi par aplokšņu naudas legalizēšanu pašos pamatos ir aicinājums uz nelikumīgu rīcību – kā var likt legalizēt ienākumus, kas saņemti nelikumīgi, jo nekur nevienā tiesiskā dokumentā mūsu valstī nav teikts, ka ārsti drīkst saņemt pateicības aploksnēs. Nevienā! Tad pasakiet, kas pašlaik notiek?” Vairāki no mediķiem noradīja, ka cita lieta ir oficiāli reģistrēta privātprakse – par tajā gūtajiem ienākumiem, protams, ir jāmaksā nodokļi, taču ne jau par to tagad ir satraukums. Kā, rezumējot vairākus viedokļus, diezgan asā tonī sacīja viens no sarunu biedriem: “Patiesībā visai šai iecerētajai nodokļu nomaksu lietai vajadzētu izskatīties apmēram šādi: tikko ārsts ierodas nomaksāt nodokļus, likumsargiem viņš tai pašā brīdī ir jāsaņem ciet un jāieliek aiz restēm, jo viņš ir atzinies likumpārkāpumā un kukuļņemšanā.” 

Turpinot analizēt VID izteikumus par pateicībās saņemtās naudas legalizēšanu, kāda Liepājā populāra persona nespēja noslēpt savu viedokli: “Es saprotu, ka nupat esam nonākuši tik tālu, ka faktiski atzīsim valsts bezspēcību un jebkurā profesijā ņemsim aploksnes, savu nelikumību legalizējot, jo samaksāsim taču nodokļus. Tad pasakiet man, ja reiz ārsti dosies maksāt nodokļus par aplokšņu naudu, kāpēc lai to pašu nedarīti arī skolotāji, kas vienā balsī apgalvos, ka arī viņi saņem mazu algu un izdzīvot ar to nevar. Kurš mēģinās iebilst? Un tieši tāpat ļoti godīgs policists, kurš palīdzējis atklāt noziegumu. Kāpēc lai viņš no cietušā nesaņemtu nelielu pateicību, jo viņš taču par to godīgi samaksās nodokļus.”  

Tam, ka Valsts ieņēmumu dienesta aicinājums ārstiem un arī citu profesiju pārstāvjiem legalizēt aploksnēs saņemtās pateicības un samaksāt par tām nodokļus būtu uzskatāms par aicinājumu uz nelikumībām, nepiekrīt VID Komunikāciju daļas vadītāja Agnese Grīnberga. Kā viņa atzina, nekādā gadījumā nevienu cilvēku par to, ka viņš samaksās nodokli par saņemto pateicību, cietumā neliks. “Cietumā varētu likt tādā gadījumā, ja, piemēram, ārsts būtu šo pateicību pieprasījis un saņēmis pirms pakalpojuma sniegšanas,” sacīja A.Grīnberga. Viņa gan atzina, ka arī VID speciālistiem nebūs iespējams noteikt, kuras pateicības ir ņemtas pirms un kuras pēc pakalpojuma sniegšanas, ja vien šī informācija nenāks no cilvēkiem, kas tās devuši. Viņa sacīja, ka pagaidām gan vēl nav zināmi gadījumi, kad pēc šī aicinājuma izskanēšanas kāds ārsts vai citas profesijas pārstāvis būtu devies uz VID un izteicis vēlēšanos legalizēt pateicībās saņemtos ienākumus. Taču, ja tādi gadījumi būs, tad tie ierakstāmi sadaļā par papildu gūtajiem ienākumiem. A.Grīnberga arī piebilda, ka, protams, nav nepieciešams pārrēķināt naudā un deklarēt katru dāvanā saņemto konfekšu kasti vai puķu pušķi, taču pateicība, kas saņemta naudā, būtu deklarējama. Uz jautājumu, vai tomēr VID šādi neatbalsta nelikumīgu ienākumu gūšanas veidu, A.Grīnberga izvairīgi atbildēja, ka acīmredzot šī tradīcija mums nāk līdzi vēl no padomju laikiem, kad cilvēki bija pieraduši dot pateicības, lai saņemtu kvalitatīvāku pakalpojumu.

Kristīne Pastore,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz