Svētdiena, 27. septembris Ilgonis, Ādolfs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Artūrs Bikovs: “Pagaidām izskatās, ka protesti turpināsies”

Artūrs Bikovs: “Pagaidām izskatās, ka protesti turpināsies”
14.08.2020 06:00

Ilze Ozoliņa

"Kurzemes Vārds"

Baltkrievijā turpinās iedzīvotāju protesti, kas izcēlās pēc 9. augustā notikušajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām. Rīgā, pie Baltkrievijas vēstniecības, šonedēļ piketā pulcējās vairāki simti cilvēku, lai paustu atbalstu kaimiņvalstī protestējošajiem iedzīvotājiem.

– Kā notiekošais Baltkrievijā var ietekmēt Latviju?

Visai noteikti tas atstās ietekmi uz ekonomiku, īpaši ja Eiropas Savienība ieviesīs ekonomiskās sankcijas pret Baltkrieviju. Stipri šaubos, ka pēc sankciju ieviešanas Baltkrievija vēlēsies aktīvāk sadarboties ar Latviju. Tas arī nebūtu iespējams. Taču pagaidām pāragri spriest gan par ekonomiskām, gan politiskām sekām, jo nav zināms konkrēti pret kādiem cilvēkiem, nozarēm un, iespējams, uzņēmumiem ES sankcijas plāno vērst.
Taču sankcijas, visticamāk, būs un arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs paziņojis, ka Latvija atbalstīs sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu.

– Atsevišķi pašmāju politiķi izteikušies, ka sankciju noteikšana Baltkrieviju vēl vairāk tuvinās Krievijai.

– Šķiet, Baltkrievija uz Krievijas pusi raudzīsies neatkarīgi no tā, vai sankcijas tiks ieviestas vai nē, jo ekonomiskā un politiskā sadarbība starp šīm abām valstīm ir daudz ciešāka, nekā ar ES. Tomēr sankcijas var paātrināt to, ka Baltkrievija ātrāk vēršas pie Krievijas. To nevar noliegt.

Vēl viena valsts, kuras virzienā Baltkrievija varētu raudzīties, ir Ķīna, jo attiecības starp abām šīm valstīm ir pietiekami labas. Taču arī par šo Ķīnas kursu pagaidām ir grūti spriest. Domājams, Baltkrievijas galvenā sadarbības partnere tomēr kā bija, tā arī paliks Krievija.

– Jūsuprāt, protesti Baltkrievijā saasināsies vai tomēr pierimsies?

– Daudz kas atkarīgs no Baltkrievijas varas iestāžu rīcības. Raugoties no malas, šķiet jau trešdien ielās bija izgājuši mazāk cilvēku nekā iepriekšējās dienās. Protestētāji izmēģināja jaunu taktiku, proti, ļoti lēni brauca ar savām automašīnām, tādējādi traucējot ātri pārvietoties drošībniekiem.

Pirmajās trīs protesta dienās vardarbības līmenis bija ļoti augsts, turklāt Baltkrievijas varas iestāžu agresija bija vērsta ne tikai pret vietējiem iedzīvotājiem, bet arī žurnālistiem, to skaitā ārvalstu. Trīs, četru dienu laikā tika aizturēti tūkstošiem cilvēku. Taču vismaz trešdien vardarbības līmenis bija nedaudz mazinājies, arī cilvēku aizturēšanas bija mērķētākas.

Ja kaut kādā brīdī vardarbība eskalēsies vai drošībnieki, nedod Dievs, kādu nogalinās, tas es neizslēdzu, ka tas pamudinās Baltkrievijas iedzīvotājus iziet ielās vēl aktīvāk un, iespējams, tad redzēsim, ko tādu, kas līdz šim tur nav noticis.

Pagaidām izskatās, ka protesti turpināsies, taču grūti prognozēt, cik ilgi. Baltkrievijas drošībnieki daudz dara, lai demobilizētu iedzīvotājus. Mēs zinām par problēmām ar internetu un telefona komunikāciju šajā valstī, kas neļauj iedzīvotājiem izstrādāt un saskaņot savu taktiku un stratēģiju protestiem.

Šobrīd Lukašenko opozicionāre Svetlana Tihanovska ir Lietuvā, viņas atbalstītāja Veronika Cepkalo devusies uz Krieviju. Vienīgā no šīs opozīcijas trijotnes kura palikusi Baltkrievijā ir, Marija Koļesņikova, taču izslēgts, ka arī viņa būs spiesta bēgt, piemēram, uz Poliju.

– Tad jau mums ar Lukašenko kā kaimiņvalsts valdītāju vēl kādu laiku būs jāsadzīvo.

Domāju, ka jā – Lukašenko, visdrīzāk, paliks Baltkrievijas prezidenta amatā. Taču tas noteiktu būs viņa grūtākais termiņš. Sabiedrības atbalsts viņam pēkšņi nepalielināsies, drīzāk tikai pasliktināsies. Viņam ļoti būtiski ir saglabāt Baltkrievijas drošībnieku un elites atbalstu. Tas, ka Lukašenko izdevies saglabāt prezidenta amatu, skaidrojams ar to, ka mēs neredzam baltkrievu elites iniciatīvu meklēt kādu citu prezidenta kandidātu. Šādas tendences nav.

Intervija ar Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieku ARTŪRU BIKOVU

11 komentāri

2020-08-14 06:29

Andris Polozs: Tu pētniek sāc ar savām mājām,un tad lien citā sētā!

2020-08-14 07:39

KKK: Toc ,,,pētnieks))DDDD

2020-08-14 08:04

Skaidrs: Man patika tas cilvēks ar plakātu pie vēstniecības. kas mudināja sakārtot savu valsti t. i. LATVIJU un tikai tad protestēt pret notiekošo citur.

2020-08-14 11:58

Saule: Malači Baltkrievi!!! Izturību un uzvaru. Nevis kā Krievija kur baidās un minimāli pretojas. Putina. Diktatūrai.

2020-08-14 12:09

bikovs: sac ar lv nevis lien baltkrievijas lietas

2020-08-14 13:08

...: Baltkrievija vismaz nav zem ES tupeles...

2020-08-14 14:43

piepe: ja tie protestētāji nojaustu par ko viņi cīnās...mēs jau izcīnījām,tagad baudam...nemitīgi kas jauns-pēdējā"odziņa"-kadastra nodokļa pacelšana,un tā tas turpināsies bezgalīgi...turpinam baudīt!)))

2020-08-14 19:56

Ģenga ņetu, no vi ģeržiķes!: > ...
Cik labi ir būt zem krievu kirzas zābaka! Tikai, nez kāpēc, tie krievijas slavinātāji un ES notirsēji, slavē to krieviju no attāluma un nesteidzas uz to izzagto benzīntanku, jo ļoti labi zina, kā tur cilvēki eksistē!

2020-08-14 20:13

marchelo marchelo.: Uz Marsa
, arī ir bardaks, aptaujā zāģēt kokus, lai izveidotu auto stāvvietas.

2020-08-17 08:26

Jurka: Varbūt raudātāji sākat paši ar sevim un tad vainojat valsti ka tā jums neko pa brīvu nedod.

2020-08-17 21:22

Andris Polozs: Ja nogāzīs baķku tad krievs būs iekšā!Būs kā ukrainā!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz