Pirmdiena, 13. jūlijs Margarita, Margrieta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Asins donors nekad nav zaudētājs

Asins donors nekad nav zaudētājs
Foto: Egons Zīverts
12.10.2019 07:03

"Kurzemes Vārds"

“Cietušo piederīgie nepainteresējas, no kurienes mums ir asinis, ko pārliet viņu tuviniekiem. Nereti tā tiek uzskatīta par pašsaprotamu lietu, bet aiz tā visa stāv brīvprātīgie, kas nesavtīgi ziedo savas asinis,” stāsta Liepājas Reģionālās slimnīcas (LRS) Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja, ārste transfuzioloģe Guna Zeme.

Vilina ar brīvdienu

Bezmaksas asins analīzes, spiediena pārbaude, našķīši pirms asins nodošanas procedūras, mazliet vairāk nekā četri eiro, vēl viena apmaksāta brīvdiena un citi labumi, ko sniedz Valsts asinsdonoru centrs, ja ziedo asinis regulāri, ir tas taustāmais labums, ko saņem asins ziedotāji.

Svarīgākais ir apziņa, ka esi spējis kādam palīdzēt, mums saka kāds donors.

Bet Kalvis Aiseika, ko satiekam LRS Asins sagatavošanas nodaļā, pastāsta, ka viņam vislielākais stimuls regulārai asins ziedošanai ir tieši piešķirtā brīvdiena, jo, piecas reizes gadā nododot asinis, iznāk pagarināt atvaļinājumu par veselu nedēļu. Šī Kalvim ir jau 11. asins nodošanas procedūra.

Savukārt Zigurds Vierpe uz asins nodošanu ir atnācis pirmo reizi: “Kaut kur biju lasījis par tādu iespēju. Nolēmu atvaļinājuma nedēļā atbraukt un izmēģināt. Tad jau redzēs, kā būs.”

Iemesli asins ziedošanai ir dažādi, bet, aprunājoties ar donoriem, varam secināt, ka gandarījums par paveikto vieno visus.

Netrūkst mītu par asins ziedošanu

“Darām, ko varam. Šobrīd mums asiņu pietiek, esam spējuši noturēt pastāvīgos donorus. Mēnesī apkalpojam 200 līdz 300 ziedotājus. Sliktāka situācija ir Rīgā, kur asiņu regulāri trūkst,” skaidro daktere Zeme.

“Nācies dzirdēt pārmetumus, ka asinis slimniekiem pārlejam par naudu. Muļķības! Asinis pacientiem pārlejam bez maksas.

Un mīts ir arī, ka cilvēks var iegūt dažādas slimības, pārlejot asinis. Pirms mēs no donora paņemam asinis, mēs veicam analīzes un visu rūpīgi pārbaudām,” turpina G. Zeme.

Ārste skaidro, ka visi par donoriem nemaz neder. Asinis var nodot no 18 līdz 60 gadu vecumam, bet pastāvīgie ziedotāji – līdz 65. Galvenais, lai regulāri netiek lietotas nekāda veida zāles.

Būtisks ir arī donora svars – tas nedrīkst būt mazāks par 50 kilogramiem. Par donoriem nevar kļūt arī tie, kas kādreiz ir izslimojuši kādu no hepatīta formām vai pārnēsā HIV.

To, cik katram ir asinis, var viegli izrēķināt. Vidējais asins daudzums cilvēka organismā ir septiņi procenti no viņa svara. Ir ļoti daudz komponentu, kurus skatās ārsti, lai saprastu, vai asinis būs derīgas.

Daktere Zeme skaidro, ka asinis tiek ņemtas tikai no elkoņa locītavas vēnas, tāpēc būtisks ir arī donora vēnu stāvoklis. Ja tās nebūs redzamas, diemžēl asins ziedošana neizdosies.

Izglābjot citus, var palīdzēt arī sev

G. Zeme norāda, ka situācijas mēdz būt dažādas. Ir periodi, kad asins materiāla ir pat vairāk nekā vajag, bet ir dienas, kad tā trūkst: “Lai pārlietu asinis vienam slimniekam, vienai pārliešanas reizei ir vajadzīgi kā minimums divi donori. Ja situācija ir nopietnāka, tad, protams, daudz vairāk.”

Valsts asinsdonoru centra mājaslapā varam lasīt, ka mūsdienās pacientu ārstēšanai neizmanto pilnasinis. Katru asins devu sadala komponentos, un pacients saņem tieši to, kas viņam ir nepieciešams.

Tādējādi viena donora asins deva var palīdzēt pat vairākiem pacientiem.

Asins nodošana nav kaitīga vesela cilvēka organismam. Asinsdonoru centra informācijā donoriem lasāms, ka, ziedojot asinis, organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma, atjaunojot asins sastāvu, tāpat donori mazāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām, viņiem ir labāka imunitāte, bet cilvēki, kas regulāri nodod asinis, vieglāk panes asins zudumu traumu gadījumos.

Pēc Pasaules veselības organizācijas datiem, regulārie asins donori dzīvo vidēji par pieciem gadiem ilgāk.

Asins šūnu atjaunošana donoram notiek uzreiz pēc asins nodošanas un asins tilpums jau 48 stundu laikā pēc ziedošanas ir atjaunojies, bet zaudētie eritrocīti atjaunojas 4–8 nedēļu laikā.

Brauc klāt ziedotājiem

Lai iedrošinātu cilvēkus asins nodošanai, centrs rīko izbraukuma dienas uz dažādiem uzņēmumiem pilsētā un tuvākajos novados.

“Jebkurš uzņēmums var pieteikt šādu pasākumu, ja vien var garantēt donoru skaitu. Tam vajadzētu būt ne mazākam par 20 līdz 30 izbraukuma dienas laikā, pretējā gadījumā neatmaksājas organizēt šādu izbraukumu,” izskaidro G. Zeme.

Par asins donoru piesaisti būtu jārūpējas arī organizācijai “Latvijas Sarkanais Krusts”, taču no sarunas ar dakteri Zemi noprotams, ka šī sadarbība vismaz Liepājā nav diez ko produktīva.

LSK ģenerālsekretārs Uldis Līkops neslēpj: “Lielāku uzmanību pievēršam mazpilsētām un lauku reģioniem, lielās pilsētas, kurās atrodas reģionālās slimnīcas, pašas tiek galā ar šo uzdevumu.”

Organizācija esot atvērta sadarbībai, ja vien filiāles to uzrunājot. “Ar varu neuzbāžamies, mums ir ko darīt.”

UZZIŅAI

Asins ziedošana nav kaitīga veselībai.

Katrs donors vienā reizē ziedo 450 ml asiņu + 30 ml asins paraugiem.

Sievietes asinis drīkst nodot 4 reizes gadā, vīrieši – 6.

Procedūra norit aptuveni desmit minūtes.

Lai ziedotu asinis, līdzi ir jāņem ID karte vai pase.

Ziedojot asinis konkrētai personai, donoram jānorāda tikai ārstniecības iestāde, kurai ziedojums paredzēts.

Tas ir mīts, ka asinis nevar nodot, ja ir tetovējums vai pīrsings. Vienīgi jāatceras, ka asinis var nodot ne ātrāk kā četrus mēnešus pēc šādas procedūras.

Ja iekodusi ērce, asinis nevar nodot ātrāk kā pēc diviem mēnešiem.

Asinis var nodot, ja dienu pirms tam neesat lietojis alkoholu un pirms procedūras neesat smēķējis.

Pirms asins ziedošanas obligāti ir nepieciešams ieturēt vieglu maltīti un lietot daudz šķidruma.

Donori retāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām.

Par donoru var pieteikties, aizpildot anketu www.donors.lv.

Ar vienu ziedotu asins devu var palīdzēt glābt līdz pat 3 cilvēku dzīvības.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz