Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Asins donors nekad nav zaudētājs

Asins donors nekad nav zaudētājs
Foto: Egons Zīverts
12.10.2019 07:03

"Kurzemes Vārds"

“Cietušo piederīgie nepainteresējas, no kurienes mums ir asinis, ko pārliet viņu tuviniekiem. Nereti tā tiek uzskatīta par pašsaprotamu lietu, bet aiz tā visa stāv brīvprātīgie, kas nesavtīgi ziedo savas asinis,” stāsta Liepājas Reģionālās slimnīcas (LRS) Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja, ārste transfuzioloģe Guna Zeme.

Vilina ar brīvdienu

Bezmaksas asins analīzes, spiediena pārbaude, našķīši pirms asins nodošanas procedūras, mazliet vairāk nekā četri eiro, vēl viena apmaksāta brīvdiena un citi labumi, ko sniedz Valsts asinsdonoru centrs, ja ziedo asinis regulāri, ir tas taustāmais labums, ko saņem asins ziedotāji.

Svarīgākais ir apziņa, ka esi spējis kādam palīdzēt, mums saka kāds donors.

Bet Kalvis Aiseika, ko satiekam LRS Asins sagatavošanas nodaļā, pastāsta, ka viņam vislielākais stimuls regulārai asins ziedošanai ir tieši piešķirtā brīvdiena, jo, piecas reizes gadā nododot asinis, iznāk pagarināt atvaļinājumu par veselu nedēļu. Šī Kalvim ir jau 11. asins nodošanas procedūra.

Savukārt Zigurds Vierpe uz asins nodošanu ir atnācis pirmo reizi: “Kaut kur biju lasījis par tādu iespēju. Nolēmu atvaļinājuma nedēļā atbraukt un izmēģināt. Tad jau redzēs, kā būs.”

Iemesli asins ziedošanai ir dažādi, bet, aprunājoties ar donoriem, varam secināt, ka gandarījums par paveikto vieno visus.

Netrūkst mītu par asins ziedošanu

“Darām, ko varam. Šobrīd mums asiņu pietiek, esam spējuši noturēt pastāvīgos donorus. Mēnesī apkalpojam 200 līdz 300 ziedotājus. Sliktāka situācija ir Rīgā, kur asiņu regulāri trūkst,” skaidro daktere Zeme.

“Nācies dzirdēt pārmetumus, ka asinis slimniekiem pārlejam par naudu. Muļķības! Asinis pacientiem pārlejam bez maksas.

Un mīts ir arī, ka cilvēks var iegūt dažādas slimības, pārlejot asinis. Pirms mēs no donora paņemam asinis, mēs veicam analīzes un visu rūpīgi pārbaudām,” turpina G. Zeme.

Ārste skaidro, ka visi par donoriem nemaz neder. Asinis var nodot no 18 līdz 60 gadu vecumam, bet pastāvīgie ziedotāji – līdz 65. Galvenais, lai regulāri netiek lietotas nekāda veida zāles.

Būtisks ir arī donora svars – tas nedrīkst būt mazāks par 50 kilogramiem. Par donoriem nevar kļūt arī tie, kas kādreiz ir izslimojuši kādu no hepatīta formām vai pārnēsā HIV.

To, cik katram ir asinis, var viegli izrēķināt. Vidējais asins daudzums cilvēka organismā ir septiņi procenti no viņa svara. Ir ļoti daudz komponentu, kurus skatās ārsti, lai saprastu, vai asinis būs derīgas.

Daktere Zeme skaidro, ka asinis tiek ņemtas tikai no elkoņa locītavas vēnas, tāpēc būtisks ir arī donora vēnu stāvoklis. Ja tās nebūs redzamas, diemžēl asins ziedošana neizdosies.

Izglābjot citus, var palīdzēt arī sev

G. Zeme norāda, ka situācijas mēdz būt dažādas. Ir periodi, kad asins materiāla ir pat vairāk nekā vajag, bet ir dienas, kad tā trūkst: “Lai pārlietu asinis vienam slimniekam, vienai pārliešanas reizei ir vajadzīgi kā minimums divi donori. Ja situācija ir nopietnāka, tad, protams, daudz vairāk.”

Valsts asinsdonoru centra mājaslapā varam lasīt, ka mūsdienās pacientu ārstēšanai neizmanto pilnasinis. Katru asins devu sadala komponentos, un pacients saņem tieši to, kas viņam ir nepieciešams.

Tādējādi viena donora asins deva var palīdzēt pat vairākiem pacientiem.

Asins nodošana nav kaitīga vesela cilvēka organismam. Asinsdonoru centra informācijā donoriem lasāms, ka, ziedojot asinis, organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma, atjaunojot asins sastāvu, tāpat donori mazāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām, viņiem ir labāka imunitāte, bet cilvēki, kas regulāri nodod asinis, vieglāk panes asins zudumu traumu gadījumos.

Pēc Pasaules veselības organizācijas datiem, regulārie asins donori dzīvo vidēji par pieciem gadiem ilgāk.

Asins šūnu atjaunošana donoram notiek uzreiz pēc asins nodošanas un asins tilpums jau 48 stundu laikā pēc ziedošanas ir atjaunojies, bet zaudētie eritrocīti atjaunojas 4–8 nedēļu laikā.

Brauc klāt ziedotājiem

Lai iedrošinātu cilvēkus asins nodošanai, centrs rīko izbraukuma dienas uz dažādiem uzņēmumiem pilsētā un tuvākajos novados.

“Jebkurš uzņēmums var pieteikt šādu pasākumu, ja vien var garantēt donoru skaitu. Tam vajadzētu būt ne mazākam par 20 līdz 30 izbraukuma dienas laikā, pretējā gadījumā neatmaksājas organizēt šādu izbraukumu,” izskaidro G. Zeme.

Par asins donoru piesaisti būtu jārūpējas arī organizācijai “Latvijas Sarkanais Krusts”, taču no sarunas ar dakteri Zemi noprotams, ka šī sadarbība vismaz Liepājā nav diez ko produktīva.

LSK ģenerālsekretārs Uldis Līkops neslēpj: “Lielāku uzmanību pievēršam mazpilsētām un lauku reģioniem, lielās pilsētas, kurās atrodas reģionālās slimnīcas, pašas tiek galā ar šo uzdevumu.”

Organizācija esot atvērta sadarbībai, ja vien filiāles to uzrunājot. “Ar varu neuzbāžamies, mums ir ko darīt.”

UZZIŅAI

Asins ziedošana nav kaitīga veselībai.

Katrs donors vienā reizē ziedo 450 ml asiņu + 30 ml asins paraugiem.

Sievietes asinis drīkst nodot 4 reizes gadā, vīrieši – 6.

Procedūra norit aptuveni desmit minūtes.

Lai ziedotu asinis, līdzi ir jāņem ID karte vai pase.

Ziedojot asinis konkrētai personai, donoram jānorāda tikai ārstniecības iestāde, kurai ziedojums paredzēts.

Tas ir mīts, ka asinis nevar nodot, ja ir tetovējums vai pīrsings. Vienīgi jāatceras, ka asinis var nodot ne ātrāk kā četrus mēnešus pēc šādas procedūras.

Ja iekodusi ērce, asinis nevar nodot ātrāk kā pēc diviem mēnešiem.

Asinis var nodot, ja dienu pirms tam neesat lietojis alkoholu un pirms procedūras neesat smēķējis.

Pirms asins ziedošanas obligāti ir nepieciešams ieturēt vieglu maltīti un lietot daudz šķidruma.

Donori retāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām.

Par donoru var pieteikties, aizpildot anketu www.donors.lv.

Ar vienu ziedotu asins devu var palīdzēt glābt līdz pat 3 cilvēku dzīvības.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz