Sestdiena, 30. maijs Lolita, Vitolds, Letīcija

Atbalsta ieslodzītos jauniešus

Atbalsta ieslodzītos jauniešus
Foto: Proti un dari
01.01.2019 07:09

liepajniekiem.lv

Lai attīstītu jauniešu prasmes un veicinātu viņu iesaisti izglītībā, aroda apguvē pie meistariem, visā Latvijā norisinās projekts “Proti un dari“. Liepājā tas tiek realizēts jau divus gadus, taču jau gadu arī Liepājas cietumā notiek jauniešu izglītošana un iesaiste sevis pilnveidošanā.

Projekta programmu vadītāja Kristīne Jaunzeme portālam pastāstīja, ka projekta mērķauditorija ir jaunieši vecumā no 15 līdz 29 gadiem, kas nemācās un nestrādā. 

“Sarunas par to, ka projekts varētu būt īstenojams ne vien brīvībā, bet arī cietumā, tika uzsāktas pamatojoties uz domu, ka projekta mērķa grupa ir arī daļa Liepājas cietuma apcietināto un notiesāto. Taču tikai 2017.gada 1.novembrī pirmajam jaunietim ieslodzījumā tika uzsākta viņa individuālā pasākumu programma,” portālam pastāstīja projekta programmu vadītāja cietumā Madara Lapsa.

Kaut arī Madara ir īstenojusi un piedalījusies vairākos projektos, viņa šo sauc par vienu no jēgpilnākajiem un saturīgākajiem šāda veida projektiem. Tomēr viņa atzīst, ka darbs projektā nav viegls un vienkāršs – nereti gadās sarežģījumi un konfliktsituācijas, taču tas kopumā projekts ir patīkams un gandarījumu nesošs.

“Šī projekta ietvaros strādāju arī ar jauniešiem brīvībā, taču varu pavisam droši apgalvot, ka darbs ieslodzījumā, lai arī sarežģītāks un izaicinošāks, sniedz lielāku gandarījumu un ir ar lielāku pievienoto vērtību.

Tā tas ir vairāku iemeslu dēļ – pirmkārt jau tāpēc, ka mēs, ieslodzījumā strādājošie, skaidri apzināmies, ka jauniešiem, kuri atrodas brīvības atņemšanas vietā, iespēju ir daudz mazāk nekā jauniešiem brīvībā, līdz ar to katra sniegtā atbalsta vai pakalpojuma stunda cietumā tiek daudz vairāk novērtēta un ikviens jaunietis no tās paņem maksimāli daudz.”

Viņa atzīst, ka tas padara darbu ieslodzījumā emocionāli grūtāku un atbildīgāku arī ikvienam speciālistam, taču viņa ir novērojusi, ka speciālistu komanda ir garīgi spēcīgi, empātiski un pozitīvi cilvēki, kuriem patiesi patīk savs darbs, kuri ir pašmotivēti, uz risinājumu vērsti un problēmsituāciju gadījumos nemeklē ārējos vainīgos, bet izvērtē pirmkārt sevi, savu atbildību un rod situācijas racionālu, produktīvu risinājumu.

“Darbs cietumā gan norūda, gan padara jūtīgāku un laipnāku ikvienu. Varu arī uzteikt visus cietuma darbiniekus, ar kuriem mums nācies saskarties – ir ļoti patīkami sajust laipnu, atsaucīgu attieksmi, ir patīkami justies gaidītiem. Projekta cietuma komanda ir saņēmusi arī Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Valsts probācijas dienesta vadības atzinību un novērtējumu par darbu, ko darām. Protams, tas nav galvenais, taču situācijās, kur saņemam nosodījumu un nepamatotu kritiku no cilvēkiem, uz kuru izpratni un atbalstu esam cerējuši, ir labi apzināties, ka ne tikai mēs, cietumā projektu īstenojošie darbinieki, un cietuma jaunieši redzam projekta nozīmīgumu.

Galu galā viss vienmēr ir par cilvēkiem, savstarpējām attiecībām un izvēlēm. Mūsu projekta jauniešus tās ir novedušas tur, kur viņi atrodas pašlaik, un ar tām mēs paši bruģējam tādu ceļu, kādu nākas pēc tam iet.”  

 

Projekta ietvaros katram jaunietim tiek izstrādāta viņa individuālā pasākumu programma, kas sevī ietver noteiktas aktivitātes un pasākumus, kas vērstas uz jaunieša problēmu risināšanu un kopīgi izvirzītā mērķa sasniegšanu. “Brīvībā, protams, iespējas ir plašākas, tomēr arī cietumā esam raduši iespēju piedāvāt daudzveidīgas zināšanu un prasmju apguves iespējas un dažādu speciālistu konsultācijas. Pašlaik jauniešiem varam nodrošināt neatņemamo projekta sastāvdaļu: individuālās pasākumu programmas vadītāja tikšanās, mentora atbalstu vismaz 20 stundu apjomā katru mēnesi, kā arī psihologa, karjeras konsultanta, atkarību profilakses speciālista, personīgās izaugsmes praktiķa un medicīnas māsas konsultācijas,” skaidro programmu vadītāja Madara Lapsa.

Tāpat jauniešiem ir iespēja apgūt krievu, angļu valodu, apmeklēt biznesa kursus, ģitārspēles, biblioterapijas, veselīga uztura un sporta nodarbības. “Mēs redzam nepieciešamību pēc radošajām nodarbībām un datorpratības kursiem, kā arī citām aktivitātēm. Jauniešiem pieejamais atbalsts protams, nav neierobežots gan tāpēc, ka vairāki no sniegtajiem pakalpojumiem ir maksas (tomēr vēlos īpaši uzsvērt, ka ir arī speciālisti, kuri sniedz savus pakalpojumus brīvprātīgi, bez atalgojuma), gan tāpēc, ka cietuma telpu piedāvājums, kas pieejamas projekta konsultācijām un nodarbībām, ir ierobežots.”

Līdz šim projektā ir bijuši iesaistīti 25 Liepājas cietuma jaunieši, taču pašlaik atbalstu saņem 10 puiši. “Vienlaikus ir vairāki projekta darbinieki, kuri brīvprātīgi strādā arī ar citiem ieslodzījumā esošajiem jauniešiem, kuri ir izrādījuši ieinteresētību satikties un mainīt savas dzīves. Tāpat turpinām uzturēt attiecības ar jauniešiem, kuri atbrīvojas no ieslodzījuma vietas un vairs nav projekta dalībnieki,” skaidro Madara.

Foto galerija

15 komentāri

2019-01-01 11:17

tfu: Kāpēc jāatbalsta kaut kādi noziedzinieki?

2019-01-01 13:32

Annike: Jaatbalsta ir,jo Dievs visus mìl ari kritizetajus un pakritußos.

2019-01-01 14:19

Bijušais probācijas klients: Noziedzniekiem pēc soda saņemšanas ir jāpalīdz nostāties uz pareizā ceļa, ko akceptētu sabiedrība. Žēl tikai, ka nav atbalsta, mentoru programma brīvībā esošiem probācijas klientiem. Tiem pašiem vajag cīnīties un meklēt jaunas izpausmes un attīstības darbības bez palīgu un atbalsta personām.

2019-01-01 16:13

klientam: Jāatbalsta godīgi jaunieši, nevis zagļi, slepkavnieki un citi šmurguļi. Tādi nemainās. Jāievieš nāvessods slepkavniekiem , izvarotājiem un jānocērt rokas zagļiem. Un cietumi būs tukši! Nevajadzēs ne mājokļiem durvis slēgt ciet, nevajadzēs baidīties, ka kāds šmurlis nenozog maciņu vai telefonu! Nevajadzēs parazitēt uz mūsu naudas tur sēdošajiem!

2019-01-01 16:19

Ansis to klientam: Rādi priekšroku - cērt sev rokas nost! Jo 100% Tu kādreiz savā dzīvē esi saņēmis algu aploksnē, aizstiepis kaut ko no darba. Tā arī ir zagšana! Un tā ir tava atbildība. Lai Dievs Tev dod pašam nekad nepaklupt. Un ja tomēr paklupsi - tad nekādas žēlastības tev. Vēlu, lai Tev tiek pēc sevis paša pārliecības. "svētais" atradies

2019-01-01 16:24

Ansis to tfu: Vēlviens svētais atradies. Klau, tu nekad mūžā neesi noziedzies??! Tas, ka neesi bijis pieķerts un sodīts savu noziegumu dēļ, nepadara tevi labāku. Aicinu lielos pukstētājus kādreiz iepazīties ar šo cilvēku dzīves stāstiem pirms muldēt jēlības. Daudzi cilvēki ir piedzimuši smagās soc. apstākļos. Tā nav viņu vaina. Jūs varat vai nu norakt vēl dziļāk šos cilvēkus vai palīdzēt viņiem izķepuroties. Darot pirmo, jūs esat tādi paši dzīvnieki..

2019-01-01 16:26

EF: 16:13 ja tu piedāvā kādam izpildīt nāvessodu, vai cirst nost rokas, pats tu nēsi labāks par slepkavniekiem un izvarotājiem.

2019-01-01 16:38

to ansis: nevajag savā stulbumā vainot citus.Es arī esmu dzimusi un augusi nelabvēlīgā ģimenē,bet neesmu tāda kā mani vecāki.Esmu beigusi divas skolas daudzus dažādus kursus.Audzinu bērnu,strādāju divos darbos,40 gadi un nelietoju alkoholu.Un galvenais neeju un neprasu žēlastības dāvanas no sociem kaut arī man pēc likuma pienākas.Pati eju un daru bez čīkstēšanas.

2019-01-01 16:58

sipolloks: to pamuļķiem, īpaši 16:24. Tikai totāls āksts var sociālos apstākļus likt kā attaisnojošu iemeslu lai zagtu, vai slepkavotu, un uzrakstīt, ka TĀ NAV VIŅU VAINA. Noziegums nav paklupšana, bet gan paveikums ar nodomu. Gāzes kamera vai miesnieka cirvis šādiem murmuļiem būtu ideāla vieta un pasākums. Nevienam noziegumam nav attaisnojuma. Noziedziniekiem nav jāpalīdz. Kad viens šāds kretīns noslepkavos tavu māti, izvaros tavu bērnu vai apzags tavu dzīvokli, tad arī atbalstīsi? Ar galvu nedraudzējas šie projekta taisītāji! Slimnieki!

2019-01-01 17:01

Ansis to bezvārdniecei: Jauki! Prieks par Jums. Esat pelnījusi žetonu! Tad ko iesakat darīt ar cilvēkiem, kam nav tā paveicies? Sitīsim nost? Kārsim? Šausim? Kas ir slikts, ja palīdz šiem cilvēkiem? Gribat stulbumā mērīties?
Stāsti un dzīvesceļi katram ir atšķirīgi.

2019-01-01 17:06

sipolloks: Nav paveicies? T.i. netīšām gadījās kādu nosist, paizvarot vai apzagties?:D

2019-01-01 17:12

Kurms to sipollokam: Eu, varoni. Ar ko tu šobrīd atšķiries no Hitlera? Nu ar ko? Pasaki man vienu - kā ar tevi būtu jārīkojas, ja tu būtu tas miesnieks? Vai tev būtu jāpaspiež roka? Ko?! Gudriniek?

2019-01-01 17:16

sipolloks: Kas tu esi, ka uzdrošinies man jautājumus uzdot? Izskatās, ka gailēnu kamerā datori izdalīti.

2019-01-01 18:33

to ansis: bet kāpēc būtu jāpalīdz tādiem kā tu.Ko esi darījis sabiedrības labā.Kā to saprast ka nav paveicies.Vai tu vaino sabiedrību savā trulumā ka esi tur kur esi.Ja ir sava galva uz pleciem normāls cilvēks nenokļūst tur kur tu.Nav tādiem jāpalīdz un basta.Kāpēc no maniem nodokļiem jāpalīdz tādiem kā tu.

2019-01-01 19:51

Irzis: Šis projekts ir forša naudas atmazgāšana. Kādēļ jāauklējās ar kaut kādiem ampļiem? Ja 20 gados nav prāts ne mācīties, ne strādāt, tad aeī 28 nekā nebūs. Un īpaši cietumniekiem. Sataisīji sūdus- streb!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz