Trešdiena, 30. septembris Menarda, Elma, Elna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Atgriezies pēc 60 gadiem

Atgriezies pēc 60 gadiem
Foto: Egons Zīverts
30.05.2019 07:12

"Kurzemes Vārds"

Liepājas ostā šonedēļ piestāja sadraudzības pilsētā Gdiņā (Polija) reģistrētais trīs mastu burinieks “Zawisza Czarny” ar vīriešu kori. Viens no dziedoņiem bija arī pieredzējušais jūrnieks, 83 gadus vecais Andžejs Apollo, kas pirmo reizi mūsu pilsētā ar jahtu neplānoti ieradies pirms 60 gadiem, tā dēvētajā Hruščova atkušņa laikā.

“Viesi no Polijas Tautas Republikas” – tā 1959. gada 22. augustā rakstīja avīze “Komunists”. Toreiz tirdzniecības ostas piestātnē bija piestājusi poļu sporta jahta, kuru vadīja kapteinis Zdislavs Peņkava. Uz klāja bija arī Glivicas zinātniskā institūta inženiere elektriķe Irēna Dobžanska un Krakovas lauksaimniecības augstskolas students Andžejs Apollo. Jahta bijusi ceļā uz Ļeņingradu, taču četru jūdžu attālumā no Liepājas krastiem bezvēja dēļ peldlīdzeklis apstājies.

“Komunists” par to gan nerakstīja, taču A. Apollo atceras, ka PSRS militārpersonas toreiz poļu jahtu mūsu ostā sirsnīgi nav uzņēmušas.

“Pie mums piepeldēja krievu kara kuģis, un armijnieki uz mums kliedza: nedrīkst, šausim! Mūsu kapteinis runāja krieviski un teica, ka mēs esam ieradušies, lai veicinātu starptautisku draudzību. Un tad krievi sacīja, ka viņiem jārunā ar Maskavu. Pēc trim stundām Krievijas kuģa kapteinis paziņoja, ka viņam ir pavēle mūsu jahtu ņemt tauvā un vilkt uz Libavu [Liepāju],” lauzītā krievu valodā “Kurzemes Vārdam” pastāsta pieredzējušais burātājs.

Liepājā poļu burātāji pavadījuši dažas dienas. “Toreiz daudz dzērām, tāpēc es neko nesapratu,” smejas burātājs. No mūsu ostas jahta tālāk devusies uz Rīgu.

Liepājas osta no 1951. gada bija slēgta PSRS militāra bāze. 1956. gada beigās ziemas ostā un daļā brīvostas tika atjaunota tirdzniecības osta, taču tiesības ienākt ostā bija tikai padomju kuģiem. 1967. gadā tirdzniecības osta atkal tika slēgta pilnībā, un līdz pat 1991. gadam tā bija PSRS militāra bāze.

Šonedēļ Liepājā A. Apollo kopā ar “Zawisza Czarny” vīriešu kori liepājniekus aicināja uz bezmaksas koncertu. Reizi gadā koris kā buru kuģa “Zawisza Czarny” apkalpe dodas kruīzā, lai sniegtu koncertus ostās un popularizētu savu pilsētu. 2012. gadā dibinātais koris specializējas XVIII un XIX gadsimta burinieku apkalpes darba un brīvā laika dziesmu rekonstrukcijās.

Visiem kora dalībniekiem ir sava veida saistība ar darbu jūrā – kapteinis, bocmanis, kuģa pavārs un pārējā apkalpe ir kora dalībnieki. Starp dziedātājiem ir arī profesionālu koru dalībnieki un mūziķi.

Foto galerija

12 komentāri

2019-05-30 07:27

Divi pensi: Tā lūk sagaidīja viesus no brālīgās Polijas, starp citu Varšavas militārā pakta dalībnieci.

2019-05-30 09:00

Leons: Mjā, tas tikai parāda cik slima un cilvēkiem nedraudzīga bija padomju sistēma. Par laimi, tie laiki ir uz neatgriešanos.

2019-05-30 11:24

leonam: Izbrīna stulbums loģikā - kurā valstī svešas zemes jahtas sagaida ar puķēm, it sevišķi, ja tā iepeldējusi apsargātā armijas teritorijā

2019-05-30 12:13

Leons: Jabkurā normalā valstī nelaimē nokļuvusiem jūrniekiem palīdzes arī bez zvana uz maskavu. Savukārt padumjajā savienībā netikai paši no savas ēnas baidījās, bet pat normāli funkcionējošu Liepājas tirdzniecības ostu pārvērta slēgtā lūžņukuģu stāvvietā. Visus 90os tos pamestos padomju flotes vrakus vilka no ūdens ārā. Esi jau to piemirsis?

2019-05-30 20:08

Kgb: Что тут не понятного. Город был закрытый. А пьянь польская пробыла в коме все дни на берегу....

2019-05-30 22:03

Leons: Viss saprotams. Bet kad plāno sākt atlīdzināt, ka 50 gadus neguvam peļņu no ostas? Tur normāls cipars ieslēdzies ko vajadzēs samaksāt. Kad būs kaposts?

2019-05-31 09:42

Winzor: Leoninjsh, "lūžņukuģu stāvvietā" bija nevis PSRS laika, bet tagat, kad LV ARMY kolekcione norakstitas eksponatus no citiem valstim un vel maksa par to musu tautas naudu.

2019-05-31 12:51

Leons: Sāksim ar to, ka tava rakstība ir pietiekoši nodevīga, lai secinātu, ka tavas tautas nauda tur nav ieguldīta.
Vēlos arī atgādināt, ka Latvijas flotei neviens kuģis Liepājas ostā uz enkura stavot vēl nav nogrimis. Kas bija liela problēma padomju flotei, kur nekompetentais personāls neprata uzturet savu aprīkojumu. Tak visi redzējām 90tajos, kas bija atlicis no itkā varenās flotes - daži tik spēja aizpeldēt pašu spēkiem no Liepājas. Pārējie tā arī palika nosēdušies uz grunts ostas akvatorijā.

2019-05-31 18:57

Winzor: Leons, es saprotu ka tu ienisti krievu tautu un Krieviju. Un man vienmer te liepajniekos parmet ka gramatiski nepareizi raxtu. Bet lv.valoda nav mana dzimta valoda, bet tomer es to apguvu vismaz tada limeni lai mani saprot cilveki. Bet tagat pa temu... Par PSRS nav ko runat, PSRS vairs nav. Bet paskaties ludzu uz musdienigu LV floti, ja no ta neko nesaproti, tad palasi cik gadus tie luzhni kalpoja citas valstis un kad uzturesana palieka neizdeviga vecuma delj, gudrie kaimini izrekinaja, ka ir labaks variants neka nodod metalluznos-pardot stulbiem kaimijiem, kuram gribas safu "floti", vienalga kadu. Nu un uz ko ta flote ir spejiga, dargais draugs? Tikai est un d...st , un tas viss par tautas naudu. Man nebutu pretenzijas, ja tie 2procenti no valsts bidzeta, kas tere valsts armijaj butu redzami (jauna tehnika, lidmasimas, zemudenes ut.t). Bet tagat ta ir nozeliga struktura. Un man zel ka neviens no apcakaretas tautas neko nevar izdarit un tikai telo ka jutas armijas paizsargata.

2019-06-01 07:58

Divi pensi: Kaitina šī primitīvā loģika - ja neatbalsti čekistu režīmu un prezidentu hokejistu, tad esi pret krievu tautu.
Ja man nepatika iepriekšējais Lv prezidents un valdība, ko tad, es ienīstu pats sevi ?

2019-06-01 12:38

Leons: Dārgais Winzor. Prieks, ka nebiju kļūdījies secinot, ka esi komentētājs no tālienes. Tādēļ vēlos izskaidrot dažus ļoti vienkāršus, taču noderīgus principus komunicējot ar vietējiem iedzīvotājiem. Pirmām kārtām man ir tev jāaizrāda, ka mēģinājumi piesaukt kādas nacionalitātes un kurināt to starpā naidu tik tādēļ, ka tev pašam trūkst pamatoti argumenti ir netikai nožēlojama, bet arī sodāma rīcība. Tādēļ aicināšu beigt slēpties aiz "tāpēc, ka krievs" brīžos, kad tava personīgā intelektuālā kapacitāte ir manāmi nepietiekama, lai argumentēti paustu viedokli, jo šādi tu aizskar tautu no kuras nāk ļoti daudz cienījami un izcili cilvēki. Par tavām loģikas kļūdām ļauj secināt kaut vai tas, ka vēlies redzēt Latvijas bruņojumā zemūdenes, kaut gan katrai saprātīgai personai ir skaidrs, ka tik maza valsts kā Latvija tādas nevar un nevarēs atļauties. Arī ilūzijas par tikai ultra moderna bruņojuma izmantošanu ir, mazākais, nepamatotas, jo pat militārām lielvalstīm, tādām kā ASV, Ķīna, Lielbritānija, Francija bruņojumā ir tehnika pat no 20. gs. sešdesmitajiem gadiem. Nemaz nerunājot par valstīm ar daudz pieticīgākām iespējām kā Pakistāna, Krievija vai Bangladeša. No tā varam secināt, ka Latvija pērk tikai to ko var atļauties un kas ir nepieciešams, neba jau mēs grasāmies uzbrukt labiem kaimiņiem atņemt viņu zemes, Mums pašiem savas ir gana!

2019-06-01 13:09

Winzor: Paldies ka esmu "dargais". Tik daudz burtus un neviena pamatota argumenta kapec mums vajag teret 2% no LV bidzeta lai uzturet ne uz ko nespejigu armiju. Tiesham nesaprotu. Var neatbildet :-)))

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz