Piektdiena, 29. maijs Raivis, Raivo, Maksis

Atjauno līdzšinējās un veido jaunas dobes

Atjauno līdzšinējās un veido jaunas dobes
12.05.2018 07:12

liepajniekiem.lv

Pilsētā sākusies puķu dobju un rundāļu uzpošana un papildināšana. Lielākās pārvērtības viennozīmīgi skars Rožu laukumu, kur top papildu rožu dobes. Taču tas nebūt nav vienīgais jaunums pilsētas zaļo stādījumu kopšanas nozarē. Kopumā pilsētā šogad iestādīs arī vairāk nekā 17 000 vasaras puķu dēstus.

Rozes vēršas plašumā

Kā pastāstīja Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls, Rožu laukumā tiek veidotas jaunas rožu dobes, līdz ar ko apstādījumu struktūra kļūs vienkāršāka, skaidrāka un labāk pamanāma.

Rožu laukuma apstādījumi tiks papildināti ar floribundrozēm un augsnes sedzējrozēm, izvēloties šķirnes, kuras sezonā zied gandrīz nepārtraukti. Papildus esošajiem  190 kvadrātmetriem stādījumu pilsētas centra laukumā tiek ierīkotas jaunas rožu dobes 90 kvadrātmetru platībā. Šopavasar šeit iestādīs pavisam 600 ”puķu karalienes” stādus sarkanā un rozā krāsā.

”Līdz šim, pārvietojoties gar pilsētas centrālo laukumu, rozes gandrīz nebija pamanāmas. Tās aizsedza ap centrālo daļu augošie koki un laukuma malās ieaudzētie krūmi,” skaidro pilsētas dārzniece Alda Damberga: ”Tāpēc veidosim jaunu rožu dobi Lielās ielas pusē, nogāzē iepretim LMT pulkstenim. Jauna rožu dobe būs arī nogāzē pret Zivju ielu.”

Vēl tiek pārveidota dobe Zivju ielas pusē. Tur jau likvidēts biezais bukšu dzīvžogs, kas dobi norobežoja. Dzīvžoga dēļ šajā vietā rozes bija noslēptas un daļēji noēnotas, nelabvēlīgos laika apstākļos cieta no miltrasas.

Savukārt centrālo Rožu laukuma dobi atbrīvos no citu krāsu rozēm, saglabājot un papildinot tikai ar sarkanas krāsas šķirnēm. No centrālās dobes izņemtos stādus pārstādīs citās vietās.

Rožu dēstu iegādes, jaunu dobju ierīkošanas un kopšanas izmaksas plānotas līdz 27 000 eiro.

No centra uz perifēriju

Kā portālam pastāstīja SIA ”Tranzīts L” strādnieces, kuras poš esošos stādījumus un veido jaunus, šopavasar darbi puķu dobju ierīkošanā vispirms sākās pilsētas pašā centrā – pie ”Sweedbank”, Liepājas Universitātes utt., lai tālāk virzītos uz pilsētas nomalēm. Tādēļ ir skaidrs, kāpēc daļa dobju, kaut zeme tajās jau sagatavota stādu uzņemšanai, vēl nav apzaļumotas.

Saskaņā ar pilsētas apstādījumu koncepciju tiks ierīkota arī jauna dekoratīvo skujeņu dobe 75 kvadrātmetru platībā pie Centrālkapiem, pie karavīru piemiņas vietas Ganību ielas pusē. Šeit tiks iestādīti klājeniskie skujeņi un  ziemcietes, kā arī vasaras puķes.

Jau 2016.gadā, tāpat arī pērn, atbilstoši apstādījumu koncepcijai pilsētas ielās uz joslu vai ietvju robežmargām tika izvietotas puķu kastes. Tās bija Cukura, Brīvības un Raiņa ielā, kā arī Tirdzniecības kanāla malā. Arī šogad šajās vietās būs puķu kastes, to kopskaits būs tāds pats, kā pagājušajā gadā – 106, skaidro A.Štāls.

”Tā kā turpinās Lielās ielas posma un Tramvaja tilta rekonstrukcija, būvdarbu vietā nav iespējams izvietot puķu traukus uz apgaismojuma balstiem. Tāpēc tos papildus izvietos Ziemeļu ielā, kur to skaits būs divas reizes lielāks. Tas arī paredzēts apstādījumu koncepcijā. Krāšņums būs piestiprināts uz visiem šīs maģistrālās ielas apgaismojuma balstiem.”

Puķu trauki uz apgaismojumu balstiem būs arī M.Ķempes, Siena, Graudu un Jūras ielu posmos. Trauku skaits šogad būs tāds pats kā iepriekšējā gadā – 98: ”Šādi dekori skaistāku darīs arī vidi Tirgoņu ielā (16 gab.) un pie Latviešu biedrības nama (5 gab.).”

Atbilstoši apstādījumu paplašināšanas un pilnveidošanas koncepcijai Jūrmalas parkā pērn atjaunotajā vēsturiskajā akmensdārzā un tam piegulošajā teritorijā jau iedēstītas atraitnītes, taču vasaras sākumā šīs pavasara vēstneses nomainīs ar leduspuķēm, kannām un alisēm.

Būs gaisa dārzi

Bez košiem augiem nepaliks arī vietas, kur puķu dobēm nepietiek vietas – tur būs ziedu skulptūras un gaisa dārzi. Piemēram, tā kā Klaipēdas un Ganību ielas krustojumā jauna puķu dobe netiks veidota, jo horizontālais augu stādījums šajā vietā būtu nepamanāms, par stādījumiem paredzēto naudu atjaunoti betonā lietie RONDO podi. 40 šādi podi jau izvietoti Kūrmājas prospekta galā, Siena tirgū, Jūrmalas parkā, Promenādē, Kandavas, Tukuma un Zemnieku ielā, 14.novembra bulvārī, Jaunā ostmalā un K.Zāles laukumā.

Pilsētu šogad daiļos arī 11 puķu piramīdas, vides dizaina objekti ”Gliemezis” (skvērā starp Zirņu un Ganību ielu), ”Taurenis” (pie Liepājas Universitātes) un ”Bruņurupucis” (pie Sv.Annas baznīcas), kā arī uzņēmumā ”Scanplast” izgatavoti atsevišķi stāvoši vertikālie puķu trauki pilsētas simbolu krāsās – zaļi un sarkani (pie Pētertirgus, dzelzceļa stacijas un Tirgoņu ielā).

”Ja pierēķinām vēl 18 vasaras puķu un 20 ziemciešu dobes skvēros, parkos, laukumos, droši varam sacīt, ka šovasar Liepāja ziedēs daudzveidīgi, apjomīgi, krāšņi,” lēš Komunālās pārvaldes pārstāvis.

UZZIŅAI

* Dekoratīvo puķu kastu, kā arī vides dizaina objektus ”Gliemezis”, ”Taurenis” un ”Bruņurupucis” piegādi, uzstādīšanu un uzturēšanu četrus mēnešus, saskaņā ar iepirkumiem un noslēgtajiem līgumiem, veiks SIA ”Pīlādži – juniors” par 24 960 eiro.

* 98 puķu traukus uz apgaismojuma balstiem kops un uzturēs SIA ”Sedumi” par 13 785 eiro.

* Visus pārējos apstādījumus ierīkos un kops SIA ”Tranzīts L”, kas uzvarēja iepirkumos par šādu pakalpojumu sniegšanu no 2017.gada 1.janvāra līdz 2020.gada 31.decembrim.

* Pavisam pilsētā šogad izstādīs vairāk kā 17 000 vasaras puķu stādus – leduspuķes, balzamīnes, alises, samtenes, kosmejas, cinerārijas, pelargonijas, begonijas, skaistnātrītes u.c.

* Liepājas pilsētas Apstādījumu koncepcijā 2016.- 2019.gadam iekļauti priekšlikumi pilsētas apstādījumu papildināšanai un tam paredzamās aptuvenās izmaksas, kā arī jauno koku stādījumu un esošo koku vainagu kopšanas plāns.  

* 2018.gadā plānots paplašināt un pilnveidot Rožu laukuma stādījumus, izveidot jaunu ziemciešu/skujeņu dobi pie Centrālkapiem, izvietot puķu podus uz 38 laternu balstiem Ziemeļu ielā.

* Liepājā kopumā ir kopjams ievērojams skaits apstādījumu un zaļo platību: 20 skvēri un apstādījumu zemesgabali daudzdzīvokļu namu iekšpagalmos; 18 vasaras puķu dobes aptuveni 860 m2 platībā; 20 ziemciešu puķu dobes aptuveni 2591 m2 platībā; 11 puķu piramīdas; puķu koks Siena tirgū; 40 puķu rondo; 119 uz apgaismojuma balstiem esoši puķu trauki; vides objekti ”Taurenis”, ”Gliemezis” un ”Bruņurupucis” u.c., kā arī vairāk nekā 60 ha zālieni.

* Visu apzaļumošanas un zaļo teritoriju uzturēšanas pakalpojumu kopējās izmaksas Liepājā  2018.gadā plānotas 499 710 eiro apmērā ( 2017.gadā – 476 790 eiro; 2016.gadā – 454 119 eiro; 2015.gadā – 406 437 eiro).

Foto galerija

5 komentāri

2018-05-12 18:22

belcebuls: Nekas nav nesmukāks par tiem apnikušiem zemiem skujeņiem!!!Kur palikuši skaisti smaržojošie kuplie ceriņkrūmi,kas bija skaisti pavasara vēstneši,kāpēc nestāda vairs ceriņus, ir taču tik daudz skaistu šķirņu!Pietiek piekopt tos zemos stādījumus,iestādiet uz Lielās ielas kaut vienu dabisku koku dabiskā zemē,kurš nav uz paaugstinājuma kaut kādā kublā!

2018-05-12 21:22

nostaļģija: butu labi, ja atjaunotu struklaku pie ped. instituta (jeb akademijas, jeb universitates - viniem katru gadu cits nosaukums)... pie kam tiesi vesturiskaja izskata, nevis modernaja, kas vismaz man atgadina udenvada avarijas vietu...

2018-05-13 06:04

puķu zirnis: Nu ko var runāt blēņas- nu kādi ceriņi Eiropas savienībā! Drīz gar visām ceļmalām ziedēs dzeltenās narcises! Piedodiet sarkasmu,narcisītes ir skaistas un tas protams ir tikai sapnis,bet ja tomēr tas kādreiz notiktu,tad tikai pie mums lai zied kopā ar ceriņiem,kā arī pati daba to paredzējusi!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz