Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jelgavas ielā viens elektrības skaitītājs uz desmit dzīvokļiem, bet atlaidi grib visi

Jaunliepājā vairākiem namiem, to skaitā arī Jelgavas ielā 44, ir kopēji elektrības skaitītāji. Šajā konkrētajā adresē uz 10 dzīvokļiem ir viens galvenais elektrības skaitītājs. Iedzīvotāji katrs savu elektrības patēriņu nolasīja pēc vecajiem skaitītājiem, kas joprojām saglabājušies kāpņu telpā.

Jelgavas ielā viens elektrības skaitītājs uz desmit dzīvokļiem, bet atlaidi grib visi
Uldis Skamars rāda vecos elektrības skaitītājus, kurus vairāk nekā pirms 20 gadiem aizstājis ar galveno skaitītāju, kas uzrāda visas mājas patērēto elektrību. Tomēr vecos skaitītājus īrnieki izmanto, lai sekotu tam, kurš dzīvoklis cik daudz elektroenerģijas ir patērējis. (Foto: Egons Zīverts)
09.11.2022 00:00

liepajniekiem.lv

Līdz šim šāda sistēma nevienam netraucēja, tomēr šobrīd, kad ir iespēja saņemt fiksēto maksu par pirmajām patērētajām 100 kWh, iedzīvotāji ir apjukuši, jo viņu gadījumā tas attiecas tikai uz galveno skaitītāju, nevis uz katru mājsaimniecību atsevišķi.

”Kopumā jau mums ir 13 dzīvokļi, tomēr trīs no tiem nav apdzīvoti, tāpēc šajā gadījumā problēma skar desmit citas mājsaimniecības,” precizē mājas saimnieks Uldis Skamars.

Īpašnieks šobrīd gan ir viņa dēls Gints Skamars. ”Tajā laikā, kad es pārņēmu šo īpašumu, obligātā prasība bija, lai mājai būtu skaitītājs, kāds uzstādīts ārā pie mājas. 1999. gadā uzstādīt skaitītāju nemaz tik lēti nemaksāja, tad nu taisījām projektu un uzlikām vienu.

Nekādu problēmu nebija ne toreiz, ne tagad. Automātiski viss parādās, dzīvokļu īrnieki visu paši nolasa un norēķinās.”

Skaidrojot to, kā tad iedzīvotāji zina, cik elektrības kurš patērējis konkrētajā mēnesī, U. Skamars mūs aicina ienākt kāpņu telpā. ”Redziet, te iekšpusē palika visi vecie skaitītāji. Katrā stāvā dzīvokļiem saglabājušies atsevišķi skaitītāji,” U. Skamars mums norāda uz virkni mērierīču.

”Te katrs pats nāk, seko līdzi. Es piefiksēju kopējo skaitītāju, nomaksāju rēķinu un iekasēju no īrniekiem, vadoties pēc viņu rādītājiem. Lai saņemtu atbalstu, ko šobrīd piedāvā, vecie skaitītāji nevienam neinteresē, svarīgs ir tikai tas galvenais, kas uz ielas atrodas. Tie, kas ir telpās, ir manā pārziņā un kalpo iedzīvotāju interesēs.”

U. Skamars gan cer, ka viss beigsies labi, jo jautājuma risināšanai ķēries klāt, kā nu prot. Pašam ar datoru nav tās labākās attiecības, tāpēc palīdzību interneta vietnēs lūdzis bibliotēkā, māsīcai.

Viņš izteic nožēlu, ka Rīgas ielā vairs neesot ”Latvenergo” ofiss, kur agrāk varēja ieiet un visus jautājumus mierīgi izrunāt. ”Vēl ir nianse, kad taisīju projektu mājai un slēdzu līgumu, tur, kur jāmin objekta nosaukums, man bija ierakstīts ”dzīvojamā māja”, bet, kad īpašumu pārrakstīju uz dēlu, līgumā ierakstīts ”dzīvoklis”.

Cerams, tas nebūs liels šķērslis. Nezinu, vai viņi varēs mums sarēķināt tā, kā lūdzu.

Māsīca tur elektroniski atzīmēja, ko nu vajag, lai pieteiktu mūsu īrniekus uz atvieglojumiem, es vēl ierakstītu vēstuli pastā nosūtīju, bet tā laikam ”Latvenergo” tikai šonedēļ nonāks. Cerams, ka viss izdosies,” nobažījies ir U. Skamars, tomēr cerību nezaudē.

”Negribas jau arī neko drastiski šobrīd mainīt un lieki tērēties, varbūt paies šie pieci ziemas mēneši un viss atkal nostāsies savās vietās kā iepriekš. Domāju, mēs tādi neesam vienīgie, kaut kāds risinājums būtu jārod.”

Pieteikums ik mēnesi

No 2022. gada 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim visām mājsaimniecībām elektroenerģijai pirmajām 100 kWh ik mēnesi solīts piemērot fiksēto maksu 160 EUR/MWh jeb 0,160 EUR/kWh (bez PVN).

Noteikts, ka par elektroenerģijas patēriņu virs 100 kWh mājsaimniecībām būs jāmaksā atbilstoši elektroenerģijas tirdzniecības līgumā noteiktajai cenai. Savukārt, ja mājsaimniecības lietotāja elektroenerģijas cena atbilstoši esošajam līgumam ir mazāka par 0,160 EUR/kWh, lietotājam šis atbalsta pasākums netiks piemērots.

Tā kā attiecīgajā periodā šo atlaidi piemēros automātiski visiem klientiem, Jelgavas ielas nama iedzīvotāji vēlas noskaidrot, kā šajā situācijā būtu jārīkojas viņiem?

Laikrakstam sazinoties ar AS ”Latvenergo”, noskaidrojam, ka elektrības tirdzniecības uzņēmums ”Elektrum” jau ir saņēmis šāda veida pieteikumus, kuros saskaņā ar normatīvo regulējumu daudzdzīvokļu objektos, kur elektroenerģiju lieto mājsaimniecības, arī ir iespējams saņemt atbalstu, neatkarīgi no tā, vai līgums slēgts ar juridisku vai fizisku personu.

”Šajā gadījumā līguma turētājam katru mēnesi līdz nākamā mēneša 5. datumam jānosūta ”Elektrum” pieteikums e-pastā. Pieteikuma paraugu var atrast ”Elektrum” portālā elektrum.lv sadaļā ”Valsts atbalsts elektroenerģijas un dabasgāzes lietotājiem apkures sezonā”,” paskaidro AS ”Latvenergo” preses sekretāre Ivita Bidere.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz