Otrdiena, 4. augusts Romāns, Romualds, Romualda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Augustā Krūtes dievnamā plānots atklāšanas dievkalpojums

Augustā Krūtes dievnamā plānots atklāšanas dievkalpojums
Krūtes-Bārtas ev. lut. draudzes mācītājs Pēteris Kalks un draudzes priekšniece Gunta Jansone ar prieku rāda, kā labiekārtota vide ap baznīcu. Arī tūristi šo vietu iecienījuši un apmeklē diezgan bieži. (Foto: Ģirts Gertsons)
15.07.2020 06:00

Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

Krūtes luterāņu baznīca ieslēpusies grants ceļa malā aiz prāvas koku rindas, ne viens vien dievnama lūkotājs tai pasteidzies garām. Kad nelielā koka baznīciņa ir pamanīta, skatiens uz brīdi apstājas – skaista! Senais dievnams ievērojams ne tikai ar to, ka tas ir viens no retajiem sakrālajiem koka namiem, bet arī ar 17. gadsimta altāri, kanceli un altārgleznu. Nupat baznīcā pabeigts kosmētiskais remonts. “Augustā mums plānots svinīgs baznīcas atklāšanas dievkalpojums,” smaidot saka mācītājs Pēteris Kalks.

Zirgu stallis kara laikā

Pirmās ziņas par Krūtes dievnamu saglabājušās no 1594. gada, lai gan šobrīd redzamā ēkā faktiski esot celta 17.gadsimtā. 16. gadsimtā šajā vietā uzcelta mūra baznīca, kura gājusi bojā nezināmos apstākļos. 1642. gadā tās vietā sāka celt koka dievnamu, būvdarbi ilguši divus gadus. “Arī šo ēku pārbūvēja un remontēja, tomēr uzskatām, ka baznīcas pamats ir tas pats. Arī vecākais priekšmets, kas svētnīcā saglabājies, ir 1642. gadā veidotā kancele, kurai ir ne tikai valsts nozīmes kultūras pieminekļa vērtība, bet arī augstvērtīgi mākslinieciski kokgriezumi.

Altāris gatavots 40 gadus vēlāk, jau vienkāršākā manierē, bet arī tas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, tāpat kā visa šī ēka,” skaidro P. Kalks. Oriģināli ēka ir guļbūve, bet baznīcas ārpuse 1930. gadā apšūta ar dēļiem. Tolaik baznīcas priekšā uzmūrēts arī ķieģeļu tornis, iepriekš, visticamāk, tas bijis no koka, lai gan tādu liecību nav. “Uz ķieģeļiem rotājas uzraksts Virgen, tātad no Virgas,” piebilst P. Kalks.

Ikdienā altāri rotājusi glezna, kurā redzams krustā sistais Kristus, tā nodota restaurācijā Rīgā. “Glezna gadu gaitā bija palikusi tik tumša, ka bija grūti saskatīt attēloto.  Vēl tajā pamanīju kādu lodes caurumu, pieļauju, no kara laikiem. Arī kancele un altāris, kā jau senos laikos pieņemts, bijuši skaisti un krāsaini. Nezinām, kad tie pārkrāsoti balti, bet esam domājuši par to atjaunošanu pirmatnējās krāsās,” saka mācītājs.

Tas, ka nelielā koka baznīciņa nav gājusi bojā un nav nodegusi, esot tīrais brīnums. “Pat fronte te gājusi pāri, tomēr nekas. Zinu, ka Otrā pasaules kara laikā te bijis ierīkots zirgu stallis, citas informācijas par ēkas izmantošanu, kas nesaistās ar sakrāliem mērķiem, man nav. Visos laikos te bijusi diezgan aktīva draudze, pat padomju gados,” zina stāstīt P. Kalks.

Bārteniekus uzņem pie sevis

Krūtes grants karjeru vietā agrāk bija skola un pāri ceļam, netālu no baznīcas arī mācītāja muiža. Muižas ēka joprojām pieder baznīcai, bet, lai to savestu kārtībā, jāiegulda pārāk lieli līdzekļi. Lai tā nestāvētu tukša, ēka nodota cilvēkiem lietošanai. “Savulaik te bijis tiešām apdzīvots centrs, cilvēki nākuši un Dievu lūguši visos laikos. Pēc kara šī kļuva arī par bārtenieku baznīcu, tāpēc tagad te darbojas Krūtes-Bārtas draudze. Bārtas baznīcai ir ļoti skumjš liktenis.

Otro pasaules karu tā pārdzīvoja, lai gan kāda bumba bija kritusi un jumts bija iegruvis. Aktīvā draudze baznīcu atjaunoja un jau sāka noturēt dievkalpojumus, bet tad no Priekules apriņķa Izpildkomitejas pienāca lēmums, ka baznīca draudzei tiek atņemta un slēgta, pamatojums – tajā tiek apdraudēta cilvēku dzīvība. Tas bija 50. gadu sākums, kad tur aizliedza dievkalpojumus. Tā baznīca pamazām sabruka. Akmeņi un ķieģeļi, no kuriem dievnams bija būvēts, pamazām tika izvazāti, ieguldīti tuvākajās privātmājās. Bārtas baznīca celta 1892. gadā pēc Liepājas arhitekta Paula Maksa Berči projekta. Ēkā bijušas 700 sēdvietas. Tā bija viena no šīs puses skaistākajām baznīcām, bet tagad saglabājušās tikai dažas sienas,” atklāj mācītājs.

Apkārt esošais dominēt nedrīkst

Tā kā Krūtes baznīca ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, tai ar steigu bija nepieciešams remonts. “Šoreiz sākām ar iekštelpām un visus darbus veicām, stingri ievērojot arhitektes ieteikumus,” laikrakstam atklāj Krūtes-Bārtas ev. lut. draudzes priekšniece Gunta Jansone.

Sakrālajā ēkā arī iepriekš veikti vērienīgi remontdarbi. Pirmajā kārtā, kas noslēdzās 2013. gadā, jumta konstrukcijās protezētas spāres. Mitrums bija pamatīgi skāris sienas, atklājās, ka arī jumts bija tecējis. Ēkas vispārējais stāvoklis bija ļoti slikts. Pirmo projektu atbalstīja Kurzemes apvienotie fondi, kas ir vācbaltiešu organizācija. Darbi izmaksājuši aptuveni 60–70 tūkstošus eiro, savukārt nesen veiktais kosmētiskais remonts izmaksājis apmēram 20 tūkstošus eiro.

Pēdējie remontdarbi norisinājās kādus divus mēnešus, to laikā tika siltināti sakrālās celtnes bēniņi, slīpētas grīdas un pārkrāsotas iekštelpu sienas. Tomēr darbi veikti ļoti specifiski – tā, lai maksimāli saglabātu dievnama seno izskatu. Krūtes baznīcas remontam pieaicināts Saldus mācītājs Ivars Eisaks, kurš savulaik ieguvis izglītību būvniecības jomā. Saldus garīdznieks stāsta, ka viena lieta ir ēku nokrāsot, cita – ievērot īpašus noteikumus, lai netiktu bojāts senatnīgums. “Mēs nevarējām atļauties nokrāsot līdzenas un gludas sienas, kā tas izdotos ar mūsdienu krāsām. Meklējām krīta-kaļķa krāsas un visrupjākās otas, lai tikai krāsojums līdzinātos 17. gadsimta darbam,” skaidro I. Eisaks. Arī slīpējot grīdu, saglabāts tās autentiskais izskats, neskartas atstātas pat ieplaisājušās dēļu vietas.

Pelēkie toņi gan baznīciņā iepriekš nav bijuši, tie izvēlēti pēc ar arhitektes Helēnas Dekantes ieteikuma. “Viņa ir arhitekte, kas apzinājusi faktiski visas Latvijas luterāņu baznīcas, līdz ar to baznīcu arhitektūrā viņa ir viena no zinošākajām pārstāvēm. Projektējot baznīcu, nevari tai pieiet kā sabiedriskai ēkai vai dzīvoklim, ir jāskatās uz kontekstu – te notiek dievkalpojumi, jāpievērš uzmanība liturģiskajām krāsām, jāsaskaņo altāris un kancele, tāpat tam ir jāsaskan ar dievkalpojuma kopējo noskaņu. Jāskatās, lai dievkalpojumā nedominētu apkārt esošie akcenti, kas nomāc uzmanību. Tai jābūt koncentrētai uz altāri, uz kanceli,” skaidro P. Kalks. Viņš ir pārliecināts, ka šī ir Kurzemes pērle, īstens brīnums. “Te, meža ielokā, ir kā paradīzes stūrītī. Skaista vieta laulībām,” saka garīdznieks.

Kapenēs dzīvojuši zalkši

Veicot remontu, atklājies, ka baznīcas grīdā esošajās kapenēs jeb kriptā dzīvo zalkši. Telpa bijusi ļoti mitra, nu tā iztīrīta un celta godā. “Kapenēs atradām divus senus krustus, kas liecina pat Butleru dzimtu, kura cēlusi šo baznīcu. Kas tieši šajās kapenēs tika apbedīts, nezinām. Tie varēja būt vai nu paši baznīcas cēlāji, vai patroni – Butleru dzimta, varbūt garīdznieki. Skaidru liecību nav. Arī baznīcai apkārt ir kapsēta ar seniem kapakmeņiem un uzrakstiem. Krusti gan pārsvarā ir nolauzti, un dati uz tiem vairs nav redzami,” stāsta P. Kalks.

Lai arī paveikti lieli darbi, vairākas lietas baznīciņā vēl ir uzlabojamas – liela vajadzība ir pēc apkures sistēmas ierīkošanas. Arī ērģeļu dievnamā nav, saglabājusies tikai maza daļiņa no ērģeļu prospekta, pats instruments gājis bojā. Vecās ērģeles atjaunot vairs nav iespējams, tāpēc tālākā nākotnē izvirzīts mērķis par nelielu ērģeļu būvi. Vēl esot jāatrisina putekļu jautājums. Garām baznīcai ved grants ceļš, un katra garāmbraucošā mašīna saceļ vērienīgu putekļu mākoni, kas rāmi nosēžas uz baznīcas sienām un logiem.

Šodien draudzē lielākoties ir cilvēki no Bārtas, jo tuvākajā apkārtnē ļaužu palicis gaužām maz. Draudzē ir aptuveni 35 cilvēki, tomēr aktīvāk par dievnamu rūpējas aptuveni puse. Kopumā baznīcas pārstāvji par situāciju nežēlojas, Grobiņas novada dome un Bārtas pagasts atbalstot, kā varot. “Palīdzība un padoms mums nekad netiek liegts. Piedalāmies arī vietējos projektu konkursos,” saka G. Jansone.

Baznīcas jumta slīpums ļāvis nelikt ūdensnoteku caurules, saglabājot veco laiku metodi, līdz ar to ūdens vienmērīgi sasūcas zemē, neveidojas izskalojumi.
Vecākie priekšmeti, kas svētnīcā saglabājušies, ir 1642. gadā darinātā kancele un 40 gadus vēlāk, jau vienkāršākā manierē veidotais altāris. Abi atzīti par Valsts nozīmes kultūras pieminekļiem.
Bārtas mūra baznīca celta 1892. gadā pēc Liepājas arhitekta Paula Maksa Berči projekta. Savulaik ēkā bijušas 700 sēdvietas.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz