Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Gandrīz pusi kovidsaslimšanu konstatē bērniem un jauniešiem

Gandrīz puse saslimšanu ar Covid-19 pašlaik tiek konstatēta tieši bērniem un jauniešiem līdz 19 gadiem. Mediķi uzsver, ka lielākā daļa bērnu ar kovida omikrona paveidu var izārstēties mājās, tomēr vecākiem iesaka sazināties ar ģimenes ārstu vai pediatru, lai izrunātu radušos jautājumus par ārstēšanās specifiku.

Gandrīz pusi kovidsaslimšanu konstatē bērniem un jauniešiem
Ilustratīvs (Foto: Shutterstock)
26.01.2022 06:00

Liene Kupiča

"Kurzemes Vārds"

Tāpat mediķi vērš uzmanību, ka ar citām sezonālām saslimšanām šosezon bērni slimo izteiktāk nekā gadu iepriekš.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) mediķi novērojuši, ka mazo pacientu, kuri meklē palīdzību stacionāros, skaits pieaug, palielinoties Covid-19 izplatībai, un tas skaidrojams ar vecāku satraukumu.

Ģimenes ārsti aicina vecākus nesatraukties un iespēju robežās mierīgi izvērtēt sava bērna veselības stāvokli. Drudzis vai paaugstināta temperatūra pati par sevi nav bērnam bīstama, jāvēro arī citas slimības pazīmes. ”Bērni, tostarp zīdaiņi, ar omikronu neslimo smagāk. Nav tik daudz nepieciešams skābekļa atbalsts, un netiek novērota biežāka bērnu ievietošana Intensīvās terapijas nodaļās,” norāda BKUS pārstāve Kristīne Ķēniņa-Jurēvica.

Biežākās omikrona pazīmes bērniem ir paaugstināta temperatūra, kakla sāpes, iesnas, nogurums, galvas sāpes, var būt arī šķidrāka vēdera izeja, slikta dūša vai vēdera sāpes.

Tomēr dakteri arī secina, ka pieaug gan elpceļu, gan zarnu saslimšanas bērniem. BKUS nonāk arī bērni ar citām infekciju slimībām – respiratori sincitiālo vīrusu (RSV), zarnu vīrusiem – norovīrusu un rota vīrusu, kā arī citām sezonālām elpceļu infekcijām. ”Zīdaiņi smagi slimo ar RSV infekciju. Lielākiem bērniem un pieaugušajiem RSV infekcija noris kā iesnas, viegla saaukstēšanās, tad zīdainīšiem, īpaši priekšlaikus dzimušiem bērniem, tā nereti norit diezgan smagi kā dziļo elpceļu infekcija,” uzsver BKUS Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļas pārstāve Zanda Pučuka.

Visizplatītākais RSV infekcijas simptoms ir sauss, ilgstošs lēkmjveida klepus, kurš var ilgt vairākas nedēļas, var būt aizdusa jeb akūts elpas trūkums un smaguma sajūta krūtīs. Slimības simptomi bērniem attīstās strauji, ļoti svarīgi ir nenodarboties ar pašārstēšanos.

Liepājas Reģionālajā slimnīcā (LRS) pirmdien ārstējās divi Covid-19 pozitīvi bērni. Līdz šim pandēmijas laikā vienlaikus medicīnas iestādes Vispārējā bērnu slimību nodaļā ārstējušies daži nepilngadīgi kovida pacienti. Taču arī šeit novēro citas saslimšanas bērniem, un LRS bērnu slimību nodaļā pacientu plūsma ir pieaugusi. ”Gastroenterīta gadījumu ir daudz, ir smagākas saaukstēšanās. Sniedzam palīdzību, ar ārstēšanu padarām viņu stāvokli vieglāku un laižam atveseļoties līdz galam mājās.

Nodaļa pilnībā pilna visu laiku nav, cenšamies sadalīt pa palātām, ņemot vērā arī, vai slimnieki nav infekciju slimnieku kontaktpersonas,” norāda LRS pediatre Jūlija Cīrule-Galuza.

”Šosezon izpildām divu gadu plānu. Visā pasaulē ir tāda tendence: ja vienā gadā slimo mazāk un izdodas izvairīties, tad vīrusi jau tāpat nekur nepaliek un nepazūd, nākamajā gadā tie atkal ir klāt, un tad saslimst divreiz vairāk,” skaidro speciāliste. Viņa norāda, ka, iespējams, cilvēkiem iestājies atslābums, piemēram, gadu iepriekš vairāk uzmanības pievērsa dezinfekcijas pasākumiem un higiēnai. ”Šogad ir augstākas temperatūras un izteiktākas saslimšanu izpausmes,” piezīmē J. Cīrule-Galuza.

UZZIŅAI

Ārsta palīdzība nekavējoties jāmeklē, ja:

  • bērns sācis elpot smagi, ātrāk un seklāk nekā parasti,
  • elpošana ir stenoša,
  • ir zilganas lūpiņas vai seja,
  • bērns ir ļoti mazaktīvs,
  • neraksturīgi daudz guļ,
  • ir apjucis,
  • atsakās no padzeršanās,
  • mazi zīdaiņi ēd mazāk nekā parasti,
  • zīdaiņi zīž mazaktīvi, ir miegaini.

Šādos gadījumos ir jāvēršas medicīnas iestādē vai jāzvana uz 113.

  • Ja nepieciešama palīdzība, var saņemt attālinātas BKUS pediatra konsultācijas vai ārpus darbalaika sazināties ar speciālistiem pa Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni.
  • Visi jaundzimušie vecumā līdz 1 mēnesim ārstam obligāti jāredz klātienē.
  • Bērniem ar hroniskām saslimšanām un visiem bērniem līdz 1 gada vecumam, kuriem ir aizdomas par iespējamu saslimšanu ar Covid-19, nepieciešama ārsta konsultācija stāvokļa izvērtēšanai. Šī konsultācija var notikt arī attālināti.

Avots: BKUS

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz