Sestdiena, 5. decembris Sabīne, Sarma, Klaudijs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Bez maskas veikalā iet nedrīkst, taču ar kontrolēšanu pagaidām nevedas

Personas bez sejas maskām nedrīkst ielaist publiskās iekštelpās, savukārt pakalpojuma sniedzējs nevar apkalpot cilvēkus bez sejas maskas. To paredz valdībā šonedēļ atbalstītie grozījumi, kas jau stājušies spēkā. Taču laikraksts vakar pārliecinājās, ka atsevišķos pilsētas tirdzniecības centros ar šo prasību kontrolēšanu pagaidām īsti nevedas.

Bez maskas veikalā iet nedrīkst, taču ar kontrolēšanu pagaidām nevedas
Vēl vakar vienā otrā Liepājas veikalā pircējiem bez maskām izdevās iepirkties, taču pārdevēji šādus klientus apkalpot vairs nedrīkst. (Foto: aculiecinieka)
20.11.2020 06:00

Ilze Ozoliņa, Miks Kuncītis

"Kurzemes Vārds"

“Kāpēc nāci iekšā bez maskas?”

Vakar neilgi pirms pusdienas laika tirdzniecības centrā “Rietumu centrs” ienāk trīs jaunieši. Vienam uz sejas maska, otrs to lieto nepareizi, proti, tā ir zem deguna, trešajam aizsarglīdzekļa vispār nav. Jaunieši netraucēti dodas uz “Rimi” tirdzniecības zāli un drīz visi trīs ar picas kārbām sastājas rindā pie kases. Tajā brīdī pie jaunieša, kuram nav sejas maskas, pienāk apsargs. “Kāpēc bez maskas?” viņš pircējam pajautā.

Jaunietis steidz seju aizsegt ar savu jaku un neskaidri atrunājas, ar roku norādot uz maskām, kas pie kases izliktas pārdošanā. Noprotams, ka viņš sola masku tūlīt iegādāties. “Kāpēc nāci iekšā bez maskas?” noprasa apsargs un dodas prom. Jaunietis masku tā arī nenopērk, picu gan.

Veikalā “Depo” vakar priekšpusdienā pircēju nav daudz – maskas teju visi uzvelk jau ārpusē pie tirgotavas durvīm, novēroja laikraksts. Apmeklētāju plūsmu tur uzrauga apsargs. Laikrakstam viņš pastāsta, ka joprojām visai bieži pircējiem nākas aizrādīt par masku pareizu lietošanu, proti, ka ar tām jāaizsedz gan mute, gan deguns. Vakar daži pircēji mēģinājuši veikalā iešmaukt bez maskām, taču tas viņiem nav izdevies.

“Pircējus bez maskām šeit neapkalpo,” atzīmē apsargs.

Viens otrs savu neapmierinātību par to izrādot, iesaistoties vārdu apmaiņā ar apsargiem, taču fiziski konflikti neesot bijuši. “Cilvēks pabļaustās, un tad acīmredzot viņam kļūst labāk,” spriež apsargs.

Piesaista papildu apsargus

Arī tirdzniecības centrā “Ostmala” ir vairākas ieejas, un nevienā no tām vakar netika kontrolēts, vai apmeklētāji lieto sejas maskas. Taču cilvēki kopumā bija atbildīgi, bez mutes un deguna aizsega pusstundas laikā pamanījām tikai divus cilvēkus, taču, tiklīdz viņi iegāja veikalā “Rimi”, maskas tika raiti uzvilktas.

“Tagad ir mierīgāk. No rīta cilvēkiem par mutes un deguna aizsegu lietošanu bija jāaizrāda biežāk. Turklāt daudzi pircēji tos nelieto pareizi, arī uz to norādām.

Cilvēki ir dažādi – kāds ieklausās un uzreiz masku uzvelk, bet ir arī tādi, kam vienalga. Piemēram, kāda sieviete, pirms ņēma vērā aicinājumu lietot masku, vēl parunāja pretī. Teicu viņai – jūs gribat iepirkties, bet es vēlos saglabāt savu darbu,” sacīja “Rimi” darbiniece Lilija.

Turpat “Ostmalā” apģērbu un mājsaimniecības preču veikalā “Pepco” pircējiem bija jāgaida rindā, ja veikalā atradās vairāk par 33 cilvēkiem. Pie durvīm stāvēja veikala darbiniece, un pārliecinājāmies, ka nekādas atlaides netiek dotas – iešmaukt veikalā, kamēr neatbrīvojās vieta, nevarēja.

Tirdzniecības centrā “Kurzeme” apmeklētāju dienas vidū maz. Pamatā cilvēkiem viens ceļš – uz pārtikas preču veikalu “Maxima”. Novērojām, ka šajā tirdzniecības vietā ar masku lietošanu problēmu nav, ja nu vienīgi viena no pārdevējām to nelietoja pareizi, proti, maska vairāk bija kā lakatiņš uz kakla.

Tirdzniecības centra “Narvesen” kioskā uzmanību pievērsa kāds pensijas vecuma vīrietis, kurš bez sejas maskas iegādājās avīzi, tomēr tūlīt pat arī viņš masku uzvilka. Sākot ar šodienu, par šādu rīcību policistiem būs tiesības uzsākt administratīvo lietvedību un, iespējams, pārkāpējam būs jāmaksā sods līdz 50 eiro. Apsekojot tirdzniecības centrus, secinām, ka tajos daudzkārt cilvēki rīkojas gluži kā sabiedriskajā transportā, proti, masku uzvelk tikai tad, kad ir veikalā, bet tas būtu jāizdara jau pie ieejas.

“Tirdzniecības centram “Kurzeme” apsardzes pakalpojumu sniedz uzņēmums, kura pienākumos ir nodrošināt fizisko apsardzi objektā un, sākot no 19. novembra, papildus veikt kontroles un uzraudzības funkciju par mutes un deguna aizsegu lietošanu, atrodoties tirdzniecības centra koplietošanas telpās. Ir piesaistīts papildu apsardzes darbinieku sastāvs, kuri pastiprinās kontroles un uzraudzības funkciju centrā. Tirdzniecības centrs ir noteicis kā obligātu prasību nomniekiem – veikaliem – par noteikumos noteikto prasību ievērošanu un pildīšanu attiecībā uz sejas masku lietošanu un klientu apkalpošanu veikala telpās,” skaidro “Kurzemes” mārketinga vadītāja Alīna Skangale.

Pētertirgus skārņos vakar apmeklētāji bija šķietami apzinīgāki nekā iepriekšējās reizes, kad apsekojām šo vietu.

Viena tendence gan palikusi nemainīga – bieži sejas maskas nelietoja tieši pārdevējas, visizteiktāk tas bija redzams zivju paviljonā. Tur atsevišķām pārdevējām tās nebija, tāpat kā stikla vairogs, kas vēl varētu mazināt inficēšanās risku.

“Pie durvīm ir izvietoti informatīvie materiāli, administrācijas darbinieks staigā pa skārni un aizrāda cilvēkiem, kuri nelieto maskas. Mēģinām nodalīti cilvēku plūsmu skārnī – norādot, kur ir ieeja un kur izeja. Protams, dzīvē tas nestrādā tik labi, kā to gribētos, taču vismaz darām. Labā ziņa, ko pati esmu novērojusi, ka pircēji ir kļuvuši apzinīgāki, taču ar nomniekiem ir grūtāk. Viņi uzskata: ja ir stikla vairogs priekšā, tad masku nevajag. Ja situācija tirgū šajā ziņā nekļūs labāka, tad nekas cits neatliks kā piemērot naudas sodu. Šādu varbūtību esmu nopietni apsvērusi,” sacīja Pētertirgus vadītāja Vineta Priedniece, uzsverot, ka tirgotāji zinot par to, ka 20. novembrī policisti varēs sodīt par masku nelietošanu.

Videoieraksts kā Dāmokla zobens

Izmaiņas noteikumos paredz, ka pasākuma organizatoram, saimnieciskā pakalpojuma sniedzējam vai ēkas īpašniekam būs jānodrošina, ka iekštelpās netiek ielaistas personas, kuras nelieto mutes un deguna aizsegus vai tos lieto neatbilstošā veidā – neaizsedzot muti un degunu. Pakalpojuma sniedzējiem būs arī jānodrošina, ka šādām personām netiek sniegti pakalpojumi.

Par pasākuma organizatoram, saimnieciskā pakalpojuma sniedzējam un ēku īpašniekam noteikto pienākumu nepildīšanu tiks paredzēta administratīvā atbildība.

Tirdzniecības centru “Rietumu centrs” un “Ostmala” ēkas ir uzņēmēja Argota Lūsiņa ģimenes valdījumā. A. Lūsiņš “Kurzemes Vārdam” pastāsta, ka saistībā ar jaunajām prasībām konsultējies gan ar Ministru kabineta pārstāvjiem, gan Tieslietu ministrijas speciālistiem, skaidrojot, kādas ir tirdzniecības centru apsargu juridiskās tiesības attiecībā pret pārkāpējiem: “Mums ir ierobežotas iespējas veikt kaut kādas darbības attiecībā uz līdzcilvēkiem. Es nevaru, piemēram, cilvēkus ķert pie rokas un teikt: jūs nepareizi lietojat masku! Varam tikai aizrādīt ļoti pieklājīgā formātā, un, ja mums atbild: ejiet bekot! – tad vēršamies policijā.

To saprotot, nolēmām pie tirdzniecības centru durvīm un daudzās citās redzamās vietās izvietot šādus paziņojumus: “Ēkā tiek veikta videonovērošana! Videoieraksti ir pieejami policijai. Policija izvērtēs administratīvā soda piemērošanu saistībā ar sejas maksu nelietošanu vai nepareizu lietošanu”. To esam saskaņojuši ar Liepājas Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieku Kasparu Vārpiņu, kā arī uzrunāsim Valsts policiju.”

Uzņēmējs atzīmē, ka kameru ieraksti tiks nodoti policijai un pārkāpējiem var nākties saskarties ar nepatīkamu pārsteigumu.

Jautāts, kā, viņaprāt, pārkāpējus pēc videoieraksta varēs identificēt, A. Lūsiņš spriež, ka kāds ārvalstnieks vai citas Latvijas pilsētas iedzīvotājs “var aizšmaukt garām, bet vairums liepājnieku iet uz savu pārtikas veikalu un viņi ir identificējami”.

“Arī mūsu apsardzes darbinieki veiks darbības, kuras viņi tiesiski var darīt, proti, aizrādīs, bet, ja cilvēks nepakļausies, tad  viņi zvanīs Valsts policijai vai Pašvaldības policijai. Dāmokla zobens pār pārkāpējiem karāsies ieraksta formātā,” saka uzņēmējs, paužot cerību, ka tas uz pārkāpējiem iedarbosies kā fotoradari uz autoceļiem. “Pat niknākie ātruma pārkāpēji, zinot to, kur ir radars, samazina ātrumu, lai nepārkāptu noteikumus,” viņš spriež.

Šobrīd aktuāli

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz