Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Bijusī izmeklētāja un tiesnese Astra Klaiše: “Kā man vispār nebija bail kāpt pagrabā, kur atradās iepriekšējās izmeklēšanas izolators?”

Astrai Klaišei suņi patikuši jau no bērnības. Beidzot skolu, pati ne mirkli nebija domājusi, ka varētu strādāt milicijā vai kļūt par tiesnesi. Tagad A. Klaiše vairs nav Kurzemes apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas tiesnese, taču, esot pensijā, viņa negarlaikojas ne mirkli. Lielā Šveices ganu suņu šķirnes jaunkundze Nira nokārtojusi kanisterapijas eksāmenu, un viņas abas vairākas reizes nedēļā dodas pie saviem klientiem. 

Bijusī izmeklētāja un tiesnese Astra Klaiše: “Kā man vispār nebija bail kāpt pagrabā, kur atradās iepriekšējās izmeklēšanas izolators?”
Foto: Egons Zīverts
Foto: Egons Zīverts
04.12.2023 00:30

liepajniekiem.lv

– Kad sākās interese par kanisterapiju?

– Pirms gadiem desmit. Tolaik mans iepriekšējais sunītis Karo vēl bija mazs un kanisterapija Latvijā tikai lēnām sāka attīstīties. Mani kanisterapijā iesaistīja suņu trenere Kristīne Balcere.

Ar Karo nolikām visus nepieciešamos eksāmenus, tikai es pati vēl nebiju gatava strādāt ar bērniem, kuriem īpašas vajadzības. Sākumā ar suni darbojās trenere. Vēlāk iesaistījos arī pati.

Kanisterapijas suns patiesībā ir ļoti dārgs resurss, jo maksāts kā par mācībām, tā eksāmeniem un visu citu. Karo varēja lepoties ar Latvijas, Slovākijas un Krievijas kanisterapijas sertifikātiem.

Kad viņa 2021. gada pavasarī devās uz citiem medību laukiem, zināju, ka man noteikti būs suns. Izvēlējos Niru, un atkal devāmies apgūt kanisterapiju.

Tagad tas ir mans hobijs, kuram ar prieku atvēlu laiku un līdzekļus.

Bet man mājās dzīvo arī meinkūnu šķirnes kaķene Filipa un runcis Čarlijs. Suņi mums ģimenē bija, kopš sevi atceros. Savā ciemā, te ezermalas privātmāju rajonā, bērnībā zināju vārdus visiem kaimiņu suņiem.

– Vai neplānojāt studēt veterinārmedicīnu?

– Nē, tādas domas nebija gan. Kad ar draudzenēm beidzām vidusskolu, protams, bija jāstudē, jāiegūst augstākā izglītība.

Trijatā gājām stāties Liepājas Pedagoģiskajā institūtā, lai mācītos par latviešu valodas un literatūras skolotājām.

Uzņēma tikai mani, bet jau pirmajā semestrī sapratu, ka neesmu īstajā vietā.

Apsvēru pat domu, ka tad jau labāk varētu rakstīt rakstiņus tā laika Liepājas avīzei “Komunists”. Godprātīgi nokārtoju pirmo sesiju augstskolā un izstājos.

– Bet ko tālāk?

– Tētis pazina toreizējo milicijas priekšnieku un apjautājās, vai nav kāda vieta meitai. Sāku strādāt Liepājas pilsētas Iekšlietu daļas Pasu nodaļā, kur nekādu speciālo izglītību nevajadzēja.

Iemācījos skaistā rokrakstā ar speciālu tinti glīti ierakstīt PSRS pilsoņu pasēs vārdus, uzvārdus, tēva vārdus. Tie bija pilnīgi citi laiki, cita sistēma nekā šodien…

Arī toreiz nederīgās pases vajadzēja iznīcināt.

Tās salikām maisos un no K. Barona ielas, kur bija milicijas Pasu nodaļa, nesām uz Dzintara ielas katlumāju un sametām ugunī.

Pēc kāda laika turpināju darbu milicijas dežūrdaļā, kur iedzīvotāji zvanīja pa tālruni 02 un ziņoja par visādām nebūšanām.

Arī Latvijā bija ieviesta no lietuviešiem aizgūtā prakse, ka dežūrdaļā bija gan dežurants un palīgs, gan arī operatore. Operatora darbs jau bija dienests Iekšlietu daļā, tādēļ saņēmu formas tērpu un kļuvu par seržanti.

Darba ritms man patika – diennakti strādā, trīs brīvas. Biju apprecējusies, piedzimis dēls. Darba režīms man ļoti patika, jo tolaik sievietes darbā pēc bērna piedzimšanas atgriezās jau pēc mēnešiem diviem.

– Ko iemācījāties, atbildot uz zvaniem?

– Zināju gandrīz visas Liepājas ielas, kur tās atrodas. Vēl viena īpatnība, kas vēl joprojām palikusi no tā laika, ir uzmanības pievēršana automašīnu numuriem.

Piemēram, piezvanīja, ka nozagts automobilis, nosauca valsts numuru. To paziņoju visiem posteņiem, bet burti un cipari palika atmiņā.

Ejot pa ielu, gandrīz to vien darīju, kā skatījos uz mašīnu numuriem, vai nebrauc nozagtais auto.

Pienāca brīdis, kad ar kolēģi Astru sapratām – mums vajag juridisko izglītību. Viņa Latvijas Universitātē sāka studēt klātienē, es neklātienē, jo bērni vēl mazi.

Tā laika studijas nevar salīdzināt ar to, kā augstāko izglītību iegūst šodien. Datoru nebija, visu rakstījām ar roku. Sava diplomdarba nosaukumu atceros vēl šodien: “Padomju advokatūras 60 gadi”.

– Gribējāt būt advokāte?

– Es ne. Kolēģe Astra gan vēlāk kļuva par advokāti. Kad sāku studēt jurisprudenci, sākās mans kāpiens pa karjeras kāpnēm un arī šī nozare sāka patikt, interesēt.

Milicijā prestižākā skaitījās izmeklēšanas nodaļa. Trūka speciālistu, kuri lietas varētu izmeklēt latviešu valodā. Tikko juristos biju nokārtojusi pirmo sesiju, mani no dežūrdaļas paņēma uz “augstāku stāvu”, uz Izmeklēšanas nodaļu, un tūlīt iedeva jaunākās leitnantes pakāpi. Man nebija vēl gadu trīsdesmit.

Foto: Egons Zīverts

Tagad atceroties domāju, kā man vispār nebija bail iet lejā pagrabā, kur atradās iepriekšējās izmeklēšanas izolators ar aizturētajiem.

Sēdēju ar viņiem, pratināju, pat pīpēju, ko ikdienā nedarīju! (Smaida).

Kāpēc ne viens vien atzinās savos nodarījumos – es nezinu, jo no šodienas skatu punkta domāju, ka tik jaunu izmeklētāju diezin vai noziedznieki uztvēra nopietni.

– Patika izmeklēšanas darbs?

– Patika! Vēl joprojām lasu kriminālromānus.

Padomju laikos bija kārtība, ka uzņēmumiem vajadzēja atbalstīt miliciju ar savu transportu. Cik nav bijis, ka pēc manis kā izmeklētājas uz mājām pakaļ brauca ne tikai dienesta automašīnas, bet arī visādas citas, kravas auto ieskaitot.

Uz notikuma vietu esmu braukusi arī kravas kastē, jo kabīnē nebija vietas.

Taču gāja laiks un sāku saprast, ka kaut kas tomēr būs jāmaina.

Punktu izmeklētājas darbam laikam pielika tā reize, kad svētdienā, kad ģimenei gatavoju pusdienas, atskanēja zvans un atbrauca operatīvais transports, lai mani vestu uz notikuma vietu. Bija noticis kautiņš pie dzelzceļnieku kluba.

Mans pienākums bija veikt notikuma vietas apskati un uzlasīt stikla lauskas. Tad arī sāku domāt, vai ģimenei netiek atņemts laiks ne vienmēr nozīmīgu lietu dēļ.

– Bija plāns, ko tālāk?

– Liepājas augstskolā studentiem piecus gadus lasīju lekcijas tiesību pamatos un ētikā. Man tas bija ļoti liels izaicinājums, jo nekad neesmu bijusi cilvēks, kurš jūtas ērti lielas auditorijas priekšā un tai vēl kaut ko stāsta.

Tajā laikā kļuvu par Liepājas tautas tiesas piesēdētāju un piedalījos tiesas sēdēs. Vēroju, aizvien labāk sāku saprast, kā notiek tiesas procesi.

Kādu dienu Liepājas tautas tiesas priekšsēdētāja Astrīda Bērziņa mani aicināja nākt strādāt uz tiesu par tiesnesi. Tas bija laiks, kad tiesnešus ievēlēja tauta. Ja gribēji tikt šajā amatā, tad vajadzēja iet uz darba kolektīviem, runāt, parādīt sevi. Lai tauta zina, kas jāievēlē! Es to nevarēju, tas nebija man.

Pienāca reize, kad Bērziņas kundze zvanīja atkal un piebilda, ka šī ir pēdējā reize, kad mani aicinot strādāt.

Par laimi, kārtība bija mainījusies un tiesnešu kandidātiem vairs nevajadzēja iet uz darba kolektīviem sevi reklamēt.

Sāku strādāt Liepājas pilsētas tiesā. Liktenis pats mani veda un piedāvāja iespējas, un nolika pareizajā vietā, jo par tiesneses amatu nebiju sapņojusi.

– Sākumu tiesā atceraties?

– Nebija viegli. Jutos sabijusies un ne pietiekami zinoša. It sevišķi, ja tiesas zālē sēdēja pieredzējuši advokāti. Vienīgā iespēja – pirms procesa kārtīgi sagatavoties. Bija tiešām daudz izskatāmo lietu.

Atceros reizi, kad vienā dienā izskatīju 11 laulības šķiršanas lietu.

Katru spriedumu toreiz rakstījām ar roku, ar pildspalvu. Kļūdas ielaist nedrīkstēja. Nebija tādu pārkopējamu šablonu, kādi ir pieejami datoros šodien. Bija spriedumi, kurus rakstīja uz rakstāmmašīnas, starp lapām ieliekot koppapīru. Ak vai, cik es esmu sena! (Smejas).

Tagad “Civilprocesa likuma” normas paredz, ka spriedumu civillietā nepasludina uzreiz. Agrāk pirmās instances tiesās tiesneši skatīja kā civillietas, tā krimināllietas.

Situācija mainījās, kad 1995. gadā Latvijā izveidoja apgabaltiesas. Man bija iespēja strādāt Kurzemes apgabaltiesā kopš tās dibināšanas. Tad arī pieņēmu lēmumu specializēties civillietās un strādāt Civillietu tiesas kolēģijā.

– Kāpēc?

– Nav konkrēta iemesla, bet laikam biju nogurusi “ņemties” ar kriminālajiem elementiem. Vēl apsvēru, ka ar civillietām būs interesantāk, jo krimināllietās ir konkrēts Krimināllikuma pants, nodarījums un vairāk vai mazāk viss skaidrs, ja ir savākti pietiekami pierādījumi.

Tas par laiku, kad man bija jāizvēlas specializācija. Šodien arī kriminālnoziegumi kļuvuši komplicētāki.

Civillietas mēdz būt krietni “samudžinātākas”.

Reizēm nācās krietni palauzīt galvu, lai atrastu pareizāko risinājumu. Turklāt mūsdienās civillietas kļūst vēl sarežģītākas. Pirms gadiem trīsdesmit tiesās reti bija gadījumi, kad puses aicināja uz izlīgumu. Izņēmums – laulības šķiršanas lietas, kurās bija paredzēts samierināšanās laiks.

Man vienmēr paticis tas virziens – procesā mudināt puses uz izlīgumu. Strādājot apgabaltiesā, pusēm to piedāvājām bieži, jo civillietas izskatījām koleģiāli, trīs tiesnešu sastāvā. Ja izdevās, biju priecīga.

– Kāpēc tas pašai bija svarīgi?

– Savā dziļākajā būtībā es neesmu cilvēks, kam patīk konfliktsituācijas, tādēļ bija prieks, ka izdevās kādu samierināt. (Smaida). 

– Vai var salīdzināt, kādas bija civillietas, sākot darbu tiesā, un karjeras noslēguma posmā?

– Sākumā bija zaudējumu piedziņas par mazām summām, laulības šķiršanas, alimentu piedziņas. Piemēram, tolaik nebija tādu apjomīgu bijušo laulāto mantas dalīšanas lietu kā šodien, jo cilvēku mantiskais stāvoklis ir mainījies.

Toreiz gan arī mēbeļu sekcijas dalīja uz pusēm.

Bija laiks, kad izskatījām daudz lietu par īpašuma tiesību atjaunošanu uz zemi un ēkām. Sekoja posms, izskatot uzturēšanās atļauju strīdus, kuros tika lemts par nepilsoņu statusu. Tad strīdi starp juridiskām personām, kas kļuva arvien komplicētāki.

Vissmagāk vienmēr bijis izšķirt strīdus, kad tiek skartas bērnu intereses.

– Vienmēr esmu brīnījusies, kā tiesneši spēj izprast un iztiesāt tik dažādas un sarežģītas lietas.

– Ceļš ir viens. Jāvadās tikai un vienīgi pēc likuma, mēģinot noskaidrot, vai prasība ir apmierināma vai noraidāma. Protams, ņemot vērā lietā iesniegtos pierādījumus.

Nekad nav bijušas un nebūs divas vienādas civillietas. Tiesneses darbs man tiešām patika. Es uz darbu vienmēr gāju ar prieku.

– Kas pašu spēja pārsteigt?

– Daudzu advokātu vai puses pārstāvju nepamatotās runas.  Es nevarētu būt advokāte un runāt par pienenēm tur, kur, piemēram, patiesībā jārunā par dadžiem.

Nespētu pārstāvēt procesā pusi, zinot, ka tai nav taisnība.

Cik nav gribējies mest ar krūzīti! (Smejas). Tagad varu to pateikt.

– Kādam jābūt profesionālam tiesnesim?

– Bezkaislīgam, nedrīksti izrādīt savas emocijas, personīgās domas. Vienmēr jābūt ar skaidru, vēsu galvu, lai spētu skaidri domāt un uztvert procesā notiekošo.

Tiesnesis skatās, vērtē ne no sava personīgā, bet tikai no likuma skatu punkta, ņemot palīgā dzīvē gūto pieredzi. Jāmāk lasīt, izprast un piemērot likumus un savu nolēmumu pamatot. Kā mēdzu teikt, lai visu skaidri saprot arī tante Bauskā.

Es vienmēr esmu bijusi īsu un konkrētu spriedumu piekritēja. Te jau varētu turpināt par tēmu, ka likums ir viens, bet ne jau vienmēr taisnība, godprātība ir precīzi tas pats, kas likuma burts.

Jā, manā praksē bijuši tādi gadījumi. Jāmāk savākties, jo tāds ir tiesneša darbs. Jāspriež pēc likuma.

– Kuras dēvējat par emocionāli smagākajām lietām?

– Ne tās, kad divas puses viena no otras mēģina piedzīt miljonus, bet kad vecāki cīnās par bērniem, par bērnu dzīvesvietu vai saskarsmes tiesībām.

Ja ar mediācijas vai bāriņtiesas palīdzību izdevās puses samierināt, tad bija patiess prieks. Dažreiz izdevās.

Skanēs briesmīgi, bet, ja tiesnesis katrā lietā ieliks savu sirdi, tad viņš emocionāli ātri vien sadegs.

– 28. februārī aizgājāt no darba Kurzemes apgabaltiesā.

– Ir tāds labs teiciens, ka no skatuves jāprot nokāpt īstajā laikā. Jāaiziet, kamēr kolēģi nesāk gaidīt, kad beidzot pratīs kaunu un dosies pensijā!

A. Klaiše ar sev raksturīgo dzīvesprieku komentē: ”Te brīdis, kad kolēģi tiesā no manis atvadās. Bija skaista izvadīšana!” Foto: no personīgā arhīva

– Tagad nav garlaicīgi?

– Nemaz ne! Priecājos, ka aizvadītajās nedēļās beidzot esmu pieradinājusi sevi celties pusastoņos, nevis pulksten sešos, kā darba gados.

Esmu liela grāmatu lasītāja. Tagad tam atliek vairāk laika. Mēģinu šo un to atkārtot no angļu valodas. Mazliet adu. Vasarā laiku aizņem dārzs un ceļojumi. Divas reizes nedēļā eju uz sporta zāli.

Turpinu izglītoties jautājumos par suņu apmācību. Ar Niru regulāri ejam uz treniņiem un uz kanisterapijas nodarbībām ar klientiem. Niras pilnais vārds ir Gross Art Nirvana

Kanisterapija dod prieku par to, ka ar savu darbu spēju darīt ko labu un radīt labas emocijas gan bērniem ar īpašām vajadzībām, gan senioriem, kurus apmeklējam pansionātos. Protams, vēl arī ikdienas garās pastaigas ar Niru.

Pirms aiziešanas pensijā nopirku ērtu vasaras atpūtas krēslu. Domāju, kad būšu brīva, tad gan sēdēšu dārzā un daudz lasīšu. Šovasar tajā iesēdos tieši divas reizes.

– Pirms sākām sarunu, teicāt, ka jūtaties dzīves lutināta.

– Jā, jo man vienmēr sanācis, ka apkārt ir pareizie cilvēki, ar kuriem vienmēr kopā bijis labi. Vienmēr esmu atradusi domubiedrus jebkurā kolektīvā, kur strādāju.

No katra kolektīva man ir pa kādam uzticamam, ilglaicīgam draugam, ar kuru var iet izlūkgājienā.

Vizītkarte

Astra Klaiše

  • Mācījās Liepājas Raiņa vidusskolā.
  • Pirmā darba vieta: Liepājas pilsētas Iekšlietu daļas Pasu nodaļā, vēlāk strādāja Izmeklēšanas nodaļā par izmeklētāju.
  • Bija lektore Liepājas Pedagoģiskajā institūtā.
  • Tiesneses amatā nostrādājusi 32 gadus.
  • Saņēmusi apbalvojumu – I pakāpes goda zīmi par izcilu mūža ieguldījumu tieslietu sistēmas attīstībā, demokrātijas un tiesiskuma stiprināšanā Latvijā un pasaulē.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz