Piektdiena, 17. maijs Umberts, Herberts, Dailis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Būs pabalsti aizgādņiem, dokumentu noformēšanai un pārtikas iegādei

Būs pabalsti aizgādņiem, dokumentu noformēšanai un pārtikas iegādei
Foto: liepajniekiem.lv
02.12.2016 07:09

liepajniekiem.lv

Ceturtdien, 1.decembrī, notikušajā pilsētas domes Finanšu komitejas sēdē deputāti konceptuāli atbalstīja saistošo noteikumu ”Par pabalstu aizgādnībā esošo pilngadīgo personu aizgādņiem” un saistošo noteikumu ”Par pabalstu personu apliecinoša dokumenta noformēšanai” apstiprināšanu, kā arī grozījumu izdarīšanu noteikumos ”Par pabalstu pārtikas iegādei”, portāls uzzināja Finanšu komitejas sēdē.

Kā skaidro Sociālā dienesta direktore Iveta Bartkeviča, saskaņā ar Civillikuma 355.pantu aizgādņus pār pilngadīgajiem pēc tiesas sprieduma ieceļ attiecīgā Bāriņtiesa. Bāriņtiesa par aizgādni var iecelt personas izraudzīto aizgādni, aizgādnībā nododamā laulāto vai kādu no tuvākajiem radiniekiem.

Par pienākumu pildīšanu aizgādņi nesaņem nekāda veida atlīdzību vai materiālu atbalstu ne no valsts, ne no pašvaldības. Ne visām personām, kurām ar tiesas nolēmumu ir ierobežota rīcībspēja garīga rakstura vai citu veselības traucējumu, vai izšķērdīgas dzīves, kā arī alkohola vai citu apreibinošu vielu pārmērīgas lietošanas dēļ, vai ir nodibināta pagaidu aizgādnība, ir laulātais vai cits tuvs radinieks vai arī iepriekš minētās personas nevar uzņemties aizgādņa pienākumus veselības vai citu iemeslu dēļ. 

Liepājas pilsētas bāriņtiesa norādījusi, ka tieši materiālā atbalsta trūkums dažkārt ir galvenais iemesls, kāpēc aizgādņi savus pienākumus pilda nepilnvērtīgi vai vispār nevēlas tos uzņemties, atzīst Sociālā dienesta direktore: ”Liepājas pilsētas bāriņtiesa ir saskārusies ar situācijām, ka personai nav iespējams iecelt aizgādni, jo neviens nevēlas šos pienākumus uzņemties, īpaši gadījumos, ja personai nav tuvu radinieku vai vispār nav radinieku.”

Pēc viņas teiktā Liepājas pilsētas bāriņtiesas uzraudzībā šobrīd ir 67 aizgādnības lietas, kur personai ar rīcībspējas ierobežojumiem ir iecelts ar Liepājas bāriņtiesas lēmumu. 48 aizgādnībā esošas personas dzīvo savā dzīvesvietā, 19 aizgādnībā esošas personas dzīvo ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās vai ilgstoši atrodas specializētā ārstniecības iestādē personām ar garīga rakstura traucējumiem.

Lai motivētu personas uzņemties aizgādņa pienākumus un atbalstītu personas, kuras Liepājas bāriņtiesa ir iecēlusi par aizgādņiem pilngadīgai personai, apzinīgi pildīt savus pienākumus, ir nepieciešams ieviest jaunu pašvaldības materiālā atbalsta veidu – pabalstu aizgādnībā esošo pilngadīgo personu aizgādņiem.

Saistošo noteikumu projekts paredz, ka tiesības saņemt pabalstu būs personai, kuru Liepājas pilsētas bāriņtiesa ir iecēlusi par aizgādni vai pagaidu aizgādni pilngadīgai personai, ja aizgādnībā esošā persona ir deklarējusi dzīvesvietu un dzīvo Liepājas pilsētas administratīvajā teritorijā, vai aizgādnībā esošas personas deklarētā pamata dzīvesvieta līdz ievietošanai ārpus Liepājas pilsētas administratīvās teritorijas esošajā ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā  vai ārstniecības iestādē ir bijusi Liepājas pilsētas administratīvā teritorija.

Pabalsta apmērs būs 40 eiro mēnesī, bet, ja aizgādnībā esoša persona dzīvo institūcijā vai ilgstoši (ilgāk nekā trīs mēnešus) atrodas ārstniecības iestādē, tad 20 eiro mēnesī.

Pabalstu piešķir un izmaksā Liepājas pilsētas domes Sociālais dienests.

No pilsētas pašvaldības papildu līdzekļi šo pabalsti izmaksai nebūs nepieciešami, skaidro I.Bartkeviča: ”Sociālā dienesta 2017.gada budžeta projektā šī pabalsta izmaksai paredzēti 25 000 eiro. Turpmāk līdzekļi tiks plānoti Sociālā dienesta kārtējā gada budžetā.”

Saistošie noteikumi tiks nosūtīti informācijai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, tiks publicēti oficiālajā izdevumā ”Latvijas Vēstnesis”. Saistošo noteikumu izpildi nodrošinās Sociālais dienests sadarbībā ar Liepājas bāriņtiesu.

Būs pabalsts pases noformēšanai

”Personas apliecība vai Latvijas pilsoņa vai nepilsoņa pase ir obligāts personu apliecinošs dokuments attiecīgi Latvijas pilsonim vai nepilsonim, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu,” skaidro Sociālā dienesta direktore.

Par personu apliecinoša dokumenta izsniegšanu personai ir jāmaksā valsts nodeva Ministru kabineta noteikumos ”Noteikumi par valsts nodevu par personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu” noteiktajā apmērā.

Minētie noteikumi paredz personu kategorijas (personas vecumā līdz 20 gadiem, pensionāri, I vai II grupas invalīdi), kurām ir noteikti  valsts nodevas atvieglojumi, t.i., maksājama puse no nodevas apmēra.

”Valsts nodevas atvieglojumi nav paredzēti personām ar zemiem ienākumiem vai bez ienākumiem,” tā I.Bartkeviča: ”Līdz ar to personas, kuras nespēj samaksāt normatīvajos aktos noteikto valsts nodevu par personas apliecinoša dokumenta izsniegšanu, nevar saņemt personu apliecinošu dokumentu. Savukārt personu apliecinoša dokumenta neesības dēļ šīs personas nevar realizēt savas sociālās tiesības un palielināt ienākumus, t.i., stāties darba tiesiskajās attiecības un noslēgt darba līgumu, iesniegt dokumentus pašvaldības sociālās palīdzības saņemšanai,  atbalsta saņemšanai no valsts sociālās drošības sistēmas u.c.”

”Lai novērstu šādas situācijas, nepieciešams ieviest jaunu pabalsta veidu Liepājas iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem – pabalstu personas apliecinoša dokumenta noformēšanai,” piekrīt Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš.

Noteikumu projekts paredz, ka pašvaldība vienu reizi piecos gados apmaksās valsts nodevu minimālā apmērā par personu apliecinoša dokumenta – pases vai personas apliecības, izsniegšanu, personām, kurām noteikts trūcīgas ģimenes (personas) statuss saskaņā ar normatīvajiem aktiem un kuras deklarētā un faktiskā dzīvesvieta ir Liepājas pilsētas administratīvajā teritorijā; krīzes situācijā, ja persona nespēj segt izdevumus par personu apliecinoša dokumenta izsniegšanu, un personu apliecinoša dokumenta neesības dēļ persona nevar realizēt savas sociālās tiesības un palielināt ienākumus, un personas ienākumi nepārsniedz normatīvajos aktos noteikto ienākumu līmeni personas atzīšanai par trūcīgu, un personas deklarētā vai pēdējā deklarētā dzīvesvieta un faktiskā dzīvesvieta ir Liepājas pilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā.

Arī šiem pabalstiem netiek prasīti līdzekļi no pašvaldības. Sociālā dienesta 2017.gada budžeta projektā pabalsta personas apliecinoša dokumenta noformēšanai izmaksai ir paredzēti 3000 eiro.

”Saņemot pašvaldības atbalstu, pilsētas iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem varēs noformēt personu apliecinošu dokumentu un realizēt savas sociālās tiesības un iekļauties sabiedrībā,” tā Sociālā dienesta direktore, uzsverot, ka Saistošie noteikumi tiks nosūtīti informācijai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, tiks publicēti oficiālajā izdevumā ”Latvijas Vēstnesis”.

Un maizei

”Pabalsta pārtikas iegādei apmēru, pieprasīšanas un piešķiršanas kārtību, kā arī personas, kurām ir tiesības saņemt pabalstu pārtikas iegādei, noteic Liepājas pilsētas domes saistošie noteikumi ”Par pabalstu pārtikas iegādei”,” skaidro I.Bartkeviča.

Saskaņā ar noteikumiem pabalstu pārtikas iegādei var saņemt ģimene (persona) krīzes situācijā, ja tai objektīvu iemeslu dēļ ir ierobežota vai nav iespēja saņemt pietiekamu uzturu un, ja ienākumi uz katru ģimenes locekli iepriekšējā mēnesī nepārsniedz 60 eiro.

Sociālā dienesta direktore neslēpj, ka praksē bieži tiek konstatēti gadījumi, kad ģimene zemo ienākumu dēļ nespēj nodrošināt visas pamatvajadzības (saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumu pamatvajadzības ir ēdiens, apģērbs, mājoklis, veselības aprūpe, obligātā izglītība), bet ģimenei (personai) nav tiesību saņemt pabalstu pārtikas iegādei, jo ienākumi nedaudz pārsniedz 60 eiro mēnesī uz katru personu ģimenē.

”Lai nodrošinātu atbalstu krīzes situācijā nonākušām personām, kurām nepietiek līdzekļi pamatvajadzību nodrošināšanai, ir nepieciešams palielināt ienākumu apmēru uz personu, lai ģimene (persona) krīzes situācijā varētu saņemt pabalstu pārtikas iegādei,” uzsver Sociālā dienesta direktore.

Grozījumi Liepājas pilsētas domes  noteikumos ”Par pabalstu pārtikas iegādei” paredz palielināt noteikto maksimālo ienākumu apmēru katram ģimenes loceklim iepriekšējā mēnesī  pārtikas pabalsta saņemšanai no 60 eiro līdz 90 eiro.

Projekta mērķis ir materiāli atbalstīt krīzes un ārkārtas situācijā nonākušas ģimenes (personas), kuras nevar apmierināt savas pamatvajadzības, lai minētajiem iedzīvotājiem nodrošinātu uzturu, uzsver I.Bartkeviča.

Arī šī pabalsta izmaksai līdzekļi no pašvaldības budžeta papildus nav nepieciešami. Sociālā dienesta 2017.gada budžetā pabalsta izmaksai ieplānoti 4000 eiro.

Un arī šie Saistošie noteikumi tiks nosūtīti informācijai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, tiks publicēti oficiālajā izdevumā ”Latvijas Vēstnesis” un Domes mājas lapā www.liepaja.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz