Ceturtdiena, 25. februāris Alma, Annemarija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Ceļojošā cirka “Beztemata” vadītāja Solvita Sudmale gaida, kad varēs atgriezties atpakaļ Latvijā

“Izrādījās, ka balles nav, kaut līdzi ir paņemtas balles kurpes un kleitas,” atzīst bijusī liepājniece, ceļojošā cirka “Beztemata” vadītāja Solvita Sudmale, kuras dzīve pērn apmetusi pamatīgu kūleni.

Ceļojošā cirka “Beztemata” vadītāja Solvita Sudmale gaida, kad varēs atgriezties atpakaļ Latvijā
Solvita Sudmale cerēja Ungārijā rast jaunas mājas, bet tagad viņa ar nepacietību gaida iespēju kopā ar saviem trim mīluļiem atgriezties atpakaļ Latvijā. Pat zinot, ka te viss būs jāsāk no nulles, liepājniece tic, ka viss labākais viņai vēl priekšā. (Foto: Inguna Zvaigzne)
23.01.2021 06:00

Sanita Dejus

"Kurzemes Vārds"

Vēlmē pēc skaistas dzīves Solvita ar saviem trīs mastifa sugas suņiem rudenī devās prom no Latvijas uz Ungārijas ciemu, bet diezgan drīz sapratusi, ka pieļauta liela kļūda, tāpēc pieņēmusi lēmumu janvārī atgriezties atpakaļ. Taču uz kurieni? Māja Durbē ar visu iedzīvi pārdota… Solvita bija ar mieru nedaudz padalīties ar savu skarbo dzīves pieredzi.

Kādu motīvu vadīta atstājāt Latviju?

– Tā nu sanāca, ka līdz ar kovida ierašanos man pazuda darbs, nebija nokārtota privātā dzīve. Sajutos pārāk vientuļa. Tas pamudināja trenkties pasaulē. Bēgt no Latvijas. Man uzradās draugs ungārs, nepārtraukti sazvanījāmies, viss likās ļoti skaisti. Divu mēnešu laikā iemācījos ungāru valodu, apprecējos. Priecīgi devos prom, bet aplauziens nāca ātri un negaidīti. Tā bija skarba atmošanās realitātē. Ungārijā sajutos vēl vientuļāka.

Vīrs izrādījās kontrolējošs, emocionāli vardarbīgs, bez spējām uzņemties atbildību. Šādu attiecību modeli vairs nespēju pieņemt.

Sapratu, ka nedrīkst vēlēties par daudz, jo vēlēšanās var piepildīties ne tā, kā tu to vēlējies. No bērnības gribēju dzīvot kādā dienvidu zemē, vēlāk gribēju vīrieti, kas man būtu vienmēr blakus. To visu nu tagad dabūju…

Šie bija sliktākie Ziemassvētki manā mūžā. Gribēju iet kaut uz ielas dalīt bērniem ābolīšus, bet kovida dēļ nevar.

Es saprotu, ka visur pasaule ir apstājusies… bet te viņa ir sastingusi.

Kā raksturotu sava ciema vidi?

– Dīvaina pasaule, atgādina padomju gadus. Stagnācija un patriarhāts. Mēs, ziemeļnieki, esam daudz atklātāki. Ar vietējiem man nevedas sarunas, viņi vienkārši neuzticas, nesarunājas, aizvērti, pesimistiski, brīžos pat tādi kā naidīgi. Jaunāki cilvēki gan ir citādi.

Svešā valstī bez labas sarunvalodas tu esi nulle.

Man atbalsts ir drīzāk no Ungārijā dzīvojošiem ārzemniekiem, bet ar vietējiem mazpilsētu un ciemu iedzīvotājiem ir smagi. It kā esam viena Eiropa, bet emocionālā, garīgā saprašanās pilnīgi nekāda.

Te ir ļoti lieli kontrasti: bagātās pilis, skaistie tūrisma objekti ir viens, bet, kad saskaries ar ķēķa realitāti, tad redzi ko citu. Un tad nesaproti, piemēram, vai atrodies kinopilsētiņā “Cinevilla”, vai tās mājas ir dekorācijas vai īstenība?

Tas nav mums saprotami, ka ir arī tik nabadzīgi ungāri, kas dzīvo kopā ar cūkām, vistām graustos. Te ir lielas domāšanas, kultūras, uzvedības un dzīvesstila atšķirības. Man tomēr ir citi uzskati.

Kā vadāt savu ikdienu?

– Pētu ungāru tradīcijas, ticējumus, senatni, arhitektūru. Komunicēju ar iepazītiem draugiem – māksliniekiem, ugunsžonglieriem, akrobātiem, cilvēkiem interesantos projektos.

Bet viņu nav daudz un komunikācija pārsvarā notiek internetā. Dienas vadu, gaidot, kad varēšu atgriezties Latvijā.

Kāda ir situācija ar kovida izplatību?

– Migrācijas problēma ir daudz lielāka. Šajā ziņā stāvoklis ir dramatisks. Pie Ungārijas robežas ar Serbiju ir uzcelts žogs pret migrantiem, tur patrulē armija ar tehniku, nelaiž migrantus valstī, viņi laupa otrā robežas pusē Serbijā.

Ik pa laikam Ungārijā ir trauksme, ka migranti rok tranšejas, sabojā žogu, ielaužas iekšā un dodas tālāk,

lai nokļūtu savā sapņu zemē Vācijā.

Ungārijā jau būvē kara tehnikas rūpnīcu. Valsts virza palīdzību armijai, valsts robežu aizstāvībai, ir sajūta, ka veidojas kara situācija. Policijai piekodināts nešaut, citādi var sākties karš.

Es baidos. Šeit nebūs ne miera, ne maizes. Man vairāki teikuši – bēdz prom, ja tev ir kur.

Kādas ir jūsu ieceres, atgriežoties Latvijā ?

– Man ir pieredze darbā ar bērniem, jaunatni, esmu pierādījusi sevi gida darbā, kultūras darba vadībā, cirka skolā.

Iemaņas jau nav nekur zudušas – esmu aktrise, varu lēkt, kājas tirināt, būt elfs, rūķis vai zaķis. Esmu gatava atkal iet tajā iekšā. Mīlu savu darbu un gribu to darīt savā dzimtenē. Tagad dzīvošu tā, lai nav aiz vientulības jāmetas avantūrās.

Saka jau, ka klauni ir visemocionālākie un visvientuļākie, jā, un es esmu klauns.

Esmu gatava dalīties savā smagajā attiecību pieredzē ar citām sievietēm Latvijā. Vēlos atrast domubiedrenes, sadarboties, veidot atbalsta projektus emocionālajā vardarbībā cietušajām.

Justies vientuļai – tā ir liela problēma, bet kopā varam meklēt citus ceļus, lai nekļūtu par attiecību verdzenēm.

Kādas vēl atziņas radušās?

– Mans stāsts nav raudāšanas, bet spēka stāsts. Man nav māju, nav pat savas karotes, tikai trīs mīļi sunīši.

Atgriezīšos Latvijā, un dzīve būs jāsāk no nulles. Ir cilvēki, kas gatavi man palīdzēt atgriezties, atrast mājvietu un iekārtoties darbā.

Paldies manai māsai ar ģimeni, daļai draugu, par kuriem nedomāju, ka viņi tā darīs. Atbalsta arī bijušie kursa biedri, darba partneri, labi paziņas. Viņi ir mans zelts!

Svarīgi, lai tu esi kādam vajadzīgs. Dzīve lai turpinās! Es tagad vēlos atkal mieru virs zemes, tā pilnīgi globāli, bez skaļiem vārdiem. Un joprojām ceru, ka viss labais man vēl būs.

38 komentāri

2021-01-23 08:47

Klasesbiedrs: Solvita, ja rokas, kājas un galva darbojas, tad visu var atrisināt. Man pat būtu viens brīvs dzīvoklītis priekš Tevis, bet tie Tavi trīs teļi...

2021-01-23 09:35

Nīcas čomi: Tie suņi NAV teļi, ļoti labi, izglītoti, mīļi, kas Jums nepatīk?

2021-01-23 10:35

Interesanti!: Lai sievietei izdodas viss iecerētais.

2021-01-23 10:54

Marta: Man ir dzīvoklis kāda novada centrā, plašs pietiktu vietas arī suņiem! Varu par simbolisku cenu pārdot. Kas attiecas uz Ungāriju, arī man ir pieredze, tomēr pozitīva.

2021-01-23 10:59

raitis: ar tiem pretigajiem suniem tu Latvija neesi vajadziga!!!!!!!!!!!!

2021-01-23 11:32

Kursa biedrene: Solvitiņ turies!
Sūtīšu Tev labas domas, lai izdodas tikt atpakaļ. Tu noteikti esi kādam ļoti vajadzīga, tikai pagaidām to vēl nezini. Visam savs laiks...

2021-01-23 12:16

Berta: Prātam neaprverama vieglprātība un muļķība šādā vecumā tā sačakarēt savu dzīvi. Lai izdodas atgriezties !

2021-01-23 12:50

klasika: Tā jau daudzi gastarbeiteri dara. Ar paceltu asti aiznesas laimes zemes meklējumos, aplaužas un tad velkas te atpakaļ. Diemžēl labi speciālisti un Latvijai noderīgi cilvēki atpakaļ nebrauc.

2021-01-23 12:58

CSK: Te jau ir cits cirks

2021-01-23 13:42

joppe: Vismazāk te vēlams kādas "perfektas" personības nosodījums... Nepieciešams atbalsts!

2021-01-23 14:47

:(: Labāk neko nebūtu stāstījusi, neadekvāta rīcībā pret savu dzīvi !

2021-01-23 15:33

Ansis.: Te nav ko meklet.Te ir maksliga,mirsposa pandemija.Lai jaunatne neizmirtu,brauciet prom,kur neviens ta nemirst.

2021-01-23 16:22

Nīcas čomi: to raitis: Kāpēc Jūs apsaukājat miermīlīgus, labus suņus?

2021-01-23 16:23

garāmgājējs: Kādreiz vecmāmiņa teica: "zirgam ir četras kājas un pat tas dažkārt paklūp", tā kā nevajadzētu "superpareizajiem" te riet. Lai Jums, Solvita, un Jūsu sunīšiem izdodas!

2021-01-23 16:52

joppe: Ansi,Jūs vēl te? Brauciet prom!

2021-01-23 17:11

nu savas kājas: tā klaunene var tirināt sēžot uz poda.Izklausās pēc pelnrušķītes kam kariete pārvētusies par ķirbi.Dzīvo kaut kādā sapņu pasaulē,vai pašai nav kauns.

2021-01-23 17:58

I am Sise: kājainais baigais varonis sajutās vietējā bodē bamsli nopircis? Tādam skaudīgam anonīmam pirdienam būt nav kauns? Lai veicas Solvitai, arī par spīti dīvānpirdējiem komentētājiem, Tādi cilvēki kā Solvita dzīvē nepazūd, mazliet avantūrisma nevienam nenāk par ļaunu

2021-01-23 18:10

Guna: Labāk iesakiet, kā tautiete lai atgriežas veiksmīgāk. Kur varētu būt dzīvesvieta, darbs ?
Katram dzīvē sanāk aplams solis, tas ir normāli. Cilvēkam jāpalīdz !

2021-01-23 18:48

Lai veicas: Solvita jau nekad nav bijusi mājsaimnieces tips. Bet nu, kam negadās.

2021-01-23 19:48

Magyarorszāg: Tiešām divos mēnešos var apgūt magyar nyelv?!!

2021-01-23 21:53

ilvija: Kārtējo reizi pierādās,ka nedrīkst visas cerības likt uz vīrieti!Attiecības tikai bojā dzīvi.Labāk tad dzīvot vienai ar trīs suņiem,nekā ar egoistisku,vardarbīgu vīrieti.Cerams Solvitai būs mācība uz visu dzīvi!

2021-01-23 22:01

Karina: Solvita nav ģimeniskā. Varbūt tieši viņa ir pievīlusi vīrieti, viņš cerēja uz sievu bet dabūja raganu, mēs jau nezinām patiesību, viss ir vienpusējs tikai viņas viedoklis a viņai kaa zināms loģikas nav

2021-01-23 22:07

I am Sise: Un Karīnīte būtu tā loģiskā? Kur šitādas tirgus bābas rodas, aiz muguras anonīmi lielā spriedēja par paziņu raksturu, priekšā gan jau tik laipna, ka zobi līp no salduma.

2021-01-23 22:41

...: mums jau ir savs cirks un tas sēž valdībā, un par to katru mēnesi maksā nodokļus. Covid ierobežojumi ir labs piemērs, kad aizliedz banālas lietas, bet atļauj tirgot alkoholu un cigaretes.

2021-01-23 22:52

Hmm: Vai tad pašvaldība speciālistiem neizīrē dzīvokļus?Ir lasīts ,ka treneriem ,aktieriem un citiem spečukiem tie pienākas.

2021-01-24 00:09

Bet,: Vai tad vinjai mašina nav?

2021-01-24 00:29

hmmmm: Nenopietnu lēmumu un darbību rezultāts. Lai dotos dzīvot uz ārzemēm, vispirms ir jāuzzina, kur tava profesija ir visvajadzīgākā un novērtētākā. Otrkārt - startam ir vajadzīga nauda, lai var iekārtot dzīvi jaunajā vietā. Tad nebūs jānožēlo un jābrauc atpakaļ pie sasistas siles! Es kādreiz biju Liepājas autobusa parka šoferis, maksāja maz, garas stundas pie stūres, pārgurums pastāvīgs. Piegriezās tāda muļļāšanās nabagmājā no algas līdz algai, pieņēmu lēmumu doties dzīvot normālā valstī. Aizgāju no darba Liepājas aurobusu parkā, vispirms pastrādāju Īrijā četrus gadus uz betonvedēja četrasu auto, nopelnīju 80 000 eiro. Ar to pietika, lai dotos uz pastāvīgu dzīvi Norvēģijā, kur autobusu šoferi ir ļoti pieprasīti. Norvēģu valodu mācījos jau Īrijā, tas ļoti noderēja. Tagad braucu uz skolas busiņa, vedu bērnus, saņemu 38000 NOK (nazliet virs 3500 EUR), dzīvoju bez stresa un esmu ļoti apmierināts. Ļoti jauka norvēģiete ir mana sieviņa tagad, dzīvojam skaistā vietā Lillehammerē. Ja visu izdara pārdomāti, bez steigas un mērķtiecīgi, tad viss izdodas! Novēlu Solvitai mācīties no kļūdām - Latvijā viņa nepaliks tik un tā, viņai šobrīd ir piemirsusies LV realitāte. Izdomā, sgatavojies un dari. Lai veicas!

2021-01-24 10:30

Es: Durbes māja pārdota pirms pāris mēnešiem. Kur tad pazuda visi šekeļi, tugriki, tengas un fertingi?

2021-01-24 10:47

to- hmmmm:: Esi laimīgs Norvēģijā vai jebkur citur pasaulē, bet nelien ar pārgudriem komentāriem Latvijas interneta vidē. Tu šo zemi esi lepni pametis! Komentē Noevēģijā!

2021-01-24 12:13

Ech: Izklausās pēc valodas barjeras, ar ja, ne un labu apetīti nepietiek komunikācijai ar vietējiem. Vismaz seksa būs pieticis.

2021-01-24 15:13

Smielki: Lai kaut ko spriest un komentēt vajag abu viedokli uzzināt. Nabaga sievietīte. Viņa var jeb ko teikt. Ne viens izņemot viņas vīru nevar komentēt , kas ir bijis. Es domāju viņa runā sev vēlamā virzienā. Tas tas ungārs viss ticamāk ir bijis gumijas izstrādājums, ja tam varētu ticēt. Šā raksta autoram, kas sevi uzskata par žurnālistiņu tas ir domāts, abu viedokli vajag zināt. Un tad skribelēt. Labāk uzraksti kā valsts ir nolaista.

2021-01-24 18:16

Ani panis: Drīzak jau nabaga ungārs, dabūja kaķi maisā un nu šī nebrauc prom!

2021-01-24 21:39

Ihtiandrs: Labs raksts. Pamācība par kārtējo trulo aizbraucēju-laimes zemes meklētāju. Un nāk aplauziens , augsti paceltā aste nu iežmiegta kājstarpē. Un tā viņai vajag! Tāda nulle arī LV nav vajadzīga. Gan jau drīz viņas teļi būs patversmē, jo nebūs naudas, par ko nopirkt pilnvērtīgu barību teļiem! Un viņai pat mājvietu nav!!! Tagad jāziedo??? Radinieku, draugu viņi LV nav neviena? Un uzkrājumumi ir nulle , savā laimes zemītē dzīvojot?
Kāpēc draugiem jāpalīdz šo memzeli iekārtot darbā?? Pat darbu atrast viņa nav spējīga? Maximā darbinieki vienmēr vajadzīgi! Ej un strādā, lai ir nauda par ko teļus pabarot!

2021-01-25 01:41

Ihtiandram un karinai: nesatraucies mazā puņķinā nelaime. Viss jau notiek, viss kārtojas, tādiem maziem pretekļiem kā ihtiandriem un karinām lai ir ko skaust, ka cilvēki spēj iekulties problēmās, un spēj tās risināt. Jums to nesaprast ;)

2021-01-25 10:46

nu nezinu: Kaut kas tajā stāstā nelīmējas kopā, bet nu lēmumi jāpieņem atbildīgi ! Nav jau 18 vairs tak !

2021-01-25 14:17

Karina: Es jau sen teicu ka par visu reiz nāksies samaksāt, lai veicas sameklēt letticigus draugus, palīdzi bu lai pēc tam par to visu iesmietu

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz