Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

No 177 “Centrālajā laboratorijā” šogad pārbaudītajām ērcēm 64 bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju

“Centrālajā laboratorijā” šajā pavasarī no 177 testētajām ērcēm 36 konstatēts laimboreliozes slimības ierosinātājs, bet ērču encefalīta ierosinātājs konstatēts divos gadījumos, savukārt citu slimību ierosinātāji ir atrasti vēl 26 gadījumos, aģentūru LETA informēja AS “Repharm” pārstāve Līga Ribkinska.

No 177 “Centrālajā laboratorijā” šogad pārbaudītajām ērcēm 64 bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju
Foto: Publicitātes
28.04.2023 14:41

LETA

Ja ērce piesūkusies, tā pēc iespējas ātrāk jānoņem. Saslimšanas riska izvērtēšanai noņemto ērci ir iespējams nogādāt laboratorijā ērču pārnēsāto infekcijas slimību ierosinātāju noteikšanai, skaidroja “Centrālās laboratorijas” valdes locekle, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Jeļena Storoženko.

Ņemot vērā, ka no šogad testētajām ērcēm ar “Borrelia burgdorferi”, kura izraisa laimboreliozi, bijušas inficētas ap 20%, bet ar ērču encefalītu – divas, arī agrā pavasarī ir risks inficēties ar šīm slimībām un jābūt uzmanīgiem.

“Ja laboratorija ir konstatējusi kādu no slimības ierosinātajiem, tas nozīmē, ka cilvēkam rūpīgi vajag sekot savam veselības stāvoklim. Laimboreliozes gadījumā var novērot ādas apsārtumu, taču kopumā slimību simptomātika varbūt ļoti dažāda un nespecifiska. Vajadzības gadījumā savlaicīgi jāvēršas pie ģimenes ārsta,” skaidroja Storoženko.

Vienlaikus viņa aicina ņemt vērā, ka pozitīvais ērču izmeklēšanas rezultāts nenozīmē obligātu infekcijas attīstību. Ja laboratorijas atbilde ir negatīva, cilvēkam visdrīzāk tas nozīme psihoemocionālu mieru un lielākā daļā gadījumu var neuztraukties par iespēju saslimt ar ērču encefalītu vai citu slimību.

Tomēr laboratorijai ērci vajag nogādāt, cik iespējams drīz, ne vēlāk kā 72 stundu laikā, vispirms pareizi to noņemot un uzglabājot trauciņā ar mitru salveti. Šo nosacījumu neievērošana var ietekmēt izmeklēšanas rezultātus.

Daudzi iedzīvotāji izmanto iespēju pārbaudīt ērces vienlaikus uz sešām ērču pārnēsāto infekciju slimībām – laimboreliozi, ērču encefalītu, ērlihiozi, anaplazmozi, babeziozi un riketsiozi. Šogad tādu iespēju jau ir izmantojuši 68 iedzīvotāji. Citu slimību ierosinātāji, izņemot laimboreliozi un ērču encefalītu, tika konstatēti vēl 26 gadījumos.

Paplašinātās pārbaudēs bieži vien izmanto mājdzīvniekiem noņemtās ērces, jo atsevišķi slimību ierosinātāji, piemēram, babēzijas, suņiem spēj izraisīt iekšējo orgānu bojājumus, skaidroja Storoženko.

“Centrālās laboratorijas” paplašinātais panelis uz ērču izmeklējumiem ietver ērču encefalīta vīrusa RNS, “Borrelia burgdorferi”, “Rickettsia species”, “Babesia species”, “Anaplasma phagocytophilum” un “Ehrlichia muris/Ehrlichia chaffeensis” DNS noteikšanu ērcē ar reālā laika PĶR testiem.

Minētie dati apkopoti par šogad līdz 24. aprīlim “Centrālajā laboratorijā” veiktajiem izmeklējumiem.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz