Otrdiena, 2. jūnijs Lība, Emma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Cik ētiski grāvmalas pārvērst kapsētās?

Cik ētiski grāvmalas pārvērst kapsētās?
Foto: liepajniekiem.lv
16.09.2017 07:15

liepajniekiem.lv

Pa ceļam uz Šķēdi jau gadu desmitiem grāvī guļ avarējušas automašīnas vraks. Vasarā, kad viss sazaļojis, tas knapi ieraugāms, taču lielākajā daļā gada – pavasaros, rudeņos un ziemās, nepamanot avarējušā auto atliekas, tam garām pabraukt nav iespējams.

Ir braucēji, kuri uzskata, ka krusti un cita veida piemiņas vietas ceļu malās, kas uzstādīti traģisku autoavāriju vietās, liek šoferiem samazināt ātrumu un aizdomāties par savu dzīvi. Savukārt daļa uzskata, ka ceļa malas nav kapsētas, ka šādas lietas jānovāc.

Kāds liepājnieks vērsās portālā un pauda neapmierinātību, ka vraks joprojām nav aizvākts: ”Man šai vietai garām nākas braukt bieži. Jā, esmu dzirdējis prātojumus par to, ka šādi skati liek autovadītājiem kļūt uzmanīgākiem. Taču, manuprāt, avarējuša auto atliekas ceļmalā var panākt gluži pretēju rezultātu – kāds braucējs ar mazāku pieredzi, šādu skatu ieraudzījis, var satraukties tik ļoti, ka avarēs pats,” tā Armands.

Viņš, kuram darba jautājumos samērā bieži nākas braukāt pa Latviju, novērojis, ka daudzviet Latvijā šoseju malās ir uzstādīti krusti un izveidotas piemiņas vietas: ”Salīdzinoši nesen krusts parādījās arī netālu no Ventspils, pie šosejas uz Liepāju. Tāpat pie apskrambātā koka piesista automašīnas stūre un sadauzītais spogulis. Man personīgi šādi skati nepatīk, jūtos neomulīgi,” atzīst Armands.

Savdabīga piemiņa

Sadauzītās automašīnas vraks ceļa malā, braucot uz Šķēdi, atrodas jau 15 gadus. Kāds no Ceļu policijas darbiniekiem, kurš dienestā bija jau deviņdesmito gadu sākumā, tagadējo vraku atceras vēl kā gaiši brūnu automobili ”Ford”: ”Bija vasara. Ar minēto auto uz Šķēdes dārziņiem brauca meitene un puisis – kāda tā laika reketiera dēls.”

Puisis iedevis meitenei pastūrēt auto, pats apsēdies pasažiera sēdeklī. Abi bijuši lietojuši alkoholu, kā dēļ arī neapdomīgi un pārgalvīgi. Pēc policista stāstītā 

jaunais cilvēks, mudinādams draudzeni braukt ātrāk, uzlicis savu kāju uz gāzes pedāļa: ”Meitene līkumā nenoturēja stūri, nesavaldīja auto, kā rezultātā tas aptinās kokam.”

Puiša dzīvība izdzisa avārijas vietā. Meitene izdzīvoja, ar smagām traumām nogādāta slimnīcā. Policists zināja stāstīt, ka viņai pēc negadījuma no bojā gājušā drauga tuvinieku puses izteikti draudi, taču diemžēl nezināja teikt, kur toreizējā meitene ir tagad.

Taujāts par to, kā tas nākas, ka vraks joprojām ir ceļa malā, ja parasti šāds gadījumos policija transportlīdzekļus evakuē, policijas darbinieks pastāstīja: ”Protams, ka avarējusī automašīna pēc negadījuma tika nogādāta policijas stāvlaukumā! Kā visos šādos gadījumos. Taču bojā gājušā jaunekļa tēvs avarējušo mašīnu no stāvlaukuma savāca un novietoja atpakaļ avārijas vietā. Kā savdabīgu pieminekli. Arī automašīnas numura zīmi pie koka piestiprināja.”

Diemžēl vīrietim, kurš avarējušo auto novietoja ceļmalā, par rīcības motīviem pajautāt vairs nevaram – viņš pirms vairākiem gadiem miris. 

Policijas darbinieks zina teikt, ka mašīnas vraks joprojām grāvī atrodas nevis tādēļ, ka pat ļaundariem neceļas roka zagt no lietas, ar ko bojā gājis cilvēks. Pēc policista teiktā vērtīgākais no automašīnas aiznests jau drīz pēc negadījuma. Nu grāvmalā ir tikai bezvērtīgu lūžņu kaudze.

Piever acis

Krustu uzstādīšana un citu piemiņas vietu izveide ceļmalās nemaz nav atļauta, tā ir pretlikumīga.

VAS ”Latvijas valsts ceļi” skaidro, ka bez saskaņojuma ar ceļu uzturētājiem 13,5 metru platā joslā (uz katru pusi no ceļa vidus) ir aizliegts uzstādīt jebkādus objektus. Uzņēmumā atzīst: ”Ja arī cilvēki nāktu un prasītu oficiālu saskaņojumu, viņi to tāpat nesaņemtu, jo ”Latvijas valsts ceļi” krustu uzstādīšanu ceļmalās neatbalsta.”

Uzņēmumā atgādina, ka priekšmetu novietošana ceļu zemes nodalījuma joslā bez atļaujas ir administratīvi sodāms pārkāpums, par ko fiziskajām personām var uzlikt naudas sodu.

Taču tajā pašā laikā atzīst, ka krustu uzstādītājiem un piemiņas vietu izveidotājiem sodus piemērot neplāno, jo uzņēmumā izprot tuvinieku sēras un pārdzīvojumus. Vien tuviniekiem vajadzētu krustus un piemiņas vietas labprātīgi demontēt.

Arī Latvijas Autoceļu direkcijas Ceļu satiksmes drošības dienesta Ceļu uzraudzības daļā atzīst, ka noraut uzliktās zīmes vai likvidēt piemiņas vietu nebūtu ētiski, līdz ar to šobrīd situācija ir nekontrolējama. Taču arī Ceļu uzraudzības daļā cer, ka piederīgie paši pēc kāda laika, atgūstoties no zaudējuma, sakops ceļa malu.

Taču, kā varam novērot, piederīgie to vis nedara. Piemēru ir daudz. Vraks pa ceļam uz Šķēdi, jau lieliem kokiem noaugusī piemiņas vieta autoceļa A9 malā netālu no Kalvenes u.c.

Arī Liepājas pilsētas pašvaldība uz vraku piever acis. Kā portālam atzina Liepājas pilsētas domes izpilddirektora vietnieks Didzis Jēriņš, līdz šim nav apsvērts jautājums par to, ka pašvaldība vraku varētu novākt.

Pirmkārt, kā norādīja izpilddirektora vietnieks, nav saistošo noteikumu, kuros šādi gadījumi būtu atrunāti: ”Šāda piemiņas vieta nav ne būve, ne reklāma.”

Otrkārt, kā skaidro D.Jēriņš: ”Šis gadījums nav viennozīmīgi vērtējams. Protams, viedokļi atšķiras, bet, manuprāt, šī vieta ir brīdinājums citiem satiksmes dalībniekiem. Un uzskatu, ka šāds brīdinājums strādā labāk, nekā plakāti.”

Tiesa, precedents, kad pašvaldība likvidē piemiņas vietu ir bijis. Un tepat Kurzemē. Ventspilī ziemā uz pilsētas centrālās ielas – Lielā prospekta – nositās 25 gadus vecs jaunietis. Liktenīgajā vietā tika izveidots nopietns memoriāls ar kapu svecēm, puķēm, sēru vainagiem un pat pie koka piestiprinātu svētbildi. Daudzi ventspilnieki par to sūdzējās, jo viņos tas raisīja negatīvas emocijas. Piekrītot, ka tas nav ētiski, pašvaldība organizēja piemiņas vietas novākšanu.

Krusta vieta – kapsēta

Atšķirīgi ir arī garīdznieku viedokļi. Kā portālam paskaidroja kāds pareizticīgo baznīcas pārstāvis, pareizticīgajiem tā ir pieņemts: uzstādīt krustu tajā vietā, kur dvēsele šķiras no ķermeņa.  

Liepājas Krusta evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītājs Mārtiņš Urdze šo jautājumu uzskata par divdomīgu: ”No vienas puses tas ir svarīgi bojā gājušā tuviniekiem. Tāpat tādējādi tiek dots brīdinājums citiem: padomāt, kā viņi brauc. Negatīvais aspekts varētu būt tas, ka šādu piemiņas vietu ir daudz. Līdz ar to brīdinājuma efekts zaudē savu. Tādēļ varbūt tiešām labāk aizgājušos pieminēt kapsētā.”

Striktāks ir Svētās Trīsvienības katedrāles dekāns Pēteris Kalks: ”Sīkāku analīzi motivācijā, kāpēc cilvēki to dara, nevarēšu sniegt, jo neesmu jautājis.

Bet es domāju, ka tas ir lieki. Es tam neredzu pamatojuma. Krustam īstā vieta ir kapsētā, kur bojā gājušais apbedīts.”

Tāpat kā P.Kalks domā CSDD Liepājas nodaļas priekšnieks Gvido Ķirsons. Viņš uzskata, ka krustiem un vērienīgām piemiņas vietām nav jābūt: ”Protams, ka bojā gājušā tuviniekiem notikušais ir traģēdija. Saprotams, ja nelaimes vietā tiek novietoti ziedi. Arī vēlāk, kādā atceres dienā. Bet krustiem vieta ir kapsētā. Iedomājieties, cik daudz krustu būtu ceļmalās, ja tie tiktu uzstādīti ik vietā, kur noticis kāds traģisks negadījums. Pārējiem autovadītājiem satiksmē būtu jāpiedalās, kā caur kapsētu braucot.”

Viņš tāpat aicina aizdomāties, ka izteikumi, ka piemiņas vietas ceļmalās autovadītājiem liek aizdomāties un būt uzmanīgākiem, ir tikai aisberga redzamā daļa. No vienas puses krusts ceļa malā liek garāmbraucējam aizdomāties, taču ir vēl otra puse:

”Autovadītājs lasa ikvienu ceļa malā esošo informāciju. Krusts viņa uzmanību var novērst no citas informācijas, darīt neuzmanīgāku.”

Īpaši slikti tas var ietekmēt jaunos vadītājus un  braucējus ar vājāku nervu sistēmu. Un rezultāts tad var būt gluži pretējs gaidītajam – atgādinājuma vietā braucējam var rasties papildu stress, kas var izraisīt ar negadījumu.” 

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz