Svētdiena, 5. aprīlis Vidaga, Aivija, Vija

Cūku mēris lavās aizvien tuvāk

Cūku mēris lavās aizvien tuvāk
Foto: liepajniekiem.lv
27.07.2018 07:09

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Kuldīgas novada Pelču pagastā, kas ir pavisam netālu no Liepājas un tai tuvumā esošajiem novadiem. Slimības dēļ saimniecībā Pelčos tiks likvidētas 20 mājas cūkas, informēja PVD Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Anna Joffe.

Viņa skaidro, ka PVD saimniecībā veiks ĀCM apkarošanas pasākumus, tostarp tiks likvidētas cūkas, kā arī uzsākta epidemioloģiskā izmeklēšana, lai noskaidrotu iespējamos vīrusa nokļūšanas ceļus novietnē.

Tā kā jau pērnā gada decembrī Āfrikas cūku mēris pirmoreiz konstatēts Saldus novada Šķēdes pagastā, Āfrikas cūku mēra izplatības kartē pirmā riska zona jeb karantīnas zona Liepājas pusi aptver arvien ciešāk – tajā iekļauti Sakas, Cīravas, Aizputes, Kalvenes, Nīkrāces un Zaņas pagasti. ”Tā ir buferzona starp slimības skarto teritoriju un tīro zonu,” skaidro PVD Dienvidkurzemes pārvaldes vadītāja Gunta Kapeniece.

Nupat Pelčos konstatētā saslimšana nozīmē to, ka 10 kilometru rādiusā ap saimniecību, kur konstatatēta saslimšana, ir noteikta karantīnas zona. Un tas savukārt nozīmē, ka 40 līdz 45 dienas no šīs zonas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne produkciju.

”Ja šajā karantīnas zonā ir kāds lielais cūkaudzētājs, viņam tas radīs ievērojamus ekonomiskos zaudējumus,” tā G.Kapeniece.

Bijušajā Liepājas rajona teritorijā līdz šim gan nav konstatēti saslimšanas gadījumi, PVD Dienvidkurzemes pārvaldes vadītāja spļauj pār kreiso plecu. Taču Kurzemē, tāpat kā citur Latvijā, jauni saslimšanas gadījumi gan meža, gan mājas cūkām tiek reģistrēti ik pa laikam, tāpēc pēc G.Kapenieces teiktā jo īpaši uzmanīgiem jābūt aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem.

”Jau ilgāku laiku divas reizes gadā PVD speciālisti apseko saimniecības un kontrolē tajās veiktos biodrošības pasākumus,” viņa stāsta: ”Aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.”

G.Kapeniece atzīst, ka modrību zaudēt nedrīkst ne mirkli: ”Tas, ka sērga konstatēta Kuldīgas novadā, apliecina tikai vienu: slimība tuvojas. Sitam pie galda un esam uzmanīgi…”

Arī mūspusē pēc viņas teiktā tiek pievērsta pastiprināta uzmanība drošības pasākumiem: ”Nepārtraukti! Biodrošība jāievēro jo stingri. Īpaši būtiski tas ir lielākās cūkaudzētavās, jo gadījumā, ja viens dzīvnieks ir inficēts, jālikvidē visi. Tāpēc īpašniekiem jāievēro pastiprināta drošība, jāizvērtē, ko ielaist fermā. Turklāt arī PVD inspektoriem īpašnieks var prasīt pārģērbties, pāraut kājas. Lielākās saimniecībās vēlams pat caur dezinficējošu dušu iet. Un obligāti ir dezinficējošie paklājiņi. Nevis vienkārši ar ūdeni samitrināti, bet patiesi ar dezinfekcijas līdzekli piesūcināti.”

PVD piemājas cūku turētājiem atgādina, ka vasaras mēnešos risks ienest vīrusu mājas cūku saimniecībās ir ievērojami lielāks – meža cūku barus ir kuplinājuši pavasarī dzimušie sivēni, tādējādi uzturot meža cūku populāciju un vīrusa klātbūtni dabā, savukārt pagalmos un pļavās, kurās meža cūkas mēdz ieklīst, zeļ zāle, kuru neapzinīgāks cūku turētājs kāro izbarot cūkām.

PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un atkārtoti atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi.

Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem – kategoriski aizliegts turēt vai laist cūkas ārā; nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji; nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki; cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.

Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes; pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.

Bet, ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

G.Kapeniece gan piebilst, ka Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem. Nāvējošs tas ir cūkām.

5 komentāri

2018-07-27 09:08

fifs: Nav nekāda cūku mēra. PVC uzdevums iznīcināt cūkaudzētājus, lai pēc tam varētu tirgot sintētisko gaļu

2018-07-27 10:18

Atbalsts: Pilnībā sen atbalstu pirmo kom., kad raksta un runā par šīs slimības vēršanos plašumā ! ! ! Žēl iznīcībai nolemto cūciņu cilvēku biznesa dēļ ! Fui un vēlreiz fui ! Jo tālāk, jo trakāk miljona dēļ uz ko ir spējīgi atbildīgie !

2018-07-27 11:11

ups: ... tas 'cūku mēris' esot afēra lielo cūkaudzētāju labā ES līmenī.....

2018-07-27 11:26

po: Tas mēris sen jau ir visā latvijā, tikai daudzi noklusē jo neviens negrib karantinas zonu savā teritorijā.

2018-07-27 11:35

nepārliecināti: Ja jau šito laiku nevar apkarot tādu epidēmiju kā cūku mēris ,nu tad jāsāk domāt vai valsts veterinārais dienests ir savu tiešo pienākumu atbildīģs veicējs! Kaut kā jocīgi sanāk,meža cūkas čato pa mežu baros ,aplipināšanas iespējas un realitāte salimt ir daudzreiz iepējamāka,bet mežā visi veseli kā rutki,bet saimniecībās,kur visi brīdināti ievērot maksimālus piesardzības pasākumus, veterināri neko nevar,padarī vai apzināti uzšūmē traci par aizvien jaunām draudu situācijām! Neticu,ka tas ir kontrolēts un prasīts no Eiropas savienības vadības.Gan jau redzēsiet ,ka visas mazās fermas būs "nokārtotas",gan jau kaut kur uzplauks Latvijā kāds lielbizness ! Nu ,ja tas būtu cūku mēris,un tik ilgi to Latvijā tiešām nevarētu apkarot,tad pa visu šo garo laiku jautājums jau sen būtu izskanējis aizvalsts robežām Eiropas līmenī un Latvijā jau sen būtu noteikti stingrākie pasākumi visu pārējo cūku saimniecību dezinfikcijai un kontrolei.! Ir taču bijušas situācijas un gadījumi! Bet šoreiz pa kuso!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli