Trešdiena, 30. septembris Menarda, Elma, Elna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dace Markus: Tas ir ārkārtīgs gods! Ļoti, ļoti liels gods!  

Dace Markus: Tas ir ārkārtīgs gods! Ļoti, ļoti liels gods!  
Foto: liepajniekiem.lv
12.03.2019 07:12

liepajniekiem.lv

Liepājas Universitātes rektore, profesore, vadošā pētniece Dace Markus titulam ”Gada liepājnieks 2018” nominēta par ieguldījumu izglītībā un zinātnē.

Šā gada 15.janvārī Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Senāts apstiprināja balvu ekspertu komisiju lēmumus un piešķīra LZA vārdbalvas un balvas jaunajiem zinātniekiem. Kārļa Mīlenbaha balva (kopā ar Rīgas Latviešu biedrību) par praktisku devumu latviešu valodniecībā tika piešķirta LZA īstenajai loceklei Dacei Markui par monogrāfiju  ”Prognozējamā neprognozējamība. Bērnu valoda Latvijā”.

Monogrāfija ”Prognozējamā neprognozējamība. Bērnu valoda Latvijā” ir turpinājums Daces Markus grāmatām par bērnu valodu – ”Bērnu valoda: no pirmā kliedziena līdz pasakai” (2003) un ”Bērns runā kultūras pasaulē” (2007).

Autore risina vairākus būtiskus bērnu valodas attīstības jautājumus, piemēram: ”Kāda ir latviski runājošu bērnu valodas sistēmas izpratne? Kā bērni cenšas apgūt valodas elementus un to funkcijas? Kādus runas vienkāršošanas paņēmienus izmanto bērni, ja neprot izrunāt kādu skaņu? Kā bērnu valodā izpaužas viņu asociācijas?” Bērnu pasaules uztveri un valodas piemēru bagātību ilustrē grāmatā ievietotie bērnu zīmējumi.

D.Markus atzīst: ”Tas ir ārkārtīgs gods! Ļoti, ļoti liels gods! Sevišķi man, jo neesmu kurzemniece. Apraudāties varētu. Tieši tādas ir manas izjūtas. Un liels pārsteigums tas bija.

Zināju, ka man par trešo grāmatu 4.aprīlī pasniegs Kārļa Mīlenbaha balvu, bet to, ka esmu izvirzīta Gada liepājnieka titulam, gan negaidīju. Dzenu pēdas, kuri ir pieteicēji. Zinu, ka ne viens vien, bet nestāsta.”

Runājot par 2018.gadu kopumā, viņa atzīst, ka tas bijis piesātināts: ”Ļoti enerģisks, piepildīts ar visdažādākajām darbībām. Ar saimniecības sakārtošanu un ēkas uzlabošanu. Jau izskanēja, ka esam sapucējuši savu māju.”

”Un ļoti intensīvi sākās projekti,” D.Markus stāsta: ”Gan kvalifikācijas celšanas kursi pedagogiem, gan pārvaldības sistēmas uzlabošanā, gan jaunu programmu radīšana utt. Nenormāli strādājām. Viss kolektīvs. Tik straujš darbs vēl nekad nav bijis.”

”Un paralēli tam bija jāpabeidz grāmata,” viņa smejot piebilst: ”Protams, ka klāt bija jāņem nakts stundas. Bet nu jau īrēju dzīvokli Liepājā, tad jau varu to arī atļauties. Trešā grāmata arī tika rakstīta Liepājā! Pie jūras!”

Universitātes ēka sakārtota, bet darbs pie projektiem gan turpinās arī šogad: ”Turpinās visi pērn aizsāktie projekti, bet ir vēl viens ļoti liels projekts. Startējām arī valsts pētījuma programmā ”Latviešu valoda”. Liepājas Universitāte ir vadošā Latviešu valodas apguves apakšprojektā. Strādājam kopā ar Latvijas Universitātes Matemātikas institūtu, jo veidojam arī datorfokusus. Tāpat partneris ir Rēzeknes akadēmija.”

”Pateicoties šīm darbībām, esam izveidojuši pilnīgi jaunu pētnieku grupu Liepājas Universitātē,” viņa turpina: ”Tā sadarbībā ar bērnudārziem pēta gan mazu bērnu valodu Kurzemē, Latgalē un Rīgā. Lai būtu gan dialektu, gan krievu valodas ietekme, lai mēs redzētu, vai bērni ir gatavi startēt 1.klasē. Otrs mums ir vidusskolēni. Arī Kurzemē, Latgalē un Rīgā veicam analīzi pērnā gada eksāmenu darbiem. Būs arī pilnīgi jauns valodas korpuss, proti, visi darbi būs ievadīti elektroniski. Trešais virziens ir ārzemju studenti – kā viņiem veicas ar latviešu valodu.”

”Nedaudz būs arī pozitīvās pieredzes stāsti no ārzemju latviešiem, kas ir saglabājuši latviešu valodu. Kāda bijusi motivācija, kādas – metodes. Un, protams, būs rekomendācijas skolotājiem, zinātniskie raksti, dažādi referāti. Pēc trim gadiem es sagaidu šai virzienā bagātu ražu.”

22 komentāri

2019-03-12 07:17

Nekaunīgi un negodīgi: Šis gan ir reāls humors! Ja kāds kaut ko nav pelnījis, tad tieši šī persona! Gada liepājnieka balva iedota par to parodiju, par ko kļuvusi Liepājas Universitāte? Ar katru gadu arvien dziļākā un dziļākā purvā krīt, bet pilsēta viņai vēl balvu iedod.

2019-03-12 07:29

Vārds Uzvārds.: nu par ko šai dāmai, to tiešām nesaprotu. Universitāte jūk un brūk kopā, Liepājas profenes iir populārākās par šo iestādi, bet dāmai vēl iedod titulu, lai turpina dzīvot savā burbulī.

2019-03-12 07:35

Liepājnieks sirdī: Students: Tas ir ārkārtīgi nepelnīts apbalvojums. Ļoti, ļoti nepelnīts!

2019-03-12 07:38

Vārdam Uzvārdam: Paskaties kādi citi šogad apbalvoti un sapratīsu, ka šis apbalvojums kļuvis par parodiju un apkaunojumu. Par reāliem nopelniem no visiem 15, tur ir tikai ārsts, pārējie aiz matiem pievilktu, pašai komisijai vien zināmu iemeselu dēļ. Bet tikai ne par reāliem un nozīmīgiem nopelniem Liepājas labā. Tagad jau dod pat pašvaldības darbiniekiem, ka viņi atnākuši uz darbu un dara to par ko viņiem algu maksā.

2019-03-12 07:51

kukainīc: Šogad NAV neviena apbalvojuma, kas būtuievērības cienīgs. Iedod atzinību kultūras pārvaldes ierēdnim par strādāšanu savā darba vietā un ikdienas uzdevumu pildīšanu, Liepājas Universitātei par vājākās augstskolas slavu Latvijā. Kur mēs dzīvojam? Sūnu ciemā?

2019-03-12 08:31

Janka: Apsveicu rektores kundzi ar apbalvojumu!

2019-03-12 09:12

Any: Skarba kundze izskatàs.Varbùt ka tie kuri te viñu kritizè pazìst labàk?

2019-03-12 09:57

mudzis: Bet KAS jums, mūžam neapmierināmie, liedz pieteikt savas sievasmātes, sievas, u.c. Tas taču nav aizliegts, pieteikumu var iesniegt jebkurš!

2019-03-12 10:42

Nu: Gribētu dzirdēt faktus un pamatojumu tai universitātes it kā krišanai

2019-03-12 10:43

Annike: Tie ir slimy cilvèku murgi.

2019-03-12 11:19

Rasmuss: Līdz šim domāju, ka uzvārds Markus latviešu valodā nav lokāms, bet liepājnieki ir spējuši iet tālāk...

2019-03-12 11:52

tā pat: Tā pat ir arī pagastos un novados. Reizēm tiešām šķiet ,ka tituls tiek dots pagasta darbiniekiem ,kas atnāk uz darbu. Vai ir apbalvojamo vidū arī skolotāji,ģimenes,kurās ir vairāk par 3 bērniem ,kuri labi mācās?Vai cilvēki ,kas savā brīvajā laikā dara sabiedrībai noderīgu bez atalgojuma?Šķiet,ka šādu titulu tikai ik pa 2 gadiem varētu izvērtēt.Citādi sanāk tā,ka vienā rokrakstā par vienu personu ir vairākas anketas.

2019-03-12 11:58

Un: Kāds reitings šai skolai ir Latvijas augstskolu vidū? Vai šī skola ir viena no pieprasītākajām Latvijā? Par ko šī nominācija?

2019-03-12 12:04

>to Rasmuss: Esi bijis atpalicis visu laiku. Nu beidzot uzzināji, ka latviešu valodā lietvārdi un personvāŗdi ar galotni -us ir lokāmi.

2019-03-12 12:56

EsEsEs: Miļie zākātāji! Lūdzu, atnāciet ekskurijā uz augtskolu un apskatieties, kā tā mainās un cik loti daudz jau ir uzlabots! Jā, protams, problēmu augstākajā izglītībā ir ļoti daudz, bet ko var gribēt pie šāda finansējuma?

2019-03-12 14:06

mordanga: Latvijā ir tik daudz stulbuma, ļaunuma, nelietības, pavirša darba, personību lielummānijas....MURGS! Bet Liepājas Universitātei-gods un slava.Tie nabaga cilvēki,kuri tur vēl strādā par kapeikām un veido Latvijas zinātni.Godīgi? Apbrīnoju!!!! Es no turienes aizmuku, nespēju to mūžīgā finansējuma trūkumu paciest.Protams,mana sirds vienmēr piederēs Kārlim Dobelim, bet šī rektore ir LABA.

2019-03-12 14:27

to Rasmuss: Ar domāšanu vien ir par maz, vajag arī zināt!

2019-03-12 16:55

Ruta Melhere: Dace Markus ir brīnišķīgs,gudrs cilvēks.Zinu daudzus studentus,kuri agrāk arī pie viņas mācījušies, un visi ir ļoti labās domās par viņu.Neapmierināti ir tikai tie,kuri nav apbalvoti.

2019-03-12 17:58

sašutums: šausmas, par ko apabalvojums? par to, ka jauniešiem ir apkaunojoši studēt derevņas līmeņa augstskolā?

2019-03-12 21:07

Jā: Tiem, kas ir gudri un brīnišķīgi cilvēki, tak jādod goda nosaukums.

2019-03-12 22:34

Piich: Pati Dace uzstāj, lai viņas uzvārds tiek locīts uz MARKUJ...reiz nācās pateikt MARKUSAI...uhhh, dabūju dzirdēt, ka es pilnīgā nulle : D īstenībā jau baigi riebīgs cilvēks, bet tāds jau tik tiek saulītē!

2019-03-12 23:24

Andris: Šausmas par ko viņai?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
 3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

 1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz