Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Diendusa “dārziņā”. Kam to vajag?

Mazajiem ķipariem miegs ir ļoti svarīgs, par to šaubu nav. Bet viņi aug, un līdz ar to stundu daudzums, ko jāatvēl gulēšanai, mazinās. Tomēr mūsdienās bērnudārzos joprojām ir jāguļ visiem, arī lielajiem bērniem. Tā vienmēr ir bijis. Tomēr daļa vecāku ar to nav mierā, jo uzskata, ka tas nav vajadzīgs, tā ir bērna “mocīšana”, liekot viņu gulēt, ja viņš to nevēlas, un rosina tradicionālai diendusai meklēt alternatīvas.

Diendusa “dārziņā”. Kam to vajag?
Cieši aizžmiegt acis, cerībā, ka tas ko līdzēs, un aizmigt izdosies. Daudziem pieaugušajiem bērnībā piedzīvotā obligātā gulētiešana, kad itin nemaz negribas, spilgti palikusi atmiņā, un ne patīkamā. (Foto: pixabay.com)
Cieši aizžmiegt acis, cerībā, ka tas ko līdzēs, un aizmigt izdosies. Daudziem pieaugušajiem bērnībā piedzīvotā obligātā gulētiešana, kad itin nemaz negribas, spilgti palikusi atmiņā, un ne patīkamā. (Foto: pixabay.com)
06.10.2023 06:02

Liena Rimkus, Ligita Kupčus-Apēna

"Kurzemes Vārds"

Arī “Kurzemes Vārda” uzrunātie speciālisti uzskata, ka būtu jāmeklē kompromisi, kas apmierinātu bērnu dažādās vajadzības un ļautu izvairīties no izglītības iestāžu un vecāku viedokļu sadursmēm.

Gribētu diendusu likvidēt

“Man nav neviens jāpārliecina vai kāda priekšā jātaisnojas, ja viedoklis nesakrīt. Es uzskatu, ka lielajiem bērniem bērnudārzā diendusa nav jāguļ. Cik zinu, tad Zviedrijā, Anglijā un daudzās citās valstīs šāda nosacījuma nav jau sen. Kādēļ pie mums tik ļoti pie tā turas?

Mani bērni ziemā un tumšajā gada laikā iet gulēt ap pulksten 20–21, līdz ar to viņiem nav nekādu problēmu piecelties pulksten 7 no rīta un nesteidzīgi, ar prieku sataisīties uz skolu un dārziņu. Jūtas brīnišķīgi visu dienu. Man tas liekas pilnīgi normāli.

Šobrīd notiekošās diskusijas ir tieši par piecus un sešus gadus veciem bērniem. Protams, ja piecgadīgais vēlas gulēt diendusu, lai guļ, bet, ja neguļ, jāsaprot, ka arī tas ir normāli un nevajag spiest gulēt vai likt pavadīt laiku gultā, drīkst arī palasīt grāmatu vai kaut ko citu padarīt.

Tā vienkārši sēdēt gultā divas stundas, ja nenāk miegs, grūti būtu jebkuram cilvēkam, ne tikai bērnam. Man tiešām to bērnu žēl,”

savu nostāju pauž Anna Kalita, daudzbērnu mamma.

Liepājniece Ina Ormane priecājas, ka bērns jau iet skolā un par šo vairs nav jādomā, tomēr laikā, kad atvasīte gāja dārziņā, obligātās gulēšanas dēļ mamma izlēmusi savu bērnu no izglītības iestādes ņemt ārā ap pusdienlaiku, pirms diendusas.

“Citādāk viņš vispār negribēja iet uz bērnudārzu. Man šķiet pilnīgi normāli, ka ne visi bērni guļ diendusu, nav taču visi vienādi.

Dārziņš gan mums bija ļoti labs, audzinātājas foršas, domāju, ka tā drīzāk ir sistēmas vaina, jo diendusas laikā ir tikai viena audzinātāja, kura sēž pie bērniem telpā, kur viņi guļ.

Tāpēc tīri fiziski nebija, kas pieskata tos bērnus, kuri negrib gulēt un varētu klusām paspēlēties vai pazīmēt otrā telpā. Un tad nu tam manam septiņgadīgajam, kurš diendusas negulēja jau kopš trīs četru gadu vecuma, nācās sēdēt gultiņā, kaut vai ar acīm vaļā, atpūsties. Viņam tas ļoti nepatika, tāpēc meklējām kompromisu,” atminas mamma.

Viņasprāt, nav pareizi tik lieliem bērniem likt gulēt, viņiem tas ir nevajadzīgs stress, turklāt skolā tāpat diendusas negulēs.

Ina uzskata, ka risinājums būtu vieglāk rodams, ja izglītības iestādēs būtu vairāk darbinieku.

Zaigas atvases gan saskārušās ar labu pieredzi šajā ziņā, te gan būtiski atzīmēt, ka tā ir privātā izglītības iestāde.

“Mūsu dārziņā ir nerakstīts noteikums, un bērni to ļoti labi zina – dienā, kad tev paliek seši gadi, tu pats drīksti izvēlēties gulēt vai negulēt diendusu. Tad miega laikā var iet uz blakus telpu un ar audzītes palīgu paspēlēties, pakrāsot utt.

Ziniet, kā viņi gaidīja to dienu? Puika, atgriezies dārziņā pēc dzimšanas dienas svinībām, lepni paziņoja, ka no šīs dienas viņš ir lielais un drīkst negulēt. Man liekas, viņam bija svarīgi to saprast un apjaust, ka tās ir viņa tiesības izvēlēties.

Pirmo nedēļu nāca mājās pārguris, ne cepts, ne vārīts vilka līdz vakaram, tomēr pierada.

Man kā mammai tas liekas pareizi, jo skolā būs daudz citu lietu, pie kurām jāpierod, labāk, lai bez diendusas jau prot iztikt. Turklāt tas viņiem iemācīja daudz ko citu – cienīt mazāko draugu miega stundas, klusām paspēlēties savā starpā, arī tas ir vērtīgi.

Bet vispār esmu mamma, kura līdz bērnu piecu gadu vecumam pret diendusām izturējās ļoti strikti, gulēt bija jāiet arī brīvdienās. Esmu pārliecināta, ka režīms bērniem ir vajadzīgs,” pieredzē dalās divu bērnu mamma.

Liene un Inese stāsta, ka līdzīgi notiekot arī Dānijā un Zviedrijā, kur bērnus īpaši gulēt neliek vai arī to miega laikus saskaņo ar vecākiem.

Kāda no mammām atzīst, ka pati ar šausmām atceras piespiedu diendusas četru piecu gadu vecumā. “Es nekad nevarēju aizmigt, vārtījos pa gultu, un laiks vilkās tik lēni!” atceras Liene.

Daži vecāki gan bažījas, ka tad jau neatlikšot laika, ko pavadīt kopā ar bērnu, jo, ja viņš dārziņā neguļ, tad sāk miegoties jau septiņos vai astoņos vakarā. Ja vecāks no darba mājās atgriežas vien pulksten sešos, kas tur vairs atliek?

Tas tikai lieku reizi pierāda, ka katrs gadījums ir individuāls un ne vienmēr visiem der viens modelis.

Nav iespēju negulētājam veltīt laiku

“Bērns atrodas gultiņā, audzinātājas ļauj viņam klusiņām čubināties, palasīt grāmatiņu, ar viņu tiek sarunāts, ka netraucēs pārējiem, un paskaidrots, kāpēc viņš nevar atrasties pie galda vai spēlēties uz paklāja,” pirmsskolas izglītības iestādes “Sauleszaķis” vadītāja Liene Pētersone stāsta, kā viņas vadītajā iestādē rīkojas situācijā, ja bērns neguļ.

Vecākiem netiek uzlikts par pienākumu tādēļ bērnu izņemt ātrāk. No viņas sacītā izriet, ka bērnudārzs ir pretimnākošs diendusas jautājumā.

“Mēs rēķināmies ar to, ka vecāki strādā. Un viņiem arī ir jāplāno sava diena,”

skaidro L. Pētersone.

Sagatavošanas grupā, kur iet sešgadīgie, tūliņ jau skolēni, ir daži bērni, kuri “tiešām negrib gulēt”. “Ja vecāki mums apstiprina, ka arī mājās diendusa netiek gulēta, mēs izstāstām, kā šo situāciju risinām bērnudārzā, un viņiem pretenziju nav,” saka L. Pētersone.

Neviens bērnam klāt nestāv un strikti nenorāda, ka jāguļ. “Tā tas nenotiek. Bet bērnam ir jāatrodas gultiņā, viņam ir iespēja, piemēram, grāmatiņu paskatīties, palasīt. Tiek izstāstīts, ka arī viņam mazliet jāatpūtina mugura, kājiņas, lai spēks pēc tam darboties tālāk.”

L. Pētersone skaidro, ka dārziņā nav pieļaujams, ka bērns varētu kaut kur norobežoties, būt viens, kamēr pārējie guļ. “Kā zināms, bērnus nevaram atstāt vienus.

Un mums nav tādas greznības kā lieks cilvēks, kurš varētu, piemēram, zālē vai kaut kur citur ar bērniņu, kurš neguļ, darboties,”

atzīst dārziņa vadītāja.

Gulēšanas laikā bērnudārzā ir abi pedagogi – kamēr viens veic plānošanu, gatavo materiālus, pilda dokumentāciju, otrs atrodas kopā ar bērniem un vai nu palīdz iemigt, vai pieskata to, kurš lasa grāmatu, vai piekārto grupas telpu.

L. Pētersone stāsta, ka lielākā daļa sešgadīgo tomēr guļ, varētu būt tikai trīs bērni, kuri tiešām neaizmieg. “Viņiem diena ir dinamiska, un bērni ir noguruši,” skaidro vadītāja.

Pirmsskolas izglītības pedagoģei Evai, kura patlaban strādā pašvaldības bērnudārzā, ir bijusi darba pieredze privātā bērnudārzā, un tur nav bijis noteikums vecāko grupu bērniem obligāti gulēt diendusu.

“Man bija gan tie, kas tieši togad beidza, gan arī gadu jaunāki. Miers bērnam tomēr ir vajadzīgs. Es praktizēju tā: ja bērns negribēja gulēt, tad varēja negulēt, bet jābūt mieram un klusumam, lai arī viņš pats mazliet atpūstos. Visas dienas garumā ir notikumi, piedzīvojumi, kas emocionāli nogurdina.

Varēja redzēt, ka jaunākajiem bērniem izteikti nāca miegs, viņi bija vairāk saguruši.

Mums bija arī gadījumi, ka viņi aizmiga, ja dienas pirmā puse, rīta cēliens bija piesātināts notikumiem, piemēram, teātra apmeklējums, pārgājiens.”

Šī kārtība iepriecināja bērnu vecākus, novērojusi Eva. “Patika, jo vakaros pusdeviņos, deviņos bērnu mājās vakarā varēja mierīgi nolikt gulēt,” skaidro pedagoģe. “Ir loģiski, ja bērns dārziņā guļ diendusu, tad automātiski pabīdīsies bērna aizmigšanas laiks uz nakti.”

Vecākiem šī kārtība patikusi arī tādēļ, ka dažkārt vienos, pusdivos viņi braukuši uz dārziņu bērnam pakaļ, jo jāved uz sporta nodarbībām vai pulciņiem.

Sagaida pusnakti nomodā

Epilepsijas un miega medicīnas centra (BKUS) miega speciāliste, pediatre Marta Celmiņa atzīst, ka nav īsti tāda jēdziena kā “obligāti” vai “neobligāti”, ja runājam par diendusām, tomēr bērniem līdz piecu sešu gadu vecumam fiziski diendusas esot nepieciešamas.

“Protams, ir bērni, kuriem arī pēc trīs četru gadu vecuma vairs nav vēlmes gulēt diendusu, tieši šī iemesla dēļ pēdējā laikā ir aktivizējušies vecāku jautājumi par to, kādēļ bērnam spiež gulēt. Vēl šonedēļ pie manis bija mamma, kuras bērnam liek gulēt dārziņā.

Viņas raizes bija par to, ka mājās bērns nekādi nespēj iemigt līdz pusnaktij. Bērniem ir ļoti dažāda nepieciešamība pēc miega,”

uzsver M. Celmiņa.

Speciāliste apstiprina, ka citās valstīs, piemēram, Lielbritānijā, patiešām šādas prasības nav, tur arī trīsgadīgie neguļ diendusu, un vērš uzmanību uz to, ka arī Latvijas likumdošanā nav teikts, ka bērnam pirmsskolas izglītības iestādē obligāti būtu jāguļ.

“Normatīvajos dokumentos nav minēta diendusa, bet gan atpūtas brīdis, ko iestāde organizē pēc saviem ieskatiem. Tā var būt vienkārši klusā stunda, kuras laikā bērni mierīgi spēlējas, atpūšas un neskrien.

Miega poliklīnikā ne reizi vien vecāki vēršas ar sūdzībām, ka bērns naktī nevar aizmigt, jo dārziņš nespēj ne telpu, ne personāla ziņā nodrošināt kādu alternatīvu gulētiešanai,” pārliecinājusies speciāliste.

Teju visi vecāki zina, ka vien retais bērns labprātīgi pats piesakās iet pagulēt, lielākoties tas ir īpašs rituāls, ko ievēro visa ģimene. Tieši šī iemesla dēļ būtu svarīgi radīt gulētiešanai pozitīvu gaisotni.

Vecāki satraucas, vai šāda piespiedu atrašanās gultā vairāk nekā stundu vai pat divas bērnam priekšstatu par saldo miedziņu nesabojās uz visiem laikiem.

“Taisnība ir tajā, ka gulta domāta tikai miegam. Kā bērniem, tā arī pieaugušajiem būtu jāievēro, ka gultā nevajag spēlēties, strādāt utt.

Ideālā gadījumā pedagogi ar bērniem varētu vienoties, ka bērni pasēž gultiņā, kamēr pārējie aizmieg, un tad klusītēm drīkst izkāpt no gultiņas un paspēlēties,” iesaka miega speciāliste.

Tas, ko vecāki var darīt no savas puses, ir ievērot mājās bērnam piemērotu miega režīmu un stingri pieturēties pie tā, savukārt ar pedagogiem, kuri rūpējas par atvasi ikdienā, izrunāt to, kādas alternatīvas varētu piemeklēt dienas vidus atpūtai tiem bērniem, kuriem papildus miega stundas nav nepieciešamas.

Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības kontroles nodaļas vadītāja Ilona Drišļuka apstiprina M. Celmiņas sacīto, ka MK noteikumi Nr.890 nosaka, ka pēc pusdienām bērniem ir jānodrošina atpūta. “Bet nekur nav minēts, ka tā ir gulēšana,” atzīmē I. Drišļuka.

“Atpūta pēc pusdienām ir pieļaujama kā brīvais laiks vai kāda cita mierīga aktivitāte, un tai nebūt nav jābūt gulēšanai, pat normatīvi neregulē to, ka obligāti jābūt gultai. Tikpat labi viņš var rotaļu zonā uz spilveniem atpūties, grāmatas lasīt, darīt kaut ko tamlīdzīgu.”

Kārtību, dienas režīmu, aktivitāšu plānu iestādē nosaka vadītājs vai dibinātājs.

Diendusas ir sistēma, ko iespējams lauzt, uzskata I. Drišļuka. “Tas ir kopīgi jāpieņem un jāsāk mainīt, jāpārkārtojas, un tad jau viss aizies,” viņa iedrošina, lai gan piebilst, ka sākotnēji tas var šķist ļoti grūti. “Bet dzīve mainās, bērni mainās, un ir jāiet līdzi šīm izmaiņām.”

Piedāvāt alternatīvu atpūtas veidu

Mārtiņš Iltners, Klīniskais un izglītības psihologs

– Kā obligāta gulētiešana ietekmē bērnu?

– Lai arī aktuāli pētījumi rāda, ka diendusa bērnudārzā atstāj pozitīvu iespaidu uz bērna atmiņas spējām, mācīšanos un emocionālo labklājību, tomēr šajā jautājumā būtiski ņemt vērā arī katra bērna individuālās temperamenta iezīmes un atšķirības attīstības ziņā, kas var izteikt to, cik daudz bērnam nepieciešams miegs diennakts laikā.

Optimāli šī vecuma bērniem diennaktī ir nepieciešams gulēt ap 10 stundām, ieskaitot īsas snaudas. Taču tas nenozīmē, ka tām obligāti jābūt ilgstošākām diendusām.

Uzstājība drīzāk var būt šķērslis emocionāli ciešāka kontakta veidošanai ar bērnu, jo bērnam ir svarīgi justies saprastam un uzklausītam.

Ja bērns nevēlas gulēt diendusu, tad var piedāvāt kādu alternatīvu atpūtas veidu, piemēram, mierīgi apskatīt kādu grāmatu.

Šāds sadarbības modelis varētu kalpot par atbalstu pozitīvas uzvedības veicināšanai, pretstatā uzstājībai – tādi, iespējams, provocējot nevēlamu uzvedību.

– Ievērot režīmu vai ļaut bērnam lemt pašam?

– Bērniem šajā vecumā ir svarīgs skaidrs dienas režīms, plāns, pēc kura vadīties. Tas viņiem palīdz.

Bērnam ir jābūt skaidri saprotamai secībai, kad dienas laikā būs aktivitātes, kad mācīšanās, kad atpūta, kad ēšana. Reizēm bērniem pat sagatavo ilustratīvas kartītes ar dienas plānu.

Lielāku vaļu var atvēlēt tieši aktivitātēm, kur bērns var attīstīt savu fantāziju un kreativitāti.

– Vai nospraustas robežas ļauj bērniem justies droši?

– Atkārtošos, bērns var justies droši, ja tiek ņemtas vērā viņa individuālās temperamenta un attīstības iezīmes. Vienmēr nāks par labu, ja viņš tiks uzklausīts un nepieciešamības gadījumā būs piedāvāts alternatīvs variants, piemēram, diendusas gulēšanai, ja bērns to nevēlās.

Svarīgi arī izprast katru situāciju detalizētāk – kādi ir iemesli, kādēļ bērns kaut ko nevēlās? Ko viņš tā vietā gribētu darīt? Ne mazāk svarīgi – kādas ir iespējas to nodrošināt?

– Kad bērniem būtu jāpiedāvā iespēja izvēlēties?

– Izvēles iespējas noteikti var dot mācīšanās procesā un aktivitātēs. Pedagogs var piedāvāt vairākus uzdevumus un aktivitātes, ļaujot bērniem izvēlēties, piemēram, balsot par to, ko viņi vēlas darīt. Iespējams, salikt pat savu uzdevumu secību. Tas ļaus viņiem sajusties uzklausītiem.

Taču stingri jāpieturas pie iekšējās kārtības noteikumiem un to ievērošanas – cieņa vienam pret otru.

Arī šajā ziņā bērniem ir būtiskas īsas, skaidras un konkrētas norādes. Līdzīgi kā dienas plāns – režīms.

Uzziņai

“Miega normai” ir plašas variācijas:

1–3 gadi. Lielākoties šajā vecumā bērni guļ 9–16 (vidēji 11–14) stundas diennaktī, ieskaitot diendusas.

Pusotra gada vecumā bērni lielākoties guļ tikai vienu diendusu pēcpusdienā, bet tā ir samērā gara – 1,5–3 stundas. Daži bērni turpina gulēt divas īsākas diendusas;

3–5 gadi. Šajā vecumā bērni guļ vidēji 10–13 stundas, ieskaitot diendusas. Gulēto stundu skaits bērniem var atšķirties, tādēļ par to nevajag satraukties, ja bērns jūtas labi.

Novirzes no parastās ikdienas rutīnas, slimība, stress (piemēram, uzsākot dārziņa gaitas), emocijas, jauni iespaidi – tas viss var ietekmēt miegu;

6–12 gadi. Šajā vecumā bērniem ir nepieciešamas 9–11 stundas miega. Tomēr, ņemot vērā dažādus apstākļus, arvien biežāk bērni guļ par maz. Lielākoties tas ir pārmērīgas noslodzes un viedierīču dēļ.

Bērni, kas guļ par maz, dažkārt var būt nepaklausīgi un agresīvi. Šajā vecumā (it sevišķi mazākiem bērniem) nepietiekams miega daudzums izpaužas kā hiperaktivitāte, nevis miegainība.

Dažkārt pat papildu 30–60 minūtes miega uzlabo bērna garastāvokli un uzvedību.

Avots: veselapasaule.lv

Es domāju tā: Cik liela brīvība jādod pirmsskolas vecuma bērnam?

Uldis Akselrods – uzņēmējs:

– Man ir piecas meitas, un mans uzskats, ka vecākiem ir jānosaka robežas, kas jāievēro. Bērni, protams, visu laiku cenšas šīs robežas testēt, pārbīdīt pa savam. Brīvībai jābūt tādai, lai bērns pats nekļūst apdraudēts. Bērnudārzā, kurā gāja jaunākā meita, ja kāds kategoriski atteicās gulēt, tad nespieda to darīt. Vairums gulēja, jo tas bija forši

Ivita Pūķe – sociālā darbiniece:

– Sarežģīts jautājums, jo daudz kas atkarīgs no paša bērna. Visatļautību, protams, nedrīkst pieļaut, bet daudz kas atkarīgs no vecuma. Zinu, ka bērnudārzos Skandināvijā bērnus neliek gulēt. Ja bērns neguļ pa dienu, viņš ātrāk un vieglāk aizies gulēt vakarā mājās. Ir bērni, kuriem nav nepieciešams miegs pa dienu.

Vineta Meijere – strādā:

– Kāda tur brīvība, jo bērnam jābūt vecāku uzraudzībā un kontrolē. Bērns taču vēl neapzinās, kas labs, kas slikts. Ja katru dienu viņš prasīs limonādi, tad vecāki to dos? Gulēšana ir dabisks process, un jāguļ tad, kad gribas to darīt, nevis kad vajag. Tad jau arī var pieprasīt, lai uz poda iet tad, kad kāds to izdomā, nevis kad patiešām gribas.

Gvido Jansons – tētis:

– Kad sešu gadu vecumā gāju dārziņā, es negulēju un tēvs man brauca pakaļ jau pulksten vienos. Bet visiem nav tādu iespēju. Tagad manai meitai divi gadi, un viņa ļoti labprāt pa dienu iet gulēt kopā ar pārējiem bērniem. Guļ visi. Ja mazie neguļ, viņi paliek niķīgi, nepaklausīgi. Meitai vieglāk aizmigt dārziņā, nevis mājās.

Lāsma Krakupe – strādā:

– Visam jābūt saprāta robežās, protams, ļaujot arī bērnam pašam domāt, pieņemt kaut kādus lēmumus un arī kļūdīties. Divi vai seši gadi tomēr ir atšķirība. Visatļautība labu nenes, kaut kādam režīmam ir jābūt. Ja negrib gulēt dārziņā, tad vispirms jāizvērtē, kādi tam patiesie iemesli, cēloņi.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz