Otrdiena, 28. janvāris Spodris, Kārlis

Draudzes lūdz palīdzību valstij

Draudzes lūdz palīdzību valstij
Izmantojot sakrālā mantojuma programmas dotos 70 000 eiro un pašvaldības piešķirtos 20 000 eiro, pērn Svētās Trīsvienības pareizticīgo baznīcai bija iespējams restaurēt zvanu torņa jumta segumu un torņa fasādi, bet drūpošo ārsienu atjaunošanai draudze lūdz NMPK atbalstu šogad. (Foto: Egons Zīverts)
13.01.2020 07:00

Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Vairākas Liepājas draudzes pieteikušās sakrālā mantojuma finansēšanas programmai, lai turpinātu atjaunot baznīcas – valsts kultūras pieminekļus, “Kurzemes Vārds” uzzināja Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldē (NKMP).

Palīdzību valstij lūdz gan Liepājas Lutera baznīca, gan luteriskā Svētās Trīsvienības katedrāle, gan arī Svētās Trīsvienības pareizticīgo baznīca, pastāstīja NKMP Kultūras mantojuma politikas daļas vadītāja vietniece Agnese Rupenheite. Lutera baznīcas draudze vēlas turpināt atjaunot dievnama jumta segumu. Svētās Trīsvienības katedrālei nepieciešami papildu līdzekļi restaurācijai. Svētās Trīsvienības pareizticīgo baznīca vēlas restaurēt fasādes. Atsevišķiem šo ēku atjaunošanas darbiem bija piešķirti līdzekļi arī 2018. gadā, kad tika izveidota sakrālā mantojuma programma ar valsts budžeta naudu.

Drīz baznīcām valsts dos otro iespēju izmantot šo programmu, taču 2020. gada programmā ir divreiz mazāk naudas – vien pusmiljons eiro. Toties pieprasījums daudz reižu pārsniedz programmas iespējas. Atbalsta pieprasījumus iesniegušas konfesijas, pēc saviem ieskatiem veidojot atjaunojamo kulta celtņu prioritāšu sarakstus. Palīdzība šajā programmā iespējama tikai ēkām ar valsts kultūras pieminekļa statusu. Sagaidāms, ka NKMP februāra beigās vai martā varētu paziņot šī gada piešķīrumus. “Šī programma pieminekļu apsaimniekotājiem ļauj iegūt lielāku finansējumu lielākiem darbiem,” teica A. Rupenheite.

Ne tikai baznīcām, bet arī citiem kultūras pieminekļiem vēl iespējams saņemt atbalstu no NKMP tā sauktās pieminekļu glābšanas programmas, taču tajā piešķīrumi ir mazāki. Šai programmai kultūras pieminekļu īpašnieki var pieteikties vēl līdz janvāra beigām.

Pašvaldība drīz izsludinās kārtējo pieteikšanos uz kultūras pieminekļu atjaunošanas līdzfinansējumu no Liepājas budžeta līdzekļiem, informēja pilsētas izpilddirektora vietnieks Mārtiņš Tīdens.

13 komentāri

2020-01-13 08:46

Mužičoks: Kapēc nelūdz palīdzību savam dievam, bet valstij?

2020-01-13 09:30

Hmm: Draudze nav saistīta ar valsti. Lai palīdzību prasa ārvalstniekiem un līdzcilvēkiem. Kā to dara parastie cilvēki, kuriem ir kādas problēmas ( māja nodega, audzējs, cita slimība).

2020-01-13 10:25

Teitonis: Tautiskai dejošanai un gaudošanai dod.
Baznīcai arī jādod 10 tiesa.

2020-01-13 11:12

44: Lutera baznīca bez zvanu torņa rupji runājot , mīksti izsakoties , ir kā "baranka" bez cauruma . Baznīca būvēta tieši pret Brīvibas ielai , bez torņa to pat pamanīt nevar , ja būtu tornis , jau no Grobiņas braucot būtu redzama . Katru gadu valdība piešķir simtiem tūkstošu katoļiem bet par Lutera kulta vēstures pieminekļiem nulle .Par to esmu rakstījis jau vairākkārt. Baznīcas celtniecību pārtrauca 2. pasaules karš.

2020-01-13 11:15

garāmgājējs: Teitoņi un baznīcas jau gadu simtiem tautu "slaukušas".

2020-01-13 11:20

baznīcbezkauņas: Baznīczeļļu rijība un negausība ir prātam neaptverama! Baznīca nav saistīta ar valsti, taču valsts jau bazīcām tā mulzu summas devusi! T.i.summu esam samaksājuši mēs no savām kabatām piespiedu kārtā! Bet vēl nav gana!
Lai mantkārīgie baznīczeļļi pārdod savus īpašumus, auto, lai brauc strādāt uz ārzemēm biešu vagā, tad nauda baznīcām būs!
Kāpēc lauku baznīcas neprasa naudu? Arī tur baznīcām ir jumti jālabo, par komunālajiem jāmaksā! Īpaši ievērojama ir Trīsvienības baznīca ar dārgu koncertu rīkošanu, kas nav pieejami visiem, un tad vēl naudu prasa. Nu jau pievienojas krievu pareizticīgie un luterāņi!
Esmu kategoriski pret valsts un pašvaldības naudas izšķiešanu priekš baznīcām. Izskatās, ka būs jāsāk ar parakstu vākšanu!

2020-01-13 12:00

Moris 21: Baznīca kā institūts ir pagātne. Tāpat kā teātris un avīzes....Interesanti, kā baznīca kā garīguma balsts varēja klūt par pasaulē lielāko nekustamā īpasuma īpašnieku ?

2020-01-13 14:10

Interesanri!: Kurš man palīdzēs virtuvē tapetes pārlīmēt? Vai baznīca?

2020-01-13 17:16

Ordenis: Lauku vecmāmiņu krustneši Krusta kara laikā izspēkoja ?

2020-01-13 19:05

xt: Kas tad tūristus pievelk? Baznīcas un citas no pagātnes vēsturiskās ēkas, ja tās nebūs pievilcīgas, tūristi šeit nebrauks...... Tāpēc pilsētas Domei ir par to jādomā.... Bez tūristiem Liepāja būs pavisam tukša...

2020-01-13 19:13

bēdīgā: Valsts varētu palīdzēt tām baznīcām ,kuras rūpējas par trūkumcietējiem.Kuras organizē zupas virtuves utt.

2020-01-13 22:16

Adelīna: Bez Dieva mēs nespējam ne nieka. Baznīcām jāpalīdz valsts līmenī. Tas atmaksāsies. Protams, jākontrolē naudas izlietojums, jo baznīca arī sastāv no cilvēkiem

2020-01-14 00:21

Krustnesis: Vai arī kristieši nav nodokļu maksātāji? Valsts aizsardzībā esošos kultūras pieminekļus ir jāpalīdz remontēt arī valstij, jo tā ir nacionālā bagātība. Arī baznīcas.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)