Sestdiena, 31. oktobris Valts, Rinalds, Rinalda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dzer un brauc. Arī bez tiesībām

Dzer un brauc. Arī bez tiesībām
16.10.2007 20:52

0

“Apsūdzētais vadīja transportlīdzekli alkohola ietekmē un bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām…” – šāda frāze lasāma tajos tiesas spriedumos, kuros pie kriminālatbildības sauktas personas pēc Krimināllikuma 262.panta. Šā gada pirmajā pusē Liepājas tiesā spriedums pasludināts jau 64 šādās lietās, septembrī no prokuratūras tiesa saņēmusi 11, bet oktobrī – 3 šādas lietas. Tiesā gada laikā tiek izskatīts ap 100 šādu lietu, un tas nebūt nav maz.

Aiz katras krimināllietas ir apsūdzētais – cilvēks, kuru policijas darbinieki aizturējuši un konstatējuši, ka viņš savu braucamo vadījis apreibinošu vielu (vairumā gadījumu – alkohola) ietekmē un bez transportlīdzekļa vadīšanas apliecības. Vai šie cilvēki rada draudus pārējiem satiksmes dalībniekiem? Atbilde ir tikai viena: jā. Lai arī viņiem pašiem droši vien šķiet, ka ne. Vai tad citādāk viņu būtu tik daudz? Un kur vēl tie, kurus policija nav aizturējusi…

Vainu atzīst

Lūk, tikai trīs krimināllietas, kas labi raksturo kopējo ainu. Visi trīs vīrieši apsūdzēti, savu vainu atzinuši un notiesāti pēc 262.panta. Visi viņi ir gados jauni. Vienam mazliet pāri divdesmit, diviem pāri trīsdesmit. Viktors Isakovs 25.jūnijā pēc pusnakts ar automašīnu ”Opel Astra” braucis pa Brīvības ielu, kad viņš aizturēts. Izrādījies, ka vīrietis nevar uzrādīt autovadītāja apliecību, jo noteiktajā kārtībā transportlīdzekļa vadīšanas tiesības nemaz nav ieguvis. Turklāt Viktors pie stūres bija sēdies iereibis. Alkohola koncentrācija izelpā – 1,20 promiles. Ierosināja krimināllietu. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā valsts apsūdzētājs ar V.Isakovu bija noslēguši vienošanos, kuru tiesa apstiprināja. Vīrieti atzina par vainīgu izdarītajā noziedzīgajā nodarījumā un sodīja ar piespiedu darbu uz 100 stundām, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz diviem gadiem, bez mantas konfiskācijas.

Tā pati šā gada diena izrādījusies melnā arī Romanam Smeļakovam. Viņš aizturēts pulksten puspiecos dienā Cukura ielā. Savu autovadītāja apliecību Romans policistiem uzrādīt nav varējis, jo tā viņam jau iepriekš bija atņemta par braukšanu dzērumā. Taču neskatoties uz to, vīrietim bija pieticis dūšas kāpt automašīnā un braukt atkal dzērušam. Pārbaudes laikā viņam konstatētas 1,29 promiles. Piespriestais sods – naudassods 5 minimālo mēnešalgu apmērā, tas ir, 600 latu, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz 2 gadiem.

19.augustā Sandis Jenkevics ar alkoholu nav bijis uz jūs. Droši vien viņam pašam šķitis, ka “problēmu nebūs nekādu”. Automašīna bija, braukt vajadzējis, bet vai viņš apzinājies ko dara? Pēc Jenkevica aizturēšanas Kalvenes pagastā un pārbaudes policisti konstatējuši, ka jaunā vīrieša izelpā ir 2,14 promiles alkohola. Transportlīdzekļa vadīšanas tiesības? Sak, kas tās tādas? Šī dokumenta Sandim nav. Ierosināta krimināllieta. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā apsūdzētais piekritis noslēgt vienošanos ar prokuroru par sodu un tā apjomu. Šo vienošanos tiesa apstiprinājusi. Sods – piespiedu darbs uz 120 stundām, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz 2 gadiem.

Vai sodi nepalīdz?

Uz jautājumiem atbild Liepājas tiesas tiesnesis Didzis Aktumanis.

Vai var uzskatīt, ka tiesā izskata samērā daudz pēc 262.panta ierosināto lietu?
– Manuprāt, jā. Tiek tiesāti daudzi, kas aizturēti dzērumā un kam autovadītāja tiesības jau atņemtas vai tās vispār nav saņemtas noteiktajā kārtībā. Agrāk visvairāk bija krimināllietu, kas tiek izskatītas par zādzību izdarīšanu, bet tagad par ikdienu kļūs lietas, kas ierosinātas par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola ietekmē un bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām.

Vai vajadzīgi bargāki sodi?
– Šaubos, jo tie jau tādi ir. Ir paredzēta gan brīvības atņemšana, arests, gan piespiedu darbs vai naudassods līdz 50 minimālajām mēnešalgām. Visdrīzāk tā ir cilvēku vieglprātība, neapzinība, visa atļaušanās, kad braukšanu dzērumā neuzskata par nopietnu pārkāpumu. Mans novērojums, ka sākumā, kad bargākus sodus – arestu, naudassodu, vadītāja tiesību atņemšanu – sāka piespriest personām, kuras sodīja pēc Administratīvo pārkāpumu kodeksa 14915. panta, tas ir, par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē, autovadītāji uzmanījās, un šādu lietu skaits pat samazinājās. Taču tagad skaidrs, ka daļu autobraucēju lielie sodi no pārkāpumu izdarīšanas tomēr neattur. Tiesā šo lietu mazāk nepaliek.

Kas ir tās personas, kuras tiesā šajās lietās?
– Pēc 262.panta 2.daļas – vairāk ir gados jauni cilvēki, pēc Administratīvo pārkāpumu kodeksa 14915. panta – pieredzējuši šoferi jau ar stāžu. Ir bijis, ka tiesāts jauns cilvēks, kas braucis alkohola ietekmē un bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām. Viņam bija tikai mācību atļauja, tas ir, šis puisis tobrīd mācījies autovadītāju kursos un pēc pāris nedēļām bija paredzēts kārtot eksāmenus, lai saņemtu autovadītāja apliecību. Taču tiesas spriedumā noteikts, ka turpmāk būs liegts iegūt vadītāja apliecību vēl divus gadus.

– Šo krimināllietu spriedumos norāda: “Sodīt – atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības”, bet cilvēks jau aizturēts, braucot bez šī dokumenta. Kā to saprast?
– Tas nozīmē, ka tiesas spriedumā norādītajā laikā personai tiek liegts ne tikai sēsties pie automašīnas stūres un braukt, bet arī liegts iegūt auto vadīšanas tiesības. Ja šajā laikā atkal tiek izdarīts likumpārkāpums, tad vainīgajam jārēķinās ar reālu cietumsodu. Likums paredz, ka autotransporta vadīšanas tiesības var tikt atņemtas pat līdz pieciem gadiem.

– Tiem, kurus tiesā pēc 262.panta 2.daļas, piespriežamo sodu veidi ir diezgan dažādi. Bet, ja nu cilvēks domā, ka viņam piemērotais piespiedu darbs, naudassods nav “nekas nopietns”, un tas vienkārši tiek ignorēts?
– Sods ir sods, nevis, kā kāds varbūt iedomājas, pabaidīšanai. Ja piemērots naudassods, personai parasti tas jāsamaksā viena mēneša laikā. Piemēram, naudassods piecu minimālo mēnešalgu apmērā ir 600 latu. Ja piemērots piespiedu darbs, uzraudzību par sprieduma izpildi veic Probācijas dienests, un, ja persona ļaunprātīgi izvairās no piespiedu darba, pietiek ar diviem brīdinājumiem, lai pēc tam lietas materiāli atkal nonāktu tiesā, un tad tiesnesis piespiedu darbu jau aizstāj ar arestu. Parasti divas piespiedu darba stundas tiek pielīdzinātas vienai dienai arestā. Tātad, ja piemērots piespiedu darbs uz 100 stundām, tad arestā var nākties pavadīt 50 dienu. Arī tad, ja noteiktajā laikā nav samaksāts naudassods, tiesnesis to var aizstāt ar arestu. Vienu minimālo algu pielīdzina 10 dienām arestā.

Daiga Lutere,
“Kurzemes Vārds”

8 komentāri

2007-10-17 08:59

reinis: Policijai vajadzētu daudz pamatīgāk ķerties pie šo noziedznieku ķeršanas. Nekā savādāk šos plānprātiņus nevar nosaukt, kā potenciālie slepkavas. Un tādu nav mazums, īpaši vakara stundās un brīvdienās. Varbūt var ieviest tādu numuru uz kuru zvanīt un nosaukt automašinas numurus ar kurām savā ceļojumā ir devies iereibis šoferis vai braucējs bez tieībām (kas nav mazāk bīstams). Un pa tiešo uz cietumu!

2007-10-17 09:09

Riddick: Reini, nummuru , uz kuru zvanīt, visi zin!! 02 vai 112

2007-10-17 09:41

Niks: Ko tad šie, bet kad vēl sēdina gadu vecus bērnus pie stūres, vai tas nav noziedznieks. Policijai jāskatās pagastos, tur visu laiku mazie bērneļi sēž pie stūres, kur tad tas ir likumā atļauts? Ja jau viņam brālēns strādā policijā, sanāk, ka tad var darīt visu.

2007-10-17 10:08

...: Aktumanis ... uzvards vien jau liecina par daudz ko ...

2007-10-17 10:18

krutais: skaidrā un ar tiesībām jau katrs gļēvulis var pabraukt.

2007-10-17 10:31

>reinis: attiecoties uz tavu tekstu ... ir zinami cilveki kurus pat skaidra sabiedriba nevar laist un pratigak butu vinus vienkarsi atsaut ... bet diemzel sabiedriba ar viniem auklejas ...

2007-10-17 10:35

āmars: ir dažādi arī cukā braucēji: taadi kas apzinās ka ir cuk;a un brauc uzmaniigi, jo ir jaatiek kaut kur, bet bīstami ir tie kam cukā tik parādās drosme un tad sāk taisīt no sevis baigos rallistus un izrādās čomenēm utt

2007-10-17 12:13

zK: Runājot par Viktoru Isakovu, rakstīts, ka 'Vīrieti atzina par vainīgu izdarītajā noziedzīgajā nodarījumā un sodīja ar piespiedu darbu uz 100 stundām, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz diviem gadiem, bez mantas konfiskācijas.'. Tikai nedaudz iepriekš vēl rakstīts, ka vīrietim tiesības nekad nav bijušas. Kā šādā situācijā izpaužas neesušu tiesību atņemšana? Drīzāk jau liegums tās iegūt 2 gadu laikā.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz